JRG-8 - Zatrzymanie akcji serca w Biedrusku.

Podczas służby 6 września około południa na numer alarmowy 112 wpłynęło zgłoszenie, że na podwórku jednego z domów w Biedrusku leży nieprzytomny mężczyzna z raną głowy. Z uwagi na brak wolnego Zespołu Ratownictwa Medycznego na miejsce zadysponowano załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz dwa zastępy strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 8 w Bolechowie.
Po dojeździe pod wskazany adres strażacy zastali dramatyczną walkę o życie podjętą przez świadków zdarzenia. U poszkodowanego doszło do nagłego zatrzymania krążenia i konieczne było prowadzenie reanimacji. Działania polegały więc na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy: udrożnieniu dróg oddechowych za pomocą maski krtaniowej typu iGel, prowadzeniu zewnętrznego masażu serca, podłączeniu automatycznego defibrylatora zewnętrznego oraz opatrzeniu rany głowy.
Jednocześnie z prowadzoną reanimacją przygotowano lądowisko dla śmigłowca LPR. Po niespełna godzinnej walce o życie udało się przywrócić krążenie u poszkodowanego mężczyzny. Przetransportowany został on śmigłowcem do szpitala.
Zdarzenie to pokazuje jak ważne w tak zwanym łańcuchu przeżycia są jego pierwsze ogniwa czyli pierwsza pomoc udzielana przez świadków. Młody mężczyzna, sąsiad poszkodowanego, niezwłocznie po zaalarmowaniu przez rodzinę ruszył na pomoc i rozpoczął zewnętrzny masaż serca.

x

Dzięki heroicznej walce świadków zdarzenia, strażaków z JRG-8 w Bolechowie oraz załogi LPR Ratownik-9 udało się uratować życie człowieka.

Więcej o łańcuchu przeżycia można przeczytać tutaj: https://www.kursysos.pl/lancuch-przezycia/

Opracowanie: kpt. Kamil Pająk, zmiana 1.