Wielkopolskie Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka - 18.05.2018r.

18 maja 2018 roku na Ostrowie Tumskim w Poznaniu odbyła się uroczystość Wielkopolskich Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Współorganizatorami tej uroczystości byli: wielkopolski komendant wojewódzki PSP, komendant Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz komendant miejski PSP w Poznaniu. Świętowanie rozpoczęto mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej św. Piotra i św. Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu odprawioną w intencji strażaków przez Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego Stanisława Gądeckiego. Następnie na placu przed Katedrą odbył się uroczysty apel, podczas którego w imieniu organizatorów wielkopolski komendant wojewódzki PSP bryg. Andrzej Bartkowiak podziękował przybyłym gościom oraz strażakom za uczestnictwo w tym szczególnym dniu.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in.:
-Parlamentarzyści Rzeczypospolitej Polskiej Poseł Marta Kubiak, Ryszard Bartosik, Zbigniew Dolata, Tadeusz Dziuba oraz Bartłomiej Wróblewski,
-Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg,
-przedstawiciele Komendanta Głównego PSP st. bryg. Zbigniew Góral i bryg. Piotr Strawa,
-przedstawiciele duchowieństwa na czele z Księdzem Arcybiskupem Metropolitą Poznańskim Stanisławem Gądeckim,
-komendant Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy st. bryg. Jacek Antos,
-komendant wojewódzki policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka oraz komendant miejski policji w Poznaniu insp. Maciej Nestoruk,
-prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Jolanta Ratajczak wraz z wiceprezesem Aleksandrą Durkowską,
-Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Aleksander Żołędziowski,
-Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu Marcjanna Klessa,
-zastępca Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Krzysztof Błaszczyk,
-zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Ireneusz Niemiec,
-Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu Przemysław Ciesielski,
-zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Paweł Ciemny,
-wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP nadbryg. w st. spocz. Ryszard Kamiński,
-przedstawiciele władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego.
Dla uczczenia 100.rocznicy odzyskania niepodległości uroczysty apel rozpoczęto wystrzałem honorowej salwy armatniej. Salwę wystrzeliło Poznańskie Bractwo Kurkowe - najstarsze w Polsce i jedno z najstarszych bractw w Europie.
W trakcie trwania uroczystości wręczono odznaczenia i nagrody oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe.

Brązowe odznaczenia Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej otrzymali:
st.ogn. Jarosław Majchrzak

Mł.ogn.Zimowski Mariusz

Stopień mł.ogn. otrzymał:
St.sekc. Zbigniew Jagłowski

Stopień starszego sekcyjnego otrzymali:
sekcFellmann Krzysztof
Sekc.Frankowski Krzysztof
Sekc.Kapuściński Łukasz
Sekc.Kotula Cezary
Sekc.Sarnowski Marcin
Sekc.Zalaszewski Adrian

Stopień sekc. otrzymali:
St.str.Bartylak Krzysztof
St.str.Dec Michał
St.str.Krystkiewicz Artur

Po wręczeniu awansów i odznaczeń nastąpiło przekazanie kluczyków do 3 nowych specjalistycznych pojazdów: jednego dla KM PSP w Poznaniu oraz dwóch dla KP PSP w Pile.
Na zakończenie uroczystości odbyła się patriotyczna część artystyczna w wykonaniu młodzieży z klas mundurowych: Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Świerkowej w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich w Poznaniu.
W trakcie uroczystości odczytano również życzenia dla wielkopolskich strażaków, skierowane na ręce wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – Joachima Brudzińskiego.
Zwieńczeniem uroczystego apelu była defilada pododdziałów marszowych wraz z pocztami sztandarowymi, strażackimi pojazdami zabytkowymi i nowoczesnymi, w takt muzyki Orkiestry Miasta Poznania pod kierownictwem p. Jarosława Goerlich, działającej przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.
Po głównych uroczystościach wszyscy mile spędzali czas podczas zorganizowanego na Ostrowie Tumskim festynu strażackiego. W programie festynu znalazły się, m. in. gry i zabawy dla najmłodszych, pokazy strażackie z udziałem Grup Specjalistycznych oraz wiele innych atrakcji…

Tekst: st.kpt. Emilia Kuczkowska
Zdjęcia: mł. bryg. Sławomir Brandt, st. kpt. Daniel Przewoźniak, kpt. Adam Szyda

Kategoria: