JRG 8 - pożar sadzy w kominie

W sobotni kwietniowy poranek w jednej z piekarni powiatu poznańskiego doszło do wybuchu pożaru.

Kilka minut po godzinie 9.00 w dniu 18 kwietnia 2020 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu odebrało zgłoszenie o pożarze w miejscowości Murowana Goślina. Ze wstępnych informacji wynikało, że doszło do zapłonu sadzy w przewodzie kominowym w jednej z tamtejszych piekarni. Do akcji natychmiast zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Murowanej Goślinie.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym (KDR) przeprowadził rozpoznanie, w wyniku którego potwierdził informacje podane w zgłoszeniu. Nadto ustalił, że wewnątrz budynku z pieca piekarniczego wydobywa się dym. Po zabezpieczeniu terenu akcji strażacy przystąpili do działań. W pierwszej kolejności rozpoczęto działania gaśnicze, które skutkowały ugaszeniem ognia. Z paleniska usunięto także materiały palne.
W związku z zadymieniem panującym w obiekcie strażacy PSP i druhowie-ochotnicy pracowali w maseczkach ochronnych FPP2. Budynek, a w szczególności jego ponad 30-metrowy przewód kominowy, został sprawdzony za pomocą kamery termowizyjnej pod kątem ewentualnych niedogaszonych zarzewi ognia. Wykorzystano przy tym drabinę mechaniczną będącą na wyposażeniu poznańskiej ósemki.

Ze względu na to, że wykonany pomiar temperatury wykazał bardzo wysokie rozgrzanie komina, dowódca podjął decyzję o pozostaniu zastępów straży pożarnej na miejscu do czasu jego samoczynnego wychłodzenia. Dodatkowo na zarządcę budynku nałożono zalecenie wyczyszczenia komina oraz oddano mu miejsce akcji pod dozór.

Całość działań trwała około dwie godziny i brały w nich udział łącznie cztery zastępy z JRG-8 i OSP Murowana Goślina, w tym drabina mechaniczna. W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. Cały czas trwa walka z COVID-19. Dlatego apelujemy, żeby przy przekazywaniu informacji o zdarzeniu osoby, które dzwonią na numery alarmowe wskazywały, czy strażacy w trakcie akcji będą narażeni na kontakt z osobami zarażonymi lub poddanymi kwarantannie. Dzięki temu działania podejmowane przez jednostki ochrony przeciwpożarowej będą bardziej skuteczne i efektywne, a funkcjonariusze nie będą narażeni na zachorowanie.

Opracowanie: st. asp. Marcin Rutkowski

Data wydarzenia: 
sobota, Kwiecień 18, 2020 - 10:00