Akcja "Fotel Prezesa" w Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu

W dniu 8 czerwca br. w gabinecie Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu odbyło się nietypowe spotkanie pod nazwą „Fotel Prezesa”. Spotkanie to w ramach programu Akademii Przyszłości realizuje Stowarzyszenie Wiosna. Event polega na spotkaniu dzieci z szefem instytucji.
Punktualnie o godzinie 10:00 Zastępca Komendanta Miejskiego mł.bryg. Jarosław Zamelczyk powitał w imieniu Komendanta Miejskiego ml.bryg. Jacka Michalaka podopiecznych Akademii Przyszłości. Dzieci miały możliwość zobaczenia miejsc niedostępnych dla zwykłych mieszkańców. Nie każdy może zasiąść na miejscach, gdzie odbywają się np. narady służbowe kadry kierowniczej. Dzieci dowiedziały się, gdzie zasiada Komendant, gdzie jego zastępcy. Dla dzieci było to niesłychane przeżycie, ponieważ na chwilę zamienili się miejscami i mogli patrzeć na świat z perspektywy Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu.
Zajęcia miały na celu zainspirować dzieci, rozciągnąć ich punkt widzenia, pozwolić spojrzeć w przyszłość z myślą “świat stoi przede mną otworem, też mogę zostać komendantem”. Sami stwierdzili, że to bardzo odpowiedzialne funkcje.
Na twarzach dzieci malowały się różne emocje od uśmiechu, radości po powagę i przejęcie. Jeden z chłopców po wyjściu stwierdził, że chciałby zostać Księgowym, ponieważ wtedy będzie mógł liczyć kasę, ale musi jeszcze trochę popracować nad matematyką. Inny stwierdził, że chciałby zostać kiedyś Komendantem i zarządzać strażakami.
Nim jednak każde z dzieci zasiadło w tytułowym “fotelu”, wymienili się wizytówkami z mł.bryg. Jarosławem Zamelczykiem. Każdy uczeń miał swoją imienną wizytówkę, gdyż jak powszechnie wiadomo szanujący się Komendant, prezes czy dyrektor wizytówkę swoją musi posiadać.
Z-ca Komendanta opowiedział dzieciom swoją ścieżkę drogi zawodowej, zrelacjonował także jak wyglądają codzienne obowiązki służbowe, przedstawił dzieciom i ich tutorom na czym polega praca Komendanta. Następnie st.kpt. Emilia Kuczkowska zabrała dzieci na wycieczkę po poznańskiej komendzie, opowiadając o tym jak funkcjonuje urząd oraz jak zostaje się strażakiem. Nie zabrakło również ciekawostek związanych z historią 140-letniej poznańskiej zawodowej straży pożarnej.
Na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 dzieci zapoznały się także ze specyfiką zawodu strażaka. Przymierzały mundury, zwiedzały samochody pożarnicze. Z wielkim zaciekawieniem przyglądały się monitorom, za pomocą których dyżurni z miejskiego stanowiska kierowania koordynują działaniami poznańskich strażaków.
Mamy nadzieję, że „Fotel Prezesa” w Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu był cenną lekcją, którą zapamiętają na długie lata.

Tekst i foto: st.kpt. Emilia Kuczkowska
Zastępca Naczelnika Wydziału Kadr, Organizacji i Archiwizacji