Aktualności

Strażaku-Biegaczu !!! ... daj się spisać.

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie wizyta w jednej z naszych jednostek ratowniczo-gaśniczych. Podczas spotkania okazało się, że jeden ze strażaków "uprawia" bieganie i bierze aktywny udział w zawodach. Było to miłe zaskoczenie, tym bardziej, że w niedawno rozgrywanych Mistrzostwach Polski Strażaków w Rakoniewicach reprezentantów KM było "jak na lekarstwo". Można było nas policzyć na palcach jednej ręki. Z dokonanego przeze mnie "rozpoznania" wynika jednak, iż opisany przypadek nie jest odosobniony. Wniosek z tego taki, iż jest nas strażaków-biegaczy zdecydowanie więcej.

Kontrola gotowości operacyjnej SGRW-N Poznań

Dnia 20.11.2014 r., zespół inspekcyjny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, dokonał kontroli gotowości operacyjnej SGRW-N Poznań. Celem kontroli było sprawdzenie prawidłowości realizowanych zadań przez Specjalistyczną Grupę w zakresie ratownictwa wodno-nurkowego, prowadzenia dokumentacji szkoleniowej i eksploatacyjnej sprzętu, znajomości taktyki i techniki prowadzonych działań (test wiedzy teoretyczny i praktyczny) oraz zastosowaniu uregulowań prawnych dotyczących bezpieczeństwa podczas realizacji zadań przez SGRW-N.

Ratownictwo na wodzie(Lodzie)

Zgodnie z poleceniem Komendanta Miejskiego w dniach 17-19 listopada czwórka przeprowadziła ćwiczenia z użyciem sprzętu do ratownictwa wodnego i lodowego. Ćwiczenia odbyły się na terenie ośrodka Policyjnego nad jeziorem Kierskim. Ćwiczenia były poprzedzone częścią teoretyczną która odbyła się na zmianach służbowych tydzień wcześniej. Celem ćwiczeń było przypomnienie zasad BHP podczas pracy w wodzie i na lodzie, wyrobienie umiejętności posługiwania się sprzętem do ratownictwa wodnego, zgranie zespołu pod kątem różnorodności zadań jakie zespół ma do wykonania podczas takich prac.

Ćwiczenia SGRW i JRG nr 7 na wyciągu narciarskim.

Zgodnie z Rozkazem Komendanta Miejskiego ratownicy SGRW i JRG nr 7 przeprowadzili wspólne ćwiczenia z zakresu uwalniania pasażerów z zatrzymanego wyciągu narciarskiego.
Ponieważ narciarski sezon zimowy zbliża się dużymi krokami przeprowadzenie tego typu ćwiczeń było jak najbardziej wskazane.
Zbyt długie przebywanie pasażerów na krzesełka podczas awarii wyciągu sprowadza dla nich duży dyskomfort i potencjalne zagrożenie wychłodzenia organizmu.
Zdjęcia: asp. sztab. M. Błaszczak
Tekst: st. kpt. K. Bugajak

JRG 7 Nocny pożar w M1

20 listopada br. krótko przed godziną 4 rano zastępy GBA, GCBA oraz SCH-44 z JRG 7 zostały zadysponowane do alarmu systemu sygnalizacji pożaru w galerii M1 w Poznaniu. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że zapaliła się jedna z chłodziarek w pomieszczeniu cukierni. Strażacy aby nie tracić czasu sforsowali rolety antywłamaniowe utrudniające dostęp do pomieszczenia. Na szczęście pożar dzięki sprawnie działającej instalacji tryskaczowej został ugaszony w zarodku tuż przed przybyciem zastępów Państwowej Straży Pożarnej.

Ćwiczenia z zakresu działań podczas zdarzeń z udziałem skroplonych gazów węglowodorowych i cieczy palnych

W pierwszej połowie listopada załoga Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 zrealizowała zajęcia teoretyczne oraz praktyczne dotyczące zdarzeń z udziałem skroplonych gazów węglowodorowych oraz cieczy palnych.

Ćwiczenia w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego

Zgodnie z rozkazem nr 64/2014 z dnia 17 listopada 2014 roku Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu zastępy SLRr i GBA-Rt 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu zostały wyznaczone do udziału w ćwiczeniach ewakuacyjnych w znajdującym się w miejscowości Rosnowo Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego Poznań.

Rozpoznanie operacyjne obiektu Hotel Rzymski

Dnia 17 listopada 2014 r., zastępy GBA Rt 2,5/16, GBA 2,5/16 oraz SD-30 z JRG-1 brały udział w rozpoznaniu operacyjnym obiektu Hotel Rzymski w Poznaniu przy al. Marcinkowskiego 22. Na wstępie ćwiczeń w obiekcie uruchomiony został próbny alarm pożarowy, w wyniku którego została przeprowadzona ewakuacja personelu oraz gości hotelowych. Ewakuacja przebiega sprawnie, systemy ochrony pożarowej zainstalowane w budynku zadziałały poprawnie.

JRG-9 zajęcia edukacyjne

W dniu 16.11.2014 strażacy ze zmiany I JRG-9 przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla uczniów Zespołu Szkół Policealnych w Grzybnie. W ramach programu zajęć i przedmiotów realizowanych przez uczniów klasy pierwszej SPB omówiono następującą tematykę:

Ćwiczenia z SCH-53 Bronto

Ratownicy doskonalili umiejętności przeprowadzenia ewakuacji poszkodowanego przy wykorzystaniu wysięgnika jako stałego punktu wyniesionego nad np. głęboki wykop lub oddalony dach.
Ćwiczenia były również doskonałą okazją do podniesienia swoich umiejętności przez świeżo upieczonych operatorów.
Foto: mł. ogn. Maciej Buda
Opracował: st. kpt. K. Bugajak

JRG Nr 7 - rozpoznanie dróg dojazdowych do budynków wysokich

W dniu dzisiejszym, tj. 14.11.2014 r zastęp SCH-44 z poznańskiej JRG Nr 7 w ramach miesięcznego planu doskonalenia zawodowego uczestniczył w rozpoznaniu dróg dojazdowych do budynków wysokich znajdujących się w rejonie chronionym. Tym razem udano się na os. Tysiąclecia. Sprawdzano możliwość dojazdu podnośnika hydraulicznego pod wskazane budynki oraz dostęp do mieszkań z poziomu kosza roboczego. Jednocześnie skontrolowano hydranty znajdujące się w pobliżu obiektów.

Wizyta przedszkolaków

W dniu 13 listopada strażacy z JRG-2 zostali odwiedzeni przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Galileo’’ przy ul. Juliusza Słowackiego 58. W trakcie wizyty zostały omówione, z grupą 60 przedszkolaków, takie zagadnienia jak prawidłowe zgłaszanie informacji o zdarzeniu, omówienie bezpiecznego zachowania w trakcie zabaw oraz zasady odpowiedniego zachowania gdy ma miejsce zdarzenie zagrażające zdrowiu, życiu ich własnemu lub osobom postronnym. Odwiedziny wiązały się również ze zwiedzeniem strażnicy.

Ćwiczenia ratownictwa wodnego na jeziorze Dymaczewskim.

W dniu 12.11.14 r. na Jeziorze Dymaczewskim odbyły się ćwiczenia z ratownictwa wodnego. Omówiono główne zagadnienia i zagrożenia wynikające z działań na akwenach. Następnie za pomocą dostępnego sprzętu przeprowadzono szkolenie z technik podejmowania poszkodowanych z wody i bezpiecznego transportu do brzegu.

Opracowanie:
Zmiana 3, JRG-9.

Strony