Wyjazdy SGRW-N oraz pożar mieszkania na Ratajczaka

Dnia 29.06.2017 r. strażacy oraz nurkowie JRG-1 udali się do miejscowości Nowa Wieś Podgórna celem przeprowadzenia ćwiczeń z zakresu ratownictwa wodnego dla jednostek PSP i OSP w KSRG z terenu powiatu wrzesińskiego. W drodze powrotnej zastęp SCRw Mercedes Atego wraz z łodzią Pioner Multi otrzymał dyspozycję wyjazdu alarmowego do miejscowości Jankowo Dolne (powiat gnieźnieński, gmina Gniezno) celem odnalezienia osoby, która wpadła do wody i nie widać jej na powierzchni. W trakcie okazało się, że mężczyznę udało się odnaleźć, stąd też nastąpiło zawrócenie SGRW-N z trasy oraz przerwanie jazdy alarmowej. To jednak nie koniec dyspozycji wyjazdu grupy poza teren powiatu poznańskiego. Po powrocie do bazy Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego została zadysponowana do miejscowości Środa Wielkopolska na ulicę Plażową (Jezioro Średzkie) z powodu utonięcia mężczyzny. Po przybyciu na miejsce zdarzenia poznańskiej grupy, szybki nurek metodą wahadła w bardzo krótkim czasie odnalazł mężczyznę, który znajdował się pod pomostem. Nastąpiło wydobycie mężczyzny z wody oraz udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. Resuscytację krążeniowo-oddechową prowadzili naprzemiennie obecni na miejscu strażacy PSP z Poznania, Środy Wielkopolskiej oraz druhowie OSP.

W czasie gdy grupa realizowała swoje zadania poza powiatem funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1, którzy pozostali w bazie wyjechali do 2 pożarów tj.: pożar kontenera na śmieci na ulicy Zawady oraz do pomocy JRG-5 – pożar tarasu oraz elewacji na 6 piętrze budynku na ulicy Hawelańskiej.

Z kolei około godziny 23:24 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze mieszkania na 3 piętrze budynku wielorodzinnego przy ulicy Franciszka Ratajczaka w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował zastępy JRG-1 oraz JRG-2. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczo-gaśniczych z JRG-1 stwierdzono, że z okna na 3 piętrze budynku wydobywa się dym. Policjanci obecni na miejscu zdarzenia weszli do mieszkania oraz podjęli wstępną próbę ugaszenia pożaru. Przed przyjazdem JOP Policja ewakuowała z budynku 10 osób. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeszukaniu mieszkania pod kątem występowania w nim osób poszkodowanych (w jednym z pokoi nieobjętych pożarem znaleziono mężczyznę, przytomnego, pod wpływem zdarzenia), mężczyznę ewakuowano oraz przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Poszkodowany został zabrany i przewieziony do szpitala w celu dalszej diagnostyki lekarskiej. Jednocześnie podano jeden prąd gaśniczy wody w natarciu na palące się elementy wyposażenia pokoju. Pomieszczenie sprawdzono kamerą termowizyjną, detektorem wielogazowym, przewietrzono i oddymiono. Pogotowie gazowe oraz energetyczne odcięło media w mieszkaniu. Decyzją KDR-a sprawdzono detektorem wielogazowym pozostałe mieszkania osób zamieszkujących budynek. Po dogaszeniu i sprawdzeniu mieszkania miejsce zdarzenia objęte działaniami ratowniczymi przekazano funkcjonariuszowi Policji. Dzięki Policjantom obecnym na miejscu zdarzenia oraz podjętym przez nich działaniom pożar został opanowany bardzo szybko.

Opracowanie i zdjęcia: asp. Przybyłowicz Przemysław

Data wydarzenia: