Biuletyn JRG 1

Pożar altany.

W dniu 20.09.2017 r. około godziny 14:30 zastęp GBA z JRG-1 został zadysponowany do pożaru altany na ul. Urbanowskiej w Poznaniu. Po przyjeździe na miejsce stwierdzono, że cały budynek objęty jest płomieniami i wezwano dodatkowe siły z zaopatrzeniem wodnym. Stanowisko kierowania dysponowało na miejsce również GCBA z JRG-2. Pożar został ugaszony jednym prądem wody w natarciu. Altana została dokładnie przeszukana pod kątem poszkodowanych (brak osób) a następnie rozebrana.

Rozpoznanie operacyjne obiektu.

W dniach od 14-16.09.2017r przeprowadzone zostały ćwiczenia w Centrum Kultury Zamek przy ul. św. Marcin. W ćwiczeniach uczestniczyły wszystkie trzy zmiany służbowe.
Ćwiczenia miały na celu:
rozpoznanie operacyjne obiektu;
rozpoznanie i sprawdzenie dróg dojazdowych;
rozpoznanie i sprawdzenie dróg ewakuacyjnych;
sprawdzenie procedur postępowania zagrożeń na terenie obiektu;
rozpoznanie i sprawdzenie zaopatrzenia wodnego w pobliżu obiektu;
możliwości dojazdu oraz manewrowania drabiną mechaniczną.

Ćwiczenia w Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym

Dnia 12.09.2017 r. funkcjonariusze systemu zmianowego wraz z kierownictwem JRG-1 udali się na ćwiczenia doskonalenia zawodowego połączone z rozpoznaniem operacyjnym obiektu: Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, znajdującego się na ulicy 28 czerwca 1956 w Poznaniu. Podczas pozorowanej akcji ratowniczo-gaśniczej przećwiczono współpracę dyrekcji szpitala oraz personelu medycznego z Państwową Strażą Pożarną.

Kot w studzience

W dniu 12.09.2017 r. około godziny 2:44 zastęp GBA z JRG-1 został zadysponowany do pomocy w uwolnieniu kota z studzienki kanalizacyjnej przy jezdni na ul. Bałtyckiej w Poznaniu. Po dojeździe na miejsce stwierdzono, że odsłonięta jest pokrywa, a wewnątrz znajduje się zwierzak i nie może samodzielnie się wydostać. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uwolnieniu małego kotka, który został przekazany pod opiekę schroniska dla zwierząt.

Wypadek dwóch samochodów

Dnia 07.09.2017 około godziny 11.00 u zbiegu ulic Dolna Wilda/Hetmańska doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z JRG1 oraz SA PSP. Działania JOP polegały zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu za pomocą narzędzi hydraulicznych dostępu do dwóch osób uwięzionych w jednym z samochodów oraz ich ewakuacji .Następnie przystąpiono do sorbcji rozlanych na jezdni płynów.
Wszyscy poszkodowani zostali zaopatrzeni na miejscu przez ZRM a następnie przetransportowani do szpitala.

Ćwiczenia COO

W dniach 29-30.08.2017r. SGRW-N Poznań uczestniczyła w ćwiczeniach COO pododdziałów specjalistycznych organizowanych przez woj. dolnośląskie na terenie powiatu zgorzeleckiego pod kryptonimem „POGRANICZE 2017”. Grupa zameldowała się w punkcie przyjęcia SiŚ o godz. 8.10, gdzie została poddana inspekcji, w zakresie posiadanej dokumentacji odwodowej i osobistej strażaków oraz przygotowania sprzętu do działań.

JRG-1 Otwarta strażnica

Dnia 03.09.2017 r. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Poznaniu realizowana była akcja prewencji społecznej pt.„Otwarte Strażnice” podczas której funkcjonariusze systemu zmianowego oferowali zwiedzanie jednostki oraz prezentację samochodów i sprzętu. Z tego właśnie względu w godzinach 10:00-13:00 gościliśmy liczne grupy młodych sympatyków wraz z opiekunami. Strażacy zaprezentowali dzieciom między innymi sprzęt będący na wyposażeniu samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz zjazd strażaka ześlizgiem.

Wypadek Al. Niepodległości/Św. Marcin

W dniu 21.08.2017 r. o godzinie 17:59 zastępy GBA-Rt oraz SCRw z JRG-1 zostały zadysponowanie do zderzenia dwóch samochodów osobowych na skrzyżowaniu ul. Św. Marcin z Al .Niepodległości. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że poszkodowana jest jedna osoba, która znajduje się pod opieką Karetki Pogotowia. Ruch tramwajowy został wstrzymany, a na miejscu pojawił się również Nadzór Ruchu MPK oraz Policja. Działania PSP polegały na odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Poszkodowana została zabrana do szpitala, a miejsce zdarzenia przekazano Policji.

Ćwiczenia - Stary Browar

Dnia 14.07.2017 funkcjonariusze z JRG-1 przeprowadzili rozpoznanie operacyjne połączone z ćwiczeniami na terenie centrum handlowego „Stary Browar” w Poznaniu. Przyjęte założenie zakładało ugaszenie pożaru wykrytego przez system sygnalizacji pożaru na zapleczu jednego ze sklepów. W ramach rozpoznania sprawdzono możliwość realizacji działań ratowniczo gaśniczych na terenie obiektu. Dodatkowo strażacy zapoznali się z funkcjonującymi w centrum instalacjami i systemami związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa.

Muzeum Narodowe i Ratusz Poznański - rozpoznanie operacyjne

11 sierpnia, w ramach doskonalenia zawodowego, strażacy z JRG-1 przeprowadzili rozpoznanie operacyjne Poznańskiego Ratusza oraz Muzeum Narodowego.
Rozpoznanie pozwoliło na:
- zaznajomienie z instalacjami i systemami mającymi wpływ na bezpieczeństwo pożarowe budynku,
- rozpoznanie i sprawdzenie dróg ewakuacyjnych oraz liczby osób do ewentualnej ewakuacji,
- sprawdzenie procedur postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń na terenie obiektu,
- rozpoznanie i sprawdzenie zaopatrzenia wodnego.

Apel o rozwagę dla osób przebywających nad wodą

Trwają wakacje i sezon urlopowy. Wraz z wakacyjnymi upałami powraca problem bezpiecznych kąpieli. Wysokie temperatury i słońce sprawiają, że wiele osób aktywnie wypoczywa nad wodą. Niestety woda, która przynosi nam ochłodę, często staje się przyczyną ludzkich nieszczęść. Tymczasem, aby wypoczynek nie zamienił się w tragedię, wystarczy rozwaga, poczucie odpowiedzialności oraz zdrowy rozsądek. Przecenianie własnych umiejętności podczas kąpieli lub niewystarczająca opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.
Apelujemy do wszystkich o rozsądek podczas korzystania z kąpielisk.

Kolizja 4 samochodów osobowych

Dnia 07.08.2017 r. około godziny 15:11 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o zderzeniu 4 samochodów osobowych na ulicy Wyszyńskiego w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował zastępy: GBA Rt 3,0/16 Mercedes oraz GCBA 5/32 Man z JRG-1. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczo-gaśniczych stwierdzono, że na ulicy Wyszyńskiego na wysokości rzeki Cybina (nitka w stronę ronda Śródka) doszło do kolizji 4 samochodów osobowych (kierowcy i pasażerowie na zewnątrz pojazdów).

Fara poznańska – rozpoznanie operacyjne obiektu sakralnego

Zgodnie z pismem WR5531.55.3.2017 z dnia 03.08.2017 r., które dotyczyło rozpoznań operacyjnych w obiektach sakralnych oraz zabytkowych, zmiany służbowe JRG-1 przeprowadziły rozpoznanie operacyjne obiektu: Bazylika kolegiacka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny (Fara Poznańska) znajdującego się przy ulicy Gołębiej 1, u wylotu ulicy Świętosławskiej w Poznaniu. Mianem far nazywano dawniej kościoły parafialne. Obecnie tą nazwą określa się najstarsze kościoły w mieście.

Rozpoznanie operacyjne NOVOTEL POZNAŃ CENTRUM

Dnia 04.08.2017 r. w ramach doskonalenia zawodowego strażacy z JRG-1 przeprowadzili rozpoznanie operacyjne obiektu NOVOTEL POZNAŃ CENTRUM znajdującego się przy Placu Andersa 1 w Poznaniu.
Rozpoznanie pozwoliło na:
- zaznajomienie z instalacjami i systemami mającymi wpływ na bezpieczeństwo pożarowe budynku,
- rozpoznanie i sprawdzenie dróg ewakuacyjnych oraz liczby osób do ewentualnej ewakuacji,
- sprawdzenie procedur postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń na terenie obiektu,
- rozpoznanie i sprawdzenie zaopatrzenia wodnego.

Pracowita noc poznańskich strażaków

Anomalie pogodowe oraz różnego rodzaju zjawiska przyrodnicze to sytuacje, na które nie mamy żadnego wpływu. W ciągu ostatniej doby obserwujemy wzmożoną ilość interwencji poznańskich strażaków dysponowanych głównie do miejscowych zagrożeń spowodowanych burzami jakie przeszły przez Poznań. Około północy zerwał się silny wiatr, spadł deszcz, a potem grad. Burza trwała kilka godzin. W wyniku intensywnych opadów deszczu oraz silnych wiatrów, funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 podczas trwania służby, a w szczególności w nocy z 1 na 2 sierpnia, interweniowali dziesiątki razy.

Strony