Biuletyn

JRG4- Ćwiczenia z taktyki działań gaśniczych

W dniu 17.02.2017 wykorzystując obiekty na terenie przyszłej JRG przeprowadzono zajęcia z tematyki ,,pożary wewnętrzne” - ćwiczenia różnych wariantów taktycznych podczas gaszenia pożarów wewnątrz obiektów. Budynki pozwalają na wytworzenie warunków panujących podczas prawdziwych pożarów, dzięki czemu ratownicy mogą ćwiczyć operowanie prądami gaśniczymi oraz skuteczne zastosowanie wentylacji. Zajęcia pozytywnie wpływają na zgranie ratowników oraz skuteczne wykorzystanie posiadanego sprzętu.

Opracował: st.kpt. Tomasz Chróściel

Informacja o uroczystości pogrzebowej ś.p. st.ogn. w st.spocz. Eugeniusza Rosińskiego -aktualizacja z dnia 17.01.2017

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że zmarł ś.p. st.ogn. w st.spocz. Eugeniusz Rosiński(emerytowany funkcjonariusz KM PSP, w dniu przejścia na emeryturę pełnił służbę w JRG 2).
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 20.02.2017r. o godz 10:10 na cmentarzu komunalnym nr 2 na Junikowie w Poznaniu. Urna wystawiona będzie z w kaplicy.
Wcześniej o godzinie 08:45 w Kościele św. Michała Archanioła w Poznaniu przy ulicy Stolarskiej 7 odbędzie się Msza Św. w intencji zmarłego.

JRG 4 - SGPR i OSP GRS Poznań wspólne ćwiczenia

11.02.2017r Strażacy z SGPR Poznań wraz z OSP GRS Poznań ćwiczyli na terenie VI fortu w Poznaniu. Podczas treningu z psami ratowniczymi, przećwiczono prace psów w ciasnych i ciemnych pomieszczeniach. Powyższe szkolenia pozwoliły przećwiczyć sytuacje z jakimi możemy się spotkać podczas działań ratowniczych .

Sporządził: mł.asp. Biszczanik Krzysztof

JRG 7 Doskonalenie zawodowe z urządzeń pomiarowych

W dniach od 01.02. do 03.02.2017 roku wszystkie trzy zmiany służbowe JRG Nr 7 uskuteczniały doskonalenie zawodowe w temacie aparatury pomiarowej. Zajęcia składały się z pionu teoretycznego oraz praktycznego. W pierwszym etapie, przy pomocy prezentacji multimedialnej zostały przypomniane wszystkie przyrządy pomiarowe, które są na stanie poznańskiej „Siódemki”. Zadania praktyczne polegały na utrwaleniu obsługi sprzętu. Odświeżeniu podlegały też przeliczenia ppm na mg/m^3 oraz odwrotnie. Usystematyzowaniu uległy też rodzaje gazów, którymi skalibrowane są eksplozymetry ratajskich strażaków.

„Bezpieczne lodowiska z Trójkowymi - ciąg dalszy”

Okres tuż przed feriami zimowymi był dla strażaków z JRG-3 dość pracowity… pracowity na szczęście nie pod względem interwencji ale spotkań z najmłodszymi, których ferie chyba cieszą najbardziej. Cykl spotkań, który miał na celu uświadomienie dzieciom jak niebezpieczna może być zabawa na „dzikich” lodowiskach, prowadzony był w formie pogadanki i obejmował szkoły podstawowe w rejonie operacyjnym JRG–3:
- Szkoła Podstawowa w Pobiedziskach przy ul. Gajowej 22
- Szkoła Podstawowa w Pobiedziskach przy ul. Kostrzyńskiej 23

JRG-3, Ćwiczenia w VW Poznań

W dniach 25-27 stycznia zmiany służbowe z JRG-3 brały udział w ćwiczeniach odbywających się na terenie zakładu VW Poznań. Jednym z tematem ćwiczeń był samochód zasilany silnikiem elektrycznym. Przedstawiciel zakładu VW przedstawił strażakom budowę pojazdu napędzanego silnikiem elektrycznym oraz zagrożenia związane z wysokim napięciem znajdującym się w samochodzie.

JRG 7 Rozpoznanie dróg dojazdowych na osiedlu Piastowskim

W dniu 30.01.2017 roku trzecia zmiana służbowa JRG – 7 udała się na rozpoznanie dróg dojazdowych ratajskich osiedli mieszkaniowych, w sile trzech zastępów. Dzięki temu przepustowość dróg osiedlowych została zweryfikowana przez trzy różne typy samochodów pożarniczych. Strażacy korzystają z dużych samochodów ciężarowych co znacznie utrudnia manewrowanie pojazdem na miejscu akcji. Z uwagi na ten fakt pożarnicy z Rataj apelują do mieszkańców o większą uwagę podczas parkowania samochodu. Podczas tego audytu dróg, sprawdzeniu podlegały także okoliczne hydranty.

JRG 7 - nietypowa akcja

W dniu 22 stycznia br. po godzinie 16 do Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 zgłosiła się kobieta z prośbą o pomoc w zdjęciu obrączki. W wyniku uderzenia w dłoń doszło do obrzęku palca serdecznego prawej ręki. Znajdująca się na nim obrączka powodowała silny ból.

JRG-7 - Pożar na boisku

W dniu 15.01.2017r. dwa zastępy z JRG – 7 zostały zadysponowanie do pożaru budynku socjalnego , znajdującego się na terenie boiska sportowego przy ulicy Piłsudskiego. Przed północą ratownicy sforsowali bramę utrudniającą dostęp do pożaru. Na miejscu zdarzenia załogi GBA oraz GCBA zastały w pełni rozwinięty pożar budynku, który służył jako szatnia dla sportowców. Po ugaszeniu i przeszukaniu, na szczęście budynek był pusty. Przypuszczalna przyczyna pożaru jest niestety nieznana. Czujność mieszkańców poznańskich Rataj, pomogła w zminimalizowaniu strat w skutek pożaru.

Strony