Ćwiczenia na rzece z JRG 3

W dniach od 10-12.07.2017 r. zostały zorganizowane wspólne ćwiczenia z JRG 3, których założeniem był trening strażaków w zakresie realizacji ratownictwa wodnego prowadzonego na rzekach. Doskonalenie zawodowe z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym wymaga podziału na odrębne szkolenie na wodach stojących /stawy, jeziora/ i płynących /rzeki, wody powodziowe/, bowiem szereg czynność, zachowań i ocena ryzyka wymusza na ratownikach prowadzenia działań wg innej taktyki i technik ratowniczych. Różnica przede wszystkim polega na tym, że miejsce prowadzenia działań nie jest stałe teren działań się przemieszcza „ jest zmienny z każdą chwilą” a ratownicy nie tylko, że pracują w dynamice to w nurcie, którego /de facto/ nie widać ratownicy muszą bardzo szybko ocenić sytuację /znajomość locji/ - co wymusza wypracowania przez zespół ratowników odpowiednich zachowań/postępowania, w taki sposób aby wykorzystać przede wszystkim powyższe warunki do ratownictwa - nie działać wbrew. Wypracowana taktyka i technika prowadzenia działań jest składową szkoleń i ćwiczeń realizowanych przez SGRW-N, a przede wszystkim praktyki w zakresie ratowania życia i zdrowia osób, zwierząt oraz mienia czy środowiska podczas rzeczywistych akcji prowadzonych na rzekach. Podczas ćwiczeń strażacy wielokrotnie trenowali taktykę tzw. „pudełka” modyfikowaną na potrzeby konkretnej akcji oraz dobierali odpowiednią konfigurację sprzętu i ratowników do działań oraz algorytm postępowania. Dodatkowo ćwiczone były różne warianty wodowania łodzi będącej na wyposażenie JRG 1 w miejscu do tego nie przeznaczonym – teren trudno dostępny.

Data wydarzenia:
czwartek, Lipiec 13, 2017 - 10:45