Aktualności

BEZPIECZNE LODOWISKA

W związki ze zwiększoną liczbą interwencji związanych ze zdarzeniami na zamarzniętych akwenach oraz zbliżającym się okresem ferii zimowych strażacy przystąpili do akcji „Bezpieczne lodowiska".

JRG4 - Ćwiczenia z ratownictwa wodnego

W dniu 21 stycznia 2017 roku na jeziorze Rusałka odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego.
W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z JRG 4.
Zastępy miały za zadanie zwodować sanie lodowe i przećwiczyć różne warianty zdarzeń:
- podjęcie osoby tonącej z wykorzystaniem sań;
- podjęcie osoby tonącej przez ratownika bezpośrednio w wodzie;
- ratowanie osoby tonącej z pomostu z wykorzystaniem koła ratunkowego, rzutki oraz bosaka,
- podjęcie osoby z użyciem sań lodowych,
- współdziałanie strażaków z wykorzystaniem dostępnego sprzętu.

JRG4 - Ćwiczenia z ratownictwa wodnego

W dniu 21 stycznia 2017 roku na jeziorze Rusałka odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego.
W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z JRG 4.
Zastępy miały za zadanie zwodować sanie lodowe i przećwiczyć różne warianty zdarzeń:
- podjęcie osoby tonącej z wykorzystaniem sań;
- podjęcie osoby tonącej przez ratownika bezpośrednio w wodzie;
- ratowanie osoby tonącej z pomostu z wykorzystaniem koła ratunkowego, rzutki oraz bosaka,
- podjęcie osoby z użyciem sań lodowych,
- współdziałanie strażaków z wykorzystaniem dostępnego sprzętu.

„Bezpieczne lodowiska z Trójkowymi”

W dniu 16.01.2016 strażacy z JRG – 3 odwiedzili dzieci ze szkół podstawowych w Pobiedziskach. Spotkanie celowo odbyło się tuz przed feriami zimowymi i prowadzone było pod hasłem „bezpieczne lodowiska”, ponieważ mimo licznych ostrzeżeń nadal dochodzi do tragicznych zdarzeń na zamarzniętych akwenach . Akcja ma na celu wytłumaczenie dzieciom jak niebezpieczna może być zabawa na zamarzniętych stawach, jeziorach itp. oraz jak powinni się zachować w sytuacji, kiedy ktoś będzie potrzebował pomocy.

Ćwiczenia - nurkowanie pod lodem.

W dniu 19.01.2017r na jeziorze Strzeszyńskim strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 realizowali doskonalenie zawodowe w zakresie przygotowania do działań na akwenach pokrytym lodem i pod jego powierzchnią. Podczas zajęć omówione i przećwiczone zostały zasady bezpieczeństwa , prawidłowej asekuracji nurka, konfiguracja sprzętu , dobór miejsca nurkowania , odpowiednie przygotowanie przerębla , sygnalizacja (łączność) przy pomocy liny a także zastosowanie śrub lodowych i kołowrotka do autoratownictwa.

SGRW Poznań - szkolenia wysokościowe z zakresu podstawowego.

W dniach 17-19 stycznia odbyła się pierwsza edycja szkolenia z zakresu podstawowego ratownictwa wysokościowego KSR-G przeznaczonego dla wyznaczonych strażaków wszystkich JRG macierzystej Komendy. W ciągu następnych dwóch tygodni odbędą się jeszcze dwie tury tych zajęć. Szkolenie ma na celu przygotowanie ratowników do prowadzenia zajęć w ramach doskonalenia zawodowego z "wysokościówki" na swoich zmianach służbowych. Szkolenie prowadzili specjalnie przygotowani ratownicy wysokościowi SGRW Poznań, tak że uczestnicy mogli być pewni, iż dynamiczne spotkanie z ziemią im nie grozi.

JRG 5 - Zabezpieczenie lądowań samolotów NATO.

W dniach 7, 8 i 10 stycznia strażacy z naszej jednostki wspierali ratowników z Lotniczej Służby Ratunkowej, a spowodowane było to lądowaniem amerykańskich żołnierzy na poznańskim lotnisku Ławica. Lądowały rzadko spotykane na Ławicy samoloty Boeing 777 i 747 "JumboJet", dlatego też niezbędne było podniesienie klasy bezpieczeństwa lotniska poprzez obecność strażaków z miasta. Poza zabezpieczeniem lądowania była okazja do zapoznania się z specyfiką pracy na lotnisku, a także wymiany doświadczeń związanych z działaniami ratowniczymi.

JRG 4 - Zajęcia doskonalenia zawodowego - 14.01.2017

W dniu 14 stycznia 2017 r. strażacy ze zmiany II JRG nr 4 udali się nad Jezioro Kierskie w celu przeprowadzenia praktycznych ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu do ratownictwa wodno-lodowego.
Po przygotowaniu sprzętu i wykonaniu przerębla przystąpiono do symulowanej akcji wyciągnięcia osoby pod której załamał się lód.
Ćwiczenia praktyczne poprzedzały zajęcia teoretyczne z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy – postępowanie ratownicze w stosunku do osób wyciągniętych z wody oraz hipotermii.

Opracował: mł. kpt. Kantorski Tomasz
Zdjęcia : mł. kpt. Kantorski Tomasz

JRG 7 - RKO u dorosłych i dzieci oraz zaburzenia krążeniowo oddechowe

W dniu 12.01.2016r. podczas służby zmiana III w sposób konstruktywny wykorzystała czas doskonalenia zawodowego, uskuteczniając technikę przyrządowego udrażniania dróg oddechowych. Dzięki nowemu sprzętowi do ćwiczeń KPP, w postaci głowy dedykowanej do intubacji, praktyki w JRG 7 są bardzo zbliżone do działań w boju. W dalszym etapie szkolenia pojawiła się resuscytacja krążeniowo – oddechowa u dorosłych, dzieci i niemowląt. Szlifowanie umiejętności w tym zakresie pozwala ratownikom z „Siódemki” ustawicznie dążyć do perfekcji.

JRG 7 „Bezpieczna dzielnica - Bezpieczny mieszkaniec”

11 stycznia br. w Komisariacie Policji Poznań Nowe Miasto odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie związane z realizacją programu „Bezpieczna dzielnica - bezpieczny mieszkaniec”. Cel - zmniejszenie liczby zagrożeń, a przede wszystkim wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz budowa wzajemnego zaufania i więzi społecznych w ramach danej społeczności lokalnej.

JRG 7 Wizyta Szkoły Podstawowej nr 6 w Poznaniu

W dniu 13.01.2017 r. ratajskich strażaków odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Poznaniu. Podczas wizyty w tut. Jednostce dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, a następnie z wielkim zaciekawieniem obserwowały sprzęt będący na wyposażeniu JRG 7. Pojazdy pożarnicze oraz specjalistyczny sprzęt zachwyciły najmłodszych. Nie zabrakło oczywiście pamiątkowego zdjęcia w hełmie strażackim oraz pokazu zjazdu po ześlizgu, który cieszy się największym zainteresowaniem wśród najmłodszych :) :) :)

JRG 7 Wizyta Szkoły Podstawowej nr 64 w Poznaniu

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 64 z os. Orła Białego w Poznaniu w dniu 10.01.2017 r. odwiedzili Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą nr 7. Podczas wizyty dzieci zapoznali się ze specyfiką JRG 7 oraz codzienną służbą ratajskich strażaków. Nie zabrakło pokazu wozów bojowych oraz specjalistycznego sprzętu będącego na ich wyposażeniu. Uczniowie mieli okazje założyć ubranie specjalnie, hełm wraz z sprzętem ochrony układu oddechowego i faktycznie przekonać się jak ciężki jest cały ekwipunek strażaka.

JRG 7 Ćwiczenia doskonalące z KPP

W dniu 07.01.2017 r. I zmiana służbowa doskonaliła swoje umiejętności z zakresu KPP u osób w hipotermii. W części teoretycznej omówiono zasady postępowania u osób wychłodzonych z użyciem sprzętu będącego na wyposażeniu torby PSP-R1. Następnie w trakcie ćwiczeń praktycznych, strażacy doskonalili umiejętności prawidłowego zabezpieczenia osoby wychłodzonej na sztywnych noszach typu deska oraz metodach i sposobach przywrócenia prawidłowej temperatury ciała osobie poszkodowanej.

Opracowanie: st.str. Majcher Krzysztof

JRG 7 Ćwiczenia na zamarzniętym akwenie

W dniach 10,11,12 stycznia 2017 roku wszystkie zmiany służbowe JRG Nr 7 brały udział w ćwiczeniach teoretyczno - praktycznych z zakresu ratownictwa wodno – lodowego na poziomie podstawowym, na zamarzniętych akwenach w sektorze chronionym. W części teoretycznej, omówiono zasady BHP podczas działań na lodzie z użyciem deski lodowej oraz zasady podejmowania osób poszkodowanych. W części praktycznej ratownicy w suchych skafandrach doskonalili różne scenariusze podejmowania osób poszkodowanych oraz wdrażali działania z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Strony