Biuletyn JRG 2

Zderzenie samochodu osobowego z tramwajem

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło we wtorek 21 lutego 2017r na rondzie Krzysztofa Skubiszewskiego w Poznaniu. O godz. 13:04 zastępy GBA-Rt, GCBA-Rt i GLBA z JRG 2 zostały zadysponowane do wypadku komunikacyjnego z udziałem tramwaju i samochodu osobowego. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. Na szczęście osoba poszkodowana, która podróżowała samochodem osobowym po przebadaniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego nie wymagała hospitalizacji i mogła wrócić do domu.

DZIEŃ OTWARTYCH STRAŻNIC - JRG nr 2

Ponad 100 osób odwiedziło w dniu 05 lutego 2017 roku Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczej nr 2
w Poznaniu w ramach akcji „Dni otwartych strażnic”.
W trakcie spotkania ze strażakami mieszkańcy poznańskich osiedli, m.in. św. Łazarz, Jeżyce, Wilda, Grunwald oraz Górczyn mieli okazję zwiedzić zabytkowy budynek strażnicy przy ul. Grunwaldzkiej 16a, będący siedzibą straży pożarnej od 1908 roku oraz zapoznać się z pracą strażaka.
Strażacy zmiany III JRG nr 2 zaprezentowali warunki służby, a także pojazdy pożarnicze i sprzęt będący w ich dyspozycji.

Nocne dachowanie samochodu na ulicy Głogowskiej

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w nocy 16 stycznia około godziny 2:50 na ul. Głogowskiej w Poznaniu. Zadysponowane na miejsce zdarzenia zastępy GCBA oraz GLBARt z JRG2 zastały samochód osobowy znajdujący się na dachu. Na szczęście kierująca pojazdem opuściła pojazd o własnych siłach przed przybyciem JOP i z niewielkimi obrażeniami została przetransportowana przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe.

Szkolenie medyczne.

W dniu dzisiejszym, w ramach doskonalenia zawodowego, po raz kolejny odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego, które prowadził Miejski Koordynator Ratownictwa Medycznego PSP w Poznaniu sekc. Michał Wrembel. Szkolenie obejmowało tematykę ogólnie pojętego RKO.

Poważny wypadek w Poznaniu na ulicy Głogowskiej

Do groźnego wypadku doszło w dniu 10 stycznia 2017 roku w Poznaniu na ulicy Głogowskiej. Tuż przed godziną 14:00 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych – Forda Focusa i Toyoty Auris. Na miejsce zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2, OSP Luboń, zespoły ratownictwa medycznego oraz radiowóz Policji. Strażacy JRG nr 2 po przybyciu na miejsce zdarzenia po ok. 7 minutach zastali dwa rozbite pojazdy oraz pięć osób poszkodowanych.

Szczególna zmiana służby w JRG nr 2

W dniu 28 grudnia 2016 roku po raz ostatni swoją służbę w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 pełnił dowódca zmiany III, kpt. Łukasz Michalak. Swoją przygodę z Państwową Strażą Pożarną rozpoczął w 2003 roku w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, po ukończeniu której zawitał na naszą jednostkę. Służbę zaczynał na stanowisku młodszego ratownika. Systematycznie podnosząc swoje kwalifikacje, zdobywają coraz to większe doświadczenie i pokonując kolejne szczeble zawodowej kariery, doczekał się stanowiska dowódcy zmiany. Zmian trzecią dowodził od 2014 roku.

Wigilia na JRG 2

Jak stare polskie przysłowie prawi „ktoś musi pracować aby bezpiecznie świętować mógł ktoś”. Tym samym przestępny 2016 rok sprawił nam psikusa i zmiana II drugi raz z rzędu spędza wigilijny wieczór na służbie.

Przygotowania do wieczerzy trwały od samego rana aby smażone karpie, śledzie, barszczyk i inne tradycyjne potrawy mogły zagościć na wigilijnym stole. Wieczorne dzielenie się opłatkiem, życzenia i wspólny seans z „Kevinem samym w domu”. Następna taka wigilia na zmianie drugiej w 2019 roku.

Doskonalenie umiejętności RKO oraz prezenty…

W dniu dzisiejszym na naszą jednostkę trafił sprzęt TrueCPR, służący do doskonalenia umiejętności prawidłowego prowadzenia uciskania klatki piersiowej podczas RKO. Urządzenie trafiło do nas za pośrednictwem sekc. Michała Wrembla – koordynatora medycznego KM PSP w Poznaniu, udostępniony dzięki uprzejmości KW PSP Poznań. Po krótkim instruktarzu opisującym możliwości i obsługę urządzenia, każdy ze zmiany mógł sprawdzić prawidłowość wykonywanego przez siebie RKO. Strażacy wykonywali resuscytacje przez 2 minuty, następnie prawidłowość swojej pracy można było odczytać z urządzenia.

Rozpoznanie operacyjne w Skoda AUTOLAB

W dniu 9.12.2016 strażacy z poznańskiego Grunwaldu brali udział w nietypowym rozpoznaniu operacyjnym. Na terenie Innowacyjnego Centrum Bezpieczeństwa Skoda AUTOLAB mieszczącego się przy ulicy Głogowskiej strażacy ze zmiany II zapoznali się z obiektem. W trakcie rozpoznania funkcjonariusze przeszli ścieżkę edukacyjną, która była podzielona na 4 etapy.

JRG 2 - symulowany pożar w warunkach rzeczywistych

Miesiąc listopad w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Poznaniu poświęcony był zagadnieniom związanym z pożarami wewnętrznymi. Tematami zaplanowanymi
do zrealizowania w formie teoretycznej i praktycznej były m.in.:
• teoria rozwoju pożaru,
• operowanie prądami gaśniczymi,
• rozpoznanie pożaru metodą B-SAHF,
• udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas oparzeń.

Pożary wewnętrzne na JRG 2

Pożary wewnętrzne to przewodni temat miesiąca na JRG 2! Dnia 21 listopada 2016 roku dowódca JRG 2 przeprowadził jedno z cyklu szkoleń na temat gaszenia pożarów wewnętrznych. Dzisiejszy plan szkolenia zaczęliśmy od prezentacji pt."Gaszenie pożarów wewnętrznych po nowemu". Kolejnym etapem dzisiejszego szkolenia było demonstrowanie zjawisk pożarowych na specjalnie przygotowanych do tego celu domkach. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem funkcjonariuszy JRG 2, którzy z zaangażowaniem przygotowali materiały do demonstracji.

Strony