Biuletyn

Przekazanie kamizelek odblaskowych pierwszoklasistom w Szkole Podstawowej nr 2 w Puszczykowie

17 października br. w Szkole Podstawowej nr 2 w Puszczykowie odbyło się przekazanie kamizelek odblaskowych pierwszoklasistom. Podczas spotkania najmłodsi uczniowie wysłuchali rad policjantów i strażaków dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przepisów przeciwpożarowych.

JRG 7 - Ratownictwo wysokościowe w zakresie podstawowym

W dniu 10 października br. zmiana I Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 udała się do lasu w okolicę stawu Browarnego, gdzie przeprowadzono szkolenie z zakresu ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym.
Była to doskonała okazja aby w praktyce zaznajomić się z nowym sprzętem wysokościowym, który niedawno trafił na jednostkę. Przypomniane zostały również podstawowe węzły i zasady budowania stanowisk. Głównym celem zajęć było natomiast wykonanie tzw. "poręczówki" oraz poruszanie się po stromych powierzchniach.

mł. asp. Piotr Stoiński

JRG - 9 na festynie rodzinnym w Mosinie

W dniu 01.10.2017 r. odbył się festyn rodzinny w Mosinie. Na wszystkie dzieci czekało wiele atrakcji w tym, zjeżdżalnie, liczne zabawy i konkursy. W takim wydarzeniu nie mogło oczywiście zabraknąć Państwowej Straży Pożarnej. Samochód SLRt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 9 był do dyspozycji wszystkich uczestników, którzy mogli zapoznać się ze sprzętem będącym na jego wyposażeniu oraz usiąść w samochodzie.

JRG 8 - Kolizja 2 aut osobowych w Biedrusku

W dniu 02.10.2017r. zastępy GBA-RT z JRG-8, OSP Promnice oraz Wojskowa Straż Pożarna zostały zadysponowane do kolizji dwóch samochodów osobowych na ul. Chludowskiej w Biedrusku. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe, żaden z kierujących pojazdami biorącymi udział w zdarzeniu nie wymagał pomocy ZRM. Dalsze działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych. Miejsce zdarzenia przekazano Policji, która wyjaśnia przyczyny kolizji.

JRG 7 - Rozpoznanie dróg dojazdowych oraz sprawdzenie hydrantów

Dnia 26 września 2017 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 udali się w rejon ulicy Falistej w celu rozpoznania dróg dojazdowych oraz kontroli sprawności okolicznych hydrantów. Sprawdzono przepustowość dróg osiedlowych oraz możliwość manewrowania wozami bojowymi w ciasnych osiedlowych uliczkach. Zwrócono także uwagę na ewentualne trudności w rozstawieniu podnośnika hydraulicznego wśród gęsto zaparkowanych pojazdów. Jednocześnie sprawdzono występowanie nieprawidłowości w działaniu pobliskich hydrantów wykorzystywanych przy ewentualnej akcji gaśniczej.

JRG 7 - sobota na festynach

W sobotę 16 września br. strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 brali udział w dwóch festynach.
Zastęp SCRt Mega-City udał się do Bolechowa, aby uczestniczyć w organizacji pikniku rodzinnego "Bezpieczni w powiecie poznańskim". Festyn ten stał się już tradycją, podobnie jak tradycją jest też udział straży pożarnej w tym przedsięwzięciu. Na jednym ze stanowisk strażacy z "Siódemki" oraz "Trójki" wspólnie brali udział w pozorowanym wypadku masowym.

JRG - 7 Festyn z olimpijczykami

W dniu 09.09.2017r nad brzegiem Warty przy moście Rocha, ratajscy strażacy brali udział w pikniku z olimpijczykami. Podczas trwania pikniku, Poznaniacy mieli możliwość poznania takich sylwetek jak Szymon Ziółkowski, Tomasz Majewski i wielu innych znakomitych olimpijczyków, ze względu na sprzyjającą aurę chętnych nie brakowało.

JRG 7 - taktyka działań gaśniczych

W dniu 29 sierpnia br. strażacy ze zmiany I Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 brali udział w ćwiczeniach z zakresu taktyki działań gaśniczych.
Po wstępie teoretycznym, w którym nie zabrakło zasad BHP przeniesiono się na wspinalnię w celu przeprowadzenia części praktycznej zajęć.
Przećwiczone zostało kilka scenariuszy. Zwrócono uwagę na sposoby prowadzenia linii gaśniczej, operowanie prądami gaśniczymi, prawidłową komunikację ratowników, a także wentylację. Pojawił się także element samoratowania oraz ewakuacji osoby poszkodowanej, której następnie "udzielono" KPP.

JRG 8 - Wypadek na DW 196

W dniu 29. sierpnia około godziny 14:00 doszło do wypadku drogowego na drodze wojewódzkiej nr 196 między Bolechowem a Owińskami. Jako pierwszy na miejscu pojawił się wracający z Komendy Miejskiej zastępca dowódcy JRG-8 kpt. Jarosław Szewczyk, który zabezpieczył teren zdarzenia, rozpoznał sytuację oraz wezwał poprzez SKKM odpowiednie służby.

JRG-3 Złamany konar na cmentarzu

W dniu 27.08.2017 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o oberwanym konarze drzewa na cmentarzu przy ul. Warszawskiej, które jest niebezpiecznie pochylone. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu GCBA z JRG 3 okazało się, że nadłamana gałąź spadła na ziemię, na szczęście nie wyrządzając nikomu krzywdy oraz nie niszcząc znajdujących się tam grobów. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pocięciu konaru przy pomocy pilarki do drzewa.

Wypadek przy JRG

W dniu 23.08.2017 około godziny 11 przy JRG-3 doszło do zderzenia samochodów osobowych Vw Caddy z samochodem Vw Tiguan.
Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sorpcji rozlanych płynów, oraz odłączeniu akumulatorów w pojazdach.
Kierujący pojazdem Vw Caddy został przewieziony do szpitala.

JRG 7 - strażacy na medal

W dniu 19 sierpnia br. na Stawie Dobieżyn, w gminie Buk odbyły się IV Powiatowe Zawody Wędkarskie PSP i OSP. Komendę Miejską PSP w Poznaniu reprezentowało 3 strażaków z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7.
Drużyna w składzie: sekc. Michał Kowalewski, sekc. Wojciech Bycka oraz sekc. Sławomir Kominek zajęła 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Ponadto kolega Michał stanął na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji indywidualnej.
Ratajscy strażacy kontynuują tym samym passę z lat ubiegłych i zgodnie przyznają, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

JRG 7 - usuwanie skutków nawałnicy

Miniony weekend okazał się niezwykle pracowity dla strażaków. Tysiące interwencji, jeszcze więcej odebranych zgłoszeń to następstwa nawałnicy, która przeszła ostatnio przez kraj. Swój udział w usuwaniu skutków tego niezwykle groźnego zjawiska pogodowego mieli również strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7.

JRG 7 - 3-dniowe ćwiczenia SGRT "Poznań 7"

W dniach 8,9 i 10 sierpnia 2017 r. dzięki bardzo dobrej współpracy z firmą Eco Cars przeprowadzono na ratajskiej Jednostce kolejne 3-dniowe ćwiczenia dla strażaków ze Specjalistycznej Grypy Ratownictwa Technicznego "Poznań 7". Zajęcia z zakresu ratownictwa technicznego tym razem dotyczyły przede wszystkim elementów związanych ze stabilizacją pojazdów. Ponadto przeprowadzono też ćwiczenie mające na celu wyrywanie słupka środkowego z wykorzystaniem rozpieraczy ramieniowych.

Strony