Intensywna służba strażaków SGPR Poznań

W dniu 04.03.2020 r. Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo Ratownicza została zadysponowana do dwóch zdarzeń.
Pierwsze zdarzenie miało miejsce w godzinach porannych, gdzie strażacy SGPR Poznań wraz z druhami GRS Poznań udali się do Murowanej Gośliny celem kontynuowania poszukiwań zaginionego mężczyzny. Po przybyciu na miejsce w obrębie którego, mężczyzna widziany był po raz ostatni i zapoznaniu się ze szczegółami zaginięcia, określono obszar poszukiwań. Teren akcji podzielono na sektory, do których przydzielono nawigatorów GPS, przewodników oraz psy. W działań udział brały trzy zespoły poszukiwawcze. Równocześnie prowadzono poszukiwania za pomocą quada. Przeszukano około 70 ha terenu w tym: lasy, młodniki, pola. Sprawdzono pobliskie drogi, ścieżki leśne oraz okoliczne budynki nieużytkowe. Pomimo poszukiwań, zakrojonych na szeroką skalę nie udało się odnaleźć osoby zaginionej. Dalsze czynności prowadziła Policja.
Kolejne zdarzenie, do którego zostali zadysponowani strażacy SGPR Poznań, miało miejsce w godzinach pooranych o 3:30, w miejscowości Porażyn-Dworzec, gdzie samochód ciężarowy wbił się w budynek sklepu spożywczo-przemysłowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano ciągnik siodłowy, który częściowo znajdował się wewnątrz sklepu. Działa SGPR polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozebraniu części ocieplenia ściany oraz ocenie stabilności konstrukcji budynku. Do monitorowania możliwych odchyleń ścian zewnętrznych (ich stabilności) obiektu wykorzystano tachimetr.
W wyniku analizy konstrukcji obiektu stwierdzono, że ciągnik siodłowy nie naruszył struktury budynku i przystąpiono do wyciągnięcia TIRa ze sklepu. Po usunięciu pojazdu z wnętrza budynku ponownie sprawdzono konstrukcje. Nie stwierdzono uszkodzeń. Zastępy SGPR Poznań po około 4 godzinach wróciły do bazy.

Galeria: 
Kategoria: