Śniadanie Wielkanocne oraz ślubowanie funkcjonariuszy PSP-16.04.2019r.

W dniu 16 kwietnia 2019r. odbyła się uroczystość ślubowania nowo przyjętych strażaków do Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu oraz śniadanie wielkanocne poznańskich strażaków.
W uroczystości udział wzięli:
- W imieniu Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - mł.bryg. Dariusz Matczak, Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
- W imieniu Prezydenta miasta Poznania - Witold Rewers, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta,

Targi Staży i Praktyk-17.04.2019

W dniu 17 kwietnia br. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyły się po raz szósty „Targi Praktyk i Staży”. Na zaproszenie Dziekana Wydziału prof. dr hab. Andrzeja Stelmacha udział w targach wzięły: bryg. Edyta Kalak-Filipiak i str. Roksana Sawicka z Wydziału Kadr, Organizacji i Archiwizacji , str. Natalia Bartkowiak z Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego oraz ogn. Rafael Konik z JRG 7.

Szkolimy się! Bo mamy świadomość, że to ważne

W obszarze chronionym JRG 2 znajdują się najróżniejsze budynki. Różnią się:
a) przeznaczeniem:
• budynki mieszkalne (jednorodzinne, wielorodzinne),
• budynki użyteczności publicznej,
• budynki produkcyjno – magazynowe,
b) wysokością:
• budynki niskie,
• średniowysokie,
• wysokie
• wysokościowe,
c) wiekiem oraz materiałami budowlanymi, z których zostały wybudowane:
• od starych kamienic z cegły po nowoczesne budynki ze ścianami przeszklonymi z konstrukcji stalowej.

Ćwiczenia zgrywające z OSP z terenu gmin Murowana Goślina i Czerwonak

Dnia 06.04.2019 r. na przystani kajakowej "Binduga" w Mściszewie odbyły się ćwiczenia zgrywające wszystkie jednostki ochotniczych straży pożarnych z gminy Czerwonak oraz Murowanej Gośliny. W ćwiczeniach oprócz ochotników udział wzięła również zmiana I z JRG 8 a także dowódcy jednostki. Celem ćwiczeń było sprawdzenie wydajności wszystkich pomp a także autopomp będących na samochodach, które w razie zagrożenia byłyby do dyspozycji i mogłyby uczestniczyć w akcji ratowniczo - gaśniczej.

Ćwiczenia z symulatorem naprężeń drzew

W dniu 13.04.2019r. na JRG-1, we współpracy ze Szkołą Aspirantów PSP w Poznaniu, odbyły się ćwiczenia z symulatorem naprężeń drzew. Pierwszym elementem spotkania było omówienie zasad posługiwania się pilarkami oraz zasad BHP. Doświadczeni instruktorzy przekazali niezbędną wiedzę, głównie dotyczącą usuwania drzew poddanych silnemu działaniu wiatru. Następnie strażacy z JRG-1, przy pomocy symulatora, przećwiczyli techniki cięcia drzew poddanym naprężeniom z różnych stron. Tego typu wiedza, a w szczególności, umiejętności są niezbędne podczas pracy pilarkami.

JRG 5 - ćwiczenia z zakresu zaopatrzenia wodnego

Jeszcze nie opadł kurz po środowej kontroli przeprowadzonej przez Komendę Wojewódzką, a już w sobotę działaliśmy ponownie w tym samym temacie. Co prawda zespół inspekcyjny KW stwierdził dobre nasze przygotowanie, ale im więcej potu na ćwiczeniach itd. Tym razem w manewrach oprócz nas wzięli udział JRG 4, JRG 8 oraz druhny i druhowie z OSP Napachanie oraz OSP Zielątkowo. Ponadto ćwiczenia wizytował Komendant Gminny OSP gminy Suchy Las dh Jarosław Sznajder. Założenie delikatnie zmodyfikowane w porównaniu do środowego, ale wozów i ludzi o połowę mniej.

Ćwiczenia w zajezdni MPK

W dniach 9-11.04.2019 strażacy z JRG 1 odbyli ćwiczenia w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym przy ulicy Głogowskiej. Zajęcia miały na celu przede wszystkim zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa podczas zdarzeń z udziałem pojazdów MPK. Poruszone zostały zagadnienia związane z odłączaniem zasilania w trakcji jak i samych pojazdach, przybliżono szczególnie ważne szczegóły dotyczące konstrukcji najpopularniejszych modeli pojazdów taboru komunikacji publicznej.

JRG 5 - warsztaty ratownictwa wysokościowego LINA 2019

W dniach 1-3 kwietnia odbyły się tytułowe warsztaty zgodnie z Rozkazem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Udział wzięły SGRW Poznań 5, SGRW Kalisz, SGRW Piła oraz st. kpt. Szymon Smuszkiewicz (Wielkopolski koordynator ds. ratownictwa wysokościowego) wraz z mł. ogn. Piotrem Kośmidrem przedstawicielem Wydziału WR KW PSP w Poznaniu. Ratownicy wysokościowi mieli szczelnie wypełniony grafik manewrów. Pierwszego dnia zostały przeprowadzone ćwiczenia w ramach Centralnych Odwodów Operacyjnych. Wszystkie grupy miały do "zaliczenia" trzy stanowiska ćwiczebne.

Pochylone drzewo

W dniu 4.04.2019 około godziny 12.30 zastęp GBA został zadysponowany w celu rozpoznania zagrożenia przy ul. Mostowej 19 spowodowanego pochylonym drzewem nad chodnikiem, które opierało się o płot. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono ,że występuje zagrożenie dla osób poruszających się po chodniku. Ze względu na wielkość drzewa wezwano do pomocy SCD-41 z JRG 1. Nadłamana odnoga drzewa została wycięta przy pomocy pilarki do ciecia drewna z kosza drabiny mechanicznej. Po działaniach zastępy wróciły do bazy.

Wzmocnienie kadrowe JRG 9

Z dniem 1 kwietnia br nastąpiło wzmocnienie kadrowe JRG 9. Obowiązki zastępcy dowódcy JRG Nr 9 pełni obecnie kpt. Paweł Zieliński. W związku z powyższym w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu odbyło się spotkanie Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu bryg. Jacka Michalaka w obecności zastępców Komendanta w osobach mł. bryg. Jarosława Zamelczyka oraz mł. bryg. Rafała Kociemby z dowódcą JRG 9 kpt. Romanem Rembielakiem i jego zastępcą kpt. Pawłem Zielińskim.

Opracowanie: Wydział Kadr, Organizacji i Archiwizacji, zdjęcia: Wydział Operacyjno-Szkoleniowy.