Orkan Ksawery nad powiatem - podsumowanie działań

W dniach 05 - 06 października 2017 roku nad całą wielkopolską przeszły potężne burze z silnymi wiatrami, a skutki Orkanu Ksawery usuwane były przez poznańskich strażaków jeszcze przez kilka następnych dni.

Był to okres wytężonej pracy dla wszystkich strażaków, zarówno zawodowych, ochotników, a także funkcjonariuszy pełniących na co dzień służbę w Stanowisku Kierowania poznańskiej Komendy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że poznańskie Stanowisko Kierowania zostało wzmocnione o dodatkowych funkcjonariuszy, którzy pełnili służbę pod przewodnictwem powołanego sztabu. Koordynacją całości zajął się Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu mł. bryg. Jarosław Zamelczyk, a w skład sztabu weszli m. in. naczelnicy i funkcjonariusze Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego naszej Komendy.
Tylko w tym krótkim czasie poznańskie Stanowisko Kierowania, wzmocnione o dodatkowych funkcjonariuszy, dysponowało do zdarzeń związanych z usunięciem skutków silnego wiatru i obfitego deszczu, który pojawił się nad miastem i powiatem, 730 razy. W naszym mieście strażacy interweniowali blisko 290 razy, natomiast na terenie naszego powiatu aż 440 razy.
Strażacy w głównej mierze wzywani byli do połamanych gałęzi zwisających nad chodnikami oraz ulicami, połamanych konarów drzew opartych o budynki, samochody czy blokujących lokalne drogi i ulice. Nie obyło się także bez uszkodzonych budynków. Strażacy interweniowali podczas uszkodzonych dachów budynków, zerwanych ociepleń i opierzeń budynków, czy też uszkodzonych reklam znajdujących się na budynkach. Duża liczba zgłoszeń dotyczyła zerwanych linii energetycznych oraz linii telekomunikacyjnych, które należało zabezpieczyć do czasu przyjazdu pogotowia energetycznego.
Żywioł nie oszczędzał nikogo i niczego, stąd działania strażaków związane z wypompowaniem zalegającej wody z zalanych piwnic, mieszkań, obiektów użyteczności publicznych, czy też garażów podziemnych.
We wszystkich przypadkach strażacy spieszyli z pomocą, tak, aby jak najszybciej zlikwidować zagrożenie.
Ogromne słowa uznania i podziękowania dla wszystkich strażaków Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy kolejny raz pokazali, że w sytuacji zagrożenia potrafią zjednoczyć siły i nieść pomoc wszystkim potrzebującym. Swoją postawą i zaangażowaniem pokazali, że można na nich liczyć.

Szczegółowe zestawienie interwencji w okresie 05 – 09 października 2017 roku z podziałem na poszczególne gminy powiatu poznańskiego:
Poznań – 290 interwencji,
Buk – 19 interwencji,
Czerwonak – 8 interwencji,
Dopiewo – 16 interwencji,
Kleszczewo – 14 interwencji,
Komorniki – 28 interwencji,
Kostrzyn – 17 interwencji,
Kórnik – 28 interwencji,
m. Luboń – 47 interwencji,
Mosina – 55 interwencji,
Murowana Goślina – 11 interwencji,
Pobiedziska – 29 interwencji,
m. Puszczykowo – 29 interwencji,
Rokietnica – 16 interwencji,
Stęszew – 21 interwencji,
Suchy Las – 20 interwencji,
Swarzędz – 32 interwencje,
Tarnowo Podgórne – 53 interwencje.

Opracowanie:
kpt. Michał Kucierski
Wydział Operacyjno – Szkoleniowy

Galeria: 
Kategoria: