Wypadek z udziałem samochodu z napędem hybrydowym

W dniu 27 listopada ok. godz. 19:00 na skrzyżowaniu ul. Kopanina oraz ul. Bocznej w Poznaniu doszło do zderzenia dwóch aut osobowych marki Toyota. Zdarzenie wymusiło na ratownikach użycia wiedzy zdobytej na szkoleniach, ponieważ jeden z pojazdów miał napęd hybrydowy. W tego typu działaniach należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na zagrożenie wynikające z występowania w tych autach urządzeń zasilanych wysokim napięciem – ok. 200-400 V i natężeniem 300 A. Jeżeli w wyniku rozpoznania wynika, że mamy do czynienia z samochodem o napędzie hybrydowym w pierwszej kolejności należy podłożyć kliny pod koła pojazdu oraz zweryfikować czy auto zostało zdezaktywowane (czy silnik pracuje czy nie). W tym celu należy sprawdzić, czy na desce rozdzielczej nie widnieje napis READY/READY TO GO lub POWER ON. Jeżeli silnik jest włączony należy go wyłączyć. Ponadto należy sprawdzić skrzynię biegów i przestawić w pozycję parkingową (P) oraz włączyć hamulec tzw. ręczny (czasem znajduje się obok pedałów STOP/GAZ i uruchamia się ten hamulec nogą - np. skrajnie po lewej stronie). Następnie, jeżeli nie jest to potrzebne do prowadzenia działań (np. elektryczne opuszczenie szyb, oparcia fotela itp.) należy odłączyć akumulator.
Mimo poważnych uszkodzeń obu pojazdów podczas wypadku na ul. Kopanina nikomu nic poważnego się nie stało. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy (wsparcie psychiczne, stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa) oraz przekazaniu ratownikom medycznym.

Opracował: asp. Gotówka Dawid