Katastrofa kolejowa na obowdnicy Murowanej Gośliny - JRG 8

W podpoznańskim Bolechowie ciężarówka wjechała wprost pod nadjeżdżający pociąg. Ruch kolejowy został wstrzymany. Poszkodowanych zostało 17 osób. Zniszczony skład i ciężarówka. To bilans zdarzenia, z którym zmierzyć musieli się funkcjonariusze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8.
Kilkanaście minut po godzinie 17, 29 kwietnia, zastępy straży pożarnej zostały zadysponowane na przejazd kolejowy na obwodnicy Murowanej Gośliny (pow. poznański). Według zgłoszenia doszło tam do poważnego wypadku z udziałem szynobusu. W momencie dotarcia na miejsce pierwszych sił i środków, stwierdzono, że w wyniku zdarzenia doszło do częściowego wykolejenia się składu pociągu. W pobliżu jego wraku znajdował się rozbity samochód ciężarowy marki MAN wraz z naczepą, która przewoziła torf.
W pierwszej fazie działań, po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz otrzymaniu informacji od obsługi szynobusu o odłączeniu dopływu prądu z sieci trakcyjnej, dowódca (KDR) podjął decyzję o zamknięciu trasy kolejowej na odcinku Bolechowo-Murowana Goślina oraz drogi wojewódzkiej nr 196 . W wyniku silnego uderzenia dwie osoby z samochodu ciężarowego wypadły z jego kabiny i znajdowały się na jezdni. Niezwłocznie przystąpiono do udzielania im pierwszej pomocy.
W momencie dojazdu jednostek ochrony przeciwpożarowej podróżujący pociągiem wciąż znajdowali się we wnętrzu składu. Wdrożone zostały procedury ich ewakuacji. W związku z ilością pasażerów pociągu zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek masowy. We współpracy z przybyłymi na miejsce Zespołami Ratownictwa Medycznego oraz Koordynatorem Akcji Medycznej (KAM) podjęto czynności związane z triażem, tj. segregacją poszkodowanych. Dwie osoby zostały uznane jako tzw. grupa czerwona - najwyższy priorytet transportowy, dwie osoby przypisano do grupy żółtej, a pozostałych 12 pasażerów uznano za osoby zielone o najniższym priorytecie transportowym. To właśnie trzecia grupa ze względu na niską temperaturę została ewakuowana na czas trwania akcji do podstawionego przez przewoźnika specjalnego autobusu.
Główne działania strażaków PSP i OSP polegały na zaopatrywaniu ran, tamowaniu krwotoków, unieruchamianiu złamań lub podejrzeń złamań u osób poszkodowanych. Wspomagano także oddychanie przez stosowanie tlenoterapii. Prowadzono także izolację termiczną i wsparcie psychiczne. Ostateczny bilans akcji zamknął się na 17 osobach poszkodowanych. Wśród nich aż 15 pochodziło z szynobusu. Do szpitali różnymi środkami przetransportowano łącznie 10 osób. Pozostali poszkodowani po przebadaniu przez lekarza zostali uznani za niewymagających hospitalizacji.
W dalszej fazie działań strażacy zabezpieczali miejsce zdarzenia, a po zapadnięciu zmroku oświetli teren działań, gdzie swoje czynności prowadziła Policja. W akcji brało udział łącznie aż 12 zastępów straży pożarnej, w tym z JRG-8, JRG-5, JRG-7, JRG-2, OSP Murowana Goślina, OSP Boduszewo, OSP Rakownia oraz OSP Promnice. Na miejsce przybył oficer operacyjny bryg. Jarosław Kuśmirek a także Komendant Miejski PSP w Poznaniu bryg. Jacek Michalak, który przejął dowodzenie. Całość działań zakończyła się po prawie 9 godzinach trwania interwencji.
Mimo wielu akcji i kampanii społecznych dotyczących zasad poruszania się po przejazdach kolejowych, wciąż dochodzi do sytuacji takich jak ta. Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do skrzyżowań dróg z torami kolejowymi.

Opracował:
ml.asp. Michal Pasik