Biuletyn JRG 1

Uroczysta zmiana służby

25 maja w JRG-1 odbyła się uroczysta zmiana służby, podczas której po raz ostatni „uderzył w dzwon” dowódca zastępu - st. ogn. Robert Kaszyński.
Podziękowania Robertowi za wzorową, wieloletnią służbę, złożył Komendant Miejski mł. bryg. mgr inż. Jacek Michalak w asyście naczelnika wydziału technicznego st. kpt. Przemysława Dorny.
Do życzeń przyłączyli się dowódcy JRG-1 oraz licznie przybyli strażacy jednostki.

Pożar w pustostanie ul. Za Bramką

W dniu 23.05.2017 r. ok. godziny 18:18 zastępy GBA oraz GCBA z JRG-1 zostały zadysponowane do pożaru w opuszczonym budynku jednopiętrowym przy ul. Za Bramką 6. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że z okien na pierwszym piętrze wydobywa się dym. Działania PSP polegały na ugaszeniu palących się wewnątrz obiektu śmieci za pomocą hydronetki, przeszukaniu pomieszczeń (brak osób poszkodowanych- możliwość przebywania bezdomnych) oraz oddymieniu pustostanu przy użyciu wentylatora osiowego. Miejsce zdarzenia zostało przekazane Policji.

ul. Niepodległości - Wypadek samochodu osobowego z motocyklem

Dnia 21.05.2017 r. około godziny 09:33 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego z motocyklem na ulicy Niepodległości w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował 2 zastępy: GBA Rt 2,5/16 oraz GCBA 5/32 z JRG-1. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczych z JRG-1 stwierdzono, że doszło do zderzenia samochodu osobowego marki VW Golf z motocyklem marki Kawasaki Twister ER-5. W chwili przybycia strażaków, poszkodowani byli już pod opieką przybyłego na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Wypadek trzech samochodów na ul. Hlonda

Dnia 20.05.2017r. około godziny 15:40 zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA 5/32 z JRG-1 zostały zadysponowane do wypadku trzech samochodów przy ul. Hlonda. Po dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że kierujący pojazdem VW Golf uderzył w tył Renault Kangoo stojącego na skrzyżowaniu, a ten następnie w tył Renault Master. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy pasażerowi Renault Kangoo, odłączeniu akumulatorów oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.

Wycieczka na JRG

W dniu 19.05.2017 w godzinach porannych, nasza jednostka gościła grupę stu dwudziestu dzieci z poznańskich przedszkoli. Strażacy przedstawiali maluchom specyfikę swojej pracy, a także pokazywali sprzęt z jakiego korzystają podczas różnorodnych akcji. Dzieci brały czynny udział w zabawie oraz chętnie zadawały pytania.

Rozpoznanie dróg dojazdowych do Starego Rynku

W dniach 16-18.05.2017 r. wszystkie zmiany służbowe JRG-1 w ramach doskonalenia zawodowego uczestniczyły w rozpoznaniu dróg dojazdowych na płytę Starego Rynku. Strażacy sprawdzili możliwości wjazdu, wyjazdu, drożność oraz ewentualne utrudnienia związane z zabudową staromiejską. Na poznańskim Starym Rynku restauratorzy postawili już tzw. ogródki gastronomiczne czyli podesty z parasolami co w wielu przypadkach ogranicza możliwości rozstawienia specjalistycznego sprzętu jak również częściowo możliwości przejazdu samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Odwiedziny przedszkolaków i akcja "Kręci mnie bezpieczeństwo"

Dnia 15.05.2017 r. Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Poznaniu odwiedziły 2 wycieczki młodych sympatyków straży pożarnej wraz z opiekunkami. Pierwsza wycieczka przybyła z Przedszkola nr 23 (w sumie 57 dzieci w wieku od 3 do 7 lat), druga natomiast z Przedszkola nr 74 im. Misia Uszatka (20 dzieci w wieku od 6 do 7 lat). Każde spotkanie rozpoczęło się od powitania naszych gości oraz podzielenia dzieci na grupy zwiedzające.

Pożar mieszkania na ulicy Mylnej

Dnia 15.05.2017 r. około godziny 03:32 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze mieszkania na 1 piętrze budynku wielorodzinnego przy ulicy Mylnej w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczo-gaśniczych stwierdzono, że z okien na 1 piętrze budynku wydobywają się płomienie oraz dym.

Ewakuacja Sądu Rejonowego

W dniu 05.05.2016r. strażacy z JRG-1 w Poznaniu brali udział w ćwiczeniach z zakresu praktycznego sprawdzenia ewakuacji Sądu Rejonowego przy Al. Marcinkowskiego 32 w Poznaniu.
Celem przeprowadzonych ćwiczeń było między innymi:
- rozpoznanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej;
- zapoznanie z treścią instrukcji bezpieczeństwa pożarowego budynku, w tym analiza planów ewakuacji, rozmieszczenia znaków bezpieczeństwa; miejsc zbiórki do ewakuacji itp.;

Rozcięcie pierścionka

W dniu 02.05.2017r. do JRG-1 zgłosiła się młoda kobieta z prośbą o pomoc w ściągnięciu pierścionka, który powodował opuchliznę palca. Strażacy starając się uchronić pierścień przed zniszczeniem, próbowali zdjąć go przy użyciu żyłki wędkarskiej, lecz niestety blokował się on na kości. Ostatecznie palec uwolniono przez rozcięcie biżuterii przy użyciu sekatora.

Wycieczka dzieci z Lubonia

Dnia 24.04.2017 r. Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Poznaniu odwiedziła grupa 59 dzieci w wieku 5-6 lat wraz z opiekunkami. Wycieczka przybyła z Przedszkola Niepublicznego „Ochronka” im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Luboniu. Spotkanie rozpoczęło się od powitania naszych gości oraz podzielenia dzieci na trzy grupy zwiedzające. Każde dziecko mogło wsiąść do przedziału załogi samochodów ratowniczo-gaśniczych, założyć hełm strażacki, zobaczyć zjazd strażaka ześlizgiem, usłyszeć i zobaczyć sygnały świetlno-dźwiękowe oraz uzyskać odpowiedzi na zadawane pytania.

Ćwiczenia SGRW-N

W dniu 22 kwietnia strażacy z JRG-1 doskonalili swoje umiejętności w zakresie ratownictwa wodno-nurkowego na Jeziorze Strzeszyńskim.
Ćwiczenia przebiegały dwutorowo.
Pierwsza grupa – nurkowie - doskonaliła umiejętności związane z nawigacją podwodną oraz lokalizowaniu zatopionych przedmiotów przy pomocy metody wahadłowej i okrężnej.
Druga grupa – starmotorzyści - ćwiczyła manewrowanie łodzią motorową z silnikiem zaburtowym i podchodzenie burtą do poszkodowanego utrzymującego się na powierzchni.

Ewakuacja budynku przy ul. Piekary 17

W dniu 19.04.2017 o godz. 9.00 w budynku Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu przy ul. Piekary 17, odbyła się próbna ewakuacja pracowników obiektu. Nad jej przebiegiem czuwały zastępy SD-30 oraz GCBA 5/25 z JRG 1.
W trakcie ćwiczeń sprawdzano:
- drogi dojazdowe oraz możliwości ustawienia pojazdów
- drogi ewakuacyjne
- sieć hydrantową w obiekcie i jej pobliżu
- miejsce ewakuacji ludzi
- główne wyłączniki/zawory prądu, gazu i instalacji technologicznych
- kategorie zagrożenia budynku

Kolejny wypadek na ul. Hlonda

Dnia 17.04.17r. około godziny 16:20 zastęp GCBA 5/32 został zadysponowany do kolizji samochodu osobowego marki Opel Omega przy ul. Hlonda (dokładnie w tym samym miejscu dwa dni wcześniej doszło do tragicznego w skutkach wypadku). Po dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że pojazd wypadł z drogi, taranując tym samym barierki ochronne i zderzył się z filarem wiaduktu. Na skutek uderzenia w komorze silnika wybuchł pożar, który za pomocą gaśnic ugasił kierujący przed przybyciem JOP. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatora.

Strony