JRG-7 Wypadek na A2

3 września br. tuż po godzinie 12:00 na autostradowej obwodnicy Poznania doszło do zderzenia 2 samochodów ciężarowych. Na miejsce zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego "Poznan 7". Jedna z ciężarówek uderzyła w naczepę drugiej, w wyniku czego w jej kabinie uwięziony został kierowca. Autostrada A2 na skutek wypadku była całkowicie zablokowana w kierunku Świecka. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie na wykonaniu dostępu do poszkodowanego. Do działan wykorzystano podest ratowniczy oraz liczny sprzęt hydrauliczny w postaci rozpieraczy i nożyc. Z uwagi na duży stopień uszkodzenia kabiny, aby zminimalizować ryzyko obrażeń wtórnych rannego kierowcy, działania musiały być prowadzone w sposób skoordynowany i precyzyjny. W ich trakcie mężczyzna był cały czas zaopatrywany przez Zespół Ratownictwa Medycznego. Po uwolnieniu poszkodowany został natychmiast zabrany do szpitala. Dalsze czynności prowadzone były przez Policję.

opracowanie: kpt. Jakub Szymański, mł. kpt. Piotr Stoiński

Data wydarzenia: