JRG 8 - pożar dachu hali widowiskowo sportowej

28. stycznia około godziny 13:30 na numer alarmowy 112 wpłynęło zgłoszenie o dymie wydobywającym się z dachu bliżej nieokreślonego budynku w Murowanej Goślinie, przy ulicy Mściszewskiej 10. Informację tę przekazano do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP, które zadysponowało pod wskazany adres zastęp gaśniczy z JRG-8 w Bolechowie oraz miejscową Ochotniczą Straż Pożarną.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar dachu hali widowiskowo-sportowej. Trwała ewakuacja z budynku, w tym osób niepełnosprawnych - uczestników warsztatów terapii zajęciowej. Świadek zdarzenia poinformował, że w windzie znajduje się osoba, która nie może jej opuścić. Do pomocy ruszyły kolejne zastępy strażaków z okolicznych OSP oraz z JRG-1, JRG-4, JRG-5.

W pierwszej kolejności działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania w energię elektryczną głównym wyłącznikiem, rozwinięciu linii gaśniczej wewnątrz obiektu przez atrium po drabinach przystawnych na dach budynku. Jednocześnie przystąpiono do dotarcia do osoby uwięzionej w windzie na 3 kondygnacji i ewakuowaniu jej na zewnątrz. Informację o opuszczeniu wszystkich osób z budynku przekazał dowódca patrolu Policji. Dalsze działania polegały na zbudowaniu kolejnej linii gaśniczej, sprawieniu drabiny mechanicznej i podnośnika hydraulicznego. Podano wodę na palące się poszycie dachu (papa), elementy ocieplenia budynku i urządzenia klimatyzacyjne.

Dowódca podzielił teren akcji na dwa odcinki bojowe. Przydzielony został kanał dowodzenia i współdziałania B003, który wraz z kanałami ratowniczo-gaśniczymi B046 i B050 pozwolił na sprawną komunikację pomiędzy dowódcami poszczególnych odcinków bojowych oraz ratownikami.

Dowodzenie przejął Dyżurny Kierownictwa KM st. kpt. Bogdan Świdurski a następnie mł. bryg. Rafał Kociemba - Zastępca Komendanta Miejskiego. Swoją pomoc na miejscu zdarzenia zadeklarował również Krzysztof Oczkowski, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina.

Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do częściowej rozbiórki ocieplenia i opierzenia dachu oraz elementów kolektorów klimatyzacyjnych, które następnie przy pomocy podnośnika hydraulicznego przemieszczono na wyznaczone miejsce przy budynku. W celu wykluczenia ewentualnych ukrytych zarzewi ognia, wykorzystano kamerę termowizyjną - nie stwierdzono dalszego zagrożenia. Przystąpiono do przewietrzenia pomieszczeń w obiekcie.

Łącznie z obiektu ewakuowano 70 osób, w tym: 19 osób niepełnosprawnych (uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej), 5 opiekunów osób niepełnosprawnych, 23 dzieci (uczestnicy półkolonii) wraz z 2 opiekunami, 6 pracowników Domu Kultury, 3 osoby z pokoi gościnnych, 10 osób korzystających z siłowni oraz 2 pracowników hali.

Opracowanie: kpt. Kamil Pająk, zmiana I.
Zdjęcia: Głos Wielkopolski, JRG-8

Data wydarzenia: 
wtorek, Styczeń 28, 2020 - 13:30
Galeria: