JRG 5 - wyciek gazu

Zmiana trzecia została zadysponowana do miejscowości Golęczewo na ulicę Dworcową gdzie doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej. W wyniku prac ziemnych operator koparki uszkodził rurę gazową z tworzywa sztucznego o przekroju 62 mm pod ciśnieniem 6 atm. Na miejscu zdarzenia OSP Golęczewo i OSP Chludowo prowadziło czynności zabezpieczające, polegające na rozstawieniu kurtyn wodnych i przeprowadzenia ewakuacji z pobliskich domów- ewakuowano 40 osób z 8 budynków mieszkalnych i sklepu . Działania JRG 5 polegały na stałym pomiarze strefy zagrożenia przy pomocy urządzeń pomiarowych. Prace przy rurociągu w celu jego zaciśnięcia wykonywało pogotowie gazowe. Po zakończonych działaniach ratownicy przeprowadzili pomiary kontrolne strefy zagrożenia i sąsiadujących z nią budynków nie stwierdzono zagrożenia. Mieszkańcy powrócili do domów. Działania ratowników dodatkowo utrudniało pozostawione nad wykopem ramie koparki utrudniające dostęp do uszkodzonej rury oraz zupełnie inna lokalizacji rury gazowej niż na mapach geodezyjnych. Sprawne działania na miejscu akcji pokazały po raz kolejny bardzo dobra współprace z druhami wypracowaną na wielu ćwiczeniach i warsztatach.
Opracowanie: mł. kpt. M. Osięgłowski
Zdjęcia: JRG 5