Biuletyn JRG 2

Otwarte strażnice

Jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, również 3 grudnia w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 2 odbyły się „Dni Otwartych Strażnic. ”. W trakcie spotkania zwiedzający mieli okazję podziwiać zabytkowy budynek strażnicy, oraz pojazdy i sprzęt, którym strażacy operują na co dzień podczas działań ratowniczo- gaśniczych. Po zakończeniu pokazu dzieci i dorośli mogli przymierzyć ubranie specjalne, a strażacy odpowiadali na pytania związane ze specyfiką pracy w strukturach Państwowej Straży Pożarnej.

Sporządził : st.sekc. Wieczorek Michał

Rozpoznanie operacyjne Aresztu w Rosnowie.

W dniach 28,29 i 30 listopada br. zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego syrażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 przeprowadzili rozpoznanie operacyjne obiektu - Areszt Śledczy w Poznaniu - Oddział Zewnętrzny Rosnowo.
Celem wizyty strażaków na terenie aresztu było między innymi:
- rozpoznanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej,
- rozpoznanie operacyjne obiektu,
- rozpoznanie i sprawdzenie dróg dojazdowych, dróg pożarowych, dróg ewakuacyjnych,

Zderzenie na ul. Namysłowskiej

22 Listopada 2017r . przed godz. 20:00 wpłynęło zgłoszenie z samochodowego systemu SOS do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Do zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy z JRG 2 oraz zastępy z OSP Plewiska i OSP Kwiatowe. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do zderzenia auta osobowego z samochodem ciężarowym. Kierowcy opuścili pojazdy o własnych siłach. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przywróceniu ruchu pojazdów na ul. Namysłowskiej.

Dziwny zapach na klatce schodowej

W dniu 24 listopada 2017 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu, otrzymali zgłoszenie o wyczuwalnym zapachu nieznanej substancji w jednym z bloków przy ulicy Głogowskiej.

Zadysponowany został zastęp GBA-Rt 2,5/16. Osoba zgłaszająca wyczuwała podejrzany zapach na 10 piętrze swojego bloku mieszkalnego. W celu wykluczenia zagrożenia sprawdzono klatkę schodową na pozostałych kondygnacjach. Dokonano pomiaru czujnikiem wielogazowym, który nie stwierdził zagrożenia dla mieszkańców bloku.

Szkolenie druhów z powiatu poznańskiego- część 2

W dniu 19.11.2017 zastęp GCBA-Rt brał udział w szkoleniu praktycznym druhów OSP z powiatu poznańskiego.
Tematem zajęć były:
- pilarki spalinowe
- agregaty oddymiające
-agregaty prądotwórcze
Część praktyczna prowadzona była na placu przy OSP Plewiska. Na wstępie zostały omówione zagadnienia BHP podczas pracy takie jak: odpowiedni ubiór operatora, bezpieczne uruchamianie i operowanie w trakcie pracy.

Szkolenie druhów z powiatu poznańskiego

W dniu 18.11.2017 zastęp GBA-Rt wraz z dowódcą jednostki uczestniczył w jednej z części zajęć kursu podstawowego druhów OSP z powiatu poznańskiego. Temat zajęć to ratownictwo techniczne. Część teoretyczna prowadzona była przez bryg. Jarosława Kuśmirka. Część praktyczna to zajęcia na placu przy OSP Plewiska. Ćwiczenia miały na celu zapoznanie z technikami ratowniczymi z wykorzystaniem sprzętu hydraulicznego. W czasie zajęć ćwiczono różne warianty wykonywania dostępu do osoby poszkodowanej.
Sporządził. st. sekc. Michał Wieczorek

Pożar na ul.Kościelnej

W dniu 15 listopada 2017r o godz. 19 zastępy GBA-Rt , GCBA z JRG 2 oraz JRG 1, SA PSP, OSP Kwiatowe zostały zadysponowane do pożaru lokalu gastronomicznego na ul.Kościelnej w Poznaniu. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że obiekt w całości objęty jest pożarem. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądu wody w natarciu na ognisko pożaru, oraz w obronie na przyległą kamienicę. Spaleniu uległo całkowicie wnętrze lokalu. W wyniku pożaru nikt nie został poszkodowany.

O pożarze więcej tutaj:

Ćwiczenia ratownictwa technicznego na JRG 2

W dniu 17.11.2017 odbyły się kolejne zajęcia doskonalące dotyczące z technik wykonywania dostępu oraz uwalniania osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Do ćwiczeń wykorzystano plac JRG 2 oraz wraki pojazdów z firmy ECO-cars sp. z o.o. W pierwszej części ćwiczeń sprawdzono znajomość sprzętu hydraulicznego i pneumatycznego pod kątem obsługi przez ratowników. Następnie po ustabilizowaniu pojazdów i użyciu sprzętu hydraulicznego oraz pneumatycznego przećwiczono kilka założeń związanych z uwalnianiem osób uwięzionych w rozbitych pojazdach.

Ćwiczenia stabilizacji pojazdów z przedstawicielami OSP Mosina

W dniu 13.11.2017 na terenie JRG 2 odbyły się ćwiczenia dotyczące stabilizacji pojazdów osobowych i ciężarowych.
W ćwiczeniach brała udział zmiana II z JRG 2 oraz przedstawiciele OSP Mosina. Całość rozpoczęto wprowadzeniem oraz omówieniem zasad BHP.
Ćwiczyliśmy stabilizację samochodu osobowego w dwóch wariantach - samochód na boku oraz samochód na dachu. Do stabilizacji używaliśmy podpór ratowniczych i rozpieracza kolumnowego, następnie przy pomocy nożyc hydraulicznych został odcięty dach pojazdu, na którym według założenia znajdowała się osoba poszkodowana.

Nagroda Komendanta Głównego PSP na JRG 2

Dnia 09.11.2017 r. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu miała miejsce uroczysta zmiana służby na którą przybyli Zastępcy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu mł. bryg. Jarosław Zamelczyk oraz mł. bryg. Rafał Kociemba. Zgodnie z decyzją Komendanta Głównego PSP z dnia 25 października 2017 r. za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych nagrodę otrzymał zastępca dowódcy zmiany mł. kpt. Przemysław Pawlak.
Wyróżnionemu serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
Sporządził: sekc. Michał Wieczorek

Wypadek na Głogowskiej

W dniu 11 listopada o godzinie 13:19 zastępy GBA-Rt oraz GCBA z JRG-2 Poznań zostały zadysponowane do zdarzenia drogowego na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej a Berwińskiego. Po przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia poszkodowany został kierowca jednego z pojazdów, który został przewieziony przez ZRM do szpitala. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP osobie poszkodowanej, neutralizacji płynów eksploatacyjnych pojazdów oraz odłączeniu akumulatorów.

Opracował: asp. Dawid Gotówka

Pożar garażu w Plewiskach

W dniu 3 listopada 2017r o godz. 1:41 zastępy GBA-Rt , GCBA z JRG 2 oraz GBA-Rt z OSP Plewiska zostały zadysponowane do pożaru garażu na ul. Skryta w Plewiskach. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że obiekt w całości objęty jest pożarem. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądu wody w natarciu na ognisko pożaru. Spaleniu uległo wnętrze garażu, elektronarzędzia oraz materiały budowlane które znajdowały się w środku.

Poranny pożar garażu na Fabianowie

Dnia 2.11.2017r (tuż przed zmianą służby) dwa zastępy z JRG2 zostały zadysponowane do pożaru garażu na poznańskim Fabianowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, iż pożarem objęta jest część garażu oraz dach na budynku przyległym. Dzięki wspólnym działaniom ze strażakami SA PSP oraz OSP Plewiska udało się szybko uporać z żywiołem.

Sporządził kpt. D. Wrzesiński

Mężczyzna uwięziony pod kołami samochodu ciężarowego. Jrg 2.

Mężczyzna uwięziony pod kołami samochodu ciężarowego. Na szczęście był to tylko scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych 3 listopada 2017 r. na JRG 2.

Głównym celem ćwiczeń było:
-utrwalanie zasad BHP podczas działań ratowniczo-gaśniczych z pojazdami o większych masach własnych
-utrwalenie procedur KPP
-praca ze sprzętem hydraulicznym oraz pneumatycznym będącym na wyposażeniu jednostki

Strony