Bardzo duży pożar pustostanu na ulicy Kolejowej

W nocy 28 sierpnia 2018 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 zostali zadysponowani do pożaru pustostanu mieszczącego się przy ul. Kolejowej. Już w czasie dojazdu do miejsca zdarzenia, widząc obszerne kłęby dymu oraz łunę ognia wystającą poza budynki KDR poprosił o zadysponowanie kolejnych sił i środków. Po przybyciu i dokonaniu rozpoznania okazało się, iż płonie budynek opuszczonych magazynów kolejowych - pożar rozwinięty, obejmuje całą kubaturę obiektu. Ze względu na wysokie oddziaływanie termiczne oraz ognie lotne zagrożone są budynki usytuowane w sąsiedztwie magazynu.
Działania strażaków polegały na podaniu prądów wody w natarciu na palące się obiekty oraz w obronie na budynki mieszkalne, w których trwa ewakuacja.
Teren akcji zostaje podzielony na dwa odcinki bojowe:
• OB1 – natarcie na palący się obiekt,
• OB2 – obrona zamieszkałych budynków.
W momencie dojazdu kolejnych jednostek PSP zaczęto budowę magistrali wodnej, mającej na celu zwiększenie wydajności podawania środka gaśniczego. Dużą efektywność uzyskano dzięki zbiornikowi przewoźnemu zadysponowanemu z JRG5. Powyższe zabiegi umożliwiły wprowadzenie kolejnych stanowisk gaśniczych na obu odcinkach bojowych.
W godzinach porannych na miejsce zdarzenia przybywa Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu mł. bryg. Rafał Kociemba – który przejmuje dowodzenie akcją.
Dzięki wspólnym działaniom strażaków z jednostek PSP mieszczących się na terenie Poznania oraz kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu w okolicach godzin południowych udaje się całkowicie ugasić palący obiekt.

Opracował:
kpt. Dariusz Wrzesiński

Galeria: