Doskonalenie zawodowe strażaków ze zmiany II

14 marca w ramach doskonalenia zawodowego strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie przeprowadzili ćwiczenia z wykorzystaniem samochodów bojowych GBA 2,5/24 i GCBA 9,5/60.

Przećwiczone zostały podstawowe sposoby podawania środków gaśniczych tj. z linii szybkiego natarcia, nasadą tłoczną oraz za pomocą działka wodno-pianowego. Zapas wody pozyskiwano linią ssawną ze zbiornika brezentowego. Ponadto sprawdzona została strumienica znajdująca się na wyposażeniu ciężkiego samochodu gaśniczego, dzięki której możliwe jest kontrolowane przelewanie wody z jednego zbiornika do drugiego.

Drugi blok tematyczny doskonalenia zawodowego dotyczył mieszaniny propan-butanu. Podczas szkolenia w części teoretycznej omówione zostały właściwości fizyczne gazu propan-butan, przypomniano także procedury związane z awaryjnym uwolnieniem się LPG (tj. emisja fazy ciekłej, emisja fazy gazowej, emisja z pożarem bez podgrzewania zbiornika (tzw. pożar strumieniowy JET FIRE) a także emisja z pożarem z podgrzewaniem zbiornika) oraz zasady bezpieczeństwa podczas działań. W części praktycznej przećwiczono działania w przypadku pożaru strumieniowego gazu na górnym zaworze oraz emisję LPG z pożarem i podgrzewaniem zbiornika.

Opracowanie:
mł. kpt. Kamil Pająk, zm. II

Data wydarzenia: 
czwartek, Marzec 14, 2019 - 10:00
Galeria: