Biuletyn JRG 1

Ewakuacja i rozpoznanie operacyjne GAZ-SYSTEM S.A.

12 sierpnia 2019 roku funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 w ramach doskonalenia zawodowego uczestniczyli w próbnej ewakuacji pracowników oraz przeprowadzili rozpoznanie operacyjne obiektów Operatora Gazociągów Przemysłowych GAZ-SYSTEM S.A. Budynki znajdują się przy ulicy Grobla w Poznaniu. Przez kolejne dwa dni pozostałe zmiany służbowe realizowały to samo zadanie. Celem wyjazdu oraz przeprowadzonego rozpoznania operacyjnego było między innymi:
- rozpoznanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej,

Rozpoznanie operacyjne jeziora Kierskiego

W związku z trwającym sezon letnim, a tym samym okresem, w którym odnotowuję się najwięcej utonięć w ciągu roku strażacy z JRG-1 w dniu 05 sierpnia br. w ramach doskonalenia zawodowego przeprowadzili rozpoznanie operacyjne jeziora Kierskiego. Sprawdzone zostały wszystkie ogólnodostępne plaże na tym akwenie. Szczególną uwagę zwrócono na drogi dojazdowe, możliwość wjazdu/wyjazdu, drożność oraz ewentualne utrudnienia jakie na nich występują. Następnie wyszukano odpowiednich miejsc do wodowania łodzi i oceniono możliwości wykorzystania ich podczas akcji.

Upamiętnienie 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W dniu 01.08.19r. zmiana I z JRG-1 przyłączyła się do ogólnopolskiej inicjatywy uczczenia 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o 17:00, zgodnie z historyczną godziną rozpoczęcia walk w stolicy, wszystkie samochody będące na stanie jednostki wyjechały przed garaże i włączono w nich sygnały świetlno-dźwiękowe. W ten sposób przez jedną minutę upamiętniono minione wydarzenia i Bohaterów biorących udział w walce o Niepodległą Polskę.

Apel o rozwagę dla osób przebywających nad wodą

Trwają wakacje i sezon urlopowy. Wraz z wakacyjnymi upałami powraca problem bezpiecznych kąpieli. Wysokie temperatury i słońce sprawiają, że wiele osób aktywnie wypoczywa nad wodą. Niestety woda, która przynosi nam ochłodę, często staje się przyczyną ludzkich nieszczęść. Tymczasem, aby wypoczynek nie zamienił się w tragedię, wystarczy rozwaga, poczucie odpowiedzialności oraz zdrowy rozsądek. Przecenianie własnych umiejętności podczas kąpieli lub niewystarczająca opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.

Rozpoznanie operacyjne - Kino Muza

W dniach 15-17.07.2019 wszystkie trzy zmiany służbowe w ramach doskonalenia zawodowego brały udział w rozpoznaniu operacyjnym obiektu Kino Muza. Kino Muza działa od 1908 roku, a w czerwcu tego roku przeszło remont zmieniając swój wygląd i aranżację oraz przeszło zmiany w zakresie ochrony i zabezpieczenia p. poż. – zgodnie z obowiązującymi przepisami. Strażacy zapoznali się ze specyfikacją, funkcjonowaniem oraz lokalizacją budynku kina.

Szkolenie z ratownictwa wodnego

W dniu 13 lipca na zaproszenie OSP Niepruszewo strażacy Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego JRG-1 wzięli udział w ćwiczeniach nad jeziorem Niepruszewskim. Ćwiczenia zostały przeprowadzone w formie warsztatów praktycznych podczas, którym na kilku stanowiska omówione różne aspekty związane z działaniami na akwenach. Szczegółowo przedstawiono zasady współpracy podmiotów KSRG z grupą specjalistyczną, sposobami postępowania z poszkodowanymi w hipotermii oraz praktycznie przećwiczono udzielanie pomocy osobą tonącym.

Kurs instruktora płetwonurkowania.

W dniach 7-23 czerwca 2019 roku po wieloletnim przygotowaniu z nurkowania w zakresie teoretycznym i praktycznym młodszy aspirant Stachowiak Paweł brał udział w kurskie instruktorskim w zakresie płetwonurkowania M1 KDP CMAS. Poligonem szkoleniowym była baza nurkowa AQUARIUIS Centralnego Ośrodka Szkolenia KDP CMAS mieszcząca się nad jeziorem Piłakno w woj. warmińsko – mazurskim.

Zabezpieczenie skoków spadochronowych.

W dniu 11.07.2019 pierwsza zmiana służbowa z JRG-1 w Poznaniu uczestniczyła w zabezpieczeniu skoków spadochronowych do wody, wykonywanych przez żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Ćwiczenia zorganizowane zostały przez Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Poznaniu na Jeziorze Bnińskim.
Głównym założeniem dla żołnierzy było wykonanie skoku z wysokości 800-1100m i wylądowanie w określonym miejscu na jeziorze. Skoki do wody są jednym z elementów corocznego doskonalenia zawodowego wojskowych spadochroniarzy.

Wyciek i pożar LPG

Dnia 30.06.2019 zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 został zadysponowany do pożaru zbiornika z gazem LPG znajdującego się na stacji benzynowej mieszczącej się w miejscowości Janikowo przy ul. Gnieźnieńskiej 1. Na miejsce działań skierowano w sumie 18 zastępów ratowniczych wraz z Dyżurnym Kierownictwa KM. Po przybyciu stwierdzono, że doszło do niekontrolowanego wypływu gazu z zaworu bezpieczeństwa, który uległ zapłonowi. Priorytetem było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wyznaczenie strefy zagrożenia oraz ewakuacja z niej osób.

Ćwiczenia „WIEŻOWIEC 2019”

22 czerwca 2019 roku dzięki staraniom Dowódcy JRG-1 Poznań: mł.bryg. Mariusza Kowalskiego siły i środki Komendy Miejskiej (JRG-1, JRG-2, JRG-5, JRG-8) oraz Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu wzięły udział w ćwiczeniach „WIEŻOWIEC 2019”. Ćwiczenia wizytował Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu mł.bryg. Jarosław Zamelczyk.

Ćwiczenia z nowym wentylatorem

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 1 w Poznaniu stała się posiadaczem nowego sprzętu ratowniczego, który znacznie poprawi efektywność prowadzenia działań związanych m.in. z pożarami wewnętrznymi. Mowa tu o elektrycznym wentylatorze oddymiającym FENERGY E22 produkowanym przez firmę ROSENBAUER, który może znacznie więcej niż tylko wentylować. Urządzenie to napędzane jest silnikiem elektrycznym 230V/2.2kW, którego moc możemy płynnie regulować i obserwować procentowe natężenie na ledowym wyświetlaczu.

Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą

W dniu 17 czerwca, na plaży w Niepruszewie, odbyło się otwarciu sezonu letniego w ramach działań informacyjno-edukacyjnych skierowanych do dzieci pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”. Mimo, iż główny ciężar organizacji imprezy wzięła na siebie Policja, to nie mogło na miejscu zabraknąć strażaków z JRG-1.
Celem działań organizowanych przez Policje jest nagłośnienie medialne spraw związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą, czym oczywiście Straż Pożarna, jako służba ratownicza, jest żywo zainteresowana.

Spotkanie z seniorami

10 czerwca 2019 roku na prośbę Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu funkcjonariusz systemu zmianowego JRG-1 przeprowadził prelekcje dla seniorów z Klubu Seniora 82 znajdującego się przy ulicy Krakowskiej w Poznaniu. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie”.

Ćwiczenia z drabiną mechaniczną SCD-41

W dniu 27 maja br. zmiana służbowa I z JRG- 1 przeprowadziła ćwiczenia z wykorzystaniem drabiny mechanicznej będącej na wyposażeniu jednostki. Tego typu samochód jest często wykorzystywany podczas działań ratowniczo- gaśniczych, dlatego doskonalono niezbędne umiejętności takie jak: sprawianie drabiny przez operatorów, podłączanie dodatkowego sprzętu przydatnego podczas interwencji np. działko wodne, kamera termowizyjna, oświetlenie, nosze.

Strony