Doskonalenie zawodowe

W dniu 21.10.2014 zgodnie z pismem PR.1434.78.1.2014.MK przeprowadzono doskonalenie zawodowe z bloku tematycznego wyznaczonego przez KW PSP ratownictwo- prowadzenie działań w wykopach, zagłębieniach, studniach. Strażacy po części teoretycznej, doskonalili w praktyce postępowanie podczas w/w zdarzeń wykorzystując wiedzę zdobytą podczas warsztatów w JRG-5.

Zdjęcia i opracowanie:
asp.sztab. T. Kołtuńczyk

Szkolenie dla OSP Swarzędz

W dniu 18.10.2014 na terenie JRG 6 przeprowadzono szkolenie dla druhów z OSP Swarzędz. Podczas zajęć omówione zostały zasady organizacji oraz zakres zadań ratownictwa chemicznego i ekologicznego w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym w zakresie podstawowym. Przedstawiono zagrożenia CBRN oraz elementarne zasady bezpieczeństwa strażaków i ratowników podczas akcji. Pokazano sposoby i możliwości przeprowadzenia pomiarów, dokonania analiz za pomocą przyrządów i analizatorów będących na wyposażeniu samochodu SRRChem Renault.

Spotkanie z przedstawicielami rad osiedli.

W piątek na terenie JRG 5 odbyło się spotkanie przedstawicieli rad osiedli z rejonu chronionego tej Jednostki. Zebranym przedstawiono charakterystykę obszaru chronionego, zadania PSP oraz realizowane przez strażaków naszej JRG zadania edukacyjne. Omówiono również dotychczasową współpracę z radami oraz plany na przyszłość. Radni mieli również okazję z bliska przyjrzeć się wyposażeniu strażnicy.
Mamy nadzieję na dalszą, owocną kontynuację dotychczasowej współpracy.
Opracował: st. kpt. K. Bugajak

Uroczysta zmiana służby

W dniu 15 października 2014 roku na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 w Poznaniu odbyło się spotkanie Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu st. bryg. dr inż. Witolda Rewersa ze strażakami z JRG-1, którzy w tym roku reprezentowali KM w zmaganiach sportowych.
Podczas uroczystej zmiany służby Komendant Miejski wręczył zawodnikom wyróżnienia oraz podziękował za duże zaangażowanie i godną postawę sportową podczas ww. zawodów.
W spotkaniu wzięli udział uczestnicy Mistrzostw Wielkopolski Strażaków PSP i OSP w płetwonurkowaniu;

UWAGA! 16.10.2014 - Akcja zbiórki krwi "KREWNI EURO"

Miasto Poznań we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje kolejną edycję zbiórki krwi "Krewni Euro".
W imieniu organizatorów zapraszamy w czwartek 16 października między godziną 10.00 a 16.00 do siedziby Narodowego Banku Polskiego przy Alejach Marcinkowskiego 12 w Poznaniu.
Pomagaj razem z nami. Oddając krew, ratujesz życie!

Ćwiczenia w Kostrzynie Wielkopolskim

W dniu 13.10.2014 zostały przeprowadzone ćwiczenia na obiekcie Colian Logistic w Kostrzynie Wlkp. Zastępy GCBA 5/32, SD-30, SLRR oraz OSP Kostrzyn Wlkp. zostały zadysponowane do zadymienia w pomieszczeniu magazynowym. Podczas rozpoznania stwierdzono pożar w jedynym z pomieszczeń. Działania SP polegały na zlokalizowaniu źródła pożaru, przeszukania pomieszczeń, ewakuacji pracowników oraz usunięciu zagrożeń.
Celem ćwiczeń było zapoznanie z obiektem oraz współpraca z OSP Kostrzyn Wlkp.

JRG7 - przygotowania do przeglądów

Wyjątkowo pracowita okazała się sobotnia służba dla strażaków ze zmiany I na JRG7. Oprócz cotygodniowych prac gospodarczych na terenie jednostki, kontynuowane były trwające od dłuższego czasu przygotowania do corocznych przeglądów. Coraz większa ilość sprzętu będąca na wyposażeniu "Siódemki" wymagała sporego zaangażowania całej obsady jednostki. O ilości pracy jaka musiała zostać wykonana, aby sprzęt był gotowy do przeglądów najlepiej świadczy obecność osób, które mimo wolnych służb stawiły się na jednostce, by pomóc w przygotowaniach.

Opracowanie i materiał zdjęciowy: zmiana I

Wręczenie kamizelek odblaskowych dla "najmłodszych"

Wzorem lat ubiegłych w dniu 10 października br strażacy z naszej jednostki zostali zaproszeni do wzięcia udziału w akcji przekazania kamizelek odblaskowych pierwszoklasistom z terenu powiatu poznańskiego zorganizowaną przez pana Jana Grabkowskiego Starostę Poznańskiego. Ów akcję poprzedziło krótkie wystąpienie na temat zagrożeń pożarowych dla uczniów ze szkoły Podstawowej w Lusowie.

Ćwiczenia doskonalące z OSP.

W dniu 09.10 2014 r. w Mosinie przy ulicy Wodnej odbyły się warsztaty doskonalące z zakresu prowadzenia działań w wykopach, zagłębieniach i studniach. Podczas zajęć licznie zgromadzeni druhny i druhowie z OSP zapoznawali się z możliwościami dotarcia do osób uwięzionych w studniach i wykopach , jak również z metodami ewakuacji ich na powierzchnię. Stosowano techniki pozwalające wykorzystać podstawowy sprzęt będący na wyposażeniu większości aut : linki ratownicze, szelki asekuracyjne, pasy z zatrzaśnikami oraz drabiny nasadkowe.

Klub Seniora na JRG-2

Dnia 10.10.2014r JRG 2 odwiedziła wycieczka emerytów z Klubu Seniora „Rondo”. Mogli Oni zobaczyć i dowiedzieć się jak wygląda praca strażaków, obejrzeć jednostkę od środka oraz zapoznać ze sprzętem wykorzystywanym w PSP. W spotkaniu uczestniczyła grupa 21 osób, która z dużym zainteresowaniem wysłuchiwała o specyfice naszej służby.