Biuletyn JRG 2

JRG 4 - wypadek motocyklisty i RKO

W dniu 21 września 2020 r. zastępy GBA 2,5/16 oraz SGRat z JRG 4 zostały zadysponowane do wypadku motocyklisty z samochodem osobowym na ulicy Skórzewskiej w podpoznańskim Wysogotowie.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy wyłączyli z ruchu drogę oraz odizolowali miejsce zdarzenia od osób postronnych. Z przeprowadzonego rozpoznania wynikało, że w wyniku zderzenia samochodu osobowego z motorem poszkodowany został motocyklista, który nieprzytomny leżał na jezdni obok motoru. Kierowca samochodu osobowego nie odniósł obrażeń.

Zderzenie dwóch samochodów przy skrzyżowaniu Grochowska-Marcelinska

Wypadek na skrzyżowaniu
W dniu dzisiejszym, tj. 17.09.2020r. na skrzyżowaniu ulic Marcelińska a Grochowska w Poznaniu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 2 w sile GBA i GCBA. Pojazdami uczestniczącymi w zdarzeniu podróżowały 3 osoby, jedna z nich po przebadaniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego została przetransportowana do szpitala. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sorbcji płynów eksploatacyjnych, które w wyniku zderzenia wyciekły na jezdnię.

Pożar samochodu osobowego przy ul. Jana Keplera

Pożar samochodu osobowego
W dniu 8 września 2020 r. ok. godz. 07:30 zastęp GBA został zadysponowany przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego do pożaru samochodu na ul. Jana Keplera w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęta jest komora silnika oraz wnętrze samochodu osobowego. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu jednego prądu wody w natarciu. Po ugaszeniu pożaru, pojazd sprawdzono przy użyciu kamery termowizyjnej w celu wyeliminowania ukrytych zarzewi ognia. W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany.

Doskonalenie zawodowe – ratownictwo wysokościowe.

Doskonalenie zawodowe – ratownictwo wysokościowe.
W dniu 11 września 2020 r. strażacy JRG nr 2 przeprowadzili doskonalenie zawodowe z zakresu ratownictwa wysokościowego. W temacie ćwiczeń było powtórzenie podstawowych węzłów wykorzystywanych w ratownictwie wysokościowym, zasady i sposoby budowy stanowisk oraz zasady asekuracji i pracy na wysokości. Wraz z Zastępcą Dowódcy JRG nr 2 mł. bryg. Rafałem Brodziakiem strażacy przeprowadzili szereg ćwiczeń i założeń związanych z wyżej wymienioną tematyką.

Opracował: mł. asp. Łukasz Leśniak

Przygotowanie do egzaminu z zakresu KPP

W ramach doskonalenia zawodowego w dniu dzisiejszym tj. 5 września odbyły się na terenie sali wykładowej JRG 2 zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W Państwowej Straży Pożarnej egzaminy z zakresu KPP odbywają się cyklicznie, w związku z tym, każdy ze strażaków ma obowiązek na bieżąco odświeżać swoją wiedzę w tym zakresie oraz pogłębiać swoje umiejętności praktyczne. W służbie Straż Pożarna do zdarzeń o charakterze medycznym jest dysponowana coraz częściej.

Prewencja społeczna podczas Letniego Targu Ekologicznego

W dniach 29 i 30 sierpnia 2020 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się kilka imprez jednocześnie - Letni Targ Ekologiczny, Babi Targ i Pchli Targ.
Jak podaje Głos Wielkopolski: „Letni Targ Ekologiczny to sobotnio-niedzielna prezentacja ekologicznych produktów, wykonywanych przez rodzimych producentów.
W ramach wydarzenia odbyły się eko warsztaty edukacyjne i artystyczne, a także konkursy, zabawy i quizy związane z ochroną powietrza, elektromobilnością, retencją wody, segregacją odpadów czy odnawialnymi źródłami energii.”

Zerwany sufit przyczyną interwencji

W dniu 18 sierpnia 2020 r. w godzinach wieczornych zastępy PSP z JRG-2 w sile GBA-Rt, GCBA oraz SCD-32 zostały zadysponowane do zdarzenia przy ul. Czarnieckiego. Z informacji przekazanych od dyspozytora wynikało, że w mieszkaniu doszło do zawalenia się sufitu w mieszkaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania ustalono, że w jednym z pokoi z sufitu odpadł tynk na powierzchni ok. 2m2, który spadł na jedną z lokatorek mieszkania.

Nocne zdarzenie na Rondzie Kaponiera

W dniu 6 sierpnia 2020 r. ok godz. 23.50 zastępy GBA-Rt oraz GCBA z JRG 2 zostały zadysponowane do zdarzenia drogowego na Rondo Kaponiera. Po dojeździe na miejsce okazało się, że doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz neutralizacji substancji ropopochodnych z jezdni. Na szczęście w wyniku wypadku nikt nie ucierpiał i po przekazaniu miejsca zdarzenia Policji zastępy mogły wrócić do bazy.

sporządził: asp. Gotówka Dawid

JRG 2 - wyciek gazu

W dniu 08 sierpnia 2020 r. zastępy GBA 2,5/16 oraz GCBA 5/32 z JRG2 zostały zadysponowane do wycieku gazy do którego doszło na stacji paliw na poznańskim Górczynie. Po dojeździe na miejsce ustalono, że gaz wydobywał się z uszkodzonego zaworu zamontowanego w samochodzie osobowym, który uległ uszkodzeniu. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz wyznaczeniu strefy zagrożenia przy użyciu przyrządów pomiarowych. Następnie strażacy przystąpili do zmniejszenia stężenia gazu w powietrzu poprzez zakręcenie zaworu na butli z gazem.

JRG 2 - praktyczne zastosowanie pętli alpinistycznej.

Taśma stanowiskowa, taśma szyta, pętla alpinistyczna, pętla stanowiskowa, pętla ratownicza czy pętla wielofunkcyjna – to określenia na sprzęt, w który ostatnio zostali doposażeni wszyscy strażacy JRG nr 2.
Formalnie mowa o pętli spełniającej normę PN-EN 566 - Sprzęt alpinistyczny. Pętle. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań.

76 rocznica Powstania Warszawskiego

W trakcie służby w dniu 01 sierpnia 2020 r. zmiana I z JRG-2 uczciła 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zgodnie z historyczną godziną rozpoczęcia walk w stolicy, o godzinie 17:00, zastępy GBARt 2,5/16 i GCBARt 5/32 wyjechały przed garaż jednostki i włączono w nich sygnały świetlno-dźwiękowe. W ten sposób przez jedną minutę strażacy oddali hołd poległym i ocalałym powstańcom.

Opracował: kpt. Piotr Freitag

JRG 2 - groźny pożar wewnętrzny w środku dnia.

W dniu 28 lipca 2020 doszło do pożaru w jednym z mieszkań, na parterze budynku wielorodzinnego, zlokalizowanego w Poznaniu przy ulicy Bukowskiej, tj. ok. 1000 metrów od naszej jednostki. Pożar, a w zasadzie dym wydobywający się z okien został zauważony przez przypadkowych przechodniów. Po przybyciu na miejsce Kierujący Działaniami Ratowniczymi w wyniku rozpoznania ustalił, że z mieszkania wydobywa się intensywny dym przez okno, brak informacji o ewentualnych osobach wewnątrz mieszkania.

Strony