JRG 7 - Gazowa środa

22 maja tuż przed godziną 10:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o przerwanym rurociągu gazowym przy ul. Kaliskiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu, ustalono, że podczas prac rozbiórkowych koparka uszkodziła rurę z gazem powodując jej rozszczelnienie. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu strefy zagrożenia oraz ewakuacji osób przebywających w strefie, w tym budynków wielorodzinnych i przedszkola. Przybyłe na miejsce pogotowie gazowe po kilkukrotnych nieudanych próbach odcięcia dopływu gazu na zaworze zdecydowali o odkopaniu rurociągu i zatamowaniu przepływu zaciskarką do rur. Działania PSP trwały prawie 2 h, podczas których w związku z blokadą dla ruchu okolicznych ulicy występowały utrudnienia. W działaniach poza JRG 7 udział brały także JRG 1, Komenda Wojewódzka PSP, Komenda Miejska PSP oraz Policja.

Kilka godzin później strażacy z "siódemki" ponownie zostali wezwani do ulatniającego się gazu, tym razem na os. Przemysława. Po dotarciu na miejsce zdarzenia ustalono, że z niewyjaśnionych przyczyn doszło do rozszczelnienia się rurociągu doprowadzającego gaz do bloku mieszkalnego. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przeprowadzeniu ewakuacji okolicznych bloków, a także przewietrzeniu piwnic, w których zgromadził się gaz przy pomocy wentylatora osiowego. Miejsce zdarzenia przekazano pogotowiu gazowemu, które ustala przyczynę wycieku. W działaniach brała udział także JRG 3.

Zdjęcia: st. sekc. Hubert Cichosz, st. sekc. Michał Krajnik