Biuletyn JRG 1

Wizyta Przedszkola "Złota Rybka"

W dniu 13.11.2017 naszą jednostkę odwiedziła 10 osobowa grupa przedszkolaków z Przedszkola „Złota Rybka” mieszczącego się w Poznaniu przy ul. Gajowej. Dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy strażaka oglądając samochody pożarnicze, sprzęt będący na wyposażeniu JRG oraz uczestniczyły w pokazie zasad udzielania pierwszej pomocy. Nasi mali goście z radością i uśmiechem przymierzali umundurowanie, obserwowały zjazd strażaka po ześlizgu oraz obsługiwały hydronetkę. Na koniec grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia.

Uszkodzona ściana na budowie.

W czwartek (09.11.2017 r.) około godziny 14:00 zastępy z JRG 1 zostały zadysponowane na teren budowy przy ul. Garbary w Poznaniu. Po przeprowadzonym rozpoznaniu okazało się, że w momencie zalewania zaszalowanego zbrojenia betonem doszło do uszkodzenia ściany i szalunku na wysokości 4 piętra. Fragment szalunku wraz ze ścianą przewrócił się i oparł o rusztowanie, natomiast sam beton spadł na chodnik oraz zaparkowany pod rusztowaniem samochód.

Nagrody Komendanta Głównego PSP

Dnia 08.11.2017 r. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Poznaniu miała miejsce uroczysta zmiana służby na którą przybył Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu mł. bryg. Jacek Michalak. Zgodnie z decyzją Komendanta Głównego PSP z dnia 25 października 2017 r. za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych nagrodę otrzymali zastępcy dowódców zmian służbowych:
- asp. sztab. Wojciech Kuzak (Zmiana I)
- st. asp. Roman Straśko (Zmiana II)
- mł. kpt. Krzysztof Gindera (Zmiana III)

Ćwiczenia na placu JRG-1.

Zgodnie z planem doskonalenia zawodowego w dniu 31.10.2017 r. – funkcjonariusze z JRG 1 przeprowadzili ćwiczenia z taktyki zwalczania pożarów. Celem ćwiczeń było omówienie zagadnień dot. właściwego rozpoznania i wypracowania zamiaru taktycznego oraz wprowadzenie go w życie przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki.

Ćwiczenia JRG-1 i JRG-5 - Uniwersytet Ekonomiczny

Dnia 30.10.2017 r. funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 oraz JRG-5 wraz kierownictwem udali się do zdarzenia monitoringu dla obiektu Collegium Altum Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, znajdującego się przy ulicy Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia podmiotów ratowniczo-gaśniczych okazało się, że z wieżowca na 14 piętrze wydobywa się dym. Podczas pozorowanej akcji ratowniczo-gaśniczej zabrzmiały komunikaty DSO oraz rozpoczęła się ewakuacja pracowników i studentów. Głównym celem ćwiczeń było:

Wypadek przy ul. Hlonda w kierunku Rondo Śródka

W dniu 24.10.2017 około godziny 5:29 zastępy GBA RT oraz GCBA zostały zadysponowane do zderzenia dwóch samochodów osobowych przy zbiegu ul. Hlonda i Główna w Poznaniu. W momencie przyjazdu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w wypadku poszkodowany jest jeden z kierujących pojazdem, któremu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy (wsparcie psychiczne, badanie urazowe, stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa przy użyciu kołnierza ortopedycznego). W autach odłączono akumulatory, poszkodowany został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala, a teren przekazano Policji.

Zderzenie tramwaju z samochodem policyjnym

Dnia 09.10.2017 r. około godziny 10:19 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o wypadku tramwaju z samochodem policyjnym na ulicy Podwale w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował zastępy z JRG-1 oraz JRG-3 wraz z kierownictwem. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczo-gaśniczych stwierdzono, że przy wjeździe na pętlę tramwajową doszło do zderzenia tramwaju linii nr 7 z samochodem osobowym VW T4, który po zderzeniu uderzył w słup sygnalizatora świetlnego.

Strażacy z JRG-1 na Mistrzostwach Polski w Rakoniewicach

Dnia 08.10.2017 r. w miejscowości Rakoniewice odbyły się XXIII Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Biegu na 10 km oraz finał Pucharu Polski Strażaków PSP w Biegach o Puchar Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, w której udział brało 6 strażaków z JRG-1 Poznań tj.:
- asp. sztab. Robert Mieczyński (00:41:30)
- st. ogn. Paweł Mroczyński (00:44:36)
- sekc. Kevin Mrotek (00:44:39)
- st. asp. Roman Straśko (00:47:52)
- asp. Marek Leśkiewicz (00:51:54)
- mł. asp. Bartosz Makowski (00:57:03)

Pożegnanie mł. ogn. Jacka Wełnica

W dniu 29 września br. do zmiany służby po raz ostatni stanął mł. ogn. Jacek Wełnic, kończąc tym samym pracę w Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu. Zgodnie z decyzją Komendanta Głównego PSP, od dnia 1 października nasz kolega Jacek pełni służbę w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu w Wydziale Kształcenia. Będzie tam przekazywał swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną jako instruktor wykładowca. Młodszy ogniomistrz Wełnic na naszej jednostce pojawił się w roku 2005, gdzie przez 18 miesięcy pełnił zastępczą służbę wojskową.

Próbna ewakuacja w Liceum św. Marii Magdaleny

Dnia 27.09.2017 r. funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 udali się zastępem GBA Rt 3,0/16 do najstarszej poznańskiej szkoły ponadgimnazjalnej w celu praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji całej placówki oświatowej. Zgodnie z §6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz.

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa CBRN

W dniach 7-8 września 2017r. strażak z naszej jednostki, sekcyjny Łukasz Kujawa, uczestniczył w I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej dotyczącej praktycznych działań w przypadku zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN). Konferencja zorganizowana została w Szkole Głównej Służby Pożarniczej i odbywała się pod patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej generała brygadiera Leszka Suskiego.
Zagadnienia tematyczne sympozjum obejmowały swoim zakresem cztery obszary tematyczne:
1. Skażenia chemiczne;
2. Skażenia radiologiczne;

Pożar altany.

W dniu 20.09.2017 r. około godziny 14:30 zastęp GBA z JRG-1 został zadysponowany do pożaru altany na ul. Urbanowskiej w Poznaniu. Po przyjeździe na miejsce stwierdzono, że cały budynek objęty jest płomieniami i wezwano dodatkowe siły z zaopatrzeniem wodnym. Stanowisko kierowania dysponowało na miejsce również GCBA z JRG-2. Pożar został ugaszony jednym prądem wody w natarciu. Altana została dokładnie przeszukana pod kątem poszkodowanych (brak osób) a następnie rozebrana.

Rozpoznanie operacyjne obiektu.

W dniach od 14-16.09.2017r przeprowadzone zostały ćwiczenia w Centrum Kultury Zamek przy ul. św. Marcin. W ćwiczeniach uczestniczyły wszystkie trzy zmiany służbowe.
Ćwiczenia miały na celu:
rozpoznanie operacyjne obiektu;
rozpoznanie i sprawdzenie dróg dojazdowych;
rozpoznanie i sprawdzenie dróg ewakuacyjnych;
sprawdzenie procedur postępowania zagrożeń na terenie obiektu;
rozpoznanie i sprawdzenie zaopatrzenia wodnego w pobliżu obiektu;
możliwości dojazdu oraz manewrowania drabiną mechaniczną.

Ćwiczenia w Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym

Dnia 12.09.2017 r. funkcjonariusze systemu zmianowego wraz z kierownictwem JRG-1 udali się na ćwiczenia doskonalenia zawodowego połączone z rozpoznaniem operacyjnym obiektu: Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, znajdującego się na ulicy 28 czerwca 1956 w Poznaniu. Podczas pozorowanej akcji ratowniczo-gaśniczej przećwiczono współpracę dyrekcji szpitala oraz personelu medycznego z Państwową Strażą Pożarną.

Strony