JRG 7 - SGRT na Autostradzie A2

Dnia 23 października 2017 roku tuż przed południem Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego "Poznań 7" została zadysponowana na 196 km Autostrady A2 w kierunku Warszawy do wypadku drogowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano ciężarówkę z przyczepą leżące w poprzek drogi, całkowicie ją blokując. Kierowcą zajmował się Zespół Ratownictwa Medycznego, który po jego opatrzeniu zabrał poszkodowanego do szpitala. Szybkie usunięcie rozbitego zestawu okazało się jednak niemożliwe, ponieważ w pojeździe znajdowała się trzoda chlewna. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, prowizorycznym wygrodzeniu terenu, a następnie wydobyciu uwięzionych świń do stworzonej "zagrody". Dużym utrudnieniem w dotarciu do zwierząt były uszkodzone mechanizmy hydrauliczne, w które wyposażony był pojazd, przez co konieczne było wycinanie windy hydraulicznej przyczepy za pomocą przecinarki do stali. Następnie w celu odblokowania dojścia do zwierząt znajdujących się w ciężarówce, odciągnięto przyczepę za pomocą wyciągarki samochodu SCRt. Podobne utrudnienia z dostępem występowały w samej ciężarówce. Tutaj jednak, ze względu na inną konstrukcję windy, zdecydowano się zsunąć ją wzdłuż tłoków za pomocą rozpieraczy hydraulicznych. Dalsze działania polegały na pomocy w przeładowaniu zwierząt do podstawionego pojazdu zastępczego. Na moment wyprowadzania zwierząt z pojazdu zablokowana była również jezdnia w kierunku Świecka. Akcja ratownicza zakończyła się w późnych godzinach wieczornych.

Opracował/Foto: M. Krajnik