Pożar stolarni.

Dnia 03 czerwca 2017 roku ok. godziny 17:40 zastępy SP zostały zadysponowane przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu do pożaru stolarni. W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia strażacy byli świadomi tego, iż pożar jest mocno rozwinięty, o czym świadczyły kłęby dymu widoczne z kilku kilometrów. Po dojeździe na miejsce akcji pierwszego zastępu JOP okazało się, że pożarem objęte jest pomieszczenie, w którym znajduje się piec oraz sąsiednia zabudowa.
W pierwszej fazie działań zbudowane zostały cztery linie gaśnicze – dwie z nich skierowane były na palące się budynki zakładu, a kolejne dwa zostały poprowadzone poprzez posesje sąsiadującą w celu obrony budynku kurzarni wraz z obiektem przyległym. Z początkiem działań strażaków, wyjęto z pożaru butle z gazem propan-butan oraz dwie butle z gazem technicznym. Po dojeździe na miejsce kolejnych SiS, podjęto decyzję o stworzeniu stanowiska punktu czerpania wody ze sztucznego zbiornika, który znajdował się w odległości 100 metrów za zakładem.
Działania były utrudnione ze względu na sporą ilość zmagazynowanych materiałów palnych m.in. drewno po obróbce, gotowych półproduktów, elementów drewnianych i tarcicy drewna, co skutkowało dużym zadymieniem i wysoką temperaturą. Strażacy w celu dotarcia do źródeł pożaru wycinali i rozbierali konstrukcje elementów budynków. Podczas działań została wykorzystana również ładowarka teleskopowa.
W trakcie trwania akcji pojazdy były zasilane wodą w sposób mieszany tzn. z hydrantu przy drodze głównej, przy użyciu pompy pływającej Niagara ze sztucznego zbiornika oraz poprzez dowożenie. Do ostatecznego ugaszenia zużyto 200m3 wody.
W pożarze ucierpiały dwie osoby, które jako pierwsze zauważyły pożar i rozpoczęły gaszenie przy użyciu podręcznego sprzętu. W skutek tego uległy one poparzeniu – zostali zaopatrzeni medycznie przez strażaków po czym przekazano ich Zespołowi Ratownictwa Medycznego przybyłego na miejsce zdarzenia.
W działaniach udział brały 21 zastępy Straży Pożarnej (ponad 80 ratowników).

Opracował: mł.asp. Adrian Różański.

Data wydarzenia: 
sobota, Czerwiec 3, 2017 - 17:45
Galeria: