Poważny wypadek w tunelu na ul. Czechosłowaniej - to tylko ćwiczenia

Godz. 23:00, w tunelu samochodowym na ul. Czechosłowackiej, słychać tylko trzask, ogromny huk i nagle wewnątrz tunelu pojawiło się pełno dymu. Z tunelu dobiegają głosy i wołanie o pomoc: „Ratunku, ratunku. Mój kolega chyba umiera!” . Roztrzęsiona dziewczyna próbuje wybrać numer alarmowy, aby wezwać natychmiast pomoc. Po krótkim czasie słychać sygnały alarmowe. Pomoc jest już blisko.
Tak rozpoczęły się ćwiczenia nocne, które miały miejsce 05 grudnia br. w Poznaniu zorganizowanie przez Państwową Straż Pożarną przy współudziale Państwowego Ratownictwa Medycznego, Policji i Zarządu Dróg Miejskich.
Ćwiczenia miały na celu przede wszystkim:
- zapoznanie się z nowym i jedynym, jak na razie, takim obiektem w Poznaniu,
- przyjęcie zgłoszenia na numer alarmowy 112, alarmowanie i dysponowanie służb,
- doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych w tunelach w tym ewakuacja osób poszkodowanych z tunelu,
- współdziałanie służb ratowniczych i instytucji,
- praktyczne sprawdzenie dróg dojazdowych.

Ćwiczenia odbywały się w czasie rzeczywistym, co pozwoliło na weryfikację czasów dojazdów poszczególnych zastępów i innych służb.
W „zdarzeniu” brały udział zastępy z SA PSP w Poznaniu, JRG nr 2, JRG nr 7 oraz OSP Luboń. Ponadto zostało zadysponowane Policja, która zamknęła ruch i wyznaczyła objazd, Państwowe Ratownictwo Medyczne, które miało możliwość również sprawdzenia swoich wewnętrznych procedur, a dzięki Zarządowi Dróg Miejskich mogliśmy bezpiecznie prowadzić działania, gdyż na czas ćwiczeń został wstrzymany ruch w tunelu.
Ćwiczenia były bardzo dynamiczne i nieprzewidywalne. Scenariusz zakładał wypadek samochodu osobowego z pojazdem służbowym straży, który przewoził kadetów. Mieliśmy także osoby piesze nieprawidłowo poruszające się w tunelu, które także zostały poszkodowane w wypadku. Dodatkowo samochód osobowy w wyniku zderzenia zaczął się palić. A ilość osób poszkodowanych była dość znaczna , gdyż wynosiła 15.
Po godzinnej walce w tunelu, można było odetchnąć - poszkodowani w szpitalu, samochód ugaszony, tunel czysty, czyli ćwiczenia zakończone. Krótkie podsumowanie ćwiczeń odbyło się na placu Szkoły Aspirantów, na którym po krótce Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego
SP ZOZ w Poznaniu Pan Marcin Zieliński, kpt. Jacek Chełstowski - Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego Służby PSP omówili prowadzenie i organizację działań przez poszczególne służby.
Ale aby nie było za łatwo, ćwiczenia także obserwował Zastępca Komendanta Miejskiego KM PSP w Poznaniu – mł. bryg. Jarosław Zamelczyk, który podczas podsumowania podziękował wszystkim za zaangażowanie podczas organizacji ćwiczeń jak i podczas prowadzonych działań ratowniczo - gaśniczych.
My dziękujemy za współpracę i zaangażowanie wszystkim służbom i instytucji, za umożliwienie przeprowadzenia tych ćwiczeń, za okazaną pomoc i wsparcie podczas organizacji ćwiczeń, Szkole Aspirantów oraz Dyrekcji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu za fantastyczne osoby, które były niesamowicie realnymi i wiarygodnymi pozorantami, a także wszystkim, którzy się zaangażowali w tę akcję, a nie zostali wymienieni.

Galeria: 
Kategoria: