JRG -9 Wypadek w Sowińcu

Dnia 27.01.2019 roku około godziny 13.30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z JRG – 9 do wypadku, który miał miejsc na trasie Mosina – Sowiniec. Samochód osobowy marki Volkswagen Golf IV z niewyjaśnionych przyczyn wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku czego pojazd wpadł do rowu. Silnik Golfa znajdował się 30 m od pojazdu, na drugiej stronie ulicy.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ustalono, że samochodem podróżowało dwóch mężczyzn w wieku około 30 lat. Osoby poszkodowane znajdowały się poza samochodem. Jeden poszkodowany leżał przy samochodzie po stronie pasażera. Stwierdzono u niego zatrzymanie funkcji życiowych i przystąpiono do resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem defibrylatora AED. Czynności te ratownicy prowadzili około 4 minuty do czasu przybycia pierwszego Zespołu Ratownictwa Medycznego na miejsce zdarzenia. Po kilku minutach przybyły na miejsce lekarz wraz z drugim Zespołem Ratownictwa Medycznego, stwierdził zgon poszkodowanego. Przy drugim mężczyźnie działania medyczne ratowników polegały na zatamowaniu krwotoku z głowy, założeniu kołnierza ortopedycznego i przekazaniu Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który zabrał poszkodowanego do szpitala. Dalsze działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na oświetlaniu terenu działań. Po zakończeniu działań przez Policję, dokonali sorpcji płynów eksploatacyjnych z uszkodzonego pojazdu. Na czas działań droga w obu kierunkach była zamknięta. W działaniach brali również udział strażacy z OSP Mosina.

Zdjęcia:
mł. ogn. Zbigniew Jagłowski, JRG-9, zmiana I.
Opracowanie:
mł. asp. Przemysław Zbierski, JRG-9, zmiana I.