Kolejne zdarzenie z Biokominkiem

W święto Bożego Narodzenia tj. 25 grudnia doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia z udziałem rodziny zamieszkałej przy ul. Górniczej. Podczas wspólnie spędzanego czasu przy biokominku, jeden z domowników postanowił dolać paliwa do w/w urządzenia. W tym momencie doszło do gwałtownego zapalenia się dolewanego paliwa. Płomień objął znaczną część pokoju w wyniku czego poparzeniu uległy trzy osoby znajdujące się w jego zasięgu. Poparzeń doznały: kobieta w wieku 29 lat oraz dwójka dzieci w wieku 3 lat i dwóch tygodni. Wszystkim osobom pomocy udzieliły przybyłe na miejsce Zespoły Ratownictwa Medycznego, które następnie przetransportowały poszkodowanych do Poznańskich Szpitali.
To nie pierwsze zdarzenia w ostatnim czasie z udziałem biokominka. 16 września na terenie City Park Poznań oraz 14 grudnia przed jednym z wrocławskich hoteli, śmierć w wyniku poparzenia podczas pracy przy biokominku poniosły dwie osoby i kilka zostało rannych. Analizując powyższe przypadki należy stwierdzić, że eksploatacja biokominków niezgodnie z instrukcją obsługi może prowadzić do tragicznych zdarzeń.
Zgodnie z instrukcją:
„Należy pamiętać, aby nigdy nie nalewać biopaliwa wprost na palący się płomień. Przed uzupełnieniem biopaliwa w zbiorniku, należy pozwolić na schłodzenie się biokominka przez co najmniej 15 minut (nie dolewać płynu do gorącego pojemnika spalania). Pojemnik na paliwo należy napełnić ponownie (kroki z instrukcji powyżej). Zapalić bioetanol w taki sposób, jak opisano to w dziale „Rozpoczęcie pracy urządzenia”.
Oprócz w/w przypadków należy zaznaczyć, że Straż Pożarna często wyjeżdża do zdarzeń z udziałem biokominków, które nie są nagłaśniane w mediach.
Źródło:
https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,25197554,wybuch-pieca-w-restau...
https://tvn24.pl/wroclaw,44/wroclaw-kobieta-stanela-w-plomieniach-21-lat...
http://pdf.grzejemy.pl/biokominki/bio.pdf
Opracował: mł. asp. Łukasz Leśniak