Biuletyn JRG 2

Ćwiczenia doskonalące z ratownictwa drogowego

W dniu 19.08.2017 strażacy zmiany III wraz z druhami z OSP Plewiska brali udział w ćwiczeniach praktycznych z ratownictwa drogowego. Strażacy ćwiczyli techniki uwalnianie osób poszkodowanych z samochodów oraz wykonywania do nich dostępu. Ćwiczenia miały na celu przypomnienie technik ratowniczych z wykorzystaniem hydraulicznego sprzętu ratowniczego będącego na wyposażeniu JRG. W czasie zajęć ćwiczono różne warianty wykonywania dostępu do osoby poszkodowanej.

Kościół św. Michała Archanioła - rozpoznanie operacyjne

Dnia 17 sierpnia 2017 roku zmiana I JRG - 2 przeprowadziła rozpoznanie operacyjne Kościoła św. Michała Archanioła przy ulicy Stolarskiej 7. Budynek został wybudowany w latach 70. XIX wieku, lecz na początku pełnił on rolę browaru, następnie w latach 1918-1929 mieściła się tu fabryka mebli, dopiero w 1932 roku budynek stał się siedzibą parafii św. Michała Arachanioła.
Strażacy mieli okazję zobaczenia trudno dostępnych miejsc w obiekcie, m. in. dzwona oraz sposobu jego mocowania, poddasza czy też podziemnych krypt.

Spadające belki z dachu.

W dniu 16 sierpnia zastęp GBA wraz z SDC z JRG 1 zostały zadysponowane do zdarzenia na ul. Drzymały. Z powodu bardzo złego stanu drewnianych kładek służących obsługi technicznej kominów, jedna z nich spruchniała i spadła z dachu na chodnik, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców oraz osób postronnych. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu pozostałych spruchniałych elementów z dachu budynku.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Leśniak

Pożar w budynku Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego

15 sierpnia 2017 roku zastępy z JRG-2 Poznań, JRG-1 Poznań i WL SA PSP Poznań uczestniczyły w gaszeniu pożaru urządzeń i szaf sterujących w pomieszczeniu technicznym Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Pomieszczenie z uwagi na swoją specyfikę, zlokalizowane na piątej kondygnacji obiektu okazało się nie lada wyzwaniem z punktu widzenia taktyki prowadzonych działań ratowniczo - gaśniczych. Gęste zadymienie i ciasne prześwity pomiędzy maszynami i urządzeniami utrudniły znacznie lokalizację pożaru i jego ugaszenie.

Pożar domu jednorodzinnego w Gminie Komorniki

W niedziele 06.08.2017 o godz 09:58 otrzymano zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Głuchowo w gminie Komorniki. Na miejsce zdarzenie zostały zadysponowane pobliskie OSP oraz trzy zastępy z JRG-2 oraz dwa zastępy ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia potwierdzono pożar domu jednorodzinnego. Na szczęście cała rodzina znajdował się w miejscu bezpiecznym poza budynkiem.

Awaria sieci wodociągowej na ul. Głogowskiej

W nocy ok. godziny 01:20 doszło do poważnej awarii sieci wodociągowej na ulicy Głogowskiej. Pęknięciu uległa rura o średnicy 400 mm, co spowodowało potężną wyrwę w jezdni, w skutek czego zalanie całej szerokości drogi oraz poważne utrudnienia w ruchu. Siła wypływającej wody była tak duża, że spowodowała również uszkodzenie torowiska. Działania zastępu SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do przyjazdu służb Aquanet oraz MPK.

Warsztaty Ratownictwa Technicznego

W dniu 22.07.2017 na terenie JRG 2 z inicjatywy dowództwa naszej jednostki odbyły się warsztaty z zakresu ratownictwa technicznego dla OSP z obszaru chronionego.
Podczas zajęć przećwiczono kilka wariantów stworzenia dostępu do osoby poszkodowanej w przypadku gdy samochód znajduje się na kołach. Podczas książkowo przeprowadzonych akcji strażacy ustabilizowali pojazd, wykonali szczeliny w karoserii dla użycia sprzętu hydraulicznego a następnie dostęp do osoby przez:
- usunięcie boku pojazdu od strony pasażera
- usunięcie tylnej klapy bagażnika

Wypadek motocyklisty na ul. Grunwaldzkiej

W czwartek 20 lipca 2017r o godz. 20:09 zastęp GBA z JRG 2 Poznań został zadysponowany do wypadku drogowego na ul. Grunwaldzkiej w Plewiskach. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się że doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklistą. W wyniku wypadku poszkodowane zostały 2 osoby podróżujące jednośladem, które zostały zabrane przez ZRM do szpitala. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia Policja.
Sporządził: asp. Gotówka Dawid

Dwa poważne wypadki na A2

W dniu 17.07.2017r. na Autostradzie Wolności doszło do dwóch poważnych wypadków. Z uwagi na charakter, zdarzenia te wymagały zadysponowania dużej ilości potencjału ratowniczego. W obu przypadkach działaniami kierował Dowódca JRG-2 Poznań - bryg. Jarosław Kuśmirek. W pierwszym zdarzeniu brał udział samochód dostawczy i ciężarowy, a w drugim dwa samochody ciężarowe. W obu przypadkach potrzebne było użycie sprzętu hydraulicznego oraz działania z zakresu KPP. Oba zdarzenia pozwoliły na weryfikacje wysokiego poziomu współpracy pomiędzy JRG-2, WL SA PSP oraz OSP Luboń.

Wpadek samochodu osobowego na terenie JRG 2.

W dniu 13.07.2017 roku na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 doszło do poważnego wypadku. Kierowca Opla Astry nie zapanował nad pojazdem, który z powodu nadmiernej prędkości wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy GBA i GCBA z JRG 2. Akcję utrudniała pozycja pojazdu, który w wyniku poślizgu przewrócił się na bok. W pojeździe znajdowało się dwóch poszkodowanych.
Całe szczęście były to tylko ćwiczenia.

Dni Otwartych Strażnic

Jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, również 2 lipca w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 2 odbyły się „Dni Otwartych Strażnic. ”. W trakcie spotkania zwiedzający mieli okazję podziwiać zabytkowy budynek strażnicy ,a przed wszystkim sprzęt i pojazdy służące do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych . Stworzone zostały ścieżki edukacyjne które pozwoliły zaprezentować posiadany sprzęt oraz zapoznać zwiedzających z zakresem działań ratowniczych jakie są prowadzone przez ratowników PSP. Stanowiska te zbudowane zostały w oparciu o następujące zagadnienia :

Wypadek DK 5 Szreniawa

W dniu 13.04.2017r. zastępy SA PSP w Poznaniu, OSP Plewiska oraz zastęp SLRr z JRG-2 z kpt. Krzysztofem Pertmanem, p.o. zastępca dowódcy JRG-2, zostały zadysponowane do wypadku dwóch pojazdów na Drodze Krajowej nr 5 w miejscowości Szreniawa.

Strony