JRG4-Instruktorzy z SGPR w Etiopii

Już po raz kolejny ratownicy z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej szkolili strażaków w Afryce. W ramach programów pomocowych, jakie realizuje Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) w Kenii i Etiopii swoją wiedzę przekazywali mł. asp. Ł. Spurtacz oraz mł. ogn. D. Dudziak. Etiopscy strażacy nauczyli się od Polaków między innymi obsługi sprzętu i armatury wodnej, obsługi drabin przystawnych oraz pomp pożarniczych. Uczestnicy codziennych treningów rozszerzali swoje umiejętności w zakresie prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych w trudnych warunkach – przy pożarach zarośli i lasów oraz w wysokich zabudowaniach miejskich, przy użyciu technik wysokościowych oraz elementów ratownictwa medycznego. Istotną częścią szkoleń była nauka współdziałania pomiędzy zastępami i komunikacji niewerbalnej, a także zajęcia teoretyczne dotyczące powstawania pożarów oraz obsługi środków gaśniczych i sprzętu wykorzystywanego w ratownictwie. Dzięki udziałowi w projekcie polscy ratownicy zdobywają cenne doświadczenie, które było i będzie wykorzystywane w ramach działalności HUSAR Poland.

Specjalistyczne szkolenia zostały przeprowadzone dzięki funduszom Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu Polska Pomoc.

Opracował: mł.asp. Krzysztof Biszczanik

Data wydarzenia: