JRG 5 - konferencja tematyczna pt. "Problematyka działań ratowniczych SGRW podczas zdarzeń na wieżowych żurawiach budowlanych"

W dniach 17-19 stycznia br. byliśmy organizatorami tytułowej konferencji. Ponieważ jej temat dotyczy praktycznie każdej miejscowości to prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś zdarzenia jest dosyć spore i w skali kraju było ich w ubiegłym roku około 20. Dlatego też zagadnienie jest ważne i musimy być gotowi do działania. W konferencji swoje prelekcje wygłosili przedstawiciele: Urzędu Dozoru Technicznego, Państwowej Inspekcji Pracy, operatorów żurawi wieżowych, instruktorzy ratownictwa wysokościowego KSR-G z Krakowa, Katowic, Warszawy i Nowego Sącza, przedstawiciele Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu oraz przedstawiciel Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu. Konferencję wizytował Komendant Miejski PSP bryg. Jacek Michalak wraz z Naczelnikiem Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego st. kpt. Kamilem Witoszko.
Tematów było sporo. Od zagadnień konstrukcji żurawi, przez charakterystykę pracy operatorów tych urządzeń, aspekty medyczne podczas działań, taktykę działań oraz przykłady akcji, które się zdarzyły. Praktycznie cały pierwszy dzień został zagospodarowany przygotowaniem teoretycznym do tego co nastąpiło dnia drugiego. Cały dzień ratownicy wysokościowi z: Poznania, Bydgoszczy, Wrocławia, Zielonej Góry, Kalisza, Piły, Lublina i Łodzi oraz przedstawiciele wojska realizowali symulowane akcje ratownicze przygotowane przez instruktorów. Wniosków po ćwiczeniach sporo. Wszyscy zadowoleni z efektów. Z poczuciem dobrze wykorzystanego czasu w niedzielę po podsumowaniu ćwiczeń uczestnicy rozjechali się do swoich baz macierzystych. Więcej zdjęć z konferencji i ćwiczeń można zobaczyć TUTAJ. Film można obejrzeć pod tym LINKIEM.
Opracowanie: D-ca JRG 5
Zdjęcia: JRG 5, Marcin Kruk JRG 7 Warszawa, Tomasz Traciłowski SA PSP Kraków

Galeria: