JRG-8 Wybuch gazu w Głęboczku

W dniu 19.10.2018 r. zastępy z JRG-8 oraz OSP Murowana Goślina, OSP Łopuchowo, OSP Boduszewo, zostały zadysponowane do zdarzenia w miejscowości Głęboczek.

Po przybyciu na miejsce zastano dom jednorodzinny w którym doszło do wybuchu gazu propan butan z butli którą była zasilana kuchenka gazowa. Wszystkie osoby zamieszkujące w budynku zostały ewakuowane przed przybyciem jednostek straży pożarnej. Po wstępnym rozpoznaniu kierujący działaniami poprosił o zadysponowanie na miejsce karetki pogotowia w celu zbadania dwóch osób biorących udział w zdarzeniu. Przybyły na miejsce zespół karetki przebadał poszkodowanych i podjął decyzję o przetransportowaniu jednej z osób do szpitala na obserwację. W skutek wybuchu uszkodzeniu uległy elementy konstrukcyjne budynku oraz nadpaleniu szafki i wyposażenie w kuchni, w związku z powyższym decyzją KDR budynek został zabezpieczony i przekazany policji oraz władzom gminnym które przeprowadzą ekspertyzy czy budynek nadal będzie nadawał się do eksploatacji. Mieszkańcy budynku mieli zapewnione noclegi u rodzin oraz w świetlicy, w której przedstawiciele zarządzania kryzysowego zorganizowali pomoc. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu gaśniczego na palące się elementy wyposażenia kuchni, przewietrzeniu pomieszczeń oraz usunięciu butli z budynku.

Zdjęcia i opracowanie:
asp.sztab.Tomasz Kołtuńczyk zm III