Biuletyn JRG 2

Wypadek na ul. św. Wawrzyńca (urwane koło oraz silnik na jezdni)

W dniu 03.12.2018 roku dwa zastępy JRG nr 2: GBA-RT oraz GCBA-RT zostały zadysponowane na ul. świętego Wawrzyńca. Z treści zgłoszenia wynikało, że miał miejsce wypadek samochodu osobowego, który uderzył w bariery energochłonne. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że samochód osobowy Mitsubishi Carisma uderzył w betonowy słup wiaduktu pod ulicą Polską. Siła zderzenia musiała być bardzo duża, ponieważ w jej wyniku wyrwaniu uległo koło oraz wypadł silnik na jezdnię. Zdarzenia na pierwszy rzut oka wydawało się bardzo groźne.

Pożar sadzy w kominie

W dniu 29.11.2018 około godziny 19:50 zastępy GBA, GCBA i SCD30 z JRG 2 zostały zadysponowane do rozpoznania zagrożenia na skrzyżowaniu ulic Marcelińskiej i Szamotulskiej w Poznaniu. Na miejscu okazało się, że doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym. Ratownicy ubrani w aparaty ochrony układu dróg oddechowych otworzyli wyczystkę pieca kominowego i wyciągnęli żarzącą się sadzę, a piec został wygaszony przez usunięcie resztek materiału palnego. Żarzące się materiały wyniesiono na zewnątrz budynku i ugaszono.

Wypadek z udziałem samochodu z napędem hybrydowym

W dniu 27 listopada ok. godz. 19:00 na skrzyżowaniu ul. Kopanina oraz ul. Bocznej w Poznaniu doszło do zderzenia dwóch aut osobowych marki Toyota. Zdarzenie wymusiło na ratownikach użycia wiedzy zdobytej na szkoleniach, ponieważ jeden z pojazdów miał napęd hybrydowy. W tego typu działaniach należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na zagrożenie wynikające z występowania w tych autach urządzeń zasilanych wysokim napięciem – ok. 200-400 V i natężeniem 300 A.

Tajemniczy proszek w kopercie

W dniu 24.11.2018 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie od Pani, która poinformowała, iż otrzymała przesyłkę, w której po otwarciu znalazła biały proszek. Folia, w której się on znajdował była uszkodzona, a kobieta miała bezpośredni kontakt z nieznaną substancją. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy GBA z JRG 2 oraz Grupę Ratownictwa Chemicznego w sile trzech zastępów z JRG 6. Na miejsce zdarzenia dotarła także Policja oraz Dyżurny Kierownictwa KM PSP w Poznaniu.

Wizyta na grobie kolegi

W dniu 10 listopada 2018 roku strażacy z JRG–2 udali się na grób swojego kolegi śp. Piotra Lewandowskiego.

Śp. Piotrek odszedł od nas 10 listopada 2016 roku w tragicznym wypadku samochodowym.

Na zawsze pozostanie z nami jego wyjątkowe i specyficzne poczucie humoru oraz miła atmosfera, którą Piotrek wnosił w trakcie służby.
Piotrku, spoczywaj w pokoju.
Koledzy ze zmiany I.

Opracował
asp. Józef Śmiechowski

Pożar fabryki opakowań w Plewiskach

Dnia 02.11.2018 r. ok godz. 19 dwa zastępy z JRG 2 zostały zadysponowane do pożaru magazynu opakowań tekturowych w Plewiskach. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożar jest rozwinięty w dużym stopniu a płomienie wychodzą na zewnątrz budynku. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody – dwa przez okna budynku a jeden przez bramę. Następnie rozstawiono drabinę mechaniczną by podjąć czynności gaśnicze z dachu budynku. Po opanowaniu pożaru strażacy usuwali z wnętrza magazynu tlące się kartonowe opakowania i dogaszali je.

JRG 2 - Rozpoznanie operacyjne szlaków kolejowych

W dniach 7, 8 i 9 listopada 2018 roku zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego strażacy z JRG nr 2 przeprowadzili rozpoznanie operacyjne szlaków kolejowych w obszarze chronionym.
Celem rozpoznania było zapoznanie się z przebiegiem szlaków kolejowych w naszym rejonie operacyjnym oraz sprawdzenie możliwości dojazdu do różnych miejsc wystąpienie ewentualnego zdarzenia.
Szczególną uwagę zwróciliśmy na pikietaż dróg kolejowych i jego oznaczenie. Warto przypomnieć, że wzdłuż torów kolejowych co 100 metrów znajdują się słupki z oznakowaniem pikietażu.

Pożar na ul. Grunwaldzkiej

W dniu 24 października około godziny 18:50 zastępy GBA-Rt 2,5/16, GCBA 5/32 oraz SCD-32 z JRG 2 zostały zadysponowane do kolejnego już pożaru baraków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu przy ulicy Grunwaldzkiej. Po dokonaniu rozpoznania KSR ustalił, że pożarem w całości objęty jest jeden z budynków, a budynek przylegający jest zagrożony.

Strażak z JRG 2 Mistrzem Polski

W dniach 12-13 października br. we Wrocławiu odbyły się VI Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Kickboxingu.
Miło nam poinformować, że reprezentujący JRG 2 KM PSP w Poznaniu – st.str. Mateusz Kubiszyn po pięciu pojedynkach wywalczył dwa złote medale. Jeden medal wywalczony w formule Kick Light - 89 kg, natomiast drugi w K1 – 91 kg.
Na uwagę zasługuje fakt, że w walce finałowej w formule K1 Mateusz zwyciężył nokautując przeciwnika w pierwszej rundzie.
Gratulujemy oraz życzymy dalszych sportowych sukcesów.

Pożar gazu w Skórzewie

W nocy 12 października br. jeden z mieszkańców ulicy Kolejowej w Skórzewie został obudzony przez szczekanie psa. Po wyjściu z domu zobaczył duży pożar - płomienie wydobywały się z wiaty, w której zaparkowany był jeden z samochodów osobowych. Nie zastanawiając sie długo obudził żonę i ewakuował się na zewnątrz. Następnie zaalarmował straż pożarną (około godziny 04:18). Po przybyciu strażaków zabezpieczono miejsce zdarzenia (m.in wyłączono z ruchu kołowego ulicę Kolejową), odołączono energię elektryczną i ugaszono zarzewia ognia wewnątrz budynku mieszkalnego.

Pracowita służba strażaków JRG nr 2

Służba w środę 10 października br. okazała się bardzo pracowita dla strażaków z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. Niewiele po zmianie służby dwa zastępy SCD-32 i GCBA 5/32 zostały zadysponowane na pierwszą interwencję - pożar w budynku produkcyjno - magazynowym w Luboniu przy ulicy Romana Maya. Więcej o tej interwencji tutaj:
http://luboni.pl/wiadomosci/pokaz/846,pozar-na-terenie-zakladow-luvena-n...

Strony