Biuletyn JRG 1

JRG-1 Ćwiczenia doskonalące

W ostatnim czasie funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 w ramach doskonalenia zawodowego utrwalali wiedzę i umiejętności z zakresu sprawiania oraz wykorzystania drabin przenośnych jak również skokochronu w działaniach ratowniczych. Trenowano także sterowanie z kosza drabiny mechanicznej SCD-41 Iveco Magirus oraz możliwości pracy drabiny z odpiętym koszem w podparciu. Odpięcie kosza powoduje zwiększenie zasięgu pola pracy i możliwości dotarcia do poszkodowanych znajdujących się na wyższych kondygnacjach budynku. W trybie pracy drabiną jako pomostem wierzchołek drabiny jest podparty.

Nocny pożar samochodu

Dnia 23.03 br. o godzinie 22:50 zastęp GBA 2,5/16 z JRG-1 został zadysponowany do pożaru samochodu na ul. Urbanowskiej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że płonął cały pojazd, towarzyszyła temu bardzo wysoka temperatura i duże zadymienie. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru jednym prądem gaśniczym piany. W zdarzeniu nie ucierpiała żadna osoba. Wrak samochodu sprawdzono kamerą termowizyjną i przekazano Policji, która również bada przyczyny powstania pożaru.

Pożar dachu na Gwarnej

21 marca 2020 roku około godziny 16:25 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze dachu jednego z lokali gastronomicznych przy ulicy Gwarnej w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczo-gaśniczych z JRG-1 i JRG-2 okazało się, że z dachu budynku zlokalizowanego w podwórzu unosi się gęsty, czarny dym. Pracownicy lokalu ewakuowali się jeszcze przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Ćwiczenia KPP u osób z podejrzeniem zarażenia COVID-19

W dniu 25 marca bieżącego roku strażacy z JRG-1, przeprowadzili samokształcenie kierowane z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy u osób z podejrzeniem zakażenia COVID-19. Zostały omówione problemy dotyczące zarówno czynności ratowniczych, jak i środków ochrony osobistej strażaka. Omówiono prawidłowe zastosowanie sprzętu ochronnego, bezpieczne sposoby jego ubierania i zdejmowania, oraz czynności związane z dekontaminacją osób i sprzętu po działaniach.

Pożar na pierwszym piętrze budynku - ćwiczenia

W dniu dzisiejszym, to jest 25 marca bieżącego roku, strażacy z JRG-1, w ramach doskonalenia zawodowego, ćwiczyli współdziałanie zastępów przy pożarze budynku z osobami z odciętą drogą ucieczki. Ćwiczonym elementem była ewakuacja osób przy pomocy drabin i ugaszenie pożaru mieszkania powstałego na pierwszym piętrze. Strażacy wykorzystać mieli zarówno drabinę mechaniczną SCD-41, jak i przystawną D10W.

Nieznana substancja wypływająca do rzeki

15 marca 2020 roku około godziny 17:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o wypływie białej substancji do rzeki. Zdarzenie miało miejsce przy ulicy Piastowskiej w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował zastęp GBA Rt 2,5/16 z JRG-1. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego podmiotu ratowniczego stwierdzono, że z wylotu kanału burzowego wycieka nieznana substancja. KDR podjął decyzję o potrzebie przybycia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG-6.

Zderzenie dwóch samochodów na Garbarach

20 lutego 2020 roku około godziny 16:45 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o wypadku 2 samochodów osobowych przy ulicy Garbary w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował 2 zastępy: GBA Rt 2,5/16 oraz GCBA 6/43 z JRG-1. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczych z JRG-1 stwierdzono, że doszło do zderzenia samochodu osobowego marki Fiat Grande Punto z VW Golfem. Skutkiem zderzenia było przewrócenie jednego z pojazdów na bok oraz uderzenie w ogrodzenie wygradzające prace remontowe przy kamienicy.

Zgrupowanie zimowe SGRWN

W dniach 10-12.02.2020 odbyło się zimowe zgrupowanie Specjalistycznych Grup Wodno – Nurkowych Województwa Wielkopolskiego. Tradycyjnie organizatorem powyższych ćwiczeń była KM PSP w Poznaniu, wspólnie z KW PSP w Poznaniu. W ćwiczeniach udział brali strażacy należący SGRWN z Kościana, Piły, Konina oraz Poznania, a za zabezpieczenie medyczne odpowiedzialni byli koledzy z Pleszewa. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań z zakresu ratownictwa wodnego w porze zimowej.

Ćwiczenia - Hotel Novotel

Wszystkie zmiany służbowe z JRG-1, przeprowadziły rozpoznanie operacyjne obiektu wysokościowego – Hotelu Novotel. Była to doskonała okazja do zapoznania się ze specyfiką obiektu pod kątem ewentualnych zagrożeń. Sprawdzono możliwości sprawienia SCD-41, ewakuacji ludzi i podania skutecznego prądu gaśniczego na wyższe kondygnacje budynku. Rozpoznano usytuowanie klatek schodowych, rozmieszczenie pomieszczeń i charakterystycznych urządzeń jak np. centralka monitoringu ppoż. i dźwigu pożarowego. Zwłaszcza to drugie urządzenie przykuło uwagę strażaków.

Ćwiczenia doskonalące SGRW-N

30 stycznia 2020 roku zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego na Jeziorze Strzeszyńskim odbyły się ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego.
Zajęcia odbyły się dwutorowo: pierwsza grupa składająca się z nurków ćwiczyła prowadzenie działań poszukiwawczych pod wodą. Ich działania polegały na: poszukiwaniu obiektów pod wodą, opisywaniu znalezionych obiektów, budowaniu linii poręczowych, doskonaleniu współpracy i komunikacji pomiędzy nurkami.

Ostatnia zmiana służby

17 stycznia 2020 roku przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Poznaniu miała miejsce uroczysta zmiana służby z udziałem Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Uroczystość odbyła się z okazji przejścia na zaopatrzenie emerytalne trzech funkcjonariuszy systemu zmianowego JRG-1:
- Zmiana I: starszy ogniomistrz Piotr Malewicz
- Zmiana II: starszy aspirant Roman Straśko
- Zmiana III: starszy ogniomistrz Paweł Mroczyński

Rzeka Warta - plama oleju.

W dniu 20 stycznia, krótko po zmianie służby, zastęp GBA z JRG-1 został zadysponowany celem rozpoznania zagrożenia, na powierzchni rzeki Warta w okolicę Mostu Bolesława Chrobrego pojawiły się plamy oleistej substancji. Ustalono, że wyciek rozpoczyna się przy kolektorze na wysokości ul. Jordana. Na miejsce przybyła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego oraz zastępca dowódcy JRG-1. Została zbudowana zapora z snopków słomy a powierzchnię wody przy kolektorze spryskano sintanem w celu rozbicia oleistej substancji.

Ewakuacja i rozpoznanie operacyjne NOVOTEL&IBIS Centrum Poznań

9 stycznia 2020 roku funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 w ramach doskonalenia zawodowego uczestniczyli w próbnej ewakuacji pracowników oraz przeprowadzili rozpoznanie operacyjne obiektu NOVOTEL&IBIS Centrum Poznań. Budynek zlokalizowany jest przy Placu Andersa w Poznaniu. Celem wyjazdu oraz przeprowadzonego rozpoznania operacyjnego było między innymi:
- ocena przeprowadzonej ewakuacji,
- rozpoznanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej,

Ćwiczenia wodno - nurkowe Malta

Dnia 02.01.2020 Zmiana II Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 udała się na ćwiczenia wodno – nurkowe realizowane zgodnie z planem doskonalenia zawodowego. Zajęcia odbyły się nad Jeziorem Maltańskim z uczestnictwem Dowództwa JRG. Pierwsza część ćwiczeń obejmowała omówienie wyposażenia sprzętowego zarówno ratownika podejmującego działania na powierzchni wody tzw. „człowiek żaba” jak i „szybkiego nurka” pracującego pod wodą. Przedstawiono prawidłowe techniki i sposoby prowadzenia działań w sytuacjach niebezpiecznych na akwenach.

Strony