JRG-8 Zderzenie szynobusu z ciężarówką.

W dniu 17.02.2020r. przed godziną 19:40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu samochodu ciężarowego z szynobusem relacji Wągrowiec-Poznań na przejeździe kolejowym w miejscowości Czerwonak.

Do działań zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 8 , zastęp z OSP Promnice, zastęp OSP Czerwonak oraz Dyżurnego Kierownictwa KM-kpt. Adrian Fiszer.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono wypadek samochodu ciężarowego marki MAN ciągnącego dodatkowo naczepę z szynobusem. Z uwagi na odległość jaka dzieliła miejsce zderzenia z miejscem zatrzymania szynobusu ( ponad 400m ), kierujący działaniami podzielił miejsce akcji na dwa odcinki bojowe. Kierowca samochodu opuścił pojazd o własnych siłach, pociągiem podróżowało ok 30 osób które częściowo same opuściły pojazd, natomiast 13 osób, zostało ewakuowanych przez ratowników.. Do działań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odłączenie akumulatora w samochodzie ciężarowym, ocena stanu osób podróżujących pociągiem wraz z zespołem pogotowia, neutralizacja płynów eksploatacyjnych które wyciekły z pojazdów. Po przebadaniu wszystkich osób biorących udział w zdarzeniu dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala w celu wykonania szczegółowych badań. Ruch kolejowy na trasie został wstrzymany, a służby kolei prowadziły oględziny torowiska celem stwierdzenia ewentualnych uszkodzeń.
zdjęcia i opracowanie:
asp.sztab. Tomasz Kołtuńczyk

Galeria: