Biuletyn JRG 1

Zderzenie tramwajów na pętli tramwajowej Zawady

W dniu 14.02.2018 r. strażacy z JRG-1 zostali zadysponowani do zdarzenia, na pętlę tramwajową Zawady, gdzie doszło do zderzenia dwóch tramwajów. Po przybyciu na miejsce wypadku okazało się, że doszło do zderzenia pojazdów szynowych, w wyniku którego ucierpiały dwie osoby – pasażerka tramwaju oraz motorniczy. Pozostałe osoby biorące udział w zdarzeniu ewakuowały się przed przybyciem JOP. Pasażerce została udzielona pomoc przez Zespół Ratownictwa Medycznego, natomiast motorniczy został uwolniony przy użyciu urządzeń hydraulicznych.

Zgrupowanie Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wodno - Nurkowego

W dniach 07 – 09 lutego 2018 roku na ternie obszaru chronionego
JRG 8 odbyło się zgrupowanie specjalistycznych grup ratownictwa wodno – nurkowego z terenu całego województwa wielkopolskiego.
Głównym celem ćwiczeń był trening w zakresie realizacji zadań ratowniczych przez grupy specjalistyczne w ramach struktur centralnego odwodu operacyjnego.

"Bezpieczne ferie"

W związku ze zbliżającymi się feriami, które w województwie wielkopolskim rozpoczynają się 12 lutego, strażacy z JRG -1 wraz z Policją i Strażą Miejską przeprowadzili prelekcję w Szkole Podstawowej nr 13 w Poznaniu pt. „Bezpieczne ferie”. W trosce o bezpieczeństwo dzieci przedstawiono zasady dotyczące m.in. bezpiecznego korzystania z lodowiska, przestrzegano przed zabawami na zamarzniętych akwenach oraz jak postępować jeżeli dojdzie do wypadku. Dzieci wykazały duże zainteresowanie oraz pomysłowość jak radzić sobie w sytuacji zagrażającej ich życiu lub zdrowiu.

Podsumowanie działalności SGRW-N Poznań za rok 2017

Dnia 02.02.2018 r. na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Poznaniu odbyło się spotkanie dotyczące podsumowania działalności poznańskiej specjalistycznej grupy ratownictwa wodno–nurkowego za 2017 rok. W podsumowaniu funkcjonowania SGRW-N uczestniczył m.in. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu mł. bryg. Jacek Michalak oraz Pan Tomasz Adamczyk, członek zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego. Dowódca JRG-1 mł. bryg. Mariusz Kowalski zaprezentował oraz omówił chronologicznie działania realizowane w 2017 roku przez SGRW-N Poznań a były to m.in.:

Przejście na zaopatrzenie emerytalne st.ogn. Dariusza Domowicza oraz st.ogn. Rafała Kaczmarka

W związku z przejściem na zaopatrzenie emerytalne starszego ogniomistrza Dariusza Domowicza oraz starszego ogniomistrza Rafała Kaczmarka, w dniu 30.01.2018 r. przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Poznaniu miała miejsce uroczysta zmiana służby. W ostatniej zmianie służby Dariusza i Rafała udział wziął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu mł. bryg. Jacek Michalak, Dowódca JRG-1 mł. bryg. Mariusz Kowalski, Zastępca Dowódcy JRG-1 st. kpt. Piotr Mądry, funkcjonariusze Komendy Miejskiej oraz systemu zmianowego tutejszej jednostki.

Spotkanie z seniorami

W dniu 24.01.18r. w Klubie Seniora „Przystań” przy ul. Fredry 11 w Poznaniu strażak z JRG-1 oraz czterej funkcjonariusze poznańskiej Policji wzięli udział w spotkaniu z członkami ww. klubu. Dotyczyło ono projektu pod nazwą „Bezpieczne Życie Seniorów” prowadzonego przez Zespół Profilaktyki Społecznej Komisariatu Policji Poznań - Stare Miasto, w ramach którego omówiono kwestie bezpieczeństwa publicznego. Przedstawiono również sposoby jak zapobiegać oraz jak nie stać się ofiarą kradzieży i oszustw.

„Kręci mnie bezpieczeństwo” w Szpitalu na Krysiewicza

Dnia 16.01.2018 r. funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 w składzie: asp. Przybyłowicz Przemysław oraz sekc. Fellmann Krzysztof odbyli kolejne z serii spotkań z dziećmi i młodzieżą z zakresu bezpieczeństwa pożarowego pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Spotkanie miało miejsce w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem zlokalizowanym przy ulicy Krysiewicza w Poznaniu. Odwiedzono pacjentów oddziału chirurgicznego i leczenia oparzeń jak również ortopedycznego i traumatologii narządu ruchu.

Ćwiczenia - wentylacja nadciśnieniowa

Zgodnie co miesięcznym planem ćwiczeń JRG 1 w dniu 08.01.2018r. przeprowadzono ćwiczenia w zakresie wykorzystania wentylacji nadciśnieniowej podczas pożarów wewnętrznych. Celem ćwiczeń było omówienie zagadnień dot. właściwego rozpoznania i wypracowania zamiaru taktycznego oraz wprowadzenie go w życie przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki. Trening polegał na wypracowaniu schematów oraz współpracy zastępów, a także na obserwacji powietrza i zmierzeniu przy będącej na wyposażeniu pojazdu pożarniczego „stacji meteo” jego prędkości.

Pobiedziska: Drzewo oparte o budynek

Dnia 04.01.2018 r. dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponował drabinę mechaniczną SD-30 Iveco Magirus z JRG-1 do pomocy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pobiedziskach celem usunięcia drzewa opartego o budynek. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w wyniku budowy kanalizacji deszczowej na ulicy Dworcowej w Pobiedziskach doszło po pochylenia i oparcia drzewa o budynek sklepu.

Rozpoznanie miejsc wodowania jednostek pływających

W związku z utrzymującym się wysokim stanem rzeki, dnia 04.01.2018 r., funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 udali się na rozpoznanie operacyjne dróg dojazdowych oraz najbardziej dogodnych miejsc wodowania łodzi w razie konieczności podjęcia działań ratowniczych. Zalane zostały poldery, ścieżki wiodące wzdłuż koryta rzeki oraz miejsca przystosowane do wodowania jednostek pływających. W znaczący sposób utrudnia to swobodny dojazd oraz wybór miejsca umożliwiającego natychmiastowe podjęcie działań.

Nagroda jubileuszowa z okazji 30-lecia pracy i służby

W dniu 28.12.2017r. strażak z JRG-1 - st. ogn. Rafał Kaczmarek odebrał z rąk Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu mł. bryg. Jarosława Zamelczyka nagrodę jubileuszową z okazji 30-lecia pracy i służby. Nasz Kolega Rafał Kaczmarek służbę w Komendzie Miejskiej rozpoczął 2 listopada 1995r. W roku 2001 ukończył kurs podoficerski w Bydgoszczy. Obecnie zajmuje stanowisko starszego operatora sprzętu specjalistycznego. Serdecznie gratulujemy.

Ja też będę strażakiem

W dniu 21 grudnia strażacy z JRG-1 odbyli wizytę przedświąteczną w szkołach w rejonie operacyjnym. Na ręce dyrektorów placówek dydaktycznych wręczyli upominek w postaci kalendarza strażackiego. Kalendarz wydała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Skierowany jest przede wszystkim dla dzieci. Na odwrocie kalendarza znajdują się cztery konkursy, w których dzieci mogą wziąć udział. Hasło przewodnie kalendarza to: „Ja też będę strażakiem”. Liczymy, że wśród uczniów odwiedzonych szkół znajdzie się przyszły strażak, bądź strażaczka.

Rozpoznanie operacyjne obiektu PCSS

Dnia 11.12.2017 r. funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 w ramach doskonalenia zawodowego udali się zastępami GBA Rt 2,5/16, GCBA 5/32 oraz SCD-30 do Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) afiliowanego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Celem wyjazdu oraz przeprowadzonego rozpoznania operacyjnego było między innymi:
- rozpoznanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej,

Procesja Światła

Dnia 08.12.2017 r. drabina mechaniczna SCD-30 z JRG-1 Poznań, brała udział w Procesji Światła organizowanej z okazji przypadającej w kościele katolickim uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Procesja wyruszyła z kościoła św. Małgorzaty na Śródce i przeszła przez most Biskupa Jordana pod figurę Matki Bożej przy kościele Najświętszej Maryi Panny in Summo koło katedry poznańskiej. Tradycyjnie już jak, co roku funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 przy użyciu drabiny złożyli u stóp figury Niepokalanej, kilkanaście metrów nad ziemią, piękne kwiaty.

Strony