Biuletyn JRG 1

Wywrócona łódź na Jeziorze Kierskim

30 lipca 2020 roku około godziny 11:15 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG-1 Poznań (zastępy: GLBA, SLRR, SCRW, 308-Ł1, 301-Ł1) oraz strażaków z JRG-4 do zdarzenia z wywróconą łodzią na Jeziorze Kierskim. Do wody wpadło łącznie 5 osób: 3 osoby ewakuowano na brzeg przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej (w tym jedna z urazem barku, wymagała pomocy medycznej, zabrana przez ZRM celem dalszej diagnostyki), 2 osoby pozostały na dryfującej łodzi.

Strażacy z JRG-1 oddali hołd Powstańcom Warszawskim w 76 rocznicę

1 sierpnia 2020 roku o godzinie 17:00 przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka całej zmiany służbowej. Funkcjonariusze systemu zmianowego wyjeżdżając samochodami pożarniczymi przed budynek JRG i włączając sygnały świetlno-dźwiękowe oddali hołd Powstańcom Warszawskim.

Nocny pożar kontenera magazynowego

W dniu 26 lipca 2020 roku około godziny 2 w nocy strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Poznaniu zostali zadysponowani do pożaru śmieci na parkingu w pobliżu targowiska przy ul. Olimpijskiej. Przybyłe na miejsce zastępy ustaliły, że oprócz palących się śmieci, na parkingu znajduje się blaszany kontener magazynowy, z którego wydobywa się gęsty, ciemny dym. Podjęte działania przebiegały dwutorowo. Z jednej strony rozpoczęto gaszenie palących się śmieci i działania w obronie na zagrożone sąsiednie kontenery. Z drugiej rozpoczęto przygotowania do ugaszenia palącego się magazynu.

Nurkowanie nocne

13, 14 i 15 lipca 2020 roku na podstawie dokumentacji ćwiczeń zatwierdzonej przez Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu wszystkie zmiany służbowe JRG-1 brały udział w ćwiczeniach nocnych, które miały miejsce na Jeziorze Strzeszyńskim.
Celem ćwiczeń było:
- sprawdzenie przygotowania strażaków do realizacji nurkowania w porze nocnej,
- omówienie zasad BHP podczas nurkowania nocnego,
- doskonalenie umiejętności wykonywania prac podwodnych w porze nocnej,
- budowa bazy prac podwodnych w porze nocnej,

Poszukiwania na Jeziorze Mikorzyńskim

4 lipca 2020 roku około godz. 9:00 Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu zadysponowało zastęp GLBA wraz z łodzią typu Pioner Multi z JRG 1 do poszukiwań mężczyzny na Jeziorze Mikorzyńskim w powiecie konińskim. Mężczyzna miał wypaść z łodzi do wody. Zastęp GLBA posiada na wyposażeniu najnowszej generacji urządzenia hydroakustyczne, które umożliwiają precyzyjne obrazowanie środowiska podwodnego w czasie rzeczywistym oraz wyszukiwanie obiektów pod wodą.

Bezpieczne wakacje z JRG-1

Rozpoczynające się wakacje oraz sezon urlopowy to wyjątkowy czas dla całej rodziny. Jedni spędzają go na rodzinnych wyjazdach nad morze, jeziora lub w góry, natomiast inni wybierają lokalne kąpieliska. Niezależnie od sposobu wypoczynku, niezmiernie ważne jest by pamiętać o bezpieczeństwie i zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Każdy akwen niesie ze sobą mnóstwo zagrożeń, szczególnie gdy przeceniamy własne umiejętności lub wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu. Coś co miało dać nam ochłodę i zapewnić radość podczas wypoczynku, często staje się przyczyną ludzkich nieszczęść.

Pracowita służba

Sobota 27.06.2020 okazała się bardzo pracowita dla strażaków z JRG -1. Tuż po zmianie służby zastępy SCRW + Łódź Multi Pioner i GLBA udały się na sprawdzenie wyciągarki dla sonaru holowanego Sea Scan Explorer MK II nad Jezioro Kierskie. Sprzęt w dużej mierze zwiększa komfort pracy podczas wielogodzinnych poszukiwań. Urządzenie zaprojektował i wykonał strażak z naszej jednostki (st. sekc. Jakub Warczak).

Pożar samochodu

22 czerwca 2020 r. ok. godz. 22:00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało zastępy z JRG 1 do pożaru samochodu znajdującego się w pobliżu lodowiska „Chwiałka”. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęty jest w całości jeden samochód osobowy. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu. Po ugaszeniu pożaru, pojazd sprawdzono przy pomocy kamery termowizyjnej w celu wyeliminowania ukrytych zarzewi ognia. W zdarzeniu nikt nie doznał obrażeń, a dalsze czynności prowadzi Policja.

Usuwanie skutków silnych wiatrów

W dniu 18.06 br. ok. godziny 10:30 zastępy GBA 2,7/16 z SA PSP oraz SCD-41 z JRG-1 zostały zadysponowane na ul. 28 Czerwca 1956r. celem usunięcia miejscowego zagrożenia związanego ze zwisającymi, odrywającymi się suchymi gałęziami znajdującymi się na wysokości kilkunastu metrów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że stwarzają one niebezpieczeństwo dla przechodniów oraz parkujących samochodów. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wycięciu gałęzi wykorzystując przy tym drabinę mechaniczną.

Pożar samochodów

Dnia 9 czerwca 2020 r. we wczesnych godzinach porannych strażacy z JRG-1 w Poznaniu zostali zadysponowani do pożaru samochodu znajdującego się na parkingu przy ul. Św. Michała. Po przybyciu na miejsce zdarzenia w wyniku rozpoznania ustalono, że pożarem objęty jest w całości jeden z samochodów a dwa kolejne uległy już częściowemu nadpaleniu. Na parkingu znajdowało się wówczas kilkadziesiąt gęsto zaparkowanych samochodów.

Rozpoznanie dróg dojazdowych - Wartostrada

4 czerwca 2020 roku funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 przeprowadzili rozpoznanie dróg dojazdowych na poznańskiej Wartostradzie. Wartostrada to układ ciągów pieszo-rowerowych zlokalizowanych po obu stronach rzeki Warty od mostu Przemysła I na południu do Mostu Lecha na północy. Umożliwia ona aktywny wypoczynek oraz uprawianie różnych sportów w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Strażacy sprawdzili możliwości wjazdu, wyjazdu, drożność oraz ewentualne utrudnienia związane z przejazdem Wartostradą. Zwrócono szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju przewężenia, blokady, słupki itp.

Instruktor MSWIA w JRG-1

W dniu 22 maja 2020 roku mł. asp. Paweł Stachowiak otrzymał z rąk
bryg. Jarosława Zamelczyka zastępcy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego kwalifikacje nurka instruktora MSWiA. Strażak na co dzień pełni służbę w JRG 1 i jest członkiem SGRWN Poznań. Uzyskanie kwalifikacji instruktora MSWiA poprzedzone było ciężką, wytężoną pracą i licznymi kursami oraz szkoleniami w zakresie nurkowania

Ćwiczenia na placu JRG-1

13 i 15 maja 2020 roku w ramach doskonalenia zawodowego funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 przeprowadzili ćwiczenia. Tematyka zajęć obejmowała część teoretyczną oraz ćwiczenia praktyczne doskonalące umiejętności obsługi pomp pożarniczych i armatury wodno–pianowej. Podczas ćwiczeń wykorzystano autopompy samochodów pożarniczych i armaturę znajdującą się na wyposażeniu jednostki.

Mężczyzna pod tramwajem

Dnia 16.05.2020 zastępy GBA i GCBA z JRG 1 oraz GCBA i SCR typ Mega-City z JRG 7 zostały zadysponowane do zdarzenia z którego wynikało, iż mężczyzna wpadł pod tramwaj. Na miejscu zastano poszkodowanego przytomnego, uwięzionego między krawężnikiem przystanka a pojazdem szynowym. Na miejscu wraz ze strażakami pojawił się Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja oraz służby Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uwolnieniu mężczyzny.

Wypadkowe popołudnie

Dnia 08.05.2020 w godzinach popołudniowych zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Poznaniu zostały zadysponowane do działań związanych z wypadkami drogowymi. Pierwsze zdarzenie dotyczyło kolizji, do której doszło przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Krańcowej. Uczestniczyły w niej dwa samochody osobowe, a działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. W czasie powrotu do bazy zastęp GBA 2,5/16 został ponownie zadysponowany do zdarzenia drogowego tym razem w okolice Parku Sołackiego.

Strony