Pożar budynku mieszkalnego

Gdy cała Polska walczy z epidemią koronawirusa nie oznacza to, że wokół nas nie dochodzi do innych zagrożeń. Strażacy każdego dnia podejmują walkę o ludzkie życie i mienie. Tak było 20 marca 2020 roku, kiedy to strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 wraz z druhami OSP w ostatniej chwili uratowali z płomieni nieprzytomnego mężczyznę.
Tego dnia w piątkowe późne popołudnie około godz. 16.00 do Stanowiska Kierowania KM PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o pożarze w miejscowości Murowana Goślina. Ogień pojawił się w domu jednorodzinnym. Z uwagi na dzień i porę zdarzenia istniało duże prawdopodobieństwo, że ktoś z domowników może przebywać wewnątrz. W związku z tym z JRG 8 zadysponowano aż dwa zastępy ratowniczo-gaśnicze.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia dowódca (KDR) stwierdził, że z okien pomieszczenia na parterze wydobywają się gęsty dym. Nieopodal budynku znajdował się mężczyzna, który poinformował strażaków, że o własnych siłach wydostał się z płonącego domu, ale w środku znajduje się jeszcze jedna osoba. Natychmiast przystąpiono do działań.
Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia został podany jeden prąd wody w natarciu w celu ugaszenia pożaru. W dalszej kolejności strażacy wyposażeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz kamerę termowizyjną rozpoczęli przeszukiwanie budynku. W trakcie swoich czynności natrafili na osobę poszkodowaną. Około 50-letni nieprzytomny mężczyzna został natychmiast ewakuowany ze strefy zagrożenia, a następnie udzielona mu została kwalifikowana pierwsza pomoc. Poszkodowany został przekazany przybyłem na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego.
Lokal został oddymiony, a wszelkie zarzewia ognia dokładnie ugaszone. Działania, w których brały udział również zastępy z OSP Murowana Goślina, Białężyn, Promnice, Boduszewo oraz Rakownia trwały niemal dwie godziny.
Opracował:
asp. Andrzejczak Sławomir