Podsumowanie działań KM PSP Poznań na POL-ECO SYSTEM 2017

W dniach 17-19 października 2017 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POL-ECO-SYSTEM 2017. Wydarzenie, to jak zwykle, było okazją do zaprezentowania działań jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Podczas tej edycji targów skupiono się na zagadnieniach w obszarze zagrożeń związanych z sezonem grzewczym. Ponadto poruszono zagadnienia z profilaktyki przeciwpożarowej, zastosowaniu czujek tlenku węgla i dymu, a także ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Wszystkie przedsięwzięcia strażackie zostały przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Wielkopolski, Szkołą Aspirantów PSP w Poznaniu oraz Wielkopolską Komendą Wojewódzką
17 października 2017 r. odbyła się premiera mobilnego symulatora zagrożeń w budynku jednorodzinnym.
To innowacyjne narzędzie edukacyjne powstało dzięki zaangażowaniu strażaków z komend wojewódzkiej i miejskiej PSP w Poznaniu, pracy i wiedzy inżynierów ze spółki założonej przez inżynierów z Politechniki Poznańskiej oraz finansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Odsłonięcia symulatora dokonali:
• wielkopolski komendant wojewódzki PSP bryg. Andrzej Bartkowiak
• dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Środowiska Paweł Mucha
• zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Marek Baumgart
• komendant miejski PSP w Poznaniu mł. bryg. Jacek Michalak
• dyrektor w spółce MLabs Mikołaj Sobczak.
Następnie wszyscy w czasie przykładowej lekcji edukacyjnej dla przedszkolaków z Przedszkola nr 160 "Biały Orzeł" w Poznaniu, mogli osobiście przekonać o zaletach nowych technologii w edukacji najmłodszych. Zajęcia dla dzieci wspólnie poprowadziły st. kpt. Alicja Borucka oraz kpt. Emilia Pałubicka-Florczak wraz z kominiarzami.
Tegoroczne stoisko zostało wspólnie przygotowane przez: Komendę Wojewódzką PSP w Poznaniu, Komendę Miejską PSP w Poznaniu, Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa oddział wielkopolski oraz spółkę MLabs.
Na stoisku oprócz symulatora zagrożeń czekała moc atrakcji tj. strażackie puzzle, makieta strażaka, instruktaż udzielania pierwszej pomocy, porady kominiarzy i strażaków jak przygotować się do sezonu zimowego, namiot dymowy. Nasze działania wspierali uczniowie z dwóch klas mundurowych: z Zespołu Szkół Handlowych z ul. Śniadeckich w Poznaniu oraz z Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN z ul. Świerkowej w Poznaniu.
18 października br. strażaków odwiedziła delegacja z Ministerstwa Środowiska pod przewodnictwem ministra środowiska prof. dr. hab. Jana Szyszko.
W dniu 19.10.2017r. podczas trzeciego dnia targów odbyła się konferencja naukowo-techniczna „Zapobieganie i likwidacja skutków klęsk żywiołowych i poważnych awarii środowiskowych dla woj. wielkopolskiego".
Jej posumowaniem był pokaz SGRCHem-EKO z JRG 6. Organizatorzy pokazu zasymulowali wypadek samochodu osobowego z dostawczym, w wyniku którego nastąpił wyciek substancji niebezpiecznej.
Działania strażaków polegały na przeprowadzeniu rozpoznania substancji niebezpiecznych, ewakuacji poszkodowanych, uszczelnieniu zbiornika i likwidacji wycieków oraz prezentacji jednej z metod dekontaminacji ratowników i sprzętu.

Tekst: kpt. Emilia Kuczkowska - KM PSP Poznań
foto:kpt. Karol Kędziorski - KW PSP Poznań

Galeria: 
Kategoria: