Biuletyn JRG 1

Ćwiczenia SGRW-N

W dniu 22 kwietnia strażacy z JRG-1 doskonalili swoje umiejętności w zakresie ratownictwa wodno-nurkowego na Jeziorze Strzeszyńskim.
Ćwiczenia przebiegały dwutorowo.
Pierwsza grupa – nurkowie - doskonaliła umiejętności związane z nawigacją podwodną oraz lokalizowaniu zatopionych przedmiotów przy pomocy metody wahadłowej i okrężnej.
Druga grupa – starmotorzyści - ćwiczyła manewrowanie łodzią motorową z silnikiem zaburtowym i podchodzenie burtą do poszkodowanego utrzymującego się na powierzchni.

Ewakuacja budynku przy ul. Piekary 17

W dniu 19.04.2017 o godz. 9.00 w budynku Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu przy ul. Piekary 17, odbyła się próbna ewakuacja pracowników obiektu. Nad jej przebiegiem czuwały zastępy SD-30 oraz GCBA 5/25 z JRG 1.
W trakcie ćwiczeń sprawdzano:
- drogi dojazdowe oraz możliwości ustawienia pojazdów
- drogi ewakuacyjne
- sieć hydrantową w obiekcie i jej pobliżu
- miejsce ewakuacji ludzi
- główne wyłączniki/zawory prądu, gazu i instalacji technologicznych
- kategorie zagrożenia budynku

Kolejny wypadek na ul. Hlonda

Dnia 17.04.17r. około godziny 16:20 zastęp GCBA 5/32 został zadysponowany do kolizji samochodu osobowego marki Opel Omega przy ul. Hlonda (dokładnie w tym samym miejscu dwa dni wcześniej doszło do tragicznego w skutkach wypadku). Po dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że pojazd wypadł z drogi, taranując tym samym barierki ochronne i zderzył się z filarem wiaduktu. Na skutek uderzenia w komorze silnika wybuchł pożar, który za pomocą gaśnic ugasił kierujący przed przybyciem JOP. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatora.

Samochód uderzył w słup sygnalizacji świetlnej

Dnia 12.04.2017 r. około godziny 17:32 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego marki Nissan Micra na ulicy Hlonda w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował zastęp GBA Rt 2,5/16 z JRG-1 oraz zastęp z JRG-3. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego podmiotu ratowniczo-gaśniczego z JRG-1 stwierdzono, że samochód osobowy, w którym podróżowały 2 osoby uderzył w słup sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód o własnych siłach, natomiast pasażer został uwięziony w pojeździe.

Wypadek ul. Garbary

W dniu 2.04.2017 r około godziny 7:55 zastępy GBA Rt2,5/16 oraz GCBA 5/32 z JRG-1 zostały zadysponowane do wypadku na ul. Garbary w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że wypadkowi uległy dwa samochody osobowe Skoda Octavia oraz Ford Mondeo, wszyscy znajdowali się poza pojazdami, jedna osoba jest poszkodowana. Dodatkowo uszkodzeniu uległy również 3 zaparkowane auta. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, który został odwieziony do szpitala przez przybyłą na miejsce Karetkę Pogotowia.

Wypadek na ul.Strzeleckiej

W dniu 29.03.2017 na skrzyżowaniu ulic Strzelecka a Długa doszło do zderzenia tramwaju linii nr9 z samochodem osobowym Ford KUGA. W wyniku zderzenia tramwaj wypadł z torowiska i uderzył w barierki oddzielające pieszych od ulicy. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane trzy zastępy z JRG 1 i jeden zastęp z JRG 2. Kierowca samochodu osobowego znajdował się w karetce gdzie udzielana mu była pomoc medyczna.Ratownicy rozłączyli akumulator i usunęli pojazd z torowiska.

Wspólne ćwiczenia na Zamku Królewskim

Dnia 28.03.2017 r. funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1, JRG-3, JRG-5 wraz z kierownictwem JRG-1 oraz JRG-5 udali się na ćwiczenia doskonalenia zawodowego połączone z rozpoznaniem operacyjnym obiektu Zamek Królewski, znajdującego się na ulicy Wzgórze Przemysła w Poznaniu. Celem ćwiczeń na obiekcie oraz przeprowadzonego rozpoznania operacyjnego było między innymi:
- rozpoznanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych oraz współdziałanie zastępów poszczególnych jednostek ochrony przeciwpożarowej,

Pożar pustostanu na Spichrzowej oraz wypadek na Chwaliszewie

Dnia 22.03.2017 r. około godziny 14:51 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze pustostanu na ulicy Spichrzowej w Poznaniu. Dyżurny SKKM zadysponował zastępy: GBA Rt 2,5/16, GCBA 5/32, SCD-30 oraz SLRR z JRG-1. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych podmiotów ratowniczo-gaśniczych stwierdzono, że palą się pomieszczenia na pierwszym piętrze pustostanu.

Pracowity poniedziałek w JRG 1

Pracowicie zaczął się tydzień w JRG 1. Pomiędzy godz. 8.00 a 14.00, zmiana służbowa kilkukrotnie dysponowana była do zdarzeń takich jak: monitoring pożarowy w obiekcie Stary Browar, powalone drzewo na ul. Małe Garbary, kobieta przysypana gruzem z remontowanej kamienicy na ul. Garbary, oraz pomoc SGRW z JRG5 i Policji w wydobyciu ze studni ciała poszukiwanej kobiety.

„Wentylacja…”

Zgodnie z planem miesięcznym JRG 1 w dniach 13-15.03.2017r. realizowała ćwiczenia w zakresie wykorzystania wentylacji nadciśnieniowej podczas pożarów wewnętrznych. Celem ćwiczeń było omówienie zagadnień dot. właściwego rozpoznania i wypracowania zamiaru taktycznego oraz wprowadzenie go w życie przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki.

Zurich Marato de Barcelona

12 marca w Barcelonie odbył się "Zurich Marato de Barcelona". Podczas tej imprezy biegowej Komendę Miejską PSP w Poznaniu reprezentował st.asp. Piotr Kustoń.

Trasa biegu poprowadzona została przez najciekawsze zakątki stolicy Katalonii, a startujących- prawie 17 tysięcy uczestników - na całej trasie wspierały tłumy kibiców.

Nasz kolega z JRG-1, pokonał trasę o długości 42,2 kilometra w czasie 3h 15min 36sek, poprawiając tym samym dość znacznie, własny rekord życiowy z maratonu w Poznaniu (3h 26min 49sek).

Kolizja na ul.Garbary

W dniu 11.03.2017 doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych oraz autobusu MPK. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy z JRG 1 i JRG 2. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca kolizji, rozłączeniu akumulatorów oraz usunięciu uszkodzonych elementów pojazdów z jezdni.

Zasłabnięcie "za kółkiem"

W dniu 03.03.2017 r. około godziny 19:37 zastępy GBA Rt2,5/16 oraz SCRW z JRG-1 zostały zadysponowane do wypadku samochodów osobowych na ul. Żydowską w Poznaniu. Po dojeździe na miejsce okazało się, że kierujący jednym z pojazdów zasłabł i z niewielką prędkością uderzył w drugie auto. Poszkodowany był przytomny, udzielono mu kwalifikowanej pierwszej pomocy: tlenoterapia, wsparcie psychiczne, zabezpieczenie przed utratą ciepła. Teren działań został przekazany Policji, a mężczyzna, który zasłabnął „za kółkiem” zabrany przez ZRM do szpitala.

Strony