Czujka czadu - KONKURS

Po raz siódmy Powiat Poznański wraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu organizują program edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa pożarowego „Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie” – VII edycja. We wtorek, 9 października 2018 roku Starosta Poznański Jan Grabkowski i Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej bryg. mgr inż. Jacek Michalak podpisali regulamin tegorocznej edycji konkursu.

Ćwiczenia jezioro Malta

W związku z nocnymi przymrozkami i pojawieniem się pierwszej pokrywy lodowej na akwenach, w dniu 6-ego grudnia, poznańscy strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przeprowadzili ćwiczenia doskonalące z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do ratownictwa lodowego „RSKTM – systemu woda-lód”.

JRG 5 - konkurs kalendarzowy.

Od 5 grudnia JRG 5 włączyła się w ogólnopolską akcję edukacyjną polegającą na zachęcaniu młodzieży szkolnej do uczestnictwa w konkursach ogłoszonych przez Komendanta Głównego PSP.
Strażacy przekazują w placówkach szkolnych kalendarze na 2019, na których umieszczone są warunki udziału w konkursach. Jako pierwszą szkołę Dowódca JRG odwiedził zaprzyjaźnione z naszą jednostką XV Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu.

Operowanie prądami gaśniczymi - ćwiczenia

W dniu 29.11.2018 pełniąca służbę w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 zmiana II przeprowadziła ćwiczenia realizując temat operowania prądami gaśniczymi. Wykorzystano tym samym sprzęt posiadający różne parametry dotyczące wydajności wodnej będący na wyposażeniu JRG. Strażacy mogli porównać, jak kształtuje się prąd wody podawany z różnych typów i modeli prądownic, uwarunkowany wysokością przepływu środka gaśniczego w litrach/minutę. Sprawdzono zasięg odległości podawania prądu zwartego, kształt i kąt tworzony przy podawaniu prądu rozproszonego i mgłowego oraz porównano wydajności wodne.

JRG – 7 Ćwiczenia stabilizacji pojazdu.

W dniu 03.12.18r. zmiana trzecia z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7, przeprowadziła doskonalenie zawodowe zgodnie z harmonogramem. Tematem ćwiczeń była stabilizacja pojazdów, z wykorzystaniem dostępnego sprzętu na JRG. Strażacy swoje ćwiczenia rozpoczęli od bloku teoretycznego. W materiale przedstawionym przez dowódcę zmiany, omawiano sprzęt taki jak kliny, drewniane podkłady, pasy transportowe, podpory STABLIFT czy zestaw POWERSHORE. Omówiono metodę trzy i czteropunktową. Rozważono scenariusz stabilizacji auta leżącego na boku i pojazdu leżącego na dachu.

Szkolenie dot. poprawnego wypełniania kart pracy pojazdów. Podsumowanie Rocznego Przeglądu Technicznego 2018

W dniu 23.11.2018r. zostało przeprowadzone szkolenie przez Wydział Techniczny KM PSP w Poznaniu dla Kadry Kierowniczej tut. Komendy. Szkolenie dotyczyło poprawnego wypełniania okresowych kart pracy pojazdów zgodnie z Zarządzenie nr 1 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 07.04.2016 r. zmieniające zarządzenie w sprawie gospodarki transportowej w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej nr 8 Komendanta Głównego PSP z dnia 10 kwietnia 2008 r. Zwrócono uwagę na najczęściej popełniane błędy i sposób ich uniknięcia.

Wizyta na grobie kolegi

W dniu 10 listopada 2018 roku strażacy z JRG–2 udali się na grób swojego kolegi śp. Piotra Lewandowskiego.

Śp. Piotrek odszedł od nas 10 listopada 2016 roku w tragicznym wypadku samochodowym.

Na zawsze pozostanie z nami jego wyjątkowe i specyficzne poczucie humoru oraz miła atmosfera, którą Piotrek wnosił w trakcie służby.
Piotrku, spoczywaj w pokoju.
Koledzy ze zmiany I.

Opracował
asp. Józef Śmiechowski

Przekazanie sprzętu dla OSP Czmoń

W dniu 20 listopada 2018 roku na terenie Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Czmoniu odbyła się uroczystość wręczenia hydraulicznego sprzętu ratowniczego firmy LUKAS. Strażacy ochotnicy z Czmonia otrzymali sprzęt zakupiony ze środków z Funduszu Sprawiedliwości oraz budżetu gminy Kórnik.
Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wielu gości m.in.:
Poseł na Sejm RP: dr Bartłomiej Wróblewski
Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu: bryg. mgr inż. Jacek Michalak
Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik: Przemysław Pacholski

Nowa drabina SD-41

Dnia 19.11.2018 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Poznaniu odbyli ćwiczenia z nową drabiną mechaniczną typu SD-41. Najnowsza drabina poznańskich strażaków zabudowana została przez firmę Magirus na podwoziu Iveco EuroCargo.
Zastosowany został pięcioprzęsłowy zestaw drabin, ostatnie przęsło wyposażone zostało w suchy pion. Ratownicy przećwiczyli obsługę nowych urządzeń znajdujących się na pojeździe, takich jak:
• kamera termowizyjną oraz RGB montowana na koszu,
• platforma do mocowania noszy ratowniczych 200 kg,

Operaty przeciwpożarowe

W związku z licznymi zapytaniami, dotyczącymi wymagań przewidzianych dla operatu przeciwpożarowego, wynikającego z treści ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2014 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 992, z późn. zm.) oraz ustawy Prawo Ochrony Środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (j.t. Dz. U. z 2018 r., poz. 799), Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu informuje, że uzgodnienie otrzymanej dokumentacji, stanowiące podstawę wydania postanowienia, o którym mowa w treści art. 42 ust. 4b ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2014 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 992, z późn.