JRG 2 - OSTATNIA ZMIANA SŁUŻBY ASP. SZTAB. ROBERTA SERBINOWSKIEGO

W dniu 01 lipca 2020 r. podczas zmiany służby w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zakończenia służby w Państwowej Straży Pożarnej aspiranta sztabowego Roberta Serbinowskiego.
Robert Serbinowski rozpoczął służbę w Państwowej Straży Pożarnej w 1997 roku kiedy pomyślnie przeszedł rekrutację do Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły w czerwcu 1999 roku trafił na JRG nr 2 w Poznaniu, której pozostał wierny przez całą swoją karierę zawodową. Początkowo dowódca zastępu, z biegiem lat zdobywał wiedzę
i doświadczenie, a także uzyskiwał kolejne awanse w stopniu. W roku 2009 jedyny raz został awansowany w stanowisku – został dowódcą sekcji i na tym stanowisku dosłużył do dnia 30 czerwca 2020 r.

Podczas ostatniej zmiany służby asp. sztab. Roberta Serbinowskiego zaszczycili swoją obecnością:
• Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - bryg. Jarosław Zamelczyk,
• Komendant Miejski PSP w Poznaniu - bryg. Jacek Michalak,
• Komendant Powiatowy PSP w Obornikach - st. kpt. Krzysztof Pertman,
• Zastępca Dowódcy JRG Jarocin – mł. kpt. Andrzej Kaliszak,
• strażacy aktualnie lub w przeszłości służący w JRG 2.

Uroczysta zbiórka rozpoczęła się od odczytania Decyzji Komendanta Miejskiego PSP
w Poznaniu z dnia 27 czerwca br. o zwolnieniu ze służby w Państwowej Straży Pożarnej asp. sztab. Roberta Serbinowskiego.
Komendant Miejski PSP w Poznaniu oraz Dowódca JRG nr 2 przybliżyli sylwetkę aspiranta sztabowego Roberta Serbinowskiego oraz przebieg jego kariery zawodowej.
Robert rozpoczynał służbę, kiedy nie było jeszcze programu SWD, a pierwsze meldunki pisał w programie EWID-99. Strażacy nosili wtedy MORO (mundur odzieżowy roboczo-ochronny), drogi oddechowe chronili przy użyciu aparatów podciśnieniowych i masek
z wycieraczką. Dzięki zaangażowaniu asp. sztab. Serbinowskiego w Sali Tradycji i Edukacji w JRG nr 2 pojawił się eksponat upamiętniający tamte czasy. Aspirant sztabowy Robert Serbinowski podczas swojej służby w JRG nr 2 brał udział w ponad 3000 akcji ratowniczych, w większości dowodząc zastępem, sekcją lub plutonem. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m.in.:
• w 2017 roku odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski BRĄZOWYM MEDALEM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ,
• w 2016 roku odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji BRĄZOWĄ ODZNAKĄ ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ.

Po przybliżeniu sylwetki odchodzącego ze służby strażaka głos zabrali zaproszeni goście.
W swoim przemówieniu brygadier Jarosław Zamelczyk odczytał okolicznościowy list od Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – bryg. Dariusza Matczaka. W swoich wystąpieniach wszyscy goście skierowali słowa podziękowania za zaangażowanie, nienaganną służbę i poświęcenie w codziennej realizacji obowiązków służbowych przez asp. sztab. Roberta Serbinowskiego.
Dowódca JRG nr 2 – bryg. Jarosław Kuśmirek z okazji uroczystej zbiórki przypomniał zgromadzonym rotę ślubowania. Bez cienia wątpliwości asp. sztab. Robert Serbinowski przez całą swoją służbę pozostawał wierny słowom roty, nieraz wykazywał się ofiarnością
i męstwem w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego, wielokrotnie narażając swoje zdrowie
i życie dla drugiego człowieka. Zawsze pogodny i uśmiechnięty, lubiący pracę „na pierwszej linii frontu”, zawsze pracowity, oddany służbie i kolegom z jednostki. Bezkonfliktowy, punktualny, zawsze dawał przykład bo lubił „brać sprawy w swoje ręce”. Strażak z krwi
i kości, merytoryczny i kompetentny, zdyscyplinowany i konkretny, potrafił „łączyć pokolenia” dzięki czemu był i nadal jest lubiany przez podwładnych i przełożonych.
Dowódca zmiany 2 – st. kpt. Dariusz Wrzesiński w imieniu wszystkich podległych strażaków przekazał najlepsze życzenia spełnienia planów oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Na koniec głos zabrał sam zainteresowany, który w emocjonalnym wystąpieniu skierował słowa podziękowania do wszystkich osób, z którymi miał okazję i przyjemność służyć w najlepszym zawodzie na świecie.
Tradycyjnie już po raz ostatni zadzwonił dla Roberta dzwon, na „ścianie emerytów” zawisło nowe tablo, a ze ściany strażaków JRG 2 asp. sztab. Robert Serbinowski zdjął i zabrał na pamiątkę swoją fotografię.

Tekst: bryg. Jarosław Kuśmirek.
Zdjęcia: bryg. Jarosław Kuśmirek, mł. asp. Rafał Deręgowski.

Galeria: