JRG 8 - Pożary sadzy w kominie

W dniu 18.11.2018 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Kąty. Na miejsce zdarzenia skierowane zostały dwa zastępy strażaków z JRG-8, drabina mechaniczna z JRG-1 oraz druhowie z OSP Białężyn.

Po dojeździe pod wskazany adres i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Komin o wysokości około 28 metrów połączony był z zewnętrzną kotłownią na paliwo stałe, która ogrzewała pobliskie dwa budynki wielorodzinne.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, otwarciu okien w kotłowni celem oddymienia, wykręceniu wyczystki w przewodzie kominowym, wybraniu palącej się sadzy oraz jej ugaszeniu. Następnie przy użyciu drabiny mechanicznej dokonano inspekcji przewodu na całej długości. Dodatkowo ostukiwano komin w celu zrzucenia pozostałej na ściankach sadzy. Przez cały czas trwania działań przewód kominowy kontrolowany był za pomocą kamery termowizyjnej. Na koniec przelano wodą wyniesioną na zewnątrz sadzę.

Podczas tej służby strażacy z Bolechowa interweniowali jeszcze raz przy pożarze sadzy w kominie - tym razem w budynku mieszkalnym w Murowanej Goślinie.

Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Należy w tym miejscu przypomnieć, że każdy właściciel, zarządca budynku ma obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych i kominowych. Trzeba więc regularnie czyścić komin i sprawdzać instalacje techniczne.
Czyszczenie przewodów kominowych powinna wykonać osoba z odpowiednimi do tego kwalifikacjami:
– 4 razy w roku w przypadku kotów na paliwo stałe;
– 2 razy w roku dla kotłów gazowych i na paliwa płynne;
- 1 raz w roku przewody wentylacyjne w budynku.

Co robić gdy dojdzie już do pożaru sadzy w kominie?

W pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).

Opracował: mł. kpt. Kamil Pająk, zm. III

Data wydarzenia: 
niedziela, Listopad 18, 2018 - 14:00
Galeria: