Biuletyn JRG 1

Pożar pustostanu na Spichrzowej oraz wypadek na Chwaliszewie

Dnia 22.03.2017 r. około godziny 14:51 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze pustostanu na ulicy Spichrzowej w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował zastępy: GBA Rt 2,5/16, GCBA 5/32, SCD-30 oraz SLRR z JRG-1. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczo-gaśniczych stwierdzono, że palą się pomieszczenia na pierwszym piętrze pustostanu.

Pracowity poniedziałek w JRG 1

Pracowicie zaczął się tydzień w JRG 1. Pomiędzy godz. 8.00 a 14.00, zmiana służbowa kilkukrotnie dysponowana była do zdarzeń takich jak: monitoring pożarowy w obiekcie Stary Browar, powalone drzewo na ul. Małe Garbary, kobieta przysypana gruzem z remontowanej kamienicy na ul. Garbary, oraz pomoc SGRW z JRG5 i Policji w wydobyciu ze studni ciała poszukiwanej kobiety.

„Wentylacja…”

Zgodnie z planem miesięcznym JRG 1 w dniach 13-15.03.2017r. realizowała ćwiczenia w zakresie wykorzystania wentylacji nadciśnieniowej podczas pożarów wewnętrznych. Celem ćwiczeń było omówienie zagadnień dot. właściwego rozpoznania i wypracowania zamiaru taktycznego oraz wprowadzenie go w życie przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki.

Zurich Marato de Barcelona

12 marca w Barcelonie odbył się "Zurich Marato de Barcelona". Podczas tej imprezy biegowej Komendę Miejską PSP w Poznaniu reprezentował st.asp. Piotr Kustoń.

Trasa biegu poprowadzona została przez najciekawsze zakątki stolicy Katalonii, a startujących- prawie 17 tysięcy uczestników - na całej trasie wspierały tłumy kibiców.

Nasz kolega z JRG-1, pokonał trasę o długości 42,2 kilometra w czasie 3h 15min 36sek, poprawiając tym samym dość znacznie, własny rekord życiowy z maratonu w Poznaniu (3h 26min 49sek).

Kolizja na ul.Garbary

W dniu 11.03.2017 doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych oraz autobusu MPK. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy z JRG 1 i JRG 2. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca kolizji, rozłączeniu akumulatorów oraz usunięciu uszkodzonych elementów pojazdów z jezdni.

Zasłabnięcie "za kółkiem"

W dniu 03.03.2017 r. około godziny 19:37 zastępy GBA Rt2,5/16 oraz SCRW z JRG-1 zostały zadysponowane do wypadku samochodów osobowych na ul. Żydowską w Poznaniu. Po dojeździe na miejsce okazało się, że kierujący jednym z pojazdów zasłabł i z niewielką prędkością uderzył w drugie auto. Poszkodowany był przytomny, udzielono mu kwalifikowanej pierwszej pomocy: tlenoterapia, wsparcie psychiczne, zabezpieczenie przed utratą ciepła. Teren działań został przekazany Policji, a mężczyzna, który zasłabnął „za kółkiem” zabrany przez ZRM do szpitala.

Edukacja społeczna w Liceum św. Marii Magdaleny

Dnia 01.03.2017 r. funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 udali się do najstarszej poznańskiej szkoły ponadgimnazjalnej, zlokalizowanej przy ul. Garbary 24, celem przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla grona pedagogicznego tutejszej placówki. Spotkanie rozpoczęło się na auli, gdzie mł. kpt. Krzysztof Gindera przybliżył zgromadzonym pracownikom szkoły zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa pożarowego budynków, odwołując się do aktów prawnych takich jak: Rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r.

Ostatnia zmiana służby st. ogn. Alberta Andrzejewskiego

W związku z przejściem na zaopatrzenie emerytalne starszego ogniomistrza Alberta Andrzejewskiego, w dniu 24.02.2017 r. przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Poznaniu miała miejsce uroczysta zmiana służby. W ostatniej zmianie służby Alberta udział wziął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu mł. bryg. Jacek Michalak, Dowódca JRG-1: mł. bryg. Mariusz Kowalski, Zastępca Dowódcy JRG-1: st. kpt. Piotr Mądry oraz funkcjonariusze systemu zmianowego tutejszej jednostki. Komendant Miejski podsumował przebieg służby st. ogn.

Wycieczka edukacyjna dzieci na JRG-1

W dniu 22.02.2017 Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą odwiedziło około pięćdziesięcioro uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Poznaniu. Naszych gości po wcześniejszym przedstawieniu zasad bezpieczeństwa podczas pobytu, oprowadzali strażacy pełniący aktualnie służbę. Podczas wizyty dzieci miały możliwość zapoznania się ze sprzętem będącym na wyposażeniu JRG, przymierzenia hełmu, ubrania specjalnego, aparatu powietrznego, wejściu do kabiny samochodów bojowych, a także obserwacji jak wygląda zjazd strażaka po ześlizgu.

Ćwiczenia na akwenach pokrytych lodem.

W dniu 21.02.2017r na jeziorze Strzeszyńskim strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 realizowali doskonalenie zawodowe w zakresie działań na akwenach pokrytym lodem. Podczas zajęć omówione i przećwiczone zostały zasady bezpieczeństwa , prawidłowej asekuracji ratownika, konfiguracji sprzętu , odpowiednie przygotowanie przerębla ,sygnalizacja (łączność) przy pomocy liny oraz zastosowanie śrub lodowych w ratownictwie lodowym .Ćwiczono również ewakuację ratownika z przerębla.

Bezpieczne Życie Seniorów

W dniu 16.02.2017 strażacy z JRG-1 we współpracy z Policją oraz Strażą Miejską odbyli kolejne spotkanie z seniorami realizowane w ramach programu „ Bezpieczne Życie Seniorów”. Głównym organizatorem akcji jest Zespół Profilaktyki Społecznej Komisariatu Policji Poznań -Stare Miasto, a spotkanie odbyło się tym razem w Dziennym Domu Opieki Społecznej w Poznaniu przy ul. Wielkiej 1. Podczas wizyty funkcjonariusze przybliżyli seniorom tematykę bezpieczeństwa publicznego oraz prewencji przeciwpożarowej.

JRG 7 Ratownictwo wodno - lodowe na akwenach

Od dnia 14.02. do 16.02.2017 roku trwa cykl szkoleń z zakresu ratownictwa wodnego i lodowego. Doskonalenie zawodowe prowadzą specjaliści w ratownictwie wodno – nurkowym z SGRW-N JRG Nr 1 Poznań. Rejony chronione JRG Nr 1 oraz JRG Nr 7 są w ścisłym sąsiedztwie, z tego tytułu pierwszy etap instruktażu polega na dopracowaniu zasad współdziałania między jednostkami. Standaryzacji podlegają między innymi gesty wykorzystywane nad wodą oraz zasady użytkowania sprzętu ratowniczego.

Strony