Wypadek kolejowy w Kobylnicy

W poniedziałkowe popołudnie 18 września 2017 roku poznańska straż pożarna otrzymała zgłoszenie o groźnym wypadku w komunikacji kolejowej w podpoznańskiej Kobylnicy.

Kiedy pierwsze zastępy pojawiły się na miejscu zdarzenia okazało się, że doszło do zderzenia pociąg osobowego relacji Suwałki – Szczecin
z pociągiem technicznym. W wyniku zderzenia doszło do wykolejenia się lokomotywy oraz jednego wagonu pasażerskiego, a także składu technicznego.
Cała sytuacja wyglądała bardzo poważnie ponieważ z informacji kierownika pociągu wynikało, że w pociągu osobowym mogło znajdować się nawet 300 pasażerów.
Strażacy natychmiast przystąpili do ratowania wszystkich podróżujących, z których część opuściła pociąg samodzielnie, natomiast części z nich trzeba było udzielić pierwszej pomocy. W tym miejscu warto również wspomnieć, że dla osób, które o własnych siłach opuściły wagony kolejowe zostały zabezpieczone miejsca w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy.
Dodatkowo, strażacy zabezpieczyli całe miejsce prowadzonych działań, a także przekazali polecenie maszyniście o konieczności odłączenia składu pociągu od zasilania trakcyjnej sieci kolejowej.
W konsekwencji całego zdarzenia 10 osób zostało odwiezionych do poznańskich szpitali natomiast osobom niewymagającym pomocy medycznej zostały podstawione autobusy zastępcze w celu kontynuowania dalszej podroży.
Ze względu na poważny charakter zdarzenia na miejscu prowadzonych działań pojawił się Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman wraz z Dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Dariuszem Dymkiem.
Na miejscu działań pojawiła się także grupa operacyjna Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu na czele z Zastępcą Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Arkadiuszem Przybyłą.
Z ramienia Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu działania w miejscu wypadku koordynowali Zastępcy Komendanta Miejskiego w osobie mł. bryg. Jarosława Zamelczyka oraz mł. bryg. Rafała Kociemby.
Cała akcję wpierali także przedstawiciele samorządu w osobie Burmistrza Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka.

Opracowanie:
st. kpt. Tomasz Skorlinski,