Pstrąże - warsztaty doskonaląco – unifikacyjne

W dniach 7-10 maja, w związku z planowaną w roku bieżącym certyfikacją ciężkiej grupy-poszukiwawczej USAR POLAND, zorganizowano warsztaty doskonaląco-unifikacyjne dla instruktorów psów ratowniczych oraz zespołów ratowniczych z psami posiadającymi aktualną gruzowiskową specjalność ratowniczą klasy I. Wzięli w nich udział ratownicy z SGPR Poznań, Gdańsk, Nowy Sącz, Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Wałbrzych. Organizatorem warsztatów była Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, a instruktorami odpowiedzialnymi za ich przeprowadzenie m.in. kpt. Bartosz Tunia i ogn. Magdalena Nowicka-Błażejczyk. Przez pierwsze 2 dni skupiono się na poprawie samodzielności pracy psów podczas akcji poszukiwawczej i pracy na mikrozapachach, natomiast w czwartek ratowników podzielono na 4 zespoły, których zadniem było skuteczne wskazanie miejsc ukrycia osób poszkodowanych podczas symulowanych akcji. W tym dniu odpowiedzialnymi za pozorację byli st. bryg. Maciej Halota i kpt. Bartosz Tunia, którzy przygotowali 3 budynki i wiele niespodzianek, z którymi musiały się uporać zespoły, a przede wszystkim koordynatorzy, których rola podczas działań jest fundamentalna.
W międzyczasie zespoły dysponowano do pracy w budynkach i na gruzowiskach, gdzie działały grupy z Małopolski, zgłaszające na bieżąco potrzeby przeszukania obiektów przez psy.
Warsztaty tylko potwierdziły jak niezbędna jest potrzeba ich cyklicznej organizacji i mamy nadzieję, że wpiszą się na stałe w kalendarz "psiarskich" szkoleń.

Opracował:
kpt. Bartosz Tunia

Galeria: