Aktualności

JRG Nr 7 - seminarium ratownicze „Zdarzenia mnogie i masowe…”

W dniu 22 kwietnia 2015 roku na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 7 w Poznaniu zorganizowano seminarium ratownicze pod nazwą "Zdarzenia mnogie i masowe w aspekcie ratownictwa technicznego".
Oficjalnego otwarcia seminarium dokonał Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu st. bryg. Witold Rewers, który na wstępie pochwalił strażaków ratajskiej jednostki za inicjatywę i zaangażowanie w organizację tego rodzaju szkolenia.
Tematyka seminarium obejmowała następujące zagadnienia:

Festyn dla rodzin strażaków w JRG nr 5. 24 maja 2015 r.

Jak co roku zapraszamy na Festyn Rodzinny dla naszych Rodzin z okazji Dnia Strażaka i Dnia Dziecka.
Odbędą się również zawody sportowe dla strażaków, w tym doroczne Zawody Wysokościowe SGRW POZNAŃ. W tegorocznej edycji zawodów oprócz zawodników z Poznania swój udział POTWIERDZILI już koledzy z Kalisza, Piły i Radzionkowa. Przy odrobinie szczęścia przyjadą też nasi przyjaciele z Hanoweru! Cieszymy się! :)
W załączniku do pobrania plakat informacyjny z ramowym planem imprezy.
Będzie to już ósma edycja Festynu.

Ćwiczenia nocne

W dniu 24.04.2015r. zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego strażaków pełniących służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu zmiana I z JRG-6, przeprowadziła ćwiczenia nocne. Tematyka zajęć obejmowała omówienie teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne dotyczące oświetlenia terenu akcji. Podczas ćwiczeń został wykorzystany sprzęt oświetleniowy z samochodu SCRt Renault oraz GBA-Rt 2,5/16 Man. Powtórzono również zasady BHP podczas posługiwania się urządzeniami elektrycznymi: agregaty prądotwórcze, najaśnice, przewody elektryczne.
Sporządziła: zmiana I JRG-6

Projekt edukacyjny „Nie żyję tylko dla siebie”

Dnia 24.04.2015r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach odbyły się zajęcia edukacyjne w ramach projektu szkolonego „Nie żyję tylko dla siebie”. Zajęcia były prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Gminnej. W zajęciach uczestniczyło około 200 uczniów z klas pierwszych. Podczas zajęć poruszono tematy związane z bezpieczeństwem podczas poruszania się po drogach publicznych jak i szeroko rozumianym bezpieczeństwem pożarowym w domu oraz w szkole. Z ramienia straży pożarnej zajęcia prowadzili funkcjonariusze z JRG-2.

Warsztaty wysokościowe LINA 2015

Zgodnie z Rozkazem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego przedstawiciele SGRW POZNAŃ po raz kolejny uczestniczyli w przedmiotowych warsztatach. Odbyły się one ponownie na terenie KP PSP w Śremie. W tym roku po raz pierwszy trwały 4 dni i tak jak w roku ubiegłym zostały podzielone na część specjalistyczną i podstawową. Przez pierwsze dwa dni ratownicy SGRW POZNAŃ, SGRW KALISZ oraz SGRW PIŁA wspólnie doskonalili swoje umiejętności. Co ważne w pierwszym dniu pomagali nam w tym przedstawiciele Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.

Pożar zakładu z tworzywami sztucznymi w Łowęcinie

Dnia 21 kwietnia br. około godziny 7:10 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o pożarze zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych w Łowęcinie koło Swarzędza. Po przybyciu pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar hali na całej powierzchni około 2000 m2. Działania straży pożarnej polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu z SCD-30 oraz dwóch prądów wody w obronie namiotów znajdujących się nieopodal płonącego zakładu.

JRG Nr 7 ćwiczenia nocne

Podczas ćwiczeń nocnych w JRG-7 zainscenizowano lądowanie śmigłowca LPR. Zabezpieczenie miejsca lądowania odbyło się wg schematu przygotowania do lądowania LPR w warunkach nocnych. Wzięto pod uwagę np. kierunek wiatru, liczbę ratowników, ustawienie samochodu. Oświetlenie z najaśnicy służyło jedynie pomocy w sfotografowaniu ćwiczeń.

Pożar pustostanu - dawnego budynku młyna przy ul. Nadolik

W dniu 21.04.2015 r. ok. godz. 17:07 zastępy GBA oraz SD-30 z JRG- 1 zostały zadysponowane do pożaru pustostanu- dawnego budynku młyna przy ul. Nadolik 8 w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że pożarem objęte są cztery kondygnacje środkowej części młyna oraz część dachu. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru. Początkowo działania gaśnicze prowadzono od wewnątrz obiektu, jednak po dotarciu na strych okazało się, że pożar jest na tyle rozwinięty, iż spadające elementy dachu zagrażały bezpieczeństwu ratowników.

Wreczenie gratulacji absolewntom uczelni wyższych-23.04.2015r.

23 kwietnia 2015r. Komendant Miejski st.bryg.dr inż. Witold Rewers w obecności Dowódcy JRG 5 – bryg. Piotra Kołodziejczaka oraz Z-cy Naczelnika Wydziału Kadr kpt. Emilii Kuczkowskiej wręczył decyzje oraz listy gratulacyjne funkcjonariuszom Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, którzy podjęli trud podnoszenia kwalifikacji zawodowych:
Gratulacje oraz nagrody odebrali:
- mł.kpt. Krzysztof Pertman (JRG 2) absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie
- mł.asp. Przemysław Pawlak (JRG 2) absolwent Politechniki Poznańskiej

Ćwiczenia doskonalące

W dniu 21.04.2015 w ramach doskonalenia zawodowego udano się do lasu, gdzie nad Kanałem Mosińskim omówiono i przećwiczono różne sposoby dostarczania wody do pożaru na duże odległości. Jednym z punktów ćwiczeń było przypomnienie zasad prawidłowego sprawiania linii ssawnej, oraz zasysanie wody z wykorzystaniem zbiornika brezentowego.

Opracowała zm.I

42. Maraton Dębno

Dnia 12 kwietnia 2015 na ulicach Dębna i okolicznych miejscowości odbył się 42. Maraton Dębno. W ramach tej imprezy rozegrano: 13. Mistrzostwa Polski Policjantów, 2. Mistrzostwa Polski Nauczycieli oraz 2. Mistrzostwa Polski Strażaków.
W najstarszym maratonie w Polsce brał udział mł. kpt. Kantorski Tomasz z JRG nr 4, który uzyskał czas 3:12:04 h i zajął 10 miejsce w klasyfikacji strażaków (OSP i PSP).
Wszyscy biegacze spotkali się z ogromną życzliwością i dopingiem podczas pokonywania królewskiego dystansu. Bieg ukończyło 1820 zawodników.

JRG 7 - Warsztaty z pożarów wewnętrznych

18 kwietnia br. zastęp GBA-Rt z JRG 7 miał okazję wziąć udział w warsztatach z pożarów wewnętrznych zorganizowanych na obiekcie pustostanu w Kobylnicy. Organizatorem ćwiczeń był funkcjonariusz naszej komendy ogn. Mirosław Grzeszczak. Strażacy mieli niepowtarzalną okazję zweryfikować swoje umiejętności w warunkach realnego zagrożenia jakim jest pożar. Ćwiczenia w wysokiej temperaturze i silnym zadymieniu były doskonałym sposobem na obserwację zjawisk zachodzących podczas pożaru.

Strony