JRG 2 - kolejne miejscowe zagrożenie na torach

W dniu 03 listopada 2018 r. zastępy GBA 2,5/16 oraz GCBA 5/32 z JRG 2 zostały zadysponowane do zdarzenia na torach kolejowych przy ul. św. Wawrzyńca w Poznaniu.
Ze zgłoszenia wynikało, że doszło tam do potrącenia osoby przez pociąg. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że na skarpie znajduje się poszkodowany mężczyzna, który jest przytomny. Ze względu na podejrzenie licznych urazów wewnętrznych wymagał on jak najszybszego udzielenia pomocy medycznej. Działania strażaków polegały głównie na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, ewakuacji poszkodowanego i przekazaniu zespołowi ratownictwa medycznego.
Na miejscu zdarzenia obecny był również Dyżurny Kierownictwa KM PSP w Poznaniu.

Warto zauważyć, że to nie pierwsze tego typu zdarzenie w ostatnim czasie.
W dniu 31 października br. na trasie Palędzie - Poznań Junikowo doszło do potrącenia osoby ze skutkiem śmiertelnym (między 315 a 316 kilometrem). Po przeprowadzeniu rozpoznania, z uwagi na rozległe obrażenia, zgodnie z "Zasadami organizacji ratownictwa medycznego w krajowym systemie ratowniczo - gaśniczym" zatwierdzonymi przez Komendanta Głównego PSP, strażacy odstąpili od czynności resuscytacyjnych.

https://epoznan.pl/news-news-89947-Junikowo_pieszy_potracony_przez_pocia...

W dniu 16 sierpnia br. doszło do dwóch śmiertelnych wypadków.

Jedno potrącenie przez pociąg relacji Warszawa - Berlin miało miejsce w Poznaniu na wysokości ulicy Kamienickiej (311 kilometr).

https://epoznan.pl/news-news-89527-Gorczyn_pieszy_potracony_przez_pociag...

Drugie miało miejsce w porze nocnej - w okolicach dworca kolejowego w Palędziu doszło do kolejnego śmiertelnego potrącenia.

http://naszglospoznanski.pl/30-latek-smiertelnie-potracony-przez-pociag-...

Także w 2017 roku strażacy JRG nr 2 interweniowali w związku z potrąceniem osoby na torach kolejowych. Wówczas potrącenie miało miejsce na wysokości Rodzinnych Ogródków Działkowych Kolejarz Dębiec, pomiędzy dworcami Poznań Główny a Poznań Górczyn (pikietaż 307 kilometr 800 metr).

http://www.kmpsp.poznan.pl/2017-10-28/tragiczne-zdarzenie-na-torach-kole...

Mając powyższe na uwadze strażacy JRG nr 2 przeprowadzili rozpoznanie operacyjne szlaków kolejowych w naszym obszarze chronionym.

http://www.kmpsp.poznan.pl/2018-11-10/jrg-2-rozpoznanie-operacyjne-szlak...

Opracował: asp. Gotówka Dawid, bryg. Jarosław Kuśmirek

Galeria: