Wizyta sekretarza stanu MSWiA w Poznaniu

Wieczorna wizytacja sekretarza stanu MSWiA Jarosław Zielińskiego w obecności Komendanta Głównego PSP nadbryg. Leszka Suskiego odbyła się na terenie Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu w dniu 22 listopada 2016 r. od godz. 19:00.
Nie było to zwykłe spotkanie. Przybyli goście w pierwszej kolejności mieli okazję podziwiać pokaz umiejętności strażaków z Poznania, by później móc wręczyć wyróżnienia ratownikom.
Scenariusz pokazu był dosyć skomplikowany. W godzinach nocnych doszło do zderzenia dwóch pojazdów: osobowego oraz dostawczego, przewożącego substancje niebezpieczne. W wyniku zderzenia doszło do emisji nieznanej substancji, natomiast kierowca samochodu osobowego został uwięziony w pojeździe. Na miejsce zdarzenia przybyły grupy specjalistyczne: chemiczno-ekologiczna, techniczna a w dalszej kolejności wysokościowa i poszukiwawczo - ratownicza. Zaszła potrzeba ewakuacji osoby poszkodowanej przy użyciu technik linowych (jeden z poszkodowanych, który oddalił się z miejsca wypadku, będąc pod wpływem zdarzenia). Prowadzone były również poszukiwania osoby zaginionej w terenie. SGPR przygotowała stabilizację konstrukcji pobliskiego budynku, który uszkodził się w wyniku zdarzenia. Ważnym elementem było wykorzystanie kontenera oświetleniowego, jak również przygotowanie punktu pomocy medycznej w specjalnym namiocie.
Prowadzącym ćwiczenia, a zarazem KDR-em był Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu mł. bryg. Jarosław Zamelczyk.
Dosyć liczne grono gości stanowili:
- Jarosław Zieliński - sekretarz stanu w MSWiA,
- poseł na Sejm RP Tadeusz Dziuba,
- nadbryg. Leszek Suski - Komendant Główny PSP,
- nadinsp. Helena Michalak - Z-ca Komendanta Głównego Policji,
- Zbigniew Hoffmann - Wojewoda Wielkopolski,
- mł. bryg. Andrzej Bartkowiak - Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP,
- mł. bryg. Dariusz Matczak - Z-ca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
- nadinsp. Tomasz Trawiński - Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu,
- insp. Roman Kuster - Z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu,
- mł. insp. Maciej Nestoruk - Komendant Miejski Policji w Poznaniu,
- mł. insp. Adam Kachel - Z-ca Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu,
a gospodarzem wydarzenia był mł. bryg. Jacek Michalak, Komendant Miejski PSP w Poznaniu.
Po części praktycznej, goście udali się do wnętrza budynku KM, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń, wyróżnień funkcjonariuszom straży pożarnej, policji oraz osobom cywilnym.
Całość wizyty podsumowana została przemówieniami, dotyczącymi szerokiej prewencji społecznej.

Opracował:
Wydział Operacyjno - Szkoleniowy
KM PSP w Poznaniu
zdjęcia:
S.Brandt, K.Kędziorski (KWPSP w Poznaniu)

linki: KWPSP, KGPSP, WUW, Merkury

Data wydarzenia: