Doskonalenie zawodowe - Ćwiczenia z drabinami

W dniu 24 września br. zmiana 1 z JRG-1 przeprowadziła ćwiczenia z wykorzystaniem drabiny mechanicznej oraz drabin przystawnych będących na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.
Drabina mechaniczna SCD 41, którą używają strażacy z JRG-1, wykorzystywana jest do wszelkiego rodzaju zdarzeń podczas działań ratowniczo–gaśniczych, należą do nich przede wszystkim pożary budynków, ewakuacja ludzi, uwięzione zwierzęta, zerwane opierzenia dachów czy innych konstrukcji na wysokościach. Na ćwiczeniach strażacy ćwiczyli sprawianie drabiny, podłączenie wyposażenia dodatkowego takiego jak: działko wodne, nosze, agregat oddymiający, kamera termowizyjna czy oświetlenie. Przećwiczono także sterowanie z kosza przez ratowników oraz przez operatora „z dołu”.
Poza obsługą drabiny mechanicznej, przećwiczono również sprawianie drabiny przystawnej, która może być niezbędna w działaniach na niższych piętrach oraz jeżeli brakuje miejsca do rozstawienia drabiny mechanicznej. Skupiono się na poprawnym złożeniu drabiny oraz zabezpieczeniu ratownika i linii gaśniczej.
Opracowanie: asp. Piotr Dutkowiak
Zdjęcia: mł. kpt. Krzysztof Załęski

Galeria: