Aktualności

Wizyta „Antoninkowych Skrzatów” w JRG 6

W dniu 29.05. 2015 r. strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 6 w Poznaniu odwiedziły przedszkolaki z poznańskiego Przedszkola nr 4 „Antoninkowe Skrzaty”. W trakcie wizyty funkcjonariusze z „poznańskiej szóstki” przeprowadzili pogadankę z dziećmi na temat bezpieczeństwa pożarowego, zapoznali przedszkolaków z pracą strażaka oraz zaprezentowali sprzęt jakim dysponują. Najbardziej dzieciom podobała się przejażdżka wozem bojowym i możliwość operowania prądem wody z węża strażackiego zakończonego prądownicą.

Wycieczka ze Szkoły Podstawowej nr 13 na JRG-1

Dnia 29.05.2015 r., Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Poznaniu, wizytowała grupa 19 chłopców z klasy sportowej w wieku od 9 do 10 lat wraz z opiekunką oraz dwoma funkcjonariuszkami Straży Miejskiej. Wycieczka przybyła ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Cytadelowców Poznańskich, znajdującej się na ulicy Niepodległości 32 w Poznaniu. Funkcjonariusze systemu zmianowego zaprezentowali najmłodszym sympatykom sprzęt będący na wyposażeniu samochodów ratowniczo-gaśniczych, wyjaśniając zasadę działania oraz zdarzenia w których jest najczęściej wykorzystywany.

Pożary lasów - ćwiczenia

W dniu 29.05.2015r. zastępy z JRG3 przeprowadziły ćwiczenia praktyczne dotyczące pożarów lasu zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego. Podczas ćwiczeń wykorzystano sprzęt gaśniczy będący na wyposażeniu JRG3 oraz przećwiczono różne warianty taktyczne gaszenia pożarów lasu.

Doskonalenie zawodowe - pożary lasów

W dniu 28 maja 2015 roku zgodnie z Miesięcznym planem doskonalenia zawodowego na terenie Lasu Dębińskiego odbyły się zajęcia z tematyki dotyczącej pożarów lasów. W zajęciach udział brały zastępy GBA-Rt 2,5/16, GCBA 5/32 i SLRt z JRG-2. Podczas zajęć ćwiczono m.in zassanie wody ze zbiornika, przetłaczanie wody oraz operowanie prądami gaśniczymi. Szczególną uwagę poświęcono rozpoznaniu podczas pożaru lasu. Nadzór na ćwiczeniami prowadził Zastępca Dowódcy JRG-2 Poznań asp.sztab.Rafał Śmigielski.

Ćwiczenia - pożar lasu.

W dniu 28.05.2015r., zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego zostały przeprowadzone ćwiczenia praktyczne dotyczące pożarów lasu. Celem ćwiczeń praktycznych było wykorzystanie sprzętu gaśniczego podczas pożaru lasu oraz przećwiczenie różnych wariantów podawania środka gaśniczego.

Opracowanie: Zm. II

Ćwiczenia z ratownictwa wodnego w Pobiedziskach

W dniu 25.05.2015 r. zastępy JRG Nr 3 wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną z Pobiedzisk brały udział w doskonaleniu zawodowym dotyczącym ratownictwa wodnego w okresie letnim. Podczas ćwiczeń przeprowadzonych na jeziorze Biezdruchowskim w Pobiedziskach przećwiczono pracę w ubraniach suchych, dotarcie do poszkodowanego przy pomocy deski lodowej oraz podejmowanie poszkodowanych z wody przy wykorzystaniu pontonu śrubowego z silnikiem zaburtowym.

Iskierki w JRG-3

W dniu 25 maja 2015 r. Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Nr 3 odwiedziły dzieci z przedszkola „Iskierka”. Na początek mali goście obejrzeli jednostkę od środka, poznając miejsce pracy strażaka. Następnie dzieci dowiedziały się jak należy zachować się podczas pożaru i na jaki numer zadzwonić by wezwać pomoc. Niewątpliwie największą atrakcją stała się wozownia, w której po obejrzeniu samochodów strażackich i przymierzeniu hełmów oraz ubrań strażackich, dzieci mogły poczuć się jak na prawdziwej akcji. Wszyscy chętni mogli wziąć do rąk prądownicę i operować prądami wody.

Wręczenie wyróżnień absolwentom uczelni wyższych-28.05.2015r.

28 maja 2015r. Komendant Miejski st.bryg.dr inż. Witold Rewers w obecności kierowników komórek organizacyjnych wręczył decyzje oraz listy gratulacyjne funkcjonariuszom Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, którzy podjęli trud podnoszenia kwalifikacji zawodowych:
Gratulacje oraz nagrody odebrali:
-mł.kpt. Donata Botta (PF) absolwent SGSP - studia podyplomowe „dla strażaków ubiegających się o pierwszy stopień oficerski w PSP”
-mł.kpt. Adam Szyda (PR) absolwent SGSP (mgr)
-mł.kpt. Adrian Fiszer (JRG 6) absolwent SGSP (mgr)

Wizyta przedszkolaków w JRG -9.

Podczas służby 22.05.15r., Zmianę II w JRG-9 w Mosinie odwiedziła grupa dzieci z przedszkola „ Słoneczko” mieszczącego się w Krośnie. Strażacy pełniący służbę zaprezentowali najmłodszym sprzęt znajdujący się na wyposażeniu jednostki, omówili podstawowe zasady działania podczas zdarzeń w jakich przychodzi brać im udział, sprawdzili również wiedzę najmłodszych gości z umiejętności prawidłowego korzystania z numerów alarmowych oraz prawidłowego zachowania się podczas zagrożenia.

Strażacy z JRG-2 w "Poznańskich Koziołkach"

W dniu 27 maja bieżącego roku zastęp GCBA z JRG-2 uczestniczył w corocznym festynie zorganizowanym w przedszkolu "Poznańskie Koziołki" znajdującym się w Poznaniu przy ul. Cześnikowskiej 18A. Festyn organizowany był z okazji Dnia Matki i jak co roku przyciągnął rzeszę maluchów z rodzinami. Związane jest to z bogatym repertuarem artystycznym prezentowanym przez dzieci i ich rodziców (pokaz tańców, teatrzyków, śpiewanie piosenek itp).

Ostatnia zmiana służby

27 maja po raz ostatni do zmiany służby stanął st. asp. Adam Szewczyk. Od poniedziałku będzie już emerytem. Adam zwany "Adasiem" zaczynał swoją karierę pożarniczą w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku w Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej PKP Lokomotywownia Poznań - Franowo. Następnie na początku lat 90-tych przeniósł się do JRG nr 1 przy ul. Masztalarskiej w Poznaniu. Kolejną zmianą było przeniesienie do JRG nr 5 gdzie dosłużył do końca kariery.

Ćwiczenia w przedszkolu "Akademia odkrywców" w Krośnie.

W dniu dzisiejszym odbyły się ćwiczenia w przedszkolu "Akademii odkrywców" w Krośnie. Podczas zajęć dzieci zapoznały się ze sprzętem znajdującym się w wozie bojowym. Miały możliwość przymierzenia stroju strażaka oraz próbowały swoich sił w strącaniu pachołków strumieniem wody.

Opracowanie:
JRG-9, zmiana 3.

Sport pożarniczy – podsumowanie okresu przygotowawczego do Mistrzostw Wielkopolski

W dniu 22 maja 2015 roku zakończyły się ostatnie z pięciu eliminacji do Mistrzostw Wielkopolski w sporcie pożarniczym, które były nieodzownym elementem okresu przygotowawczego a jednocześnie sprawdzianem poznańskiej reprezentacji przed najważniejszymi zawodami zaplanowanymi w dniach 2 i 3 czerwca 2015. Chciałbym podkreślić, iż mistrzostwa w sporcie pożarniczym pierwszy raz w historii województwa wielkopolskiego odbędą się w czterech konkurencjach.
W imieniu swoim oraz całej poznańskiej reprezentacji chciałbym zaprosić wszystkich sympatyków sportowej rywalizacji na finały wojewódzkie, które odbędą się w dniu 2 czerwca 2015 na stadionie MOS Poznań przy ul. Gdańskiej 1 (okolice ronda Śródka) oraz 3 czerwca 2015 na trenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie przy ul. Obornickiej 1.

Strony