Biuletyn JRG 1

Doskonalenie zawodowe - JRG 1

W dniu 13 października 2020 roku funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 w ramach doskonalenia zawodowego utrwalali wiedzę oraz rozwijali umiejętności z zakresu transportu sprzętu pneumatycznego i hydraulicznego wykorzystywanego podczas wykonywania prac podwodnych. Miejscem ćwiczeń był plac JRG-1 ale dzięki kreatywności strażaków udało się odwzorować warunki i problemy jakie występują przy tego typu zdarzeniach.

JRG-1 Doskonalenie zawodowe

9 października 2020 funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 w ramach doskonalenia zawodowego utrwalali wiedzę i umiejętności z zakresu obsługi sprzętu pneumatycznego. Obecnie na wyposażeniu jednostki znajdują się poduszki pneumatyczne wysokociśnieniowe niskiego podnoszenia firmy SAVA SLK14 oraz SLK6. Nośność pierwszej poduszki wynosi 13,5 t, natomiast drugiej 5,5 t. Maksymalna wysokość podnoszenia wynosi kolejno 25 i 16 cm.

Zgrupowanie "ŁAGÓW 2020".

Coroczne zgrupowanie Specjalistycznej Grupy Wodno – Nurkowej odbyło się po raz trzeci w Łagowie (woj. Lubuskie). Od 21.09. do 26.09 2020r strażacy doskonalili umiejętności na jeziorze Łagowskim oraz Trześniowskim. Dwie grupy (Sonarzystów oraz Nurków) doskonalili swoją współpracę wykonując zaplanowane zadania. Każdy dzień zaczynał się od odprawy, na której przedstawiano tematy do realizacji. Nurkowie wykonywali pracę pod wodą zgodnie z przedstawionymi wytycznymi.

Jezioro Strzeszyńskie: 27. Akcja Sprzątanie Świata

20 września 2020 roku Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG-1 Poznań wspólnie z OSP Mistral wsparli 27 edycję akcji pod nazwą: „Sprzątanie świata”. Wydarzenie miało miejsce na Jeziorze Strzeszyńskim. Tegoroczna akcja sprzątania świata przebiegała pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Głównym celem spotkania było sprzątanie świata podwodnego. Wspólnymi siłami udało się wydobyć z pod wody ponad 65 kg śmieci. Koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia, a patronat nad nią objął magazyn Perfect Diver.

Doskonalenie z zakresu prowadzenia działań na rzekach

14,15 i 16 września 2020 roku zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 realizowali ćwiczenia w zakresie prowadzenia działań na rzekach. Pierwszym etapem doskonalenia były zajęcia teoretyczne na sali szkoleniowej JRG, gdzie omówiono zdarzenia do których dysponowana była Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego. Następnie udano się nad rzekę Warta celem przeprowadzenia zajęć praktycznych. Każda ze zmian służbowych przetrenowała następujące warianty ratowania poszkodowanych:
- rzut rzutką ratowniczą,

Kurs Nurków MSWiA

W dniach 31.08. – 11.09.2020 r odbył się kurs specjalistyczny dla Nurków MSWiA wykonujących prace podwodne w zakresie ratownictwa. Organizatorem kursu była Komenda Wojewódzka PSP w Szczecinie, a miejscem ćwiczeń Wojewódzki Ośrodek Szkolenia PSP w Brnem Sulinowie (poligon wodny usytuowany na jeziorze Pile). Z naszej Jednostki udział brali sekc. Jakub Haryk i sekc. Damian Stanisławiak. Warunkiem przyjęcia na kurs jest m.in. dwuletnia praktyka w wykonywaniu prac podwodnych w charakterze młodszego nurka, w tym co najmniej 70 godzin przebywania pod wodą i w warunkach podwyższonego ciśnienia.

Poszukiwania

W dniach 6-7.09.2020 strażacy z Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego brali udział w poszukiwaniach płetwonurka w zbiorniku wodnym, utworzonym w zalanym wyrobisku węgla brunatnego, w którym zorganizowano bazę nurkową. Głębokość zbiornika w Honoratce znajdującego się w pobliżu Konina sięga 50 m. Działania strażaków z Jednostki Ratowniczej nr 1 polegały przede wszystkim na przeszukiwaniu akwenu przy pomocy urządzeń hydroakustycznych. Drugiego dnia poszukiwań udało się zlokalizować i wydobyć zaginionego nurka na powierzchnię.

Zabezpieczenie skoków spadochronowych

W dniu 02.09.2020 trzecią zmiana służbowa z JRG-1 w Poznaniu uczestniczyła w zabezpieczeniu skoków spadochronowych do wody, wykonywanych przez żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Ćwiczenia zorganizowane zostały przez Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Poznaniu na Jeziorze Bnińskim.
Głównym założeniem dla żołnierzy było wykonanie skoku z wysokości 800-1100m i wylądowanie w określonym miejscu na jeziorze. Skoki do wody są jednym z elementów corocznego doskonalenia zawodowego wojskowych spadochroniarzy.

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa medycznego

24 sierpnia 2020 roku zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego st. sekc. Karol Niedźwiedzki przeprowadził zajęcia teoretyczne i praktyczne z ratownictwa medycznego. Podczas zajęć omówiono wszystkie procedury ratownicze z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy ze szczególnym uwzględnieniem zasad prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W ostatnim czasie Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 w Poznaniu wzbogaciła się o nowy defibrylator zewnętrzny AED firmy ZOLL, co również wykorzystano podczas ćwiczeń. Założenie praktyczne symulowało wypadek komunikacyjny.

Ćwiczenia z obsługi sonarów

W dniach 17-19 sierpnia 2020, zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego, zmiany służbowe JRG 1 przeprowadziły ćwiczenia z zakresu poszukiwań obiektów podwodnych przy użyciu urządzeń hydroakustycznych. Na wyposażeniu jednostki obecnie znajduje się sonar dookólny Konsberg MS 1000 oraz sonar holowany Explorer MKII. Podczas zajęć omówiono zasady działań obu urządzeń, ich różnice oraz taktykę prowadzenia poszukiwań.

Pożar trawy w okolicach Warty

W dniu 16 sierpnia w godzinach popołudniowych strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 zostali zadysponowani do pożaru trawy w okolicach rzeki Warty. Wydawałoby się, że akcja jest z pozoru nietrudna jednak ze względu na komplikacje, jakie napotkały zastępy PSP w dojeździe do miejsca zdarzenia okazała się wymagająca. Początkowo ratownicy udali się z tłumicami ok 700 metrów przez gęste zarośla w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia, a równocześnie kierowcy szukali jakieś drogi, która umożliwiłaby dojazd samochodom o znacznych gabarytach jak najbliżej miejsca zdarzenia.

Wywrócona łódź na Jeziorze Kierskim

30 lipca 2020 roku około godziny 11:15 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG-1 Poznań (zastępy: GLBA, SLRR, SCRW, 308-Ł1, 301-Ł1) oraz strażaków z JRG-4 do zdarzenia z wywróconą łodzią na Jeziorze Kierskim. Do wody wpadło łącznie 5 osób: 3 osoby ewakuowano na brzeg przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej (w tym jedna z urazem barku, wymagała pomocy medycznej, zabrana przez ZRM celem dalszej diagnostyki), 2 osoby pozostały na dryfującej łodzi.

Strażacy z JRG-1 oddali hołd Powstańcom Warszawskim w 76 rocznicę

1 sierpnia 2020 roku o godzinie 17:00 przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka całej zmiany służbowej. Funkcjonariusze systemu zmianowego wyjeżdżając samochodami pożarniczymi przed budynek JRG i włączając sygnały świetlno-dźwiękowe oddali hołd Powstańcom Warszawskim.

Nocny pożar kontenera magazynowego

W dniu 26 lipca 2020 roku około godziny 2 w nocy strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Poznaniu zostali zadysponowani do pożaru śmieci na parkingu w pobliżu targowiska przy ul. Olimpijskiej. Przybyłe na miejsce zastępy ustaliły, że oprócz palących się śmieci, na parkingu znajduje się blaszany kontener magazynowy, z którego wydobywa się gęsty, ciemny dym. Podjęte działania przebiegały dwutorowo. Z jednej strony rozpoczęto gaszenie palących się śmieci i działania w obronie na zagrożone sąsiednie kontenery. Z drugiej rozpoczęto przygotowania do ugaszenia palącego się magazynu.

Strony