Trzydziestolecie służby/pracy

W dniu 27.09.2016r. Jubileusz trzydziestolecia pracy obchodził jeden z funkcjonariuszy KM PSP, st.ogn.Jarosław Bobyk, który pełni służbę w JRG-9.
Swoją karierę w SP rozpoczął w 1989r., jako Junak Zasadniczej Służby Wojskowej.
W 1990r. już jako funkcjonariusz rozpoczął służbę w Komedzie Rejonowej Poznań Nowe- Miasto a następnie w Komendzie Rejonowej Poznań Stare- Miasto.

SGRW POZNAŃ - obóz kondycyjno - szkoleniowy w Tatrach

Zgodnie z Rozkazem WKW zespół 7 ratowników SGRW Poznań w składzie: st. kpt. K. Bugajak, st. kpt. M. Pietrucki, mł. kpt. M. Rapacki, asp. J. Gumuła, ogn. P. Mańczak, ogn. S. Tabat, mł. ogn. M. Mirr reprezentowali poznańską Komendę. Pozostałą część ćwiczących stanowili koledzy z SGRW Kalisz oraz SGRW Piła.
W tym roku głównym założeniem obozu były zajęcia w tatrzańskich jaskiniach.

JRG 7 - rozpoznanie dróg dojazdowych

W dniu 26 września br. zastęp GBA-Rt 2,5/25 wraz z zastępcą Dowódcy JRG 7 bryg. Piotrem Koprem udał się na rozpoznanie dróg dojazdowych oraz zaopatrzenia wodnego na os. Zielony Taras przy ul. Milczańskiej 12.

"Siódemka" aktywnie uczestniczy w życiu społecznym na Ratajach, a także podejmuje szereg działań prewencyjnych. Rozpoznanie odbyło się w odpowiedzi na apel zaniepokojonych mieszkańców tego osiedla, którzy zwrócili uwagę na ewentualną niedrożność dróg pożarowych.

JRG 7 - zawody wędkarskie

W dniu 24 września br., w miejscowości Sączkowo odbyły się Mistrzostwa Strażaków w Otwartych Zawodach w Wędkarstwie im. Dariusza Grodziskiego.

W reprezentacji KM PSP Poznań znalazło się trzech strażaków z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7. Zawody odbywały się na stawie "Kazimierz". Reprezentanci "Siódemki" wraz z kolegami z JRG 8, w sportowej walce godnie reprezentowali Komendę zajmując miejsce w środku stawki.

Opracowanie : zmiana III

JRG 7 - wizyta przedszkolaków

W dniu 26 września br. Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą nr 7 odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola nr 124 "Wesołe Ludwiczki".

Dzieci mogły zapoznać się z codzienną pracą strażaka. Oprócz zaprezentowanego sprzętu ratowniczo - gaśniczego oraz pojazdów bojowych maluchy mogły "ugasić" pożar, przymierzyć ubranie specjalne, a także zobaczyć na własne oczy jak "od kuchni" wygląda wyjazd do "akcji".
Ponadto miały miejsce zawody w przeciąganiu liny, w której cała grupa mogła zmierzyć się z "najsilniejszymi" strażakami z "Siódemki".

VI Poznański Dzień Organizacji Pozarządowych - "Rośniemy w siłę"

W dniu 24 września od godz. 10:00 na placu Wolności odbył się VI Poznański Dzień Organizacji Pozarządowych. Hasło tegorocznej edycji brzmi - „Rośniemy w siłę”. Organizacje prezentowały swoją działalność w rozstawionych na placu domkach. Dodatkowo, w wydzielonych dwóch strefach: Dziecka oraz Zdrowia i Bezpieczeństwa, poznańskie NGO zorganizowały aktywności dla najmłodszych oraz konsultacje, badania, porady zdrowotne i pogadanki dotyczące bezpieczeństwa. Prezentacjom organizacji towarzyszyły występy artystyczne i pokazy sportowe w wykonaniu podopiecznych i członków NGO.

Poznańscy strażacy na IV Międzynarodowej Konferencji "POŻARY WEWNĘTRZNE" w Olsztynie

W dniach 19-20 września br. w Olsztynie odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja „Pożary wewnętrzne”. Konferencja, której Honorowy Patronat objął Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, została zorganizowana przez Komendę Wojewódzką PSP w Olsztynie i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział w Olsztynie przy współudziale UL FSRI ze Stanów Zjednoczonych.
Pierwszy dzień konferencji poświęcony był prelekcjom teoretycznym, mającym na celu przybliżenie wybranych aspektów pożarów wewnętrznych.

JRG 7 - Metody ewakuacji osób poszkodowanych

Na jednej z ostatnich służb w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej Nr 7 przeprowadzono ciekawe zajęcia szkoleniowe dotyczące sposobów i metod ewakuacji oraz transportu osób poszkodowanych. Celem ćwiczeń było przypomnienie sobie różnych wariantów podjęcia poszkodowanego oraz wybór najlepszego w danych okolicznościach zdarzenia. Zaczęto od podstawowych metod niewymagających wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Wypróbowano między innymi chwyt kończynowy, huśtawkowy, ciągniony, popularne "krzesełko" oraz ewakuację grupy osób przy pomocy linki ratowniczej lub węża.

Wypadek na A2 w Nagradowicach

W dniu 21.09.2016r. o godzinie 14:19 zastępy GBA-Rt 2,5/25 z JRG6, GBA-Rt 2,5/16 z OSP Kleszczewo oraz GBA-Rt 2,5/14 z OSP Gowarzewo zostały zadysponowane do zdarzenia na autostradzie A2 w Nagradowicach. Po przybyciu na miejsce zastano samochód osobowy leżący na dachu. Pojazdem jechała jedna osoba. Działania JOP polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz zabezpieczenia startu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W wyniku tego zdarzenia poszkodowana została przetransportowana przez LPR do szpitala. Przyczynę wypadku ustala policja.

Zwycięstwo sztafety triathlonowej

W dniu 18.09.2016 r. odbyła się II edycja Kórnickiego Triatlonu w ramach której zostały również zorganizowane I Mistrzostwa Drużyn Triatlonowych PSP o Puchar Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu na dystansie 1/4 Ironmana (950m pływanie, 45 km rower oraz 10,5 km biegu).
Reprezentacja KM PSP w Poznaniu zajęła I miejsce w klasyfikacji drużyn PSP oraz VI miejsce w klasyfikacji generalnej z czasem 2:08:58. W zawodach udział wzięło 55 sztafet, w tym 5 pożarniczych.
Skład reprezentacji KM PSP Poznań:
- Kevin Mrotek – JRG-1 – pływanie

JRG-7 Szkolenie druhów OSP

17 września na terenie JRG-7 odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu kursu podstawowego dla druhów OSP. W pierwszej części szkolenia przeprowadzono część teoretyczną, następnie udano się na zewnątrz i przystąpiono do ćwiczeń praktycznych. Strażacy doskonalili sprawianie drabin pożarniczych oraz obsługę sprzętu spalinowego.