JRG 5 - Wybuch butli w bloku mieszkalnym.

16 czerwca br. około godz. 16:00 zastępy JRG nr 5 zostały zadysponowane do zdarzenia, do którego doszło na os. Jana III Sobieskiego w bloku nr 23. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w wejściu do budynku doszło do wybuchu 5 kg. butli z tlenem, którą wynosiła jedna osoba. Na zewnątrz budynku znajdowały się dwie osoby poszkodowane, którym osoby postronne udzielały pierwszej pomocy.
Ze względu na charakter zdarzenia z obiektu ewakuowano ponad 40 osób jak również odłączono media od budynku. Do działań Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponowało również Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą (SGPR) z JRG nr 4, Dyżurnego Kierownictwa Komendy Miejskiej bryg. Bartosza Mańczaka oraz powiadomiono Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Dla ewakuowanych mieszkańców Centrum Zarządzania Kryzysowego na czas trwania akcji zadysponowało autobusy MPK.
Po przejęciu osób poszkodowanych strażacy udzielili im Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a ratownicy SGPR odpowiednio zabezpieczyli wejście do budynku
Na miejsce akcji przybyli również Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman, Zastępca Prezydenta m. Poznania Mariusz Wiśniewski, Komendant Miejski PSP bryg. Jacek Michalak, Dyrektor Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Witold Rewers.
Około godz. 20-tej stwierdzono, że wybuch nie naruszył konstrukcji bloku i mieszkańcy mogli powrócić do mieszkań.
O zdarzeniu można też poczytać TUTAJ.
Opracowanie: mł. bryg. K. Bugajak, kpt. B. Suski