Strażaku-Biegaczu !!! ... daj się spisać.

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie wizyta w jednej z naszych jednostek ratowniczo-gaśniczych. Podczas spotkania okazało się, że jeden ze strażaków "uprawia" bieganie i bierze aktywny udział w zawodach. Było to miłe zaskoczenie, tym bardziej, że w niedawno rozgrywanych Mistrzostwach Polski Strażaków w Rakoniewicach reprezentantów KM było "jak na lekarstwo". Można było nas policzyć na palcach jednej ręki. Z dokonanego przeze mnie "rozpoznania" wynika jednak, iż opisany przypadek nie jest odosobniony. Wniosek z tego taki, iż jest nas strażaków-biegaczy zdecydowanie więcej.

Pożary wewnętrzne - ćwiczenia doskonalące

W dniu 31 października 2014 r. na terenie JRG-3 przeprowadzono ćwiczenia z tematyki pożary wewnętrzne - wentylacja .
Podczas zajęć zasymulowano pożar pomieszczenia gospodarczego w którym znajduje się pracownik. Zakres ćwiczeń obejmował :
- odpowiednie zabezpieczenie ratowników w sprzęt ochronny,
- podanie jednego prądu wody w natarciu na palące się pomieszczenie,
- przeszukanie pomieszczeń z wykorzystaniem kamery termowizyjnej oraz prowadzenie działań z wykorzystaniem wentylacji nadciśnieniowej.

Spotkanie z uczniami w Zespole Szkół w Tulcach

Dnia 30.10.2014 w Zespole Szkół w Tulcach na prośbę Dyrekcji Szkoły przeprowadzono zajęcia profilaktyczne dotyczące bezpiecznego zachowania się w domu i w szkole. W zajęciach brała udział młodzież z klasy szóstej. Podczas spotkania omówiono rodzaje niebezpieczeństw mogących zagrażać życiu i zdrowiu. Przedstawiono skutki przynoszenia do szkoły przedmiotów i substancji niebezpiecznych oraz zaprezentowano sposoby reagowania w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i spotkało się z żywym zainteresowaniem młodzieży.
Opracował: mł. kpt. Paweł Zieliński

Wizyta strażaków w Domu Dziecka

Dnia 30.10.2014 strażacy z JRG 6 w Poznaniu przeprowadzili rozpoznanie operacyjne obiektów Domu Dziecka znajdującego się w miejscowości Kórnik-Bnin. Sprawdzono drogi dojazdowe, oraz zaopatrzenie wodne. Po zakończeniu czynności służbowych na ręce Pani Dyrektor zostały przekazane drobne podarunki dla wychowanków od funkcjonariuszy z JRG 6.

Sporządził:
st.asp. Piotr Fiszer

Zajęcia z przedszkolakami na JRG-3

Dnia 27.10.2014 Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą nr 3 odwiedziły dzieci z przedszkola nr 58, zwanego Przedszkolem pod Magnolią. Podczas wizyty strażacy nauczyli dzieci prawidłowo zgłaszać informacje o zdarzeniu oraz omówili zasady bezpiecznego zachowania w trakcie zabaw. Dzieci były bardzo zainteresowane pracą strażaków i zadawały mnóstwo pytań. Po wyczerpujących odpowiedziach strażacy zaprosili dzieci do obejrzenia z bliska swoich samochodów. Wielka frajdę dzieciom sprawiło przymierzanie strażackich ubrań oraz hełmów.

Ćwiczenia SGRW i JRG nr 3 na kominie elektrociepłowni.

30 października, zgodnie z Rozkazem Komendanta Miejskiego odbyły się wspólne ćwiczenia zastępów SGRW POZNAŃ i JRG nr 3. Ćwiczenia miały na celu zarówno doskonalenie umiejętności prowadzenia działań na dużych wysokościach, zadanie dla SGRW, jak również dopracowanie nabytych już umiejętności współpracy strażaków spoza SGRW z ratownikami wysokościowymi.
Ćwiczenia podzielono na kilka etapów. Na początku omówiono ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące samej elektrociepłowni. Następnie BHP związane z pracą na wysokości.

Pożary wewnętrzne zajęcia

W dniu 29 października 2014 r. na terenie JRG-3 zakończono cykl szkoleń z dziedziny pożary wewnętrzne. Szkolenie zostało przeprowadzone przez dowódcę zmiany, obejmowało ono wiedze teoretyczną oraz praktykę. Podczas zajęć teoretycznych omówione zostały tematy:
ewakuacja poszkodowanych, praca w pomieszczeniach zadymionych, zachowanie się wobec groźby wybuchu, otwieranie przejść, niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym, podstawowe formy walki z pożarem, prowadzenie linii gaśniczych po klatce schodowej.

Przeglądy na JRG-3

W dniu 29 października 2014 r. na terenie jednostki JRG-3 odbyły się obszarowe przeglądy techniczne, w których Komisja z KP PSP Gniezno dokonywała kontroli sprzętu, dokumentacji technicznej i szkoleniowej. W skład komisji wchodziło 5 członków, przewodniczącym komisji by mł. bryg. Bartosz Klich. Komisja obszarowa podtrzymała bardzo wysoką ocenę podczas swojej kontroli.

Ogólnopolskie Zawody Grup Wysokościowych Łódź 2014

Po raz kolejny reprezentacja SGRW POZNAŃ uczestniczyła w tych zawodach. W niezmienionym składzie (bo wiadomo...) pojechaliśmy bronić V miejsca w klasyfikacji PSP i II miejsca w klasyfikacji indywidualnej bronił asp. H. Zaborowski. Od samego początku było wiadomo, że lekko nie będzie. Już pierwsze czasy zawodników pokazały, że walka o medal musi być okupiona krwią. Pierwszy znak do aspiracji medalowych dał zawodnik z KM PSP z Gdyni, notabene zwycięzca zawodów w Karłowie, w których też startowaliśmy. Jego czas 20 min 30 sek. ustawił wysoko poprzeczkę.

XXIX Śremski Turniej Drabiny Hakowej

W dniu 24 października 2014 roku odbył się XXIX Śremski Turniej Drabiny Hakowej. W zawodach udział wzięło 64 zawodników z 10 komend powiatowych/ miejskich z województwa wielkopolskiego. Turniej ten ma rangę najważniejszych zawodów drugiej połowy roku z uwagi na zakończenie sezonu jesiennego w sporcie pożarniczym.