JRG 2 - ratowanie palca

W dniu 26.03.2019 r. w godzinach wieczornych strażacy JRG 2 zostali zadysponowani na Szpitalny Oddział Ratunkowy do Szpitala HCP w Poznaniu na ulicy 28 czerwca 1956 r.. Naszym zadaniem było zdjęcie pacjentowi wrośniętego w palec lewej ręki sygnetu.
Po raz kolejny sprawdził się sprzęt pozyskany dzięki staraniom Dowódcy JRG 2 - miniszlifierka DREMEL 3000, dzięki której po kilku minutach masywny sygnet udało się przeciąć. Pacjent został znieczulony, między sygnet a palec umiejscowiono metalowe końcówki nożyczek, a podczas cięcia sygnet i palec sukcesywnie chłodzono wodą. Następnie pacjenta przekazano lekarzom, a sygnet (w dwóch częściach) zwrócono pacjentowi ;)
Przy okazji prezentujemy inne możliwe metody usuwania pierścionka/obrączki itp. z opuchniętego palca (czasem jest to coś innego):
1. Za pomocą kleszczy do obcinania obrączek (stosunkowo niedrogi sprzęt, który także znajduje się na wyposażeniu JRG 2).
https://youtu.be/6DM8bpGVauk

2. Za pomocą sznurowadła, taśmy z pasmabterii czy nici (np. dentystycznej) - w tym przypadku metoda niemożliwa do zastosowania, ale warto znać i przećwiczyć.
- można tak: https://youtu.be/dzq8Xw61z1M
- albo tak: https://youtu.be/KJHUAwEx1bY
Sposób drugi nie zawsze da się zastosować, ale warto spróbować - może uda się w ten sposób "uratować" także pierścień/obrączkę/sygnet itp.
W każdym przypadku należy monitorować stan pacjenta, nigdy nie zaszkodzi zwiększyć śliskość poprzez nałożenie substancji płynnej - np. mydła w płynie itp.
W akcji udział brał zastęp GBA 2,5/16 ze zmiany drugiej.
bryg. Jarosław Kuśmirek

Galeria: 
Załączniki: