Aktualności

Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie - IV edycja

Regulamin konkursu udostępniony jest w Internecie, na stronach www.powiat.poznan.pl oraz www.kmpsp.poznan.pl, a także w siedzibach podmiotów będących Organizatorami Konkursu.
Konkurs skierowany jest do mieszkańców Powiatu Poznańskiego, którzy:
1. w czasie jego trwania prawidłowo wypełnią ankietę konkursową i złożą ją
- osobiście w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu,

Ćwiczenia na obiekcie w Puszczykowie

Zgodnie z rozkazem Komendanta Miejskiego w dniach 24,25,26 listopada odbyły się ćwiczenia na obiekcie "Rezydencja Seniora" w Puszczykowie.
Ćwiczenia miały na celu zapoznanie zmian służbowych ze specyfiką uwzględniając drogi dojazdowe, zaopatrzenie wodne, oraz miejsce ewakuacji pensjonariuszy obiektu.

Opracowała: zmI

Wizyta przedszkolaków na JRG 2.

W dniu 26 listopada naszą jednostkę odwiedziła grupa dzieci z przedszkola Galileo przy ul. Słowackiego.
Dzieci mogły z bliska oglądać wozy strażackie i sprzęt pożarniczy, wysłuchały również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną oraz jak ją zaalarmować. Przedszkolaki dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi.

Egzamin końcowy dla strażaków w służbie przygotowawczej

W dniu 24 listopada br. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu odbył się egzamin końcowy dla strażaków w służbie przygotowawczej, który miał na celu sprawdzenie wiedzy i kompetencji funkcjonariuszy przed mianowaniem do służby stałej.
Egzamin został przeprowadzony przez:
- mł. bryg. Mirosława Hoffmana - Z-cę Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu,
- kpt. Kamila Witoszko - Z-cę Naczelnika Wydziału Operacyjno - Szkoleniowego,
- mł. kpt. Adam Szyda - funkcjonariusza Wydziału Operacyjno - Szkoleniowego,

SZKOLENIE KIEROWCÓW – KONSERWATORÓW SPRZĘTU RATOWNICZEGO OSP

W dniach 21 - 22 listopada br. na terenie Powiatowego Ośrodka Szkolenia Ochotniczych Straży Pożarnych w Bolechowie odbyło się szkolenie kierowców – konserwatorów sprzętu ratowniczego dla druhów OSP z terenu miasta Poznania i powiatu poznańskiego.
Zajęcia szkoleniowe, które odbywały się w dniach 21 – 22 listopada 2015 roku zakończyły się dla druhów OSP egzaminem końcowym, który składał się z dwóch części: teoretycznej (test wiedzy) oraz praktycznej (ćwiczenie praktyczne).

INSPEKCJA GOTOWOŚCI OPERACYJNEJ LSRG PORTU LOTNICZEGO POZNAŃ-ŁAWICA

W czwartek, 19 listopada br. zespół inspekcyjny w składzie:
- mł. bryg. Mirosław Hoffman - przewodniczący,
- st. kpt. Tomasz Skorlinski,
- mł. kpt. Adam Szyda,
przeprowadził Inspekcję Gotowości Operacyjnej Lotniskowej Służby Ratowniczo - Gaśniczej Portu Lotniczego Poznań - Ławica, w obecności:
- Marek Geisler - Komendant LSRG,
- Daniel Adamski - Dowódca Plutonu.
Kontrola obejmowała m. in. alarmowanie, gotowość ratowników i sprzętu, ćwiczenie praktyczne, test wiedzy teoretycznej, przegląd zaplecza socjalnego.

Pomoc humanitarna dla Kamerunu

W dniu 23 listopada b.r. strażacy z JRG-2 i JRG-4 uczestniczyli w spakowaniu około 15 ton transportu z pomocą humanitarną do Kamerunu. W skład transportu wchodziło głównie mydło, a dodatkowo wyposażenie gabinetów stomatologicznych oraz mleko w proszku.
Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio zakończyła Akcję "Podaj mydło!". Jej wynik to absolutny rekord w historii wszystkich Akcji. Zebrano ponad 100 000 kostek mydła, które w przybliżeniu ważą około trzynastu ton.

Szkoła Podstawowa z Zimnowody odwiedziła strażaków z JRG-1

W dniu 21.11.2015 r., Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Poznaniu odwiedziła grupa uczniów z klas 4-6 wraz z opiekunami. Wycieczka przybyła ze szkoły Podstawowej w Zimnowodzie. Strażacy zaprezentowali sprzęt będący na wyposażeniu samochodów ratowniczo-gaśniczych. Każde dziecko mogło wsiąść do przedziału załogi, usłyszeć i zobaczyć sygnały świetlno-dźwiękowe oraz uzyskać odpowiedzi na zadawane pytania.
Na zakończenie dzieci wraz z opiekunami podziękowały strażakom za przyjęcie oraz pokazanie im specyfiki zawodu strażaka.

Funkcjonariusz JRG 4 – Zasłużony Dla Zdrowia Narodu

W dniu dzisiejszym (21.11.2015 r.) mł. ogn. Paweł Kornacki został uhonorowany odznaczeniem Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony Dla Zdrowia Narodu.

Odznaczenie nadawane przez Ministra Zdrowia wręczono naszemu koledze za wieloletnie honorowe oddawanie krwi oraz aktywną działalność na rzecz propagowania zasad Czerwonego Krzyża.
Mł. ogn. Paweł Kornacki oddał łącznie ponad 32 litry krwi, pełni również funkcje instruktora pierwszej pomocy PCK i propaguje honorowe krwiodawstwo.

Gratulujemy!

Człowiek w otworze technologicznym.

Jest piątek, godz. 13:56. Po obiadku. Pada hasło "czas spalić kalorie". Chwilę później do SKKM dzwoni "tajemniczy nieznajomy" i zgłasza: Człowiek w studni, w środku jest dym, adres Poznań, os. Bolesława Chrobrego 122. Dyspozycja wyjazdu alarmowego dla GBARt, SCRTWys, SRWys. Po chwili konsternacji (znajomy adres) zastępy wjeżdżają na teren boiska JRG i "w pełnym realu" podejmują działania ratownicze. Nie wyszło idealnie, można by się doczepić tu i tam ale po zmierzeniu czasów okazało się, że od momentu dojazdu na miejsce akcji do wyciągnięcia poszkodowanego minęło zaledwie 9 minut.

Wypadek - Kobieta w ciąży i tramwaj

W dniu 19.11.2015r miał miejsce wypadek na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Matejki. W wypadku brał udział samochód i tramwaj. Samochodem osobowym jechała kobieta w zaawansowanej ciąży. W wypadku nikt nie odniósł obrażeń aczkolwiek kobieta kierująca Fordem została przewieziona do szpitala na badania.
Działania zastępów PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, jak również na udzieleniu pomocy kierującej samochodem osobowym. Sprawdzono również czy osoby podróżujące w tramwaju nie odniosły obrażeń. Ruch na ulicy Grunwaldzkiej na nitce w stronę centrum był czasowo wstrzymany.

Projekt bezpieczne przedszkole - Przedszkole Integracyjno-Terapeutyczne MIŚ

W dniu 19.11.2015r strażacy z JRG-2 odwiedzili dzieci z Przedszkola Integracyjno-Terapeutycznego MIŚ dla dzieci z autyzmem zlokalizowanego w Poznaniu przy ul. Berwińskiego. Tym razem prezentacja była prawdziwym wyzwaniem ale i ogromną przyjemnością. Wyzwaniem dlatego że dzieci z autyzmem wymagają dużej uwagi i potrzebują wielu bodźców z zewnątrz by podtrzymać zainteresowanie. Zadanie to udało się zrealizować dzięki dwóm niezwykle doświadczonym strażakom asp. sztab. Krzysztofowi Grzelce i mł. ogn. Michalowi Gumule.

JRG 7 - spotkanie dot. bezpieczeństwa osób starszych

Pragniemy poinformować, że w dnu 2 grudnia 2015 roku o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej Nr 64 na os. Orła Białego w Poznaniu odbędzie się spotkanie na temat zagrożeń związanych z bezpieczeństwem Seniorów.
Na spotkaniu omówione zostaną m. in. zagadnienia związane z profilaktyką pożarową w budynkach mieszkalnych oraz metody działania i techniki manipulacji stosowane przez sprawców oszustw.
Jest to już drugie spotkanie skierowane do Seniorów z terenu poznańskich Rataj. Warto podkreślić, że współorganizatorem akcji jest Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 7 w Poznaniu.

Strony