Biuletyn JRG 1

Pożar w Collegium Altum UE

W dniu 14.07.2017 r. ok. godziny 2:16 w nocy zastępy JRG-1 zostały zadysponowane do budynku Collegium Altum UE w Poznaniu przy ul. Powstańców Wielkopolskich 16, gdzie załączył się alarm pożarowy. Po dojeździe na miejsce uzyskano informację od ochrony, że centralka poż. wskazuję, że na drugim piętrze w bibliotece uruchomił się szereg czujek dymu. W trakcie rozpoznania ustalono, że na drugiej kondygnacji widoczne jest zadymienie a w pomieszczeniu księgozbiorów płomienie. Drzwi do pomieszczenia zostały siłowo otwarte, pożar ugaszono za pomocą węża z hydrantu wewnętrznego.

Ćwiczenia na rzece z JRG 3

W dniach od 10-12.07.2017 r. zostały zorganizowane wspólne ćwiczenia z JRG 3, których założeniem był trening strażaków w zakresie realizacji ratownictwa wodnego prowadzonego na rzekach. Doskonalenie zawodowe z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym wymaga podziału na odrębne szkolenie na wodach stojących /stawy, jeziora/ i płynących /rzeki, wody powodziowe/, bowiem szereg czynność, zachowań i ocena ryzyka wymusza na ratownikach prowadzenia działań wg innej taktyki i technik ratowniczych.

Pożar samochodu dostawczego

Około godziny 12.00 na skrzyżowaniu ulic Libelta/Pułaskiego miał miejsce pożar samochodu dostawczego. Na miejsce zdarzenia SKKM zadysponowało obsady GBA oraz GCBA z JRG1, które po przyjeździe zastały w pełni palący się pojazd. Akcja gaśnicza przebiegła bardzo sprawnie, kierowca pojazdu dostawczego a także nikt z przechodniów nie doznał żadnych obrażeń. Na miejscu pojawił się także patrol Policji oraz Nadzór Ruchu MPK.

Szkolenie liderów z zakresu ratownictwa wodnego w zakresie podstawowym dla KM PSP w Poznaniu.

W dniach od 03 do 05.07.2017 r. kierujący pracami podwodnymi z JRG-1 przeprowadzili szkolenie z ratownictwa wodnego w zakresie podstawowym dla liderów z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych miasta Poznania. Zajęcia odbyły się w oparciu o „Program szkolenia …” wydany przez KG PSP.
Podobne szkolenia realizowane są z wszystkich dziedzin ratownictwa, realizowanych przez Jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i mają na celu przeszkolenie osób wiodących, tak aby później owi wyłonieni liderzy przekazywali zdobytą wiedzę na własnych zmianach służbowych.

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego z udziałem SGRW-N Poznań

Dnia 29.O6.2017 r. w miejscowości Nowa Wieś Podgórna (powiat wrzesiński) Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Poznania przeprowadziła ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym dla JRG PSP i OSP w KSRG z powiatu wrzesińskiego, które dysponują sprzętem pływającym. Ćwiczenia odbyły się na wodach rzeki Warty w pobliżu przeprawy promowej Pogorzelica.

Wyjazdy SGRW-N oraz pożar mieszkania na Ratajczaka

Dnia 29.06.2017 r. strażacy oraz nurkowie JRG-1 udali się do miejscowości Nowa Wieś Podgórna celem przeprowadzenia ćwiczeń z zakresu ratownictwa wodnego dla jednostek PSP i OSP w KSRG z terenu powiatu wrzesińskiego. W drodze powrotnej zastęp SCRw Mercedes Atego wraz z łodzią Pioner Multi otrzymał dyspozycję wyjazdu alarmowego do miejscowości Jankowo Dolne (powiat gnieźnieński, gmina Gniezno) celem odnalezienia osoby, która wpadła do wody i nie widać jej na powierzchni.

Kolizja na Rondzie Śródka

W dniu 1.07.2017 r. około godziny 15:55 zastępy GBA RT 3,0/16 oraz GLBA 1,4/15 z JRG-1 zostały zadysponowane do zdarzenia na Rondo Śródka, gdzie samochód osobowy uderzył w słup sygnalizacji świetlnej. Po przyjeździe na miejsce stwierdzono, że auto znajduje się na pasie zieleni. Uszkodzeniu uległ sygnalizator oraz smarownica przy torowisku, ruch tramwajów wstrzymany. Kierujący pojazdem został przebadany przez ratowników z Karetki Pogotowia przed dojazdem PSP i nie wymagał hospitalizacji.

"PRZEWRÓCONY JACHT"

W dniach 20-21.06 i 26-27.06.2017 roku w ramach doskonalenia zawodowego odbyło się szkolenie w zakresie prowadzenia działań ratowniczych podczas przewrócenia się na wodzie jednostek pływających. Szkolenie prowadzone przez kapitana jachtowego i instruktora żeglarstwa Tomasza Adamczyka zostało podzielone na dwa etapy:
część teoretyczna
- w zakresie budowy jachtów, znajomości elementów konstrukcyjnych będących do wykorzystania podczas stabilizacji czy odwracania i holowania jednostki,
- czynności podczas stawiania i opuszczania masztu i żagli,

Pszczoły na placu zabaw

W dniu 19.06.2017 r. około godziny 10:30 zastęp GBA z JRG- 1 został zadysponowany na ul. Wierzbięcice 64 celem rozpoznania zagrożenia, gdyż do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęła informacja o zagnieżdżonych na placu zabaw pszczołach. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na jednym z drzew znajdującym się przy przedszkolu znajduje się rój owadów błonkoskrzydłych, które mogą stworzyć zagrożenie dla bawiących się tam dzieci.

Pożar na ul. Kwiatowej

16 czerwca o godzinie 5:02 nad ranem, strażacy z JRG-1 i JRG-2 zostali zadysponowaniu do zadymienia w kamienicy przy ulicy Kwiatowej.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia ustalono, że przyczyną zadymienia jest pożar drewnianych drzwi na 2 piętrze w oficynie kamienicy, w której znajduje się hostel. Na klatce schodowej panowało znaczne zadymienie.
I rota po dotarciu do źródła pożaru zużyła gaśnicę proszkową znajdującą się w korytarzu, a następnie podała jeden prąd gaśniczy w natarciu na palące się drzwi.

Szkolenie doskonalące z zakresu ratownictwa wodnego.

W dniu 6-8 czerwca 2017 roku kierujący pracami podwodnymi /kwalifikacje do prowadzenia szkoleń doskonalących/ z JRG 1 przeprowadzili szkolenie doskonalące z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym wg „Programu szkolenia …” zatwierdzonego przez KG PSP dla strażaków z terenu woj. wielkopolskiego. Szkolenie zostało podzielone na dwa etapy pierwszy dzień:
- zajęcia teoretyczne w zakresie organizacji ratownictwa wodnego w KSRG,
- sprzęt i bezpieczeństwo działań,
- taktyka i technika prowadzenia akcji ratowniczych,
- zasady współpracy z SGRW-N,

"Kręci mnie bezpieczeństwo"

W dniu 27.05.2017r. JRG 1 uczestniczyła w festynie organizowanym dla dzieci i młodzieży na terenie Ogródka Jordanowskiego. Strażacy podczas wielu zajęć i gier sprawnościowych zaproponowali elementy edukacji w zakresie bezpieczeństwa podczas korzystania z kąpielisk nad wodą oraz zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej z wykorzystaniem fantomów i sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki.

Uroczysta zmiana służby

25 maja w JRG-1 odbyła się uroczysta zmiana służby, podczas której po raz ostatni „uderzył w dzwon” dowódca zastępu - st. ogn. Robert Kaszyński.
Podziękowania Robertowi za wzorową, wieloletnią służbę, złożył Komendant Miejski mł. bryg. mgr inż. Jacek Michalak w asyście naczelnika wydziału technicznego st. kpt. Przemysława Dorny.
Do życzeń przyłączyli się dowódcy JRG-1 oraz licznie przybyli strażacy jednostki.

Strony