JRG 2 - pożar w szpitalu

W dniu 8 lutego br. we wczesnych godzinach porannych trzy zastępy z JRG 2, tj. GBA, GCBA i SCD-32, a także siły i środki z poznańskiej Szkoły Aspirantów, JRG 4 oraz JRG 6 zostały zaalarmowane o pożarze w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Pożar wybuchł w części piwnicy, w której znajdowała się szatnia personelu. Po rozpoznaniu sytuacji kierujący działaniami ratowniczymi wydał rozkaz rozwinięcia linii gaśniczej, przygotowania wentylatora oddymiającego, a także izolacji pożaru poprzez zamontowanie w drzwi wejściowe do palącego się pomieszczenia kurtyny dymowej. Po ustawieniu kurtyny dymowej dokonano usunięcia gazów pożarowych przy użyciu wentylatora. Potencjalne zadymienie szpitala stwarzało by duże zagrożenie, ponieważ na poziomie znajdującym się bezpośrednio nad piwnicą, w której wybuchł pożar, znajdował się oddział intensywnej opieki medycznej. Zadymienie tych pomieszczeń mogło się wiązać z koniecznością ewakuacji pacjentów znajdujących się w ciężkim stanie klinicznym, którzy nie poruszali się samodzielnie. Rota wprowadzona do szatni, bardzo szybko zlokalizowała pożar, w wyniku którego spaleniu uległa lampa podsufitowa. Po przewietrzeniu piwnicy, dokonano sprawdzenia pomieszczeń pod kątem obecności tlenku węgla. Po usunięciu zagrożenia, przybyły na miejsce Dyżurny Kierownictwa przekazał miejsce zdarzenia przedstawicielowi szpitala.

Na słowa uznania zasługuje przytomność i świadomość pracowników szpitala, którzy w momencie zauważenia pożaru szczelnie zamknęli drzwi od szatni, co pozwoliło przytłumić ogień, a także zminimalizować zadymienie pozostałej części szpitala.

Opracował: mł. asp. Łukasz LEŚNIAK