Warsztaty z zakresu ratownictwa medycznego

01 września 2018 roku już po raz dziewiąty strażacy z Państwowej
i Ochotniczych Straży Pożarnych spotkali się w celu wspólnego szkolenia i doskonalenia swych umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego. Pierwsza pomoc jest niezmiernie istotnym elementem dla wszystkich jednostek ochrony przeciwpożarowej, ponieważ niemal podczas każdego wyjazdu strażaków do zdarzenia ta pomoc jest udzielana.

W tym roku strażackie warsztaty miały miejsce na terenie Aeroklubu Poznańskiego w podpoznańskiej Kobylnicy, a do zmagań przystąpiło 14 strażackich ekip.
Wszystkie drużyny musiały sobie poradzić z trzema specjalnie przygotowanymi i zainscenizowanymi scenkami, na których byli oceniani przez wykwalifikowanych ratowników medycznych.
Pierwsze zmaganie z jakim musieli sobie poradzić strażacy to pomoc osobie znalezionej w lesie, która była wyziębiona i wychłodzona. I właśnie na skutek wychłodzenia organizmu dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. Drugie zadanie to klasyczne strażackie działania. Tutaj zastępy musiały sobie poradzić z zaopatrzeniem medycznym dwóch osób poszkodowanych, które ucierpiały w wypadku samochodowym. Poszkodowani są przytomni i mają liczne obrażenia wewnętrzne. Trzecie ćwiczenie to pomoc mechanikowi, który podczas prowadzonych prac zranił się w rękę i upadł na podłogę, a upadając przebił sobie klatkę piersiową metalowym prętem.
Oprócz zadań praktycznych strażacy uczestniczyli w wykładzie teoretycznym z zakresu hipotermii.
Po przejściu wszystkich strażackich ekip przez poszczególne scenki medyczne, zostały one szczegółowo omówione przez wykwalifikowanych ratowników medycznych, a dalej przyszedł czas na podziękowanie wszystkim startującym drużynom. Okolicznościowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczał przedstawiciel Starosty Poznańskiego Łukasz Sobolewski, Komendant Miejski PSP w Poznaniu bryg. Jacek Michalak oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Wacław Zajączkowski.

Opracowanie:
kpt. Michał Kucierski
Wydział Operacyjno – Szkoleniowy

Galeria: 
Kategoria: