Zmarł płk. poż. w stanie spocz. Władysław Pilawski

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację, że w wieku 103 lat zmarł Nestor Polskiego Pożarnictwa płk poż. w st. spocz. Władysław Pilawski.
Rodzinie oraz najbliższym składamy wyrazy współczucia.
Msza Święta zostanie odprawiona w dniu 24 maja 2017 r. (środa)
o godz.13:00 w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny przy ul. Kościelnej 1 w Czarnkowie, a ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu komunalnym przy ul. Rolnej w Czarnkowie.

JRG Nr 7 zaprasza na festyn pn. "Bezpieczne Wakacje"

Szanowni Państwo,
Miło nam poinformować, że w dniu 10 czerwca 2017 roku w godz. 11.00 – 15.00 na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7 przy ul. Bobrzańskiej 6 w Poznaniu odbędzie się impreza plenerowa pod nazwą “Bezpieczne Wakacje”.
Tego dnia do wspólnej zabawy zapraszamy wszystkich zainteresowanych służbami mundurowymi oraz tematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Zapewnimy mieszkańcom naszego miasta cztery godziny aktywnej, pouczającej i interesującej wycieczki w świat służb mundurowych.

JRG-8 Pożar mieszkania na poddaszu.

W dniu 25.05.2017 r. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego otrzymało informację o pożarze mieszkania na poddaszu budynku wielorodzinnego w miejscowości Wojnowo. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy gaśnicze oraz drabina mechaniczna z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 8 w Bolechowie oraz okoliczne jednostki OSP.

Uroczysta zmiana służby

25 maja w JRG-1 odbyła się uroczysta zmiana służby, podczas której po raz ostatni „uderzył w dzwon” dowódca zastępu - st. ogn. Robert Kaszyński.
Podziękowania Robertowi za wzorową, wieloletnią służbę, złożył Komendant Miejski mł. bryg. mgr inż. Jacek Michalak w asyście naczelnika wydziału technicznego st. kpt. Przemysława Dorny.
Do życzeń przyłączyli się dowódcy JRG-1 oraz licznie przybyli strażacy jednostki.

III Targi Praktyk i Stażu na Uniwersytecie im. A.Mickiewicza

W dniu 24 maja 2017r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyły się po raz trzeci „Targi Praktyk i Staży”. Na zaproszenie Dziekana WNPiD prof. dr hab. Andrzeja Stelmacha udział w targach wzięły: bryg. Edyta Kalak-Filipiak – Naczelnik Wydziału Kadr, Organizacji i Archiwizacji oraz st.kpt. Emilia Kuczkowska – Zastępca Naczelnika.

JRG - 7 Wycieczka dzieci

W dniu 24.05.2017r. grupa uczniów szkoły podstawowej w Kciniu odwiedziła JRG – 7. Strażacy oprowadzili grupę po garażu podziału bojowego. Dzieci podziwiały sprzęt ratowniczo – gaśniczy, co odważniejsi adepci przekonali się jak ciężki jest ekwipunek pożarnika w służbie. Korzystając z okazji, funkcjonariusze przeprowadzili w grupie wychowanków podstawówki, zajęcia uświadamiające jak zachować się podczas niebezpiecznych sytuacji związanych z pożarnictwem. Utrwalono także numery alarmowe.

Pożary wewnętrzne

W dniach 22 oraz 23 maja 2017 r. w ramach doskonalenia zawodowego na terenie JRG 4 odbyły się warsztaty z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych. Warsztaty zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna pozwoliła strażakom zapoznać się z prezentacją multimedialną dotyczącą niebezpiecznych zjawisk towarzyszących pożarom wewnętrznym oraz metodami ich zapobiegania. W części praktycznej mogliśmy zaobserwować w/w zjawiska oraz temperatury im towarzyszące wykorzystując do tego celu "domek ogniowy" i kamerę termowizyjną.

Alarm pożarowy w Jednostce Wojskowej.

O godzinie 10.00 dnia dzisiejszego, w Jednostce Wojskowej 3950, w kompleksie nr 7887 (Mobilna Jednostka Dowodzenia Operacjami Powietrznymi) w Babkach wchodzącej w skład 31 batalionu Radiotechnicznego, został przeprowadzony ćwiczebny alarm pożarowy. Według założenia w jednym z budynków techniki łączności wybuchł pożar, w wyniku którego nastąpiło zapalenie się wyposażenia pomieszczenia. Pożar rozprzestrzenił się szybko, powodując duże zadymienie i zagrażając personelowi kompleksu.

Rozpoznanie operacyjne obiektu - Puszcza Zielonka

Podczas służby w dniu 23.05.2017r. na JRG 8 zaplanowano rozpoznanie operacyjne obiektu Puszczy Zielonka wraz z ćwiczeniami. Do udziału zostały wytypowane oprócz samochodu gaśniczego GBA 2,5/24 pompy wysokiej wydajności : Gorman 7200 l/m znajdująca się na kontenerze oraz pompa na przyczepce Rosenbauer 4000 l/m. Po części teoretycznej celem praktycznych ćwiczeń było sprawdzenie w/w sprzętu, udoskonalenie obsługi pomp oraz sprawdzenie różnych kombinacji dotyczących przetłaczania i przepompowywania wody na dalsze odległości.

Opracował: mł.kpt. D. Nowacki

Rekonesans nowego gruzowiska SGPR Gdańsk

W dniach 17-18 maja poznańscy szkloleniowcy/egzaminatorzy psów ratowniczych kpt. Bartosz Tunia
i ogn. Magdalena Nowicka-Błażejczyk przeprowadzili rekonesans nowo powstałego gruzowiska przy SGPR Gdańsk. Celem ćwiczeń było sprawdzenie obiektu pod względem przeprowadzenia egzaminów psów ratowniczych jak i przyszłych szkoleń zespołów przewodnik/pies SGPR Poznań i OSP GRS Poznań. Nowy obiekt powstał przy niedawno oddanej JRG-6 w Gdańsku.

kpt. Bartosz Tunia

JRG 5 - Organizacja zaopatrzenia wodnego

W dniu 18.05.2017 r. na terenie piątkowskiej jednostki zm. III zrealizowała ćwiczenia z zakresu taktyki gaśniczej, której tematem było zaopatrzenie wodne podczas gaszenia pożarów lasów. W trakcie ćwiczeń porównano aspekty jak najszybszego tankowania pojazdów gaśniczych, organizację punktu czerpania wody, jak również zasięg i możliwości taktyczne pojazdów będących na wyposażeniu JRG5.
Opracowanie:
st. asp J. Błaszczak