Biuletyn

Pożar samochodu w Puszczykowie

W dniu 13 kwietnia br. ok. godz. 4.00 nad ranem Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego na parkingu przy ul. Nowe Osiedle w Puszczykowie, które zostało zauważone przez kierowcę autobusu. Dyżurny SKKM zadysponował GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego podmiotu ratowniczo-gaśniczego i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, w pełni rozwinięty pożar samochodu osobowego marki Opel Astra.

JRG 8 Ćwiczenia z wysokościówki.

27 marca 2019 roku zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego strażaków zmiany III z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 8, odbyły się zajęcia o charakterze warsztatowym na temat: „Ratownictwo wysokościowe na poziomie podstawowym”, które przeprowadzone były przez ratownika wysokościowego z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 5 - st.sekc.Sosińskiego Mikołaja.

JRG8 Rozpoznanie operacyjne obiektu - Poligon Biedrusko

Zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego strażaków pełniących służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu w dniu 28.02.2019 r. zmiana III przeprowadziła rozpoznanie operacyjne w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na poligonie w Biedrusku. Na poligon udały się zastępy GBA 2,5/24 z JRG 8, GBA 2/16 z OSP Promnice oraz GBA z Wojskowej Straży Pożarnej.
Celem przeprowadzonego rozpoznania operacyjnego było między innymi:
- rozpoznanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki
ochrony przeciwpożarowej na tym trudnym terenie,

JRG-9 Rozpoznanie operacyjne obiektu w Jeziorkach.

W dniach 12, 13 i 14 lutego br. zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 9 przeprowadzili rozpoznanie operacyjne obiektu - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jeziorkach, ul. Pocztowa 12, który został oddany do użytku we wrześniu 2018 roku. Po przybyciu zastano Pana dozorującego obiekt, który oprowadził po całym budynku. W ciągu zajęć szkoła liczy około 250 uczniów, 70 przedszkolaków i 30 nauczycieli oraz pracowników.

JRG-8 Pożegnanie emerytów

W dniu 28 stycznia 2019 roku odbyła się wyjątkowa zmiana służby. Mieliśmy po raz ostatni okazję stanąć razem w szeregu z kolegami, którzy odchodzą na emeryturę.
Byli to: st.ogn. Wojciech Wasilewski, st.ogn. Robert Oksza-Skibiński oraz asp. sztab. Piotr Wójcik.
Koledzy Wojciech i Robert od początku byli związani z oddziałem w Bolechowie i pamiętają początki tej strażnicy.
Służbę zakończyli na stanowisku ratownik-kierowca, chociaż Robert zaczynał i przez długi czas pracował jako ratownik.

OGŁOSZENIE o naborze do służby na stanowisko - stażysty, docelowo starszego ratownika kierowcy w Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu ogłasza nabór do służby w systemie zmianowym na stanowisko stażysty, docelowo starszego ratownika kierowcy.
W załączeniu publikujemy ogłoszenie wraz z załącznikami.

Zadymienie w mieszkaniu

W dniu 21.02.2019r. około godziny 18 zastępy z JRG -1 oraz SA PSP w Poznaniu zostały zadysponowane do zadymienia w lokalu mieszkalnym przy ulicy Umińskiego. Działania jednostki ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ustaleniu wystąpienia zagrożenia w lokalu. Z ustaleń wynikło ,że do zadymienia doszło w lokalu na parterze w wyniku palenia śmieci w piecu kaflowym , na którego właścicielka otrzymała już wcześniej zakaz użytkowania.

Podsumowanie Roku 2018 - narada roczna Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu

21 lutego 2019 r. na terenie JRG nr 7 w Poznaniu odbyła się narada roczna podsumowująca działalność Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu za 2018r. Podczas narady dokonano szczegółowego rozliczenia zadań postawionych przed poznańską komendą w 2018 roku.
• W naradzie wzięli udział:
• bryg. Andrzej Bartkowiak – Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP
• Jan Grabkowski – Starosta Poznański
• W imieniu Prezydenta Miasta Poznania udział wziął Witold Rewers – Dyrektor Wydziału Zarzadzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP

JRG 3 - Sprawozdanie z realizacji planu pracy Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Powiatu Poznańskiego w 2018 roku

16 lutego 2019 roku w jednostce OSP Latalice odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Powiatu Poznańskiego . W spotkaniu udział wziął Zarząd z Prezesem Zarządu Powiatowego ZOSP RP dh Wacławem Zajączkowskim na czele oraz zaproszeni goście:
- bryg. Jacek Michalak – Komendant Miejski PSP w Poznaniu
- Paweł Kurosz – Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Powiatu Poznańskiego,
- mgr Artur Ostatkiewicz – Zastępca Burmistrza MiG Pobiedziska
- Komendanci Miejsko-Gminni ZOSP RP z terenu powiatu Poznańskiego

Wypadek na trasie Janikowo – Kobylnica

Dnia 04.02.2019 roku około godziny 17.40 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało zastępy GBA-Rt 3,0/16, GBA-Rt 2,5/16, SLRr z Dyżurnym Kierownictwa KM PSP Poznań z JRG – 3 oraz OSP Kobylnica i OSP Biskupice do wypadku, który miał miejsce na trasie Janikowo – Kobylnica. Samochód osobowy marki Mercedes klasy A z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu. W wyniku czego doszło do zderzenia z pojazdem marki Dacia Duster.

JRG -9 Wypadek w Sowińcu

Dnia 27.01.2019 roku około godziny 13.30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z JRG – 9 do wypadku, który miał miejsc na trasie Mosina – Sowiniec. Samochód osobowy marki Volkswagen Golf IV z niewyjaśnionych przyczyn wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku czego pojazd wpadł do rowu. Silnik Golfa znajdował się 30 m od pojazdu, na drugiej stronie ulicy.

Wypadek w Trzeku

Do wypadku doszło w dniu 21.01.2019 r. w miejscowości Trzek. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z OSP Kleszczewo, OSP Kostrzyn oraz JRG 3.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej zastano dwa samochody osobowe po zderzeniu, w tym jeden na dachu. Działania JOP polegały m.in. na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Dokładne przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Opracował: mł. asp. Błażej Piniarski

Dachowanie samochodu osobowego w Gułtowach

17.01.2019 r. około godziny 12 zostaliśmy zadysponowani przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu do wypadku samochodu osobowego marki Peugeot w miejscowości Gułtowy. Z niewyjaśnionych przyczyn, kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego doszło do dachowania. Podczas zdarzenia ucierpiały dwie osoby, które po przebadaniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego zostały przetransportowane do szpitala.

Strony