JRG Nr 7 Projekt edukacyjny pn. „BEZPIECZNE MIESZKANIE”

Informujemy, że z inicjatywy strażaków z ratajskiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w ramach realizowanej prewencji społecznej opracowany został plakat dotyczący profilaktyki pożarowej. Specjalnie zaprojektowany plakat skierowany jest do wszystkich mieszkańców z sektora chronionego JRG i ma na celu m. in. zwiększenie świadomości społecznej w zakresie niebezpieczeństw jakie mogą zdarzyć się w naszym otoczeniu oraz nabycie podstawowych umiejętności prawidłowego postępowania i prawidłowego reagowania na zagrożenia pożarowe jakie wystąpić mogą w codziennym życiu.

Ewakuacja SKKM PSP w Poznaniu! To tylko ćwiczenia.

W dniach 26-29 sierpnia br. w Stanowisku Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu ćwiczona była aplikacyjnie procedura awaryjnego przeniesienia SKKM w miejsce zastępcze. Podczas tych ćwiczeń funkcjonariusze Wydziału Operacyjno –Szkoleniowego sprawdzali możliwości przeniesienia stanowiska kierowania w wyznaczone miejsce, w przypadku gdyby zaistniała taka konieczność.

Ćwiczenia w Rokietnicy.

W dniu 27 sierpnia odbyły się ćwiczenia połączone z próbną ewakuacją pracowników w firmie KINGSPAN w Rokietnicy. Zakład ten zajmuje się odlewaniem na gorąco wyrobów plastikowych o dużych gabarytach jak baseny, szamba, zbiorniki na paliwo i olej opałowy itp.
Ćwiczenia odbyły się z udziałem OSP Rokietnica i OSP Napachanie.
Po manewrach Dowódca JRG 5 podsumował realizację zadań na poszczególnych odcinkach bojowych.
Foto: JRG nr 5
Opracował: st. kpt. K. Bugajak

JRG 3 - Podziękowania dla strażaków

W dniu 07.08.2014r. w Poznaniu na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Krańcowej doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych. W jednym z aut poszkodowane zostały 3 osoby, w tym dwoje dzieci. Działania Straży Pożarnej przy tym zdarzeniu zostały ocenione bardzo wysoko, co zostało wyrażone w podziękowaniach nadesłanych do Komendy Miejskiej w Poznaniu.

Cztery puchary z Mistrzostw Wielkopolski Strażaków PSP i OSP w Płetwonurkowaniu dla KM PSP w Poznaniu!

W dniach 21 i 22 sierpnia 2014 roku po raz kolejny w Pile odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Strażaków PSP i OSP w Płetwonurkowaniu, oczywiści nie mogło na nich zabraknąć licznej reprezentacji „naszej” Komendy.
Komenda PSP w Poznaniu wystawiła dwie drużyny:
Bardziej doświadczoną „Poznań II” w składzie:
st. kpt. Mariusz Kowalski
mł. kpt. Michał Kucierski
asp. Tomasz Romaniuk
oraz „młody narybek” „Poznań I”:
st. str. Kevin Mrotek
st. str. Kacper Dryja
str. Karol Frukacz

JRG Nr 7 Niezwykłe oświadczyny

Wiadomym jest, że służba w naszej formacji niesie ze sobą wiele niespodziewanych zwrotów akcji. Nie inaczej było dzisiejszego popołudnia. Nasz kolega – st. str. Łukasz Kapuściński postanowił pokazać swojej ukochanej panoramę Poznania z wykorzystaniem podnośnika Bronto. Historia jak wiele innych, jednak nie tym razem. Wycieczka na kilkadziesiąt metrów okazała się jedynie pretekstem do niezwykle efektownych … oświadczyn. Łukasz zameldował przez mikrofon, że został Przyjęty, po czym w gorącym uścisku jeszcze przez kilka minut podziwiali piękną panoramę miasta.

JRG Nr 7 Ćwiczenia na poligonie

W dniu dzisiejszym strażacy z JRG-7 zakończyli 3-dniowy cykl ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem swojego nowego nabytku – samochodu Scania SCRt. Podczas warsztatów strażacy mogli poznać sprzęt będący na wyposażeniu samochodu, a także uczyli się prawidłowego operowania nowymi dla nich elementami jak np. żuraw HDS. Za cenne rady dziękujemy wydelegowanym do nas operatorom z JRG-4 a także Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu za udostępnienie poligonu do ćwiczeń.

Ćwiczenia SGRW ze śmigłowcem

W dniach 21-22 sierpnia grupa ratowników wysokościowych skorzystała z zaproszenia kolegów z Policji do przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń.
Manewry odbywały się nad jeziorem Kierskim.
Doskonalono techniki desantowania na szybkiej linie i linach osobistych.
Ponieważ nasz Mi-2 jest już uziemiony na stałe każda okazja do ćwiczeń z latającym statkiem powietrznym jest nie lada gratką i chętnie z niej korzystamy.
Foto: JRG nr 5
Tekst: st. kpt. K. Bugajak