Aktualności

Strażak w roli świętego Mikołaja

Dnia 21.12.2014 r. o godzinie 12:15, strażacy z JRG-1 udali się drabiną mechaniczną SD-30 Iveco Magirus, na Stary Rynek, aby pomóc w organizacji tegorocznego Betlejem Poznańskiego. W rolę świętego Mikołaja wcielił się: st. str. Dariusz Błachowiak. Odebrał listy zaadresowane do Mikołaja i odjechał aby zweryfikować, które dzieci zasługują w tym roku na prezenty. Jak widać, zaprzęg reniferów nie był w tym przypadku potrzebny. Mikołaj tym razem postanowił przyjechać w koszu drabiny strażackiej. Święty Mikołaj Dariusz jest bardzo zapracowany.

Wieczorne spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej w Tulcach

Dnia 12.12.2014 w godzinach wieczornych strażacy z JRG – 6 przeprowadzili pogadankę z uczniami klasy VIa Szkoły Podstawowej w Tulcach. Zajęcia odbyły się w ramach „nocnego pobytu uczniów w szkole”. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Podczas zajęć przedstawiono również zagrożenia jakie niesie dla ludzi i zwierząt tlenek węgla w ramach akcji edukacyjnej wielkopolskich strażaków „Uważaj czad – cichy zabójca”. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i cieszyło się zainteresowaniem młodzieży.

Szkolenie doskonalące z zakresu pracy przy urządzeniach i instalacjach elektroenergetycznych

W mijającym tygodniu na terenie JRG nr 5 odbyło się trzydniowe "elektryzujące" szkolenie dla strażaków "piątki" i "ósemki".
Ratownicy po części teoretycznej mieli okazję przyjrzeć się szczegółom budowy trafostacji.
Opracował: st. kpt. K. Bugajak

Ćwiczenia z nowym sprzętem

W dniu 19.12.2014 zmiana I w ramach doskonalenia zawodowego ćwiczyła
z nowym sprzętem, który będzie na wyposażeniu JRG. Zestaw składa się
z uprzęży i systemu do ewakuacji QUICK ROPE. Zajęcia polegały na zbudowaniu stanowiska i zjeździe z drugiego piętra wspinalni za pomocą w/w sprzętu. Całość nadzorował zastępca dowódcy jednostki kpt. Jarosław Kuczkowski.

Ćwiczenia w Ośrodku Wspomagania Rodziny w Kobylnicy

W dniu 18.12.2014 r. zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego, zmiana służbowa nr III z JRG-3 i OSP Kobylnica przeprowadziła ćwiczenia na obiekcie – Ośrodek Wspomagania Rodziny w Kobylnicy . Celem przeprowadzonego rozpoznania było sprawdzenie przygotowania obiektu i dróg ewakuacyjnych na wypadek powstania pożaru jak i innych miejscowych zagrożeń, sprawdzenie dróg dojazdowych dla służb ratowniczych oraz zaopatrzenia wodnego.

JRG Nr 7 - doposażenie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego

Z końcem bieżącego roku Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego "Poznań 7" działająca w JRG Nr 7 została doposażona w niezbędny sprzęt ratowniczy. Zakup sfinansowany został z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymaliśmy komplet drewnianych elementów stabilizujących złożony z klinów, klinów schodkowych, belek, podkładów i klocków wykorzystywany w akcjach ratowniczych wymagających podbudowy i stabilizacji. Pozyskaliśmy również zestaw elektronarzędzi akumulatorowych, system szybkiej stabilizacji pojazdów oraz komplet zawiesi łańcuchowych.

JRG-2 - Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

W dniu 17 grudnia 2014 roku zgodnie z rozkazem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu odbyli szkolenie dotyczące technik ratownictwa podczas zdarzeń na lodzie. Zajęcia podzielone zostały na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Pierwsza część odbyła się na terenie JRG-2 Poznań i omówiono w niej podstawowe zasady bhp i kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także podstawowy sprzęt do ratownictwa lodowego oraz techniki ratownicze.

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

Dnia 17.12.2014 r. zakończył się cykl szkoleń z ratownictwa podczas zagrożeń na lodzie. Strażacy z JRG nr 6 w Poznaniu wraz z OSP Kórnik oraz OSP Kleszczewo doskonalili swoje umiejętności z zakresu działań ratowniczych w warunkach zimowych. Zajęcia polegały na doskonaleniu umiejętności podejmowania poszkodowanych z wody, poruszania się po pokrywie lodowej oraz praktycznym posługiwaniu się saniami lodowymi, które są na wyposażeniu druhów z Kórnika. Ćwiczenia zrealizowano na akwenie Szczodrzykowo, dbając o przestrzeganie zasad BHP.
Opracował: st. asp. Piotr Fiszer

Doskonalenie zawodowe: Pierwsza pomoc - postępowanie z osobami niepełnosprawnymi

W dniu 16 grudnia 2014 roku zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego odbyły się zajęcia szkoleniowe z bloku tematycznego „Pierwsza pomoc - postępowanie z osobami niepełnosprawnymi”. W trakcie szkolenia główny nacisk położono na aspekt medycznego modelu niepełnosprawności człowieka.

JRG-7 Ćwiczenia na lodzie

Dnia 16 grudnia 2014 r Odbyły się ćwiczenia, których celem było doskonalenie działań na lodzie. Pomimo dodatnich temperatur, na niektórych akwenach w rejonie działania JRG-7 występuje jeszcze cienka warstwa lodu, która idealnie nadaje się do tego typu ćwiczeń. Zajęcia polegały na praktycznym posługiwaniu się saniami lodowymi, które są na wyposażeniu JRG-7 oraz przećwiczenie wyciągania osoby pod która załamał się lód i holowania jej do brzegu, gdzie udzielano KPP.

JRG-7 Działania na lodzie.

15 grudnia 2014 przeprowadzono zajęcia, których tematem było: „Działania ratownicze podczas zdarzeń na lodzie”. Pomimo dodatniej temperatury powietrza na niektórych stawach wciąż utrzymuje się cienki lód, który idealnie nadaje się do przeprowadzenia tego rodzaju ćwiczeń. Zajęcia podzielono na dwie części – teoretyczną i praktyczną.

Zawody Pływackie.

W sobotę 13 grudnia na basenie uniwersyteckim na Morasku odbyły się zawody pływackie Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu. W zawodach uczestniczyły drużyny OSP i drużyny wszystkich poznańskich jednostek.

JRG nr 5 ma "żaby" na medal!

Reprezentacja JRG nr 5 w składzie: asp. Hubert Zaborowski, mł. asp. Mateusz Grzeca, mł. ogn. Dariusz Bogiel, mł. ogn. Sławomir Tabat, st. str. Artur Kuchta
i str. Maciej Zieliński spisała się na medal!
W sztafecie 4 x 50 m. stylem klasycznym nasi reprezentanci wywalczyli brązowy krążek.
Brąz to brąz!!!
Opracował: st. kpt. K. Bugajak

Ćwiczenia System Woda-Lód

Dnia 12.12.2014 r., strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Poznaniu doskonalili swoje umiejętności obsługi, sterowania oraz podejmowania poszkodowanego systemem woda-lód. Ćwiczenia miały miejsce na Stawie Golęcińskim przy ulicy Wojska Polskiego. System woda-lód RSKTM-12 to urządzenie ratownicze przeznaczone do działań ewakuacyjnych w warunkach wodno-lodowych, w których głównym czynnikiem utrudniającym dotarcie do poszkodowanego jest załamywanie i dryfowanie lodu lub długa droga wodna pomiędzy stałym brzegiem, a lodem.

Strony