DZIEŃ KOBIET w JRG 2

W dniu 7 marca 2020 r. na terenie JRG-2 z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyła się akcja edukacyjna "Kobieta potrafi - wielkopolscy strażacy kobietom". Z tej okazji do jednostki przybyło ok. 50 kobiet w województwa wlkp. Panie rywalizowały na 7 stanowiskach:
• Stanowisko nr 1 - Postępowanie podczas wypadków komunikacyjnych.
Na tym stanowisku kobiety dowiedziały się w jaki sposób ustawić swój pojazd w przypadku najechania na wypadek, jak i czym zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz jak prawidłowo zaalarmować służby ratownicze o wypadku, w tym co to jest pikietaż dróg. Następnie zostały poinstruowane o właściwym postępowaniu wobec poszkodowanego kierowcy, a także miały możliwość przećwiczyć techniki ewakuacji z pojazdu. Na zakończenie przeprowadzono grę zręcznościową z wykorzystaniem hydraulicznych narzędzi ratowniczych, podczas której kobiety pokazały, że potrafią obchodzić się z ciężkimi narzędziami jak z jajkiem ;).
• Stanowisko nr 2 – zadymienie.
Po ubraniu środków ochrony indywidualnej w postaci ubrania specjalnego, hełmu strażackiego, maski i aparatu powietrznego butlowego kobiety otrzymały kamerę termowizyjną, która zapewniła im jakąkolwiek widoczność w zadymionym pomieszczeniu. Następnie zadaniem roty było znalezienie i ewakuowanie pozostawionych w zadymionym pomieszczeniu manekinów osoby dorosłej i dziecka. Po raz kolejny kobiety pokazały, że potrafią śmiało (jak w dym) pakować się w zagrożenie, ale też wychodzić z tarapatów obronną ręką, ratujących przy okazji innych.
• Stanowisko nr 3 – strażackie kręgle
Po zapoznaniu z armaturą do podawania środków gaśniczych kobiety otrzymały zadanie strącenia jak największej ilości drewnianych „kręgli” używając do tego węża pożarniczego tłocznego zwiniętego w podwójny krąg. Każda z Pań miała do dyspozycji dwa rzuty, jednak aby wykonać drugą próbę należało wąż zwinąć zgodnie ze sztuką. Ćwiczenie na tym stanowisku udowodniło, że co jak co, ale obsługę węży Panie mają opanowane ;)
• Stanowisko nr 4 – drabiną do nieba
Strażacy JRG 2 poinstruowali dzielne kobiety o sposobach zabezpieczenie prac na wysokości, następnie dopilnowali, by każda z Pań ubrała właściwie szelki ratownicze. Następnie w koszu drabiny mechanicznej SCD-32 z JRG 2 Panie wraz z jednym ze strażaków udały się w „podróż do nieba”, zwiedzając przy okazji na szczycie panoramę naszego rejonu operacyjnego.
• Stanowisko nr 5 – pierwsza pomoc
W sali szkoleniowej JRG nr 2 ratownicy omówili i zaprezentowali w jaki sposób należy postępować podczas nagłego zatrzymania krążenia osoby dorosłej oraz dziecka. Panie przećwiczyły na fantomach resuscytację krążeniowo – oddechową bez przyrządowo oraz z wykorzystaniem półautomatycznego defibrylatora, a także miały okazję udzielić pomocy zakrztuszonemu dziecku. Na koniec zaprezentowano i przećwiczono ułożenie pacjenta w tzw. pozycji bezpiecznej (bocznej ustalonej). Największym zainteresowaniem na tym stanowisku cieszyła się, a jakże, resuscytacja oddechowa metodą usta-usta ;)
• Stanowisko nr 6 – rozwinięcie gaśnicze
Na tym stanowisku żeński zastęp przeprowadził pełną akcję gaśniczą. Wybrany dowódca podzielił zadania, w wyniku czego rozwinięto linię główną zakończoną rozdzielaczem, a także dwie linie gaśnicze zakończone prądownicami. Po komendzie "Woda naprzód" podano dwa prądy gaśnicze i strącono ustawione pachołki. Następnie Panie z radością i gracją „lały wodę” prądami zwartymi i rozproszonymi.
• Stanowisko nr 7
Na koniec przygody w ramach akcji „Kobieta potrafi…” dowódcy JRG 2 oprowadzili zmęczone już Panie po zabytkowej strażnicy i opowiedzieli historię obiektu, będącego siedzibą strażaków oddziału drugiego już od 1908 roku. Zaprezentowano także próbny alarm oraz pokazowy zjazd strażaka po ześlizgu. Wiele uczestniczek akcji zapragnęło samemu doświadczyć zjazdu „po rurze”, w czym ochoczo pomogli strażacy JRG 2 podsadzając wszystkie chętne Panie na bezpieczną wysokość. Dzięki temu akcja spełniła wszystkie oczekiwania świętujących Pań.

Każda z Pań za udział w przedsięwzięciu otrzymała tytuł „Ambasadora Bezpieczeństwa”. Wszystkim Paniom składają gratulacje strażacy z JRG-2.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:
https://photos.google.com/share/AF1QipMMz_2KxB6Ifoooef0lulhnT41nrQxGI5Qg...

oraz krótkiego filmu podsumowującego akcję:

https://youtu.be/-0DmNE7TMsQ

Opracował: kpt. Piotr Freitag, bryg. Jarosław Kuśmirek
Zdjęcia"
Jarosław Kuśmirek (JRG 2), Łukasz Jachimowicz (strazacki.pl)

Galeria: