Biuletyn

JRG 7 Uwięziony kot na drzewie

W dniu 20 czerwca br. strażacy z JRG 7 zostali zadysponowani na ul. Starołęcką 112 celem ściągnięcia kota z drzewa. Ratajscy strażacy za pomocą podnośnika hydraulicznego SCH 44 z sukcesem zrealizowali zadanie i przekazali kota właścicielowi.

Tekst: mł.asp. Krakowski Michał
Zdjęcia sekc. Miśko Krzysztof

JRG 8 - wypadek w Biedrusku

W dniu 7. czerwca br. około godziny 06:38 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z pojazdem ciężarowym na ul. Poznańskiej w Biedrusku. Na miejsce zdarzenia dyżurny SKKM zadysponował zastęp techniczny i gaśniczy z JRG-8, OSP Promnice a także Policję i Zespół Ratownictwa Medycznego.

JRG 7 - "Rajd po strażnicach"

Dnia 20 maja 2017 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 miał miejsce piąty etap "Rajdu po strażnicach" organizowanego w ramach akcji „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”. Założeniem tego przedsięwzięcia było m.in. otwarcie miejsc na co dzień niedostępnych dla mieszkańców.

JRG 7 - wizyta przedszkolaków

W dniu 16 maja br. Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą nr 7 odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola nr 150 mieszczącego się na os. Rusa.
Dzieciom przybliżono pracę strażaka, każde z nich mogło usiąść w samochodzie strażackim oraz z bliska zobaczyć będący na jego wyposażeniu sprzęt. Na zakończenie każde z dzieci miało okazję poczuć się jak prawdziwy strażak i przy pomocy węża zakończonego "sikawką" podać prąd wody.

JRG 7 - Kolejne odwiedziny w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo"

Dnia 15-05-2017 roku na JRG-7 w Poznaniu miały miejsce odwiedziny uczniów w ramach "Kręci mnie bezpieczeństwo". Po raz kolejny odwiedziły nas dzieci w wieku przedszkolnym oraz starsi uczniowie klas gimnazjalnych. Omówiono i przedstawiono jak wygląda służba strażaka oraz sprzęt znajdujący się na wyposażeniu JRG-7. Poruszono najważniejsze aspekty na temat bezpieczeństwa młodych ludzi. Zwiedzający zobaczyli też zjazd strażaków po ześlizgu oraz wyjazd do prawdziwej akcji.

JRG-3, Szkolenie dla służb mundurowych w Poznańskim ZOO

W dniu 26.04.2017 r. w Poznańskim ZOO odbyło się spotkanie dla służb mundurowych, którego celem było szkolenie związane z postępowaniem w razie ucieczki zwierząt niebezpiecznych, a także zapoznanie się z topografią ogrodu zoologicznego oraz jego procedurą bezpieczeństwa. Tematem przewodnim szkolenia było szeroko pojęte bezpieczeństwo w ogrodzie zoologicznym oraz umiejętne rozpoznawanie i obchodzenie się ze zwierzętami dzikimi i egzotycznymi, z którymi funkcjonariusze służb mundurowych mogą się zetknąć zarówno w ZOO jak i w codziennej pracy.

JRG-7 Złamane drzewo nad rurą ciepłowniczą

W dniu 03.05.17r około godziny 9:00 dwa zastępy SCRt i SCDz40 zostały zadysponowane do złamanego drzewa, pochylonego nad rurami cieplikowymi. Połączone siły JRG – 3 i JRG – 7 zmagały się z usunięciem konaru, nie uszkadzając instalacji ciepłowniczej. Przy pomocy dźwigu udało się usunąć złamany konar, nie powodując wtórnej szkody na mieniu. Po pokonaniu zasadniczej trudności zadania ratowniczego, drzewo zostało pocięte a utwardzony trakt pieszo – rowerowy udrożniony. Po około dwóch godzinach siły i środki powróciły do bazy a ruch wznowiony.

JRG 7 - ratownictwo wysokościowe w zakresie podstawowym cz. 2

W dniu 25 kwietnia br. zmiana I Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7 brała udział w drugiej części ćwiczeń z zakresu ratownictwa wysokościowego. Jako miejsce ćwiczeń wybrano teren w okolicach stawu Olszak. Starano się w ten sposób odtworzyć warunki terenowe ze szkolenia "liderów" ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym na poznańskiej Cytadeli (pozdrowienia dla kolegów z JRG-5, którzy owe szkolenie prowadzili).

Pożegnanie st.kpt. Roberta Natunewicza

W dniu 7 kwietnia 2017 r. odbyła się uroczysta zbiórka podczas której pożegnano st.kpt. Roberta Natunewicza- Naczelnika Wydziału Kwatermistrzowskiego KM PSP w Poznaniu. Z dniem 8 kwietnia st.kpt. Robertowi Natunewiczowi powierzono pełnienie obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie.
W uroczystej zbiórce udział wzięli Komendant Miejski mł.bryg. Jacek Michalak wraz z zastępcami bryg. Wojciechem Mazurem, mł.bryg. Jarosławem Zamelczykiem, kadra kierownicza, funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu.

JRG 4 - Ćwiczenia z zakresu wentylacji pożarowej.

W zeszłym tygodniu strażacy z JRG-4 zajmowali się zagadnieniem, związanym z pożarami wewnętrznymi, tj. wentylacją taktyczną. W tym czasie skupili się na wykonywaniu przecinek dachowych. Podczas zajęć na dachach przećwiczono różne warianty przecinek oraz porównano sprzęt znajdujący się na wyposażeniu jednostki, którym można wykonywać otwory wentylacyjne w dachach. Specjalne podziękowania dla zastępcy dowódcy zmiany z JRG-5, mł. kpt. Michała Osięgłowskiego za zaangażowanie oraz wsparcie merytoryczne podczas ćwiczeń.

Opracowanie: mł. kpt. Robert Skubel

JRG 7 - wizyta studentów

W sobotę 1 kwietnia br. Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą nr 7 odwiedziła grupa studentów ratownictwa medycznego. Na wstępie grupa została zaproszona do sali szkoleniowej JRG-7 gdzie szczegółowo omówiono specyfikę pracy strażaka oraz zadania z jakimi na co dzień ma on do czynienia.

Strony