Tragiczny wypadek na ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu

12 czerwca br. o godz. 23:51 zastępy GBA-Rt 2,5/16, GCBA 5/32 z JRG 2 Poznań oraz GBA-Rt 2,7/16 z SA PSP Poznań zostały zadysponowane do wypadku drogowego przy ul. Grunwaldzkiej. Ze zgłoszenia wynikało, że samochód osobowy uderzył w słup, w środku znajdują się osoby poszkodowane. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że w wypadku udział brało 5 osób. Z powodu dużej siły uderzenia bokiem w słup trakcyjny auto rozpadło się na 2 części. W przedniej części pojazdu znajdowały się 2 nieprzytomne osoby. Dwie kolejne osoby zostały przygniecione przez oderwaną tylną część pojazdu i znajdowały się pod nią, a piąty pasażer wypadł z auta i nieprzytomny znajdował się na torowisku. Działania przybyłych na miejsce zastępów były utrudnione ze względu na dużą ilość poszkodowanych oraz znaczną destrukcję samochodu osobowego. Jednocześnie były prowadzone czynności mające na celu wykonanie dostępu i ewakuację poszkodowanych pozostających w przedniej części pojazdu oraz znajdujących się pod tylną częścią. W tym samym czasie przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego zajmował się piątą poszkodowaną osobą. Strażacy działali pod dużą presją czasu, ponieważ stan pasażerów był krytyczny. Ze względu na złożoność zdarzenia wykorzystano cały sprzęt ratownictwa technicznego będący na wyposażeniu wszystkich zastępów obecnych na miejscu zdarzenia. Dzięki doświadczeniu ratowników nabytemu podczas wieloletniej służby oraz podczas ćwiczeń udało się w sposób szybki i skuteczny ewakuować wszystkie ranne osoby. Na uznanie zasługuje wzorowa postawa osób postronnych, które jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych podjęły próbę ratowania poszkodowanych m.in. podtrzymując oderwaną tylną część pojazdu tak aby zminimalizować nacisk na ciała znajdujące się bezpośrednio pod pojazdem. Niestety w wyniku tego wypadku na miejscu śmierć poniosła jedna osoba, a cztery pozostałe w ciężkim stanie zostały przewiezione do szpitali. Na miejscu obecny był również Dyżurny Kierownictwa Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu.
sporządził: asp. Gotówka Dawid