JRG 5 - ćwiczenia SGRW na iglicy targowej.

25 lipca SGRW Poznań 5 rozpoczęła trzydniowy cykl ćwiczeń na iglicy targowej.
Założenie polegało na dotarciu do "poszkodowanego pracownika" i ewakuowaniu go za pomocą techniki liny kierunkowej na poziom ziemi z wysokości około 60 metrów.
Iglica targowa jest specyficznym obiektem wysokościowym. W 1947 rozebrano zniszczoną w czasie II wojny światowej konstrukcję dawnej Wieży Górnośląskiej autorstwa Hansa Poelziga z 1911. Początkowo dolną część Wieży (zachowaną) wykorzystywano jako pawilon ZSRR.
W latach 1954-1955 nadano hali obecny kształt, m.in. poprzez likwidację walca starej Wieży, nad pierwszą i drugą kondygnacją. W miejscu dawnego walca umieszczono nowy, o mniejszym promieniu, na którym z kolei ustawiono charakterystyczną iglicę, co nadało całości formę rakiety. W początkach XXI wieku pawilon poddano gruntownej modernizacji, odsłaniając we wnętrzu nitowaną konstrukcję Wieży Górnośląskiej. Jednocześnie radykalnie zmieniono kontekst urbanistyczny tej części MTP, poprzez budowę przeszklonego nowego holu reprezentacyjnego, który częściowo przysłonił sylwetkę Iglicy.
W kolejne dni następne zmiany służbowe zmierzą się z obiektem i treningiem odporności ratowników na ekspozycję na dużej wysokości.
Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ.
Opracował: D-ca JRG5.

Galeria: