JRG 7 - Kolejny sukces Reprezentacji KM PSP Poznań w sporcie pożarniczym

W dniu 15.09.2017r. na obiektach KP PSP w Ostrowie Wielkopolskim oraz w KP PSP w Krotoszynie miały miejsce kolejne zawody z cyklu turnieju IV Wspinalni. Reprezentację KM PSP w Poznaniu w ww. zawodach stanowili:
• asp. Marcin Walkowiak JRG 3
• asp. Rafał Przybyła JRG 3
• mł. asp. Jędrzej Sierant JRG 3
• asp. Wojciech Krzywda JRG 7
• sekc. Paweł Zaręba JRG 7
• st.str. Krzysztof Majcher JRG 7
W poszczególnych zawodach wyniki indywidualne przedstawiają się następująco:
KP PSP Ostrów Wielkopolski:

JRG 2 -Praktyki Nauki Zawodu

Uczniowie Technikum Mechanicznego Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu w porozumieniu z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczęli praktyki na Jednostkach Ratowniczo – Gaśniczych KM PSP Poznań. Uczniowie podczas praktyk zdobywają podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną przygotowującą do pracy w zawodzie strażaka. Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza numer 2 gości w swoich progach dwóch praktykantów i jedna praktykantkę. Uczniowie pełni zapału do nauki odbywają praktyki od poniedziałku do piątku.

Wizyta dzieci z Przedszkola nr 2 w Opalenicy

W dniu 18.09.2017 Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą nr 6 odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 2 w Opalenicy. Podczas spotkania nasi mali goście zapoznali się z pracą jaką wykonują strażacy podczas działań ratowniczo - gaśniczych oraz ze specjalistycznym sprzętem będącym na wyposażeniu naszej JRG. Przedstawiono zasady jakie obowiązują strażaków podczas ćwiczeń w komorze dymowej. W czasie wizyty przedszkolacy widzieli wyjazd do działań ratowniczych zastępu GBA. Po przyjeździe z akcji zaprezentowano działania gaśnicze podczas symulowanego pożaru samochodu na placu jednostki.

JRG 5 - Szkolenie z ratownictwa technicznego

W dniu 11.09.2017 r. zmiana II, dzięki uprzejmości firmy Ali-Woj-Trans z Poznania przeprowadziła ćwiczenia z ratownictwa technicznego na autokarze klasy turystycznej Bova. Ćwiczenia polegały na przećwiczeniu sposobu wydobycia kierowcy zza zniszczonej oraz cofniętej w wyniku zderzenia deski rozdzielczej. Ze względu na odmienną budowę autobusów w porównaniu do standardowych „osobówek” nie było to łatwe, jednak po przeprowadzonych ćwiczeniach w przypadku zaistnienia zdarzenia będzie to przeprowadzone dużo sprawniej.

JRG-4 - Wywiad z ogn. Magdaleną Nowicką-Błażejczyk

Z duma prezentujemy wywiad z naszą instruktorką Magdaleną Nowicką Błażejczyk, który ukazał się w miesięczniku magazynu „W Podróż”. Magdalena jest instruktorem i egzaminatorem psów ratowniczych, która łącząc pasje z pracą godnie reprezentuje SGPR Poznań. Poniżej załączamy link do artykułu.

Zapraszamy do lektury.

Opracowanie: kpt. Hubert Jezierski

JRG-8 FESTYN RODZINNY

W dniu 16 września 2017 roku na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 8 Państwowej Straży Pożarnej w Bolechowie odbyła się kolejna edycja pikniku rodzinnego pod nazwą „Bezpieczni w powiecie poznańskim”.
Podczas festynu Jan Grabkowski starosta poznański przekazał 20 jednostkom OSP spoza KSRG motopompy szlamowe W dalszej części Komendant Miejski PSP w Poznaniu mł. bryg. Jacek Michalak oraz starosta poznański Jan Grabkowski zaprosili wszystkich przybyłych na piknik.

Zabezpieczenie operacji lotniczych Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

W dniu 16.09.2017r. zastęp GBA oraz SLRR z JRG 2 wraz z dowódcą jednostki bryg. Jarosławem Kuśmirkiem, pełniącym w tym dniu Dyżur Kierownictwa udali się na teren Portu Lotniczego Poznań-Ławica.
Nasze wsparcie sprzętowe dotyczyło zabezpieczenia lotniska podczas startu i lądowania samolotu Boening 777-200.

JRG 7 - sobota na festynach

W sobotę 16 września br. strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 brali udział w dwóch festynach.
Zastęp SCRt Mega-City udał się do Bolechowa, aby uczestniczyć w organizacji pikniku rodzinnego "Bezpieczni w powiecie poznańskim". Festyn ten stał się już tradycją, podobnie jak tradycją jest też udział straży pożarnej w tym przedsięwzięciu. Na jednym ze stanowisk strażacy z "Siódemki" oraz "Trójki" wspólnie brali udział w pozorowanym wypadku masowym.

Rozpoznanie operacyjne obiektu.

W dniach od 14-16.09.2017r przeprowadzone zostały ćwiczenia w Centrum Kultury Zamek przy ul. św. Marcin. W ćwiczeniach uczestniczyły wszystkie trzy zmiany służbowe.
Ćwiczenia miały na celu:
rozpoznanie operacyjne obiektu;
rozpoznanie i sprawdzenie dróg dojazdowych;
rozpoznanie i sprawdzenie dróg ewakuacyjnych;
sprawdzenie procedur postępowania zagrożeń na terenie obiektu;
rozpoznanie i sprawdzenie zaopatrzenia wodnego w pobliżu obiektu;
możliwości dojazdu oraz manewrowania drabiną mechaniczną.

JRG 7 Rozpoznanie dróg dojazdowych na osiedlu Tysiąclecia

W dniu 15.09.2017 roku realizując miesięczny plan doskonalenia zawodowego strażacy z JRG Nr 7 dokonali rozpoznania operacyjnego dróg dojazdowych do obiektów na osiedlach terenu chronionego. Tym razem zastęp GCBA sprawdzał możliwości dojazdu do budynków zlokalizowanych na os. Tysiąclecia.
Podczas objazdu zwrócono szczególną uwagę na drożność dróg pożarowych przy budynkach, nie stwierdzono większych utrudnień.
Skontrolowano również sprawność sieci hydrantowej oraz rozmieszczenie wejść do poszczególnych budynków.

ZAPRASZAMY NA PIKNIK DO BOLECHOWA- w dniu 16 września 2017r.

Starosta poznański Jan Grabkowski oraz Komendant Miejski mł.bryg. Jacek Michalak zapraszają na kolejną edycję Pikniku Rodzinnego pod nazwą „Bezpieczni w powiecie poznańskim”. Impreza odbędzie się w sobotę, 16 września w godz. 13.00-17.00 na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie, przy ul. Obornickiej 1. W trakcie pikniku nie zabraknie wielu atrakcji. Będą m.in. pokazy strażackie, pokazy ratownictwa, a także plac zabaw dla najmłodszych. Dla wszystkich przygotowany będzie także ciepły posiłek. Zapowiada się zatem świetna zabawa. Wstęp wolny. Zapraszamy!