Osy, pszczoły, szerszenie

W okresie letnim odnotowuje się znaczący wzrost zdarzeń związanych z aktywnością owadów błonkoskrzydłach (os, szerszeni, pszczół).
Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne niejednokrotnie wzywane są do nieuzasadnionych interwencji związanych z usuwaniem gniazd i rojów tych owadów.

Ostatnie pożegnanie ś.p. kpt. poż. w st.spocz. Bernarda Zajączkowskiego

26 lipca 2018 roku o godz. 10.00 w Czapurach odbyły się uroczystości pogrzebowe
kpt. poż. w st. spocz. Bernarda Zajączkowskiego – Zastępcy Komendanta Rejonowego PSP w Poznaniu w latach 1992-1998. W ostatnim pożegnaniu Pana kapitana uczestniczyły dwie rodziny: generacyjna oraz strażacka. Strażacką rodzinę reprezentowało kierownictwo wielkopolskiej komendy wojewódzkiej PSP, poznańskiej straży pożarnej, poznańskiej szkoły aspirantów PSP, jednostek organizacyjnych PSP zawodowej oraz ochotniczych straży pożarnych z miasta i powiatu poznańskiego.

Ćwiczenia z organizacji łączności

W dniach 08.08 – 10.08 na JRG-1 przeprowadzono ćwiczenia z organizacji łączności na potrzeby działań ratowniczych na poziomie taktycznym, na bazie radiowej sieci retransmisyjnej – RSR (kanał BF171).
W celu zapewnienia łączności podczas działań ratowniczych lub ćwiczeń, na dużym obszarze lub terenie o złych warunkach propagacji fal radiowych (tereny górzyste, obszary leśne, itp.) zaleca się w miarę posiadanych możliwości technicznych uruchomienie RSR w oparciu o mobilny radioprzemiennik.
RSR może być wykorzystane jako:
- dodatkowy kanał sieci ratowniczo-gaśniczej,

JRG 5 - wizyta strażaków ochotników z Hanoweru.

W dniach 2 oraz 4 sierpnia młodzi adepci sztuki pożarniczej z ochotniczej straży pożarnej w Hanowerze odwiedzili Poznań. W pierwszym dniu odwiedzin zapoznali się z naszą jednostką oraz JRG nr 1. W sobotę udali się w gościnę do OSP Golęczewo oraz OSP Chludowo. Tam mieli okazję bliższego zapoznania się z charakterystyką funkcjonowania OSP w naszym kraju. Była prezentacja sprzętu oraz próba sił przy prawdziwej sikawce. Zostały nawiązane nowe kontakty i nasi druhowie już deklarują chęć wymiany doświadczeń podczas rewizyty w Hanowerze.

Apel o rozwagę dla osób przebywających nad wodą

Trwają wakacje i sezon urlopowy. Wraz z wakacyjnymi upałami powraca problem bezpiecznych kąpieli. Wysokie temperatury i słońce sprawiają, że wiele osób aktywnie wypoczywa nad wodą. Niestety woda, która przynosi nam ochłodę, często staje się przyczyną ludzkich nieszczęść. Tymczasem, aby wypoczynek nie zamienił się w tragedię, wystarczy rozwaga, poczucie odpowiedzialności oraz zdrowy rozsądek. Przecenianie własnych umiejętności podczas kąpieli lub niewystarczająca opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.

JRG 5 - festyn edukacyjny dla osób niesłyszących.

29 lipca wspólnie z Towarzystwem Osób Niesłyszących TON zorganizowaliśmy festyn dla Głuchych. Wyzwanie organizacyjne nie było dla nas niczym nowym bo od 10 lat organizowaliśmy podobne festyny z okazji Dnia Strażaka ale w tym roku było inaczej. Niby to samo ale trzeba się przestawić na świat ciszy. Dzięki pomocy członkiń i członków TON-u daliśmy radę ale trzeba się było napocić i nie mówimy tutaj tylko o temperaturze powietrza bo pogoda dopisała i żar się lał z nieba.

Ćwiczenia na akwenach.

W dniu 24.07.18 r. zastępy GCBA i GBA przeprowadziły rozpoznanie operacyjne
akwenów w obszarze chronionym JRG-9. Rozpoznanie objęło Jezioro Lipno i
Strykowskie - rozpoznano możliwe drogi dojazdu do akwenów, miejsca do
budowania linii zaopatrzenia wodnego, oraz ewentualne podejścia do wodowania
sprzętu pływającego. Ponadto nad Jeziorem Strykowskim przeprowadzono
ćwiczenia teoretyczne i praktyczne z zakresu budowania linii zaopatrzenia
wodnego. Do budowy podstawowego stanowiska wykorzystano sprzęt dostępny na

JRG 5 - ćwiczenia SGRW na iglicy targowej.

25 lipca SGRW Poznań 5 rozpoczęła trzydniowy cykl ćwiczeń na iglicy targowej.
Założenie polegało na dotarciu do "poszkodowanego pracownika" i ewakuowaniu go za pomocą techniki liny kierunkowej na poziom ziemi z wysokości około 60 metrów.
Iglica targowa jest specyficznym obiektem wysokościowym. W 1947 rozebrano zniszczoną w czasie II wojny światowej konstrukcję dawnej Wieży Górnośląskiej autorstwa Hansa Poelziga z 1911. Początkowo dolną część Wieży (zachowaną) wykorzystywano jako pawilon ZSRR.

JRG – 7 Dostarczanie wody

W dniu 18.07.18r. zmiana III z JRG – 7 przeprowadziła zgodnie z harmonogramem, doskonalenie zawodowe. Tematem było przepompowywanie i przetłaczanie wody. W związku z niesprzyjającą pogodą, ćwiczenia zostały przeprowadzone na garażu podziału bojowego. Do ćwiczeń strażacy wykorzystali dwa wozy gaśnicze GBA oraz GCBA. Poza pojazdami pożarniczymi do doskonalenia zastosowano także zbiornik 2,5m3 oraz węże pożarnicze. Systematyczność w przeprowadzaniu treningu zawodowego strażaków, procentuje podczas prowadzenia działań w boju.

Opracowanie: mł. asp. Mariusz Firlej

Wyjazd modułu do gaszenia pożarów lasów (GFFFV) do Szwecji

20 lipca 2018 r. po godzinie 17.00, 65 strażaków i 20 samochodów wyjechało ze stolicy wielkopolski do Szwecji, aby gasić tam pożary lasów, które trawią środkową część kraju. Wyjazd wielkopolskich strażaków jest odpowiedzią polskiego rządu na prośbę władz Szwedzkich. W sumie pomoc przygotowaną pod kierownictwem MSWiA oraz Komendy Głównej PSP stanowi prawie 140 strażaków i 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.