Biuletyn JRG 1

Ćwiczenia jezioro Malta

W związku z nocnymi przymrozkami i pojawieniem się pierwszej pokrywy lodowej na akwenach, w dniu 6-ego grudnia, poznańscy strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przeprowadzili ćwiczenia doskonalące z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do ratownictwa lodowego „RSKTM – systemu woda-lód”.

Operowanie prądami gaśniczymi - ćwiczenia

W dniu 29.11.2018 pełniąca służbę w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 zmiana II przeprowadziła ćwiczenia realizując temat operowania prądami gaśniczymi. Wykorzystano tym samym sprzęt posiadający różne parametry dotyczące wydajności wodnej będący na wyposażeniu JRG. Strażacy mogli porównać, jak kształtuje się prąd wody podawany z różnych typów i modeli prądownic, uwarunkowany wysokością przepływu środka gaśniczego w litrach/minutę. Sprawdzono zasięg odległości podawania prądu zwartego, kształt i kąt tworzony przy podawaniu prądu rozproszonego i mgłowego oraz porównano wydajności wodne.

Nowa drabina SD-41

Dnia 19.11.2018 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Poznaniu odbyli ćwiczenia z nową drabiną mechaniczną typu SD-41. Najnowsza drabina poznańskich strażaków zabudowana została przez firmę Magirus na podwoziu Iveco EuroCargo.
Zastosowany został pięcioprzęsłowy zestaw drabin, ostatnie przęsło wyposażone zostało w suchy pion. Ratownicy przećwiczyli obsługę nowych urządzeń znajdujących się na pojeździe, takich jak:
• kamera termowizyjną oraz RGB montowana na koszu,
• platforma do mocowania noszy ratowniczych 200 kg,

Pożar garaży przy ul. Warszawskiej

W dniu 7 listopada br. ok. godziny 13:45 zastępy GBA z JRG-1 oraz GCBA z JRG-7 zostały zadysponowane do zadymienia z okolic pustostanu przy ul. Warszawskiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem całkowicie objęte są dwa garaże, w tym jeden konstrukcji drewnianej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru dwoma prądami gaśniczymi w natarciu, następnie przeszukano pogorzelisko podejrzewając, iż w obiektach mogły przebywać osoby bezdomne.

Ćwiczenia w Centrum Akademickim Polonez

W dniu 9.11.2018 zastępy GBA i SD – 30 z JRG 1 brały udział w ćwiczeniach w Student Depot Poznań przy al. Niepodległości 36.
Celem ćwiczeń było ugaszenie pożaru oraz ewakuacja osoby poszkodowanej znajdującej się w jednym z pomieszczeń na 4 piętrze budynku, jak również:
- zapoznanie z treścią przedmiotowej instrukcji bezpieczeństwa pożarowego budynku, w tym analiza planów ewakuacji, rozmieszczenia znaków bezpieczeństwa, planu sytuacyjnego,
- zaznajomienie z instalacjami i systemami mającymi wpływ na bezpieczeństwo pożarowe budynku,

Ćwiczenia nocne

W dniu 4 listopada na placu JRG-1 przeprowadzone zostały wieczorne zajęcia szkoleniowe. Celem ćwiczeń było użycie wszystkich możliwych źródeł oświetlenia. Podczas zajęć sprawiono również działko wodno-pianowe, przećwiczono ewakuację poszkodowanego przy użyciu noszy oraz omówiono zasady BHP podczas posługiwania się urządzeniami elektrycznymi (agregaty prądotwórcze, najaśnice, lampy, przedłużacze). Strażacy ćwiczyli zarówno na ziemi jak i w koszu SD-30. Brak światła dziennego przypomniał ratownikom jak ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie terenu prowadzonych działań.

Ćwiczenia „ŁAGÓW 2018”

W dniach 22-27 października 2018 roku w miejscowości Łagów (województwo lubuskie) odbył się obóz kondycyjno-szkoleniowy dla członków Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu w którym uczestniczyło kierownictwo oraz funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1.
Celem ćwiczeń było między innymi:
- doskonalenie technik nurkowania realizowanych w różnych porach dnia i nocy z wykorzystaniem sprzętu indywidualnego nurka,

Ćwiczenia na terenie Leśnictwa Zieliniec.

W dniach 15 – 17 października strażacy z JRG-1 oraz JRG-3 uczestniczyli w ćwiczeniach na terenie Leśnictwa Zieliniec. Tematem ćwiczeń były techniki cięcia drzew piłą spalinową. Zajęcia praktyczne zostały poprzedzone wykładem teoretycznym, dotyczącym m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy z użyciem spalinowych pił łańcuchowych , sposobów kładzenia drzew w nietypowych sytuacjach. Podczas ćwiczeń uczestnicy mieli możliwość ścinki „trudnych drzew” (pochylenie zagrażające innym obiektom, spróchniałe pnie itp.), okrzesywania oraz cięcia powalonych pni.

Realizacja tematów praktyk zawodowych

W dniu 14 października bieżącego roku, pierwsza zmiana służbowa z JRG-1, przeprowadziła zajęcia szkoleniowe w ramach realizacją programu praktyk zawodowych słuchacza szkolenia podstawowego w zawodzie strażak. Ćwiczenia teoretyczne i praktyczne dotyczyły dwóch zawartych w dzienniku praktyk tematów:
• Zasad pracy w koszu drabiny mechanicznej lub podnośnika hydraulicznego oraz zabezpieczenia się podczas działań ratowniczych
• Charakterystyka, zastosowanie i praca z agregatami, sprzętem oświetleniowym, odbiornikami energii elektrycznej oraz sprzętem dielektrycznym.

Ćwiczenia na obiekcie Teatr Wielki

1 października 2018 roku w Teatrze Wielkim przy ulicy Fredry w Poznaniu miały miejsce ćwiczenia sił i środków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w które zaangażowani byli funkcjonariusze systemu zmianowego z JRG-1, JRG-5 oraz JRG-6. Celem ćwiczeń była ewakuacja obiektu i podjęcie działań w zakresie usunięcia zagrożenia w związku z pożarem powstałym w przestrzeni scenicznej teatru.

Pożar wózka widłowego przy ul. Krańcowej

W dniu 27.09 br. około godziny 10:15 zastępy z JRG-1 oraz JRG-3 zostały zadysponowane do pożaru wózka widłowego w hali magazynowej przy ul. Krańcowej w Poznaniu. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu palącego się pojazdu prądem wody, schłodzeniu odłączonej od niego butli propan-butan, a także oddymieniu i przewietrzeniu hali, w której powstał pożar. Na szczęście w zaistniałym zdarzeniu nie było osób poszkodowanych. Wszyscy pracownicy opuścili zakład przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej.

Szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego dla powiatów

W dniu 22 września w Nowym Mieście nad Wartą Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Poznania przeprowadziła szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym dla JRG PSP oraz OSP z powiatów średzkiego i jarocińskiego w których udział wzięło ponad 100 funkcjonariuszy. Szkolenie zostało podzielone na dwa etapy pierwszy :
- zajęcia teoretyczne w zakresie organizacji ratownictwa wodnego w KSRG,
- sprzęt i bezpieczeństwo działań,
- taktyka i technika prowadzenia akcji ratowniczych,
- zasady współpracy z SGRW-N,
dzień część:

Ćwiczenia ul.Kościuszki

W dniu 10.09.2018 zastępy GBA oraz SD-30 brały udział w ćwiczeniach z zakresu praktycznego sprawdzenia ewakuacji budynku 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego przy
ul. Kościuszki 92/98.

Celem przeprowadzonych ćwiczeń było między innymi:
- rozpoznanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej;

Rozpoznanie operacyjne obiektu - Teatr Wielki

W dniach 03 - 05.09. 2018 roku wszystkie zmiany służbowe wraz z Dowództwem JRG 1 brały udział w rozpoznaniu operacyjnym budynku Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki mieszczącym się przy ul. Fredry w Poznaniu. Już na samym wstępie przed wejściem do obiektu rozpoznano drogi dojazdowe, rozmieszczenie hydrantów zewnętrznych oraz miejsca, w których możliwe jest prowadzenie działań przy użyciu samochodów gaśniczych i drabiny mechanicznej – SD 30. Część teoretyczną z funkcjonariuszami przeprowadził dyrektor teatru, który omówił funkcjonowanie i charakterystykę obiektu.

Zderzenie samochodu z motocyklem

20 sierpnia 2018 r. około godziny 11:36 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego z motocyklem przy ulicy Nad Wierzbakiem w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował 2 zastępy: GBA Rt 2,5/16 oraz SCRw z JRG-1. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczych z JRG-1 stwierdzono, że doszło do zderzenia samochodu osobowego marki Nissan X-Trail z motocyklem marki Yamaha.

Strony