POZNAŃ - Bezpieczni w powiecie poznańskim

16 września 2017 roku na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej
Nr 8 Państwowej Straży Pożarnej w Bolechowie odbyła się kolejna edycja pikniku rodzinnego pod nazwą „Bezpieczni w powiecie poznańskim”.

Hasło przewodnie całego przedsięwzięcia, to nie tylko puste słowa,
za nimi idą konkretne czyny, czyli wsparcie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w nowoczesny sprzęt ratowniczy. Tym razem starosta poznański Jan Grabkowski przekazał jednostkom OSP spoza KSRG pompy do pompowania brudnej wody, które z pewności zostaną wykorzystane podczas likwidacji skutków przechodzących nad naszym powiatem silnych opadów deszczu.
Po części oficjalnej miała miejsce zapoczątkowana w ubiegłym roku inicjatywa jaką było pasowanie uczniów
I klasy strażacko – ratowniczej, która ponownie ruszyła w tym roku szkolnym w Zespole Szkół im. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. Do uroczystego ślubowania przystąpiło 5 uczniów, a tekst ślubowania odczytał Wielkopolski Koordynator WOPR Tomasz Dembski. Należy podkreślić, że jednym z inicjatorów i pomysłodawców utworzenia takiej klasy był st. bryg. w st. spocz. Witold Rewers, były Komendant Miejski PSP w Poznaniu.
W dalszej części Komendant Miejski PSP w Poznaniu mł. bryg. Jacek Michalak, starosta poznański Jan Grabkowski oraz Senator RP z powiatu poznańskiego Piotr Florek zaprosili wszystkich przybyłych na piknik, który był nie tylko świetną zabawą, ale także pewnego rodzaju formą edukacji dla dzieci i dorosłych.
Wszyscy, którzy przyjechali na festyn mieli okazję zobaczyć pokaz dynamiczny ratownictwa drogowego
z elementami pierwszej pomocy straży pożarnej, posmakować pracy strażaka w zadymionym pomieszczeniu w specjalnie przygotowanym namiocie, czy wspiąć się po specjalnie przygotowanej drabince. Na festynie nie zabrakło także wozów wojskowych, robotów Straży Granicznej, łodzi motorowych WOPR, zabytkowych wozów strażackich, a także pojazdów policyjnych.
Najmłodsi mieli okazję wyszaleć się na specjalnie przygotowanym dmuchanym placu zabaw, zjeżdżalniach, dmuchanych kulach oraz turnieju strzeleckim w piłce nożnej. Ten ostatni poprowadził powiatowy „Trampek”, który grał z dziećmi w piłkę nożną. Dla każdego, kto spróbował swoich sił w futbolowej rywalizacji czekały powiatowe niespodzianki dlatego chętnych nie brakowało. Jednak jedną z największych atrakcji okazała się poduszka strażackiej piany, w której zabaw najmłodszych nie było końca, a i niektórzy dorośli poczuli w sobie dziecko i ruszyli do zabawy.
Nie obyło się bez części sportowej i pokazu sprawności strażaków podczas wspinania się na trzecie piętro wspinalni przy pomocy drabiny hakowej. Tutaj swoje umiejętności zaprezentowali zawodnicy, reprezentanci naszej Komendy w sporcie pożarniczym.
Całość okraszona została tradycyjną strażacką grochówka oraz specjałami z grilla.

Opracowanie:
kpt. Michał Kucierski