Biuletyn

JRG 7 - SCDz w akcji

W dniu 15 października bieżącego roku zastęp GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 został zadysponowany do przewróconego drzewa. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu zakładu Stomil przy ulicy Starołęckiej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że drzewo przewróciło się na rurociąg ciepłowniczy. Ze względu na rozmiar drzewa, a także ryzyko uszkodzenia rurociągu KDR podjął decyzję o konieczności zadysponowania samojezdnego ciężkiego żurawia ratowniczego (SCDz).

JRG 3 - Rozpoznanie obiektu w firmie Bemarc

We wtorek 06.10.2020 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Poznaniu przeprowadzili rozpoznanie operacyjne obiektu - firmy Bemarc, która mieści się na terenie gminy Swarzędz.

Podczas rozpoznania strażacy z “Trójki” nadzorowali próbną ewakuację zakładu. Ponad to zapoznano pracowników firmy z podstawowymi zasadami użycia podręcznego sprzętu gaśniczego oraz przeprowadzono “pogadankę” na temat prawidłowego zachowania się na wypadek pożaru, w tym prawidłowego alarmowania służb ratowniczych. Rozpoznanie zakończono podsumowaniem, w którym udział wzięło kierownictwo firmy.

JRG - 9 Ulatniający się gaz w Mosinie.

W dniu 24 września 2020 roku około godziny 12.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 do ulatniającego się gazu przy ul. Świerkowej w Mosinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wykop w ziemi, w którym została uszkodzona rura gazowa (sieć główna średnica 63mm) przez firmę wykonującą prace ziemne. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wyznaczeniu strefy bezpiecznej. Wykonano pomiary czujnikiem wielogazowym w celu określenia stref zagrożenia.

JRG - 9 Wypadek w miejscowości Rybojedzko.

Do bardzo groźnego wypadku doszło w dniu 12.09.2020 w miejscowości Rybojedzko W godzinach wieczornych, na prostym odcinku drogi doszło zderzenia samochodu osobowego z jeleniem. Siła uderzenia spowodowała spore zniszczenia auta i niestety śmierć zwierzęcia. O sporym szczęściu może mówić za to dwoje ludzi podróżujących autem. Bez większych obrażeń, pod wpływem zdarzenia, samodzielnie opuścili pojazd przed przybyciem Straży Pożarnej na miejsce zdarzenia. Jedna z osób uczestniczących w zdarzeniu po przebadaniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego została zabrana do szpitala celem obserwacji.

JRG - 9 Kolizja w miejscowości Puszczykowo.

W dniu 22 sierpnia 2020 roku około godziny 16.00 zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 zostały zadysponowane do kolizji w miejscowości Puszczykowo. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Renault Megane znajdujący się na boku pojazdu w rowie. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz w celu odłączenia akumulatora było konieczne postawienie samochodu na koła przy użyciu wyciągarki samochodowej. Trzy osoby podróżujące pojazdem odmówiły udzielenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

JRG - 9 Pożar samochodu w miejscowości Krosno

W dniu 11.07.2020 r. około godziny 20:40 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego przy ul. Głównej w miejscowości Krosno. Dyżurny SKKM zadysponował 2 zastępy GBA i GCBA z JRG-9 . Po przybyciu pierwszych podmiotów ratowniczych stwierdzono, że ogień objął cały samochód marki Fiat Punto. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podania jednego prądu piany na palące się auto.

Uroczystość przekazania pojazdu do OSP Puszczykowo

W dniu 02 lipca 2020 roku w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Puszczykowie odbyła się uroczystość przekazania ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBA MAN LE 18.280 5/32 . Oficjalne przekazanie samochodu nastąpiło z udziałem między innymi Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu bryg. Dariusza Matczaka, Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu bryg.

JRG - 9 Wypadek na drodze wojewódzkiej nr 431

W piątek 26 czerwca 2020 roku około godziny 15.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało samochody GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 do wypadku na drodze wojewódzkiej 431. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe marki Renault Megane oraz Fiat Bravo. Działania Straży Pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w obu pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy udzielono kierowcy samochodu marki Fiat Bravo.

Rozpoznanie Operacyjne obiektu - Jezioro Kamińsko

W dniu 25.06.2020r. zgodnie z planem doskonalenia zawodowego strażacy z JRG 8 przeprowadzili ćwiczenia wodne nad Jeziorem Kamińsko. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego. W ramach ćwiczeń sprawdzono wyposażenie oraz sprawność techniczną sprzętu używanego do ratownictwa wodnego będącego na wyposażeniu jednostki ratowniczo-gaśniczej. Po zakończeniu działań dodatkowo omówiono podstawowe zasady kwalifikowanej pierwszej pomocy w sytuacji osób będących w hipotermii.

Zdjęcia i opracowanie:
st. asp. Marcin Rutkowski

Szkolenie z zakresu ratownictwa wysokościowego

W dniach 16.06. – 18.06.2020 wszystkie zmiany służbowe JRG 9 uczestniczyły w szkoleniu z ratownictwa wysokościowego prowadzone przez instruktorów z JRG 5. W pierwszej kolejności odbyły się zajęcia teoretyczne na których, omówiono skrypt do szkolenia z ratownictwa realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym. W tej części przedstawiono następujące tematy: standardy wyposażenia w sprzęt jednostki PSP, zadania ratowników, zasady dysponowania i współdziałania ze Specjalnymi Grupami Ratownictwa Wysokościowego oraz BHP podczas działań.

JRG - 9 Wypadek w miejscowości Krosno.

W dniu 18 maja 2020 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponowało GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 do wypadku w miejscowości Krosno przy ul. Głównej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Citroen C3, który z nie wyjaśnionych przyczyn wypadł z drogi i uderzył w stojący na poboczu samochód ciężarowy. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów oraz udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy kierowcy samochodu osobowego.

Wypadek Plewiska ul. Grunwaldzka

W dniu 16.05.2020 r. przy ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach doszło do wypadku samochodu osobowego z motocyklem. Do zdarzenia Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało z JRG 2 dwa zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA 5/32 a także jeden zastęp z OSP Plewiska GBA-Rt 2,5/16. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że kierujący motocyklem uderzył w bok samochodu osobowego. Dokładne przyczyny wypadku ustala Policja. W wyniku zderzenia jedna osoba doznała obrażeń.

Wypadek w Mieczewie

W dniu 06.05.2020 r. zastępy GBA/Rt 2,5/16 i GCBA - Rt z JRG-9 oraz GBA-Rt 3/16 z OSP Kórnik zostały zadysponowane do wypadku drogowego na drodze wojewódzkiej nr 431. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pojazd dostawczy marki Citroen Jumper, który zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Łącznie w zdarzeniu brało udział cztery osoby, z czego dwie zostały zabrane do szpitala przez pogotowie ratunkowe.

Wypadek drogowy z udziałem radiowozu

Dnia 09.05.2020 w godzinach popołudniowych zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 9 w Mosinie zostały zadysponowane do działań związanych z wypadkiem drogowym w miejscowości Krosinko. Uczestniczyły w niej dwa samochody osobowe, a działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpiono do usunięcia zagrożenia.

Opracował: asp. Tomasz Leporowski

Strony