Ćwiczenia – pożary wewnętrzne.

W dniu dzisiejszym, na terenie JRG 2 zostały przeprowadzone ćwiczenia praktyczne z zakresu pożarów wewnętrznych. Ćwiczenia zostały przeprowadzone w pustym mieszkaniu a założenie było następujące: w mieszkaniu na pierwszym piętrze wybuchł pożar. Z informacji osoby zgłaszającej wynikało, że wewnątrz może znajdować się osoba poszkodowana. Działania przybyłych na miejsce zastępów (GBA oraz SCD-32) polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dostaniu się do mieszkania, przeszukania go pod kątem osób poszkodowanych i ugaszenia pożaru. Celem ćwiczeń było doskonalenie technik rozwijania linii gaśniczej po klatce schodowej, technik otwarcia drzwi, przeszukania pomieszczeń oraz ewakuacji poszkodowanych i udzielenie im niezbędnej pomocy z zakresu KPP. Do przeszukiwania mieszkania i znalezieniu zarówno źródła pożaru jak i osoby poszkodowanej wykorzystano kamery termowizyjne. Nasza jednostka wyposażona jest w trzy rodzaje kamer: Reveal Fire PRO, HORNET HN160M(X) oraz FLIR K2. W trakcie ćwiczeń funkcjonariusze mieli okazje poćwiczyć obsługę każdej z nich oraz możliwość porównać ich działanie. Bardzo przydatne do tego typu ćwiczeń, gdzie rozwinięcie „na mokro” mogłoby spowodować niepożądane straty jest wypełnienie węży sprężonym powietrzem, co symuluje wypełnienie ich wodą.

Opracował: mł. asp. Łukasz Leśniak

Data wydarzenia: