Biuletyn JRG 2

Wybuch pieca cukierniczego przy ul. Kraszewskiego

W dniu 12.10.2017 o godz. 20: 11 zastępy GBA, GCBA oraz SCD-32 zostały zadysponowane na ul. Kraszewskiego. Ze zgłoszenia wynikało, że w jednej z kamienic doszło do wybuchu i pali się piwnica. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pali się jedno z pomieszczeń zakładu cukierniczego. Wykonano dostęp do pomieszczenia przy pomocy sprzętu hydraulicznego. Ratownicy podali 1 prąd wody na palące się pomieszczenie gospodarcze. Następnie przewietrzono pomieszczenie i dokładnie sprawdzono pod kątem obecności tlenku węgla.

Rozpoznanie operacyjne Szpitala położniczy im. św. Rodziny

W dniu 05.10.2017r zmiana II JRG-2 przeprowadziła rozpoznanie operacyjne Szpitala im. św. Rodziny
Ćwiczenia miały na celu między innymi rozpoznanie i sprawdzenie dróg dojazdowych do szpitala oraz manewrowania drabiną mechaniczną na jego terenie.
Jednym z założeń do ćwiczeń była ewakuacja osoby poszkodowanej z drugiego piętra przez okno przy użyciu drabiny mechanicznej. Następnie wraz z pracownikami szpitala dokonano obejścia obiektu gdzie strażacy zapoznali się z funkcjonującymi w centrum instalacjami i systemami związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa.

Mięso w garnku na Gorczyczewskiego.

Ok. godziny 4:16 trzy zastępy z JRG 2 zostały zadysponowane do zadymienia na klatce schodowej w budynku wielorodzinnym przy ul. Gorczyczewskiego. Po przybyciu na miejsce oraz zabezpieczeniu terenu akcji d-ca akcji w trakcie rozpoznania ustalił, że przyczyna zadymienia była pozostawiona potrawa na kuchence. Dokonano również pomiaru stężenia tlenku węgla na klatce schodowej oraz w mieszkaniach, nie stwierdzono zagrożenia.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Leśniak

Pożar samochodu Porsche GT3 przy ul. Węglowej

W dniu 30.09.2017 r. około godziny 22:07 w Poznaniu przy ul. Węglowej doszło do pożaru samochodu osobowego Porsche GT3. Do akcji zadysponowany został zastęp GBA-Rt 2,5/16 z JRG nr 2. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru poprzez podanie dwóch prądów wody. Na miejsce zdarzenia przybyła Policja, która będzie ustalała przyczyny pożaru.

sporządził: kpt. Kamil Skieresz

Pożar pralki w mieszkaniu

W dniu 21.09.2017r zastępy GBA ,GCBA oraz SCD-32 z JRG 2 Poznań zostały zadysponowane do pożaru pralki w mieszkaniu na ul. Jugosłowiańskiej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pożar powstał na 9 piętrze budynku wielorodzinnego. Dzięki trzeźwemu zachowaniu lokatorów oraz natychmiastowym odłączeniu energii elektrycznej pożar został ugaszony przed przybyciem jednostek SP. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przewietrzeniu mieszkania.

JRG 2. Kolizja 3 aut osobowych na ul. Palacza

W dniu 22.09.2017r. zastęp GBA-Rt został zadysponowany do kolizji samochodów osobowych na ul. Palacza. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że w zdarzeniu brały udział 3 samochody osobowe. Dodatkowo jeden z nich w wyniku zdarzenia uderzył w przydrożne drzewo. Działania naszego zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wsparciu psychicznym osób poszkodowanych. Przybyły na miejsce ZRM po przebadaniu uczestników zdarzenia nie zakwalifikował żadnego z nich do dalszej hospitalizacji.

JRG 2 -Praktyki Nauki Zawodu

Uczniowie Technikum Mechanicznego Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu w porozumieniu z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczęli praktyki na Jednostkach Ratowniczo – Gaśniczych KM PSP Poznań. Uczniowie podczas praktyk zdobywają podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną przygotowującą do pracy w zawodzie strażaka. Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza numer 2 gości w swoich progach dwóch praktykantów i jedna praktykantkę. Uczniowie pełni zapału do nauki odbywają praktyki od poniedziałku do piątku.

Pożar poddasza na ul. Żywocickiej

W piątek 15 września b.r. o godz. 11:53 zastępy GBA-Rt , GCBA oraz SCD-32 z JRG 2 zostały zadysponowane do pożaru poddasza w budynku jednorodzinnym. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że spod dachówek wydobywa się gęsty dym. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Następnie przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego oraz piły ratowniczej wykonano otwory rewizyjne oraz rozebrano część dachu, co pozwoliło na skuteczne działania gaśnicze.

Zabezpieczenie operacji lotniczych Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

W dniu 16.09.2017r. zastęp GBA oraz SLRR z JRG 2 wraz z dowódcą jednostki bryg. Jarosławem Kuśmirkiem, pełniącym w tym dniu Dyżur Kierownictwa udali się na teren Portu Lotniczego Poznań-Ławica.
Nasze wsparcie sprzętowe dotyczyło zabezpieczenia lotniska podczas startu i lądowania samolotu Boening 777-200.

Szkolenie z ratownictwa wysokościowego.

W dniu 10.09.2017 roku w ramach doskonalenia zawodowego mł.asp. Radosław Bogusz (lider ratownictwa wysokościowego) przeprowadził ćwiczenia z zakresu ratownictwa wysokościowego realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym.

Ćwiczenia miały na celu usystematyzowanie teoretycznych oraz praktycznych umiejętności wykorzystywanych podczas działań ratowniczych. Przed zajęciami prowadzący ćwiczenia przypomniał o zasadach BHP a w dalszej części każdy ze strażaków przypomniał sobie podstawowe węzły alpinistyczne oraz ich wykorzystanie.

Poznański Dzień Energii 2017

W dniu 09.09.2017r w parku Kasprowicza strażacy z JRG 2 brali udział w pokazie medycznym podczas trwania festynu pt. Poznański Dzień Energii 2017. W czasie trwania naszego pobytu osoby zainteresowane mogły udzielać pierwszej pomocy. Poznaniacy uczyli się resuscytacji krążeniowo-oddechowej u niemowląt, małych dzieci oraz dorosłych. Dowiedzieli się również jak postępować przy zadławieniu. Strażacy cieszyli się dużym zainteresowaniem ze strony gości.
Opracował: st.str. Sójka Kamil

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Poznaniu

Dnia 04.09.2017 roku zmiana I JRG-2 przeprowadziła rozpoznanie operacyjne Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Świątynia znajduję się na poznańskich Jeżycach, gdzie pełni poza funkcją publiczną, także funkcję świątynii garnizonowej.

Przeprowadzone rozpoznanie daje strażakom możliwość skuteczniejszego działania. Zapoznanie z obiektem oraz wzbogacenie znajomości rejonu operacyjnego, jest istotne w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia. Rozpoznanie dróg pożarowych i ewakuacyjnych znacznie przyspiesza dotarcie do miejsca zdarzenia, pozwala na sprawniejszą ewakuacje ludzi.

Dni Otwartych Strażnic na JRG 2

W niedzielę 3 września br. jak co miesiąc odbyły się Dni Otwartych Strażnic na JRG 2 Poznań. W tym dniu nasza jednostka tradycyjnie już cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta.
Przybyli goście mogli zapoznać się z pracą strażaka, zobaczyć sprzęt jakim dysponujemy a najmłodsi mieli okazję na pamiątkowe zdjęcia w ubraniu specjalnym

asp. Gotówka Dawid

Pożar budynku wielorodzinnego - JRG 2

W dniu 1. września 2017 r. zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu zostały zadysponowane do pożaru budynku wielorodzinnego na ulicy Klemensa Janickiego w Poznaniu.
Strażacy na miejscu zdarzenia musieli uporać się z silnym zadymieniem panującym na klatce schodowej powstałym na skutek pożaru instalacji elektrycznej oraz drewnianych drzwi. Po sprawnym ugaszeniu pożaru przystąpiono do oddymienia oraz przeszukiwania mieszkań. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie został ranny.

Sporządził: mł. asp. Józef Śmiechowski

Strony