JRG 8- Wypadek samochodu ciężarowego i dwóch osobówek w Biedrusku!

05.02.2019 r. krótko po godzinie 10:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym w miejscowości Biedrusko. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 5 oraz 8 a także ochotnicy z Promnic. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wypadek samochodowy z udziałem dwóch aut osobowych oraz jednego ciężarowego. Droga na odcinku Biedrusko - Poznań była całkowicie zablokowana z uwagi na wiszący na barierkach energochłonnych samochód ciężarowy,który stał w poprzek i blokował ruch. Po przeprowadzeniu rozpoznania pierwszym zadaniem strażaków było natychmiastowe wykonanie dostępu do zakleszczonej poszkodowanej przy pomocy narzędzi hydraulicznych, która znajdowała się w samochodzie osobowym. We współpracy z Zespołem Ratownictwa Medycznego udało się najpierw dotrzeć do poszkodowanej a następnie udzielić jej pomocy medycznej. Kolejną czynnością wykonaną przez ratowników było ewakuowanie poszkodowanej za pomocą deski ortopedycznej z rozbitego auta i transport jej do karetki pogotowia. W dalszej części akcji działania strażaków polegały na posprzątaniu jezdni z rozbitych elementów karoserii a także kierowaniu ruchem drogowym. Na miejscu zdarzenia oprócz straży pożarnej i pogotowia ratunkowego obecna była policja a także przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Warto dodać, że łączny czas akcji wyniósł około 4 godziny z uwagi na potrzeby zadysponowania również na miejsce zdarzenia ciężkich holowników i podnośników do zabrania samochodu ciężarowego. Kolejny raz we współpracy straży pożarnej z innymi służbami ratowniczymi udało się szybko i sprawnie przeprowadzić akcję dzięki czemu osoba poszkodowana natychmiastowo została przetransportowana do szpitala a tam została jej udzielona fachowa pomoc medyczna.

Sporządził: mł.kpt. Damian Nowacki