Biuletyn

JRG 7 - ratownictwo wysokościowe w zakresie podstawowym cz. 2

W dniu 25 kwietnia br. zmiana I Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7 brała udział w drugiej części ćwiczeń z zakresu ratownictwa wysokościowego. Jako miejsce ćwiczeń wybrano teren w okolicach stawu Olszak. Starano się w ten sposób odtworzyć warunki terenowe ze szkolenia "liderów" ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym na poznańskiej Cytadeli (pozdrowienia dla kolegów z JRG-5, którzy owe szkolenie prowadzili).

Pożegnanie st.kpt. Roberta Natunewicza

W dniu 7 kwietnia 2017 r. odbyła się uroczysta zbiórka podczas której pożegnano st.kpt. Roberta Natunewicza- Naczelnika Wydziału Kwatermistrzowskiego KM PSP w Poznaniu. Z dniem 8 kwietnia st.kpt. Robertowi Natunewiczowi powierzono pełnienie obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie.
W uroczystej zbiórce udział wzięli Komendant Miejski mł.bryg. Jacek Michalak wraz z zastępcami bryg. Wojciechem Mazurem, mł.bryg. Jarosławem Zamelczykiem, kadra kierownicza, funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu.

JRG 4 - Ćwiczenia z zakresu wentylacji pożarowej.

W zeszłym tygodniu strażacy z JRG-4 zajmowali się zagadnieniem, związanym z pożarami wewnętrznymi, tj. wentylacją taktyczną. W tym czasie skupili się na wykonywaniu przecinek dachowych. Podczas zajęć na dachach przećwiczono różne warianty przecinek oraz porównano sprzęt znajdujący się na wyposażeniu jednostki, którym można wykonywać otwory wentylacyjne w dachach. Specjalne podziękowania dla zastępcy dowódcy zmiany z JRG-5, mł. kpt. Michała Osięgłowskiego za zaangażowanie oraz wsparcie merytoryczne podczas ćwiczeń.

Opracowanie: mł. kpt. Robert Skubel

JRG 7 - wizyta studentów

W sobotę 1 kwietnia br. Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą nr 7 odwiedziła grupa studentów ratownictwa medycznego. Na wstępie grupa została zaproszona do sali szkoleniowej JRG-7 gdzie szczegółowo omówiono specyfikę pracy strażaka oraz zadania z jakimi na co dzień ma on do czynienia.

JRG 7 Wykłady dla studentów z UM w Poznaniu

27 Marca 2017 roku na terenie KM PSP w Poznaniu odbyły się wykłady przeznaczone dla studentów I roku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Temat „Państwowa Straż Pożarna w systemie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Aspekty prawne i organizacyjne” przybliżył seminarzystom prof. zw. dr hab. Jerzy Konieczny.
Studentów przywitał Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu mł. bryg. mgr inż. Jarosław Zamelczyk.

JRG4- Wypadek samochodu osobowego

W środku nocy dnia 25-03-2017 roku zastępy z JRG 4 oraz OSP Dopiewo i Niepruszewo zostały zadysponowane do zdarzenia pomiędzy Więckowicami a Dopiewem. Ze zgłoszenia wynikało, że samochód osobowy uderzył w drzewo. Po dojeździe pierwszego zastępu na miejscu był już Zespół Ratownictwa Medycznego, który zajął się poszkodowanym zakleszczonym w pojeździe, przystąpiono do działań mających na celu wydobycie kierującego z wraku pojazdu. Przy użyciu narzędzi hydraulicznych odgięto dach pojazdu oraz odsunięto elementy karoserii blokujące nogi poszkodowanego.

JRG-3, Dzień Kobiet w Bogucinie

W dniu 11.03.2017r. w miejscowości Bogucin odbył się festyn z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez Sołtysa. Na zaproszenie organizatora przybył zastęp GBA z JRG3 w celu przekazania wiadomości i wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Słuchaczami były Kobiety obecne na festynie. Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony obecnych osób na festynie.

Opracował: mł. asp. Rafał Przybyła

JRG 7 - ćwiczenia na obiekcie IKEA

W dniach 7-9 marca bieżącego roku wszystkie zmiany służbowe Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 brały udział w ćwiczeniach w Punkcie Odbioru Towaru IKEA.
Jest to nowy budynek mieszczący się na terenie Parku Handlowego Franowo w związku z czym zajęcia szkoleniowe rozpoczęły się od rozpoznania operacyjnego obiektu.

JRG 4 - wypadek samochodów osobowych

W dniu 01.03.2017 zastępy z JRG-4 oraz JRG-2 zostały zadysponowane do wypadku w Poznaniu na ul. Złotowskiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JOP zastano wypadek dwóch samochodów.
Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, stabilizacji pojazdu, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej przy użyciu sprzętu hydraulicznego, udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, odłączeniu akumulatora w pojeździe, sorpcji płynów eksploatacyjnych. W wyniku tego zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, która została przetransportowana przez ZRM do szpitala.

JRG 7 - rozpoznanie operacyjne dróg dojazdowych

W dniu 24 lutego br., zastęp SCH-44 z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 udał się na rozpoznanie dróg dojazdowych do budynków wysokich i wysokościowych na os. Piastowskim. Celem rozpoznania było zweryfikowanie drożności ulic i dróg pożarowych. Ponadto sprawdzono również możliwość rozstawienia podnośnika hydraulicznego przy jednym z wieżowców.

Strony