Aktualności

Rozpoznanie operacyjne Bałtyk Tower

W dniach 5-7 lutego 2018 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu przeprowadzili rozpoznanie operacyjne niedawno otwartego budynku wysokościowego „Bałtyk Tower” znajdującego się w Poznaniu przy ulicy Roosevelta 22.
Celem rozpoznania było między innymi sprawdzenie możliwości dojazdu oraz prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w obiekcie.

JRG – 7 Spotkanie prewencyjne Bezpieczne ferie 2018

W dniu 15.02. br. w przedszkolu nr 9 odbyło się spotkanie prewencyjne „Bezpieczne ferie 2018”. Pogadanka z dziećmi dotyczyła tematów bezpiecznego zachowania przy drogach, ciekach wodnych i akwenach. Biorąc pod uwagę porę roku, funkcjonariusz informował o bezwzględnym zakazie wchodzenia na zamarznięte jeziora. Gdy już jednak dojdzie do załamania lodowej pokrywy, dzieci doskonale wiedziały do jakich służb zgłosić wypadek. Ze względu na prewencję dotyczącą tlenku węgla, wspólnie z dziećmi ustalono, jakie informacje przekazać dyżurnemu przez telefon.

Wypadek w Swarzędzu na ul.Wrzesińskiej.

W dniu 15.02.2018. o godzinie 18:13 zastępy GCBA i GBA z JRG-3 oraz GCBA z OSP Swarzędz zostały zadysponowane do zdarzenia w Swarzędzu na ulicę Wrzesińską. Po przybyciu na miejsce zastano dwa samochody osobowe marki Opel Agila oraz Toyota Avensis po zderzeniu. Wszystkie osoby biorące udział w zdarzeniu opuściły pojazdy o własnych siłach przed przybyciem służb. Działania strażaków polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz użyciu neutralizatorów w celu usunięcia płynów eksploatacyjnych.

JRG 2 - Warsztaty medyczne MEDYK 2018

W dniu 26 stycznia 2018 r. na terenie JRG nr 2 odbyły się warsztaty medyczne pod kryptonimem MEDYK 2018. W warsztatach udział wzięli strażacy trzech zmian służbowych JRG nr 2 oraz druhowie z OSP Luboń i Plewiska. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy na pięciu stanowiskach:

Bezpieczne ferie w JRG nr 2

W dniu 13 lutego 2018 r. strażacy z JRG-2 mieli przyjemność gościć uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Poznaniu. Podczas wizyty przedstawiono charakterystykę naszej służby, historię jednostki oraz zaprezentowano sprzęt ratowniczo - gaśniczy i jego zastosowanie. Największy entuzjazm wśród dzieci wzbudziła możliwość wejścia do wozu bojowego oraz przymierzenia ubrania specjalnego.
Strażacy będąc świadomi, że jest to okres ferii zimowych zapoznali uczniów z zasadami bezpieczeństwa podczas przebywania nad akwenami.

JRG 7 - Bezpieczne ferie 2018

13 lutego 2018 r. strażacy z JRG 7 odwiedzili dzieci z przedszkola nr 6 na poznańskich Ratajach. Spotkanie zorganizowano w ramach działań prewencyjno-edukacyjnych pod hasłem „Bezpieczne ferie 2018” w związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi dla dzieci i młodzieży na terenie województwa wielkopolskiego. Strażacy przedstawili zasady zachowania się podczas zimowych zabaw, opowiedzieli co zrobić gdy załamie się lód, a także jak postępować, gdy zauważymy tonącą osobę. Ponadto opowiedzieli o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla, przekazali informacje jak wezwać pomoc.

Zderzenie tramwajów na pętli tramwajowej Zawady

W dniu 14.02.2018 r. strażacy z JRG-1 zostali zadysponowani do zdarzenia, na pętlę tramwajową Zawady, gdzie doszło do zderzenia dwóch tramwajów. Po przybyciu na miejsce wypadku okazało się, że doszło do zderzenia pojazdów szynowych, w wyniku którego ucierpiały dwie osoby – pasażerka tramwaju oraz motorniczy. Pozostałe osoby biorące udział w zdarzeniu ewakuowały się przed przybyciem JOP. Pasażerce została udzielona pomoc przez Zespół Ratownictwa Medycznego, natomiast motorniczy został uwolniony przy użyciu urządzeń hydraulicznych.

Uroczystości pogrzebowe st. ogn. st. spocz. Janusza Szulczewskiego

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 10.02.2018 r. w wieku 56 lat zmarł nasz kolega śp. st. ogn. w st. spocz. Janusz Szulczewski. Służbę w KM PSP w Poznaniu rozpoczął w roku 1984, pełnił ją na Wildzie najpierw przy ulicy Czechosłowackiej następnie w JRG 4 przy ulicy Hetmańskiej. Na zaopatrzenie emerytalne przeszedł w roku 2004, zajmując stanowisko starszego operatora sprzętu specjalnego.

JRG6 - Bezpieczne ferie 2018

W ubiegłym tygodniu w ramach profilaktyki społecznej oraz akcji „Bezpieczne ferie 2018” strażacy z JRG - 6 odwiedzili przedszkola z rejonu operacyjnego jednostki. Podczas spotkań z dziećmi przekazali podstawowe informacje związane z bezpiecznym wypoczynkiem podczas ferii zimowych. Uczniom przedstawiono zagrożenia wynikające z zabaw w obrębie zamarzniętych akwenów, przybliżono również zasady zachowania się i udzielania pierwszej pomocy w przypadku zarwania lodu.

Zgrupowanie Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wodno - Nurkowego

W dniach 07 – 09 lutego 2018 roku na ternie obszaru chronionego
JRG 8 odbyło się zgrupowanie specjalistycznych grup ratownictwa wodno – nurkowego z terenu całego województwa wielkopolskiego.
Głównym celem ćwiczeń był trening w zakresie realizacji zadań ratowniczych przez grupy specjalistyczne w ramach struktur centralnego odwodu operacyjnego.

JRG-7 Ćwiczenia wodno-lodowe

Dnia 09.02. br. zmiana trzecia JRG -7 udała się nad zamarznięty akwen, w celu przeprowadzenia ćwiczeń. Do tego przedsięwzięcia użyto deski lodowej ubrań do pracy w wodzie a także kamizelek ratowniczych. Lód pokrywający taflę stawu, miał grubość około 3 cm. Dzięki temu strażacy mogli przećwiczyć wydobywanie osoby poszkodowanej, pod którą załamał się lód. Całość szkolenia była przeprowadzona z zachowaniem zasad BHP.

Opracowanie: mł. asp. Mariusz Firlej

Akcja edukacyjna na terenie MTP

W dniach 10-11.02.2018 r. podczas odbywających się targów wyposażenia survivalowego i militarnego Survival Force Expo na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich mieliśmy przyjemność poprowadzić krótkie prezentacje przedstawiające specyfikę szkolenia i pracy psów ratowniczych funkcjonujących w PSP.
Podczas zajęć przedstawiliśmy:
- strukturę organizacyjną Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej,
- zasady obowiązujące podczas szkolenia psów ratowniczych,
- procedury stosowane podczas poszukiwania ludzi zaginionych w terenie oraz gruzowisku,

Strony