Biuletyn

JRG - 9 Pożar samochodu w miejscowości Krosno

W dniu 11.07.2020 r. około godziny 20:40 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego przy ul. Głównej w miejscowości Krosno. Dyżurny SKKM zadysponował 2 zastępy GBA i GCBA z JRG-9 . Po przybyciu pierwszych podmiotów ratowniczych stwierdzono, że ogień objął cały samochód marki Fiat Punto. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podania jednego prądu piany na palące się auto.

Uroczystość przekazania pojazdu do OSP Puszczykowo

W dniu 02 lipca 2020 roku w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Puszczykowie odbyła się uroczystość przekazania ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBA MAN LE 18.280 5/32 . Oficjalne przekazanie samochodu nastąpiło z udziałem między innymi Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu bryg. Dariusza Matczaka, Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu bryg.

JRG - 9 Wypadek na drodze wojewódzkiej nr 431

W piątek 26 czerwca 2020 roku około godziny 15.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało samochody GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 do wypadku na drodze wojewódzkiej 431. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe marki Renault Megane oraz Fiat Bravo. Działania Straży Pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w obu pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy udzielono kierowcy samochodu marki Fiat Bravo.

Rozpoznanie Operacyjne obiektu - Jezioro Kamińsko

W dniu 25.06.2020r. zgodnie z planem doskonalenia zawodowego strażacy z JRG 8 przeprowadzili ćwiczenia wodne nad Jeziorem Kamińsko. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego. W ramach ćwiczeń sprawdzono wyposażenie oraz sprawność techniczną sprzętu używanego do ratownictwa wodnego będącego na wyposażeniu jednostki ratowniczo-gaśniczej. Po zakończeniu działań dodatkowo omówiono podstawowe zasady kwalifikowanej pierwszej pomocy w sytuacji osób będących w hipotermii.

Zdjęcia i opracowanie:
st. asp. Marcin Rutkowski

Szkolenie z zakresu ratownictwa wysokościowego

W dniach 16.06. – 18.06.2020 wszystkie zmiany służbowe JRG 9 uczestniczyły w szkoleniu z ratownictwa wysokościowego prowadzone przez instruktorów z JRG 5. W pierwszej kolejności odbyły się zajęcia teoretyczne na których, omówiono skrypt do szkolenia z ratownictwa realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym. W tej części przedstawiono następujące tematy: standardy wyposażenia w sprzęt jednostki PSP, zadania ratowników, zasady dysponowania i współdziałania ze Specjalnymi Grupami Ratownictwa Wysokościowego oraz BHP podczas działań.

JRG - 9 Wypadek w miejscowości Krosno.

W dniu 18 maja 2020 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponowało GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 do wypadku w miejscowości Krosno przy ul. Głównej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Citroen C3, który z nie wyjaśnionych przyczyn wypadł z drogi i uderzył w stojący na poboczu samochód ciężarowy. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów oraz udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy kierowcy samochodu osobowego.

Wypadek Plewiska ul. Grunwaldzka

W dniu 16.05.2020 r. przy ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach doszło do wypadku samochodu osobowego z motocyklem. Do zdarzenia Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało z JRG 2 dwa zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA 5/32 a także jeden zastęp z OSP Plewiska GBA-Rt 2,5/16. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że kierujący motocyklem uderzył w bok samochodu osobowego. Dokładne przyczyny wypadku ustala Policja. W wyniku zderzenia jedna osoba doznała obrażeń.

Wypadek w Mieczewie

W dniu 06.05.2020 r. zastępy GBA/Rt 2,5/16 i GCBA - Rt z JRG-9 oraz GBA-Rt 3/16 z OSP Kórnik zostały zadysponowane do wypadku drogowego na drodze wojewódzkiej nr 431. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pojazd dostawczy marki Citroen Jumper, który zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Łącznie w zdarzeniu brało udział cztery osoby, z czego dwie zostały zabrane do szpitala przez pogotowie ratunkowe.

Wypadek drogowy z udziałem radiowozu

Dnia 09.05.2020 w godzinach popołudniowych zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 9 w Mosinie zostały zadysponowane do działań związanych z wypadkiem drogowym w miejscowości Krosinko. Uczestniczyły w niej dwa samochody osobowe, a działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpiono do usunięcia zagrożenia.

Opracował: asp. Tomasz Leporowski

Pożegnanie dowódcy zmiany 2

W dniu 26 kwietnia 2020 roku ostatnią służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu odbył dowódca zmiany 2 - mł. kpt. Andrzej Kaliszak.
Służbę na JRG 2 rozpoczął w roku 2000 zaraz po ukończeniu Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Stopniowo wspinał się po szczeblach kariery zaczynając od stanowiska młodszego ratownika, a kończąc na dowódcy zmiany.

Poważny wypadek w Czerwonaku!

W nocy 10. maja na numer alarmowy wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego przy ulicy Leśnej w Czerwonaku. Dyżurny niezwłocznie zadysponował miejscową Ochotniczą Straż Pożarną, dwa zastępy strażaków z JRG-8, Zespoły Ratownictwa Medycznego i Policję.

JRG 7 - wypadek przy ulicy Michałowo

W dniu 19 kwietnia br. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów osobowych przy ul. Michałowo.
Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy GCBA-Rt oraz GBA-Rt z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7, a także GBA-Rt oraz SCRt z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 6. Na miejscu pojawił się również Dyżurny Kierownictwa Komendanta Miejskiego w Poznaniu.
Po przyjeździe na miejsce zastano wbity w drzewo samochód osobowy.

Pożar samochodu

Dnia 7 maja 2020 roku w godzinach porannych strażacy z JRG 9 zostali zadysponowani przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego do palącego się samochodu osobowego. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie podaniu jednego prądu piany w natarciu na palące się auto. Po ugaszeniu pożaru, wrak pojazdu sprawdzono przy pomocy kamery termowizyjnej w celu wyeliminowania ukrytych zarzewi ognia. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany.

Informację sporządził: asp Tomasz Leporowski

Tragiczny wypadek w Biedrusku – JRG 8

27 kwietnia w godzinach wieczornych zastęp GBA z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 zadysponowano do Biedruska do osoby poszkodowanej, która upadła z wysokości i doznała nagłego zatrzymania krążenia.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano patrol Policji, który już udzielał pomocy przedmedycznej w postaci zewnętrznego masażu serca. Ratownicy PSP bezzwłocznie przejęli poszkodowanego i przystąpili do resuscytacji krążeniowo oddechowej z użyciem AED.

Strony