JRG 7 - kontrola gotowości bojowej

W dniu 30 lipca 2015 roku w godz. 11.30 - 15.00 zespół kontrolny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej pod przewodnictwem bryg. Pawła Pohl przeprowadził w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej Nr 7 w Poznaniu kontrolę gotowości bojowej.
Ocenie podlegały m. in. następujące elementy:
- przygotowanie praktyczne ratowników do działań (ćwiczenie),
- przygotowanie teoretyczne ratowników (test wiedzy),
- gotowość pojazdów i sprzętu ratowniczego,
- wyposażenie osobiste ratowników,
- prawidłowość prowadzenia dokumentacji JRG.

Przyjęcie do służby absolwentów SA PSP Poznań

W dniu 31 lipca 2015r. w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu odbyło się spotkanie ws. przyjęcia do służby absolwentów Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.
Absolwentów poznańskiej uczelni powitał Komendant Miejski PSP w Poznaniu: st.bryg. Witold Rewers wraz z mł.bryg. Edytą Kalak-Filipiak-Naczelnik Wydziału Kadr, Organizacji i Archiwizacji.
Następnie zostały wręczone decyzje ws. przyjęcia do służby.
Z dniem 1 sierpnia br. służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu rozpoczną:
-mł.asp. Damian Nowak – JRG 2
-mł.asp. Józef Śmiechowski – JRG 2

Rozpoznanie operacyjne wież RTV

W dniach 29-31 lipca ratownicy JRG nr 5 w ramch Rozpoznania Operacyjnego zapoznawali się z wieżami RTV na poznańskim Piątkowie.
Strażacy zostali zapoznani z charakterystyką obiektów zwłaszcza pod kątem zagadnień związanych z promieniowaniem elektromagnetycznym GSM oraz RTV występującym na wyższej z wież.
Po ćwiczeniach można było podziwiać panoramę Poznania.
Opracowanie: st. kpt. K. Bugajak

Rozpoznanie operacyjne obiektu usługowo-handlowego

Zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego strażaków pełniących służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu, w dniu 28.07.2015 r. zmiana III przeprowadziła rozpoznanie operacyjne obiektu usługowo-handlowego, znajdującej się u zbiegu ulic Krysiewicza/Półwiejska w Poznaniu. Budynek posiada 5 kondygnacji nadziemnych oraz 1 kondygnację podziemną. Część usługowo-handlowa znajduje się na kondygnacjach: -1, 0 i +1. Na poziomie +2 oraz +3 znajdują się miejsca parkingowe (w sumie 70) oraz pomieszczenia biurowe i techniczne.

Pod wodą i w powietrzu…

W dniach 18-19.07.2015 r., na lotnisku Górskiej Szkoły Szybowcowej ZAR w Międzybrodziu Żywieckim odbył się międzynarodowy piknik modelarski połączony z licznymi zawodami. Jednym z uczestników zgrupowania był sekc. Krystian Knapa na co dzień pełniący służbę w JRG-1 Poznań. Został on wyróżniony pucharem w kategorii holowanie szybowców dużej skali. Praca przy modelarstwie lotniczym na tak wysokim poziomie wymaga ogromnego zaangażowania, specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności pilotażu. Jak widać można połączyć dwa żywioły i także w powietrzu odnosić sukcesy.

Ćwiczenia z zaporą typu FLEXI

W dniu 27.07.2015 r. w ramach doskonalenia zawodowego zmiana II z JRG 6 przeprowadziła ćwiczenia na jeziorze Bnińskim z obsługi elastycznych zapór przeciwolejowych typu FLEXI. Jest to lekka parkanowa zapora pływająca stosowana do ograniczania i usuwania rozlewów olejowych z powierzchni wody. W ramach zajęć omówiono zagadnienia związane z metodami zwalczania rozlewów olejowych na wodach powierzchniowych. Przedstawiono etapy organizacji akcji ratowniczej na cieku, technologie zbierania oleju oraz zasady BHP podczas sprawiania zapory.

Rozwinięcie plutonu ratownictwa chemicznego - ćwiczenia z JRG 6

W dniu 24 lipca 2015 roku zastępy GBA-Rt 2,5/16 i GCBA 5/32 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego uczestniczyły w zajęciach szkoleniowych zorganizowanych na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 Poznań-Krzesiny. Głównym tematem zajęć było rozwinięcie plutonu chemicznego oraz współdziałanie ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG-6.

Pracowity tydzień po "zefirkach".

Pracowity tydzień również dla strażaków JRG nr 5. Po burzach roboty nie zabrakło. Jedną z ciekawszych akcji było zabezpieczenie przed upadkiem przewróconego komina o znacznej wadze. Po zabezpieczeniu zostanie rozebrany jednak do tego czasu jego pozostałości stwarzały potencjalne zagrożenie. Po czterech godzinach pracy na mocno uszkodzonym dachu ratownicy SGRW dopięli swego.
Więcej zdjęć do obejrzenia TUTAJ.
Foto: mł. kpt. R. Smagieł

JRG 7 - ślub Zastępcy Dowódcy JRG

18 lipca 2015 roku delegacja służbowa z JRG 7 miała zaszczyt wziąć udział w uroczystości zawarcia związku małżeńskiego przez Zastępcę Dowódcy JRG 7 st. kpt. Jacka Orlikowskiego. Ceremonia zaślubin miała miejsce w Karpaczu co w połączeniu ze szpalerem utworzonym z funkcjonariuszy służb mundurowych Policji i Straży Pożarnej nadała uroczystości wyjątkowy klimat. Młodej parze życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.

Ćwiczenia JRG-3 w VW Poznań

W dniu 15.07.2015 przeprowadzono próbną ewakuację w zakładzie nr 1 Volkswagen Poznań przy ul. Warszawskiej 349. Chwilę po załączonym alarmie przeciwpożarowym Grupa Prewencji z VW Poznań oraz GCBA z JRG-3 byli już na miejscu. W zakładzie trwała ewakuacja z hali spawalni - wszyscy pracownicy hali udali się niezwłocznie do punktów zbiórki a ratownicy strażacy przystąpili do akcji gaszenia pożaru oraz przeszukania zakładu. Celem ćwiczeń było:
-sprawdzenie czasów dojazdu sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej do obiektu,