Aktualności

POMOC DZIECIOM POLEGŁYCH STRAŻAKÓW Z BIAŁEGOSTOKU

Koleżanki i Koledzy!
Straciliśmy podczas służby w Białymstoku
dwóch odważnych strażaków. Osierocili oni dwójkę małych dzieci.
Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin.
Darowiznę można przekazać poprzez stronę internetową Fundacjilub bezpośrednio wpłacając na konto nr:
29 1030 1508 0000 0008 15454006 z dopiskiem „BIAŁYSTOK”.
Dziękujemy za każdą wpłatę.

Warsztaty Ratownictwa Technicznego

W dniu 22.07.2017 na terenie JRG 2 z inicjatywy dowództwa naszej jednostki odbyły się warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego dla OSP z obszaru chronionego.
Podczas zajęć przećwiczono kilka wariantów stworzenia dostępu do osoby poszkodowanej w przypadku gdy samochód znajduje się na kołach. Podczas książkowo przeprowadzonych akcji strażacy ustabilizowali pojazd, wykonali szczeliny w karoserii dla użycia sprzętu hydraulicznego a następnie dostęp do osoby przez:
- usunięcie boku pojazdu od strony pasażera
- usunięcie tylnej klapy bagażnika

JRG4- Ćwiczenia doskonalące z OSP

W dniu 22.07.2017r strażacy z JRG-4 zorganizowali wspólne ćwiczenia z druhami OSP Palędzie. Tematem ćwiczeń było powtórzenie wiadomości na temat sprawiania linii gaśniczych oraz podawania prądów gaśniczych stosowanych podczas pożarów wewnętrznych. Mamy nadzieję, że nabyta i utrwalona wiedza przyniesie efekty podczas działaniach ratowniczo-gaśniczych.

Sporządził: mł. kpt. Robert Skubel
Zdjęcia: mł. asp. Łukasz Spurtacz

JRG 7 - Nocne ćwiczenia

19 lipca 2017 roku w godzinach nocnych w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 odbyły się ćwiczenia. Nocne ćwiczenia są na stałe wpisane w miesięczny plan doskonalenia zawodowego strażaków podziału bojowego. Tematem minionych zajęć były działania podczas zdarzeń, w których występuje duże promieniowanie cieplne. Po przypomnieniu zasad pracy w ubraniach żaroodpornych przećwiczono m.in. gaszenie symulowanego pożaru zbiornika z paliwem na stacji paliw. Oprócz przećwiczenia ubierania się oraz działania w ubraniu żaroodpornym doskonalono także sprawianie przenośnego działka wodno-pianowego.

Operacyjne rozpoznanie obiektu - Szpital św. Wojciecha w Poznaniu

Szpital św. Wojciecha znajdujący się przy ul. B. Krzywoustego 114, to najnowocześniejsza placówka świadcząca usługi medyczne w Wielkopolsce. Kompleks szpitalny zaprojektowany został z myślą by zapewnić wysokie standardy medyczne pacjentom korzystającym z tej placówki. Wyposażony jest w sprzęt zabiegowy i najwyższej klasy aparaturę diagnostyczną . Podczas rozpoznania operacyjnego strażacy z JRG 6 oraz OSP Głuszyna mieli kolejny raz możliwość zapoznania się obiektem.

JRG 7 - Ćwiczenia

Ćwiczenia są nieodłącznym elementem służby strażaka podziału bojowego. 18 lipca br. jak niemal każdego dnia strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 uczestniczyli w zajęciach szkoleniowych.
Tym razem doskonalono umiejętności obsługi autopompy, a także podawania wody oraz piany w różnych konfiguracjach. Nie zabrakło również zasilania wodnego z wykorzystaniem linii ssawnej czy też motopompy pływającej. Zwrócono uwagę również na praktyczne wydajności poszczególnych elementów armatury wodno - pianowej.

JRG4- Ćwiczenia Szkolenie z zakresu topografii oraz systemu globalnej lokalizacji satelitarnej (GPS).

W dniach 15 czerwca br. w Poznaniu na terenie JRG 4 strażacy przeprowadzili zajęcia specjalistyczne pt. „System globalnej lokalizacji satelitarnej GPS i podstawy topografii”. Tematyka szkolenia obejmuje wykorzystanie znajomości topografii oraz urządzeń GPS w działaniach ratowniczych. Zajęcia odbywają się zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej (ćwiczenia w terenie). Do ćwiczeń wykorzystano nowo nabyty sprzęt ALPHA GARMIN który pozwala na śledzenie zespołu ratowniczego oraz analizę przebytego terenu.

Opracował: mł.asp. Krzysztof Biszczanik

JRG-3 i SGRW-N na wspólnych ćwiczeniach.

W dniach 10-12 lipca wszystkie zmiany służbowe JRG-3 miały przyjemność przeprowadzić doskonalenie zawodowe na rzece Warta, współpracując i ucząc się od
Specjalistycznej Grupy Wodno - Nurkowej z JRG-1.
Celem ćwiczeń było przypomnienie podstawowych zasad obowiązujących podczas działań ratowniczych na wodzie, ale również poznanie i zweryfikowanie w praktyce metod wypracowanych przez SGRW-N. Przekonaliśmy się, jak należy zmodyfikować poznane czynności ratownicze, aby były skuteczniejsze w trakcie zdarzeń na wodach płynących.

Ćwiczenia na rzece z JRG 3

W dniach od 10-12.07.2017 r. zostały zorganizowane wspólne ćwiczenia z JRG 3, których założeniem był trening strażaków w zakresie realizacji ratownictwa wodnego prowadzonego na rzekach. Doskonalenie zawodowe z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym wymaga podziału na odrębne szkolenie na wodach stojących /stawy, jeziora/ i płynących /rzeki, wody powodziowe/, bowiem szereg czynność, zachowań i ocena ryzyka wymusza na ratownikach prowadzenia działań wg innej taktyki i technik ratowniczych.

Wpadek samochodu osobowego na terenie JRG 2.

W dniu 13.07.2017 roku na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 doszło do poważnego wypadku. Kierowca Opla Astry nie zapanował nad pojazdem, który z powodu nadmiernej prędkości wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy GBA i GCBA z JRG 2. Akcję utrudniała pozycja pojazdu, który w wyniku poślizgu przewrócił się na bok. W pojeździe znajdowało się dwóch poszkodowanych.
Całe szczęście były to tylko ćwiczenia.

JRG Nr 7 - wakacyjna wizyta po sąsiedzku

W dniu 10 lipca Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą Nr 7 odwiedziła gromada dzieci z Placówek Kulturalnych Osiedla Rusa Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu. Podczas pouczającej wycieczki staraliśmy się przybliżyć specyfikę pracy strażaka, zaprezentować sprzęt używany na co dzień oraz nawiązać do podstawowych zasad bezpieczeństwa w okresie letnim. Dzieci wykazały się wielkim zainteresowaniem, a czerwone wozy zrobiły na nich duże wrażenie. Oczywiście nie zabrakło pokazu zjazdu "na rurze" oraz zaprezentowania umundurowania bojowego strażaka.

Strony