Biuletyn

JRG 7 - strażacy na medal

W dniu 19 sierpnia br. na Stawie Dobieżyn, w gminie Buk odbyły się IV Powiatowe Zawody Wędkarskie PSP i OSP. Komendę Miejską PSP w Poznaniu reprezentowało 3 strażaków z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7.
Drużyna w składzie: sekc. Michał Kowalewski, sekc. Wojciech Bycka oraz sekc. Sławomir Kominek zajęła 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Ponadto kolega Michał stanął na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji indywidualnej.
Ratajscy strażacy kontynuują tym samym passę z lat ubiegłych i zgodnie przyznają, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

JRG 7 - usuwanie skutków nawałnicy

Miniony weekend okazał się niezwykle pracowity dla strażaków. Tysiące interwencji, jeszcze więcej odebranych zgłoszeń to następstwa nawałnicy, która przeszła ostatnio przez kraj. Swój udział w usuwaniu skutków tego niezwykle groźnego zjawiska pogodowego mieli również strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7.

JRG 7 - 3-dniowe ćwiczenia SGRT "Poznań 7"

W dniach 8,9 i 10 sierpnia 2017 r. dzięki bardzo dobrej współpracy z firmą Eco Cars przeprowadzono na ratajskiej Jednostce kolejne 3-dniowe ćwiczenia dla strażaków ze Specjalistycznej Grypy Ratownictwa Technicznego "Poznań 7". Zajęcia z zakresu ratownictwa technicznego tym razem dotyczyły przede wszystkim elementów związanych ze stabilizacją pojazdów. Ponadto przeprowadzono też ćwiczenie mające na celu wyrywanie słupka środkowego z wykorzystaniem rozpieraczy ramieniowych.

JRG 7 - pożar trawy

5 sierpnia br. zastępy GCBA-Rt z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 oraz GBA-Rt z JRG-6 zostały zadysponowane do pożaru trawy. Zdarzenie miało miejsce przy ul. Pstrowskiego (Starołęka).
Pożar objął ok. 800m2 trawy oraz śmieci składowanych w zaroślach, w okolicy torów kolejowych. Działania utrudniały upał oraz zmienny wiatr przez co do ugaszenia pożaru zużyto ok. 4 m3 wody.

Wizyta wycieczki w mosińskiej strażnicy JRG 9.

Podczas środowej służby na wizytę do JRG-9 przybyły dzieci z Fundacji "Wspólnym krokiem" z Łodzi wraz z opiekunami. Grupa liczyła ok. 45 osób. Tuż przed przybyciem wycieczki samochód SLRt w obsadzie 4 - osobowej został zadysponowany do gniazda os na ul. Józefa Rymera w Poznaniu. Następnie po zakończeniu działań samochód ratownictwa technicznego został jeszcze przedysponowany do dwóch innych zdarzeń związanych z owadami błonkoskrzydłymi.

JRG 7 - Otwarcie mieszkania

W dniu 29 lipca 2017 zastęp GCBA z JRG-7 został zadysponowany do dyspozycji Policji w celu otwarcia mieszkania w Poznaniu na osiedlu Armii Krajowej . Po rozpoznaniu decyzją KDR za pomocą drabiny strażacy weszli na balkon na 2 piętrze. Po wejściu do mieszkania udzielono pomocy starszej kobiecie, która przewróciła się i nie mogła samodzielnie wstać. Poszkodowaną przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego a miejsce zdarzenia przekazano Policji.

Opracował: mł.asp. Michał Krakowski

JRG 7 - ćwiczenia

W dniu 27 lipca br. strażacy uczestniczyli w zajęciach szkoleniowych z zakresu ratownictwa technicznego.
Po wstępie teoretycznym, a także omówieniu zasad BHP przystąpiono do części praktycznej zajęć.

JRG 7 - Wypadek na Rondzie Starołęka

Dnia 23 lipca 2017 roku zastępy GCBA-Rt i SCRt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 zostały zadysponowane na Rondo Starołęka. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano rozbite dwa samochody osobowe znajdujące się na jezdni. w zdarzeniu brały udział 3 osoby. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sorpcji płynów eksploatacyjnych oraz kierowaniu ruchem w miejscu wypadku. Osoby poszkodowane zostały zabrane przez Zespół Ratownictwa Medycznego, a miejsce zdarzenia przekazano Policji.

Opracował: M. Krakowski

JRG 7 - Ćwiczenia

Ćwiczenia są nieodłącznym elementem służby strażaka podziału bojowego. 18 lipca br. jak niemal każdego dnia strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 uczestniczyli w zajęciach szkoleniowych.
Tym razem doskonalono umiejętności obsługi autopompy, a także podawania wody oraz piany w różnych konfiguracjach. Nie zabrakło również zasilania wodnego z wykorzystaniem linii ssawnej czy też motopompy pływającej. Zwrócono uwagę również na praktyczne wydajności poszczególnych elementów armatury wodno - pianowej.

JRG-3 i SGRW-N na wspólnych ćwiczeniach.

W dniach 10-12 lipca wszystkie zmiany służbowe JRG-3 miały przyjemność przeprowadzić doskonalenie zawodowe na rzece Warta, współpracując i ucząc się od
Specjalistycznej Grupy Wodno - Nurkowej z JRG-1.
Celem ćwiczeń było przypomnienie podstawowych zasad obowiązujących podczas działań ratowniczych na wodzie, ale również poznanie i zweryfikowanie w praktyce metod wypracowanych przez SGRW-N. Przekonaliśmy się, jak należy zmodyfikować poznane czynności ratownicze, aby były skuteczniejsze w trakcie zdarzeń na wodach płynących.

JRG 7 Uwięziony kot na drzewie

W dniu 20 czerwca br. strażacy z JRG 7 zostali zadysponowani na ul. Starołęcką 112 celem ściągnięcia kota z drzewa. Ratajscy strażacy za pomocą podnośnika hydraulicznego SCH 44 z sukcesem zrealizowali zadanie i przekazali kota właścicielowi.

Tekst: mł.asp. Krakowski Michał
Zdjęcia sekc. Miśko Krzysztof

Strony