Skuteczne użycie AED

Dnia 23.11.2018 zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 6 Poznań-Krzesiny został zadysponowany do nagłego zatrzymania krążenia u mężczyzny w wieku 51 lat w miejscowości Poznań przy ulicy Spławie. Po odebraniu zgłoszenia SKKM poinformował dowódcę zastępu o braku możliwości zadysponowania karetki pogotowia. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu okazało się, że działania resuscytacyjne nie były prowadzone przed przybyciem strażaków. Ratownicy niezwłocznie zbadali parametry życiowe jednocześnie potwierdzając informację o braku krążenia. Natychmiast przystąpiono do RKO z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Podczas prowadzonych czynności do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego defibrylator zalecał wykonanie defibrylacji. Resuscytacja krążeniowo oddechowa od momentu przyjazdu zastępu z JRG-6 do momentu przetransportowania poszkodowanego do karetki prowadzona była przez strażaków. Osoba poszkodowana została przewieziona przez ZRM do szpitala przy ulicy Lutyckiej.