Niebezpieczna przesyłka w samolocie

W dniu 19 czerwca 2019 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o podejrzanej przesyłce w samolocie, który wylądował na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Poznań - Ławica.

Były to oczywiście ćwiczenia, mające na celu doskonalenie współdziałania Państwowej Straży Pożarnej, Lotniskowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia. Scenariusz ćwiczeń przewidywał atak terrorystyczny na samolot pasażerski z pasażerami na pokładzie.

Główne działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na ewakuacji osób poszkodowanych z samolotu. Natomiast zadaniem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego „Poznań 6” była współpraca ze Strażą Graniczną w rozpoznaniu zagrożenia, ewakuacja ratownika SG, który podczas próby rozpoznania nieznanej przesyłki w ubraniu przeciwodłamkowym stracił przytomność. Podczas ćwiczeń omówione zostały procedury postępowania z nieznanymi przesyłkami na pokładzie statków powietrznych. Po zrealizowaniu założeń ratownicy zostali zapoznani z budową i systemami bezpieczeństwa występującymi na pokładzie samolotu.

Opracował: mł. kpt. Piotr Płaza
Foto: mł. asp. Jakub Olszyna

Galeria: