Biuletyn JRG 2

Szkolenie doskonalące z ratownictwa chemicznego i ekologicznego w zakresie podstawowym

W dniu 19 marca 2020 roku zmiana I JRG 2 odbyła dodatkowe szkolenie z ratownictwa chemicznego i ekologicznego w zakresie podstawowym. Ze względu na panującą sytuacje epidemiologiczną strażacy podczas części teoretycznej szkolenia zapoznali się z wprowadzonymi zasadami, wytycznymi i procedurami dot. Koronawirusa, następnie przystąpili do prawidłowego doboru środków ochrony indywidualnej strażaka.

JRG 2 - Pożar pustostanu przy ul. Ziębickiej

W dniu 12 marca br. zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA 5/32 z JRG 2 zostały zadysponowane do pożaru budynku przy ul. Ziębickiej w Poznaniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania przez kierującego działaniem ratowniczym ustalono, że pożarem całkowicie objęte jest jedno pomieszczenie, a ogień rozprzestrzenia się na poddasze budynku. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądu wody w natarciu na palące się pomieszczenie. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji gaśniczej pożar bardzo szybko udało się opanować.

DZIEŃ KOBIET w JRG 2

W dniu 7 marca 2020 r. na terenie JRG-2 z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyła się akcja edukacyjna "Kobieta potrafi - wielkopolscy strażacy kobietom". Z tej okazji do jednostki przybyło ok. 50 kobiet w województwa wlkp. Panie rywalizowały na 7 stanowiskach:
• Stanowisko nr 1 - Postępowanie podczas wypadków komunikacyjnych.

Pożar samochodu ciężarowego

W dniu 21 lutego 2020 r. przed godziną 1 w nocy, JRG 2 zostało zadysponowane do pożaru samochodu ciężarowego przy ul. Skórzewskiej 59 w Wysogotowie. Do akcji zadysponowano GBA z JRG 2 oraz GCBA z JRG 4. Na miejscu zastano palącą się kabinę samochodu ciężarowego. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie przy użyciu jednego prądu wody, ratownicy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych przystąpili do gaszenia pojazdu. Działania były utrudnione ze względu na porę nocną oraz duże zadymienie. Spaleniu uległa kabina samochodu.

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa wysokościowego

19 lutego 2020 roku, zgodnie z realizacją miesięcznego planu doskonalenia zawodowego, na terenie JRG 2 odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa wysokościowego – samoratowanie oraz budowa stanowisk. Pierwszym elementem zajęć było omówienie zasad BHP podczas wykonywania prac na wysokości i przypomnienie węzłów używanych w ratownictwie wysokościowym. Głównym założeniem było zbudowanie stanowiska oraz zastosowanie przyrządów umożliwiających samoratowanie.

ul.Sycowska zderzenie trzech pojazdów

W dniu 14.02.2020 r. w godzinach wieczornych zastępy GBA i GCBA z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu wraz z zastępem z Ochotniczej Straży Pożarnej z Plewisk zostały zadysponowane do zdarzenia drogowego na ul. Sycowską. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym oraz odłączeniu akumulatorów w pojazdach.

Pożar sadzy w kominie budynku przy ul. Kolejowej

Dnia 07.02.2020 r. zastępy GBA, GCBA z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 oraz drabina mechaniczna SCD 30 ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu zostały zadysponowane do pożaru sadzy w kominie przy ul. Kolejowej. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wygaszeniu pieca. Ratownicy przy użyciu drabiny mechanicznej ubrani w aparaty ochrony układu dróg oddechowych weszli na dach budynku, sprawdzili kamerą termowizyjną komin oraz przy pomocy zestawu kominowego dokonano czyszczenia przewodu kominowego w celu usunięcia palącej się sadzy z jego ścian.

Wypadek na skrzyżowaniu ul. Bukowskiej z ul. Przybyszewskiego

W niedzielę 2 lutego 2020 r. na skrzyżowaniu ul. Bukowskiej z ul. Przybyszewskiego doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu podjęło decyzję o zadysponowaniu na miejsce dwóch zastępów GBA-Rt oraz GCBA z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 Poznań. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym.

Przeniesienie służbowe

W dniu 31 stycznia b.r. w trakcie zmiany służby pożegnaliśmy naszego kolegę st. ogn. Ireneusza Łomako.
Irek służył na zmianie pierwszej, gdzie dał się poznać jako wspaniały kolega i doświadczony ratownik. Swoim poczuciem humoru wprowadzał wesoły nastrój nawet w sytuacjach napięcia i stresu wynikającego z przebiegu służby. Zdobytym w trakcie wielu lat służby doświadczeniem bardzo chętnie dzielił się z kolegami nie tylko ze swojej zmiany. Ulubionym konikiem Ireneusza były działania ratownicze z uwolnieniem gazów LPG.

Ćwiczenia na terenie JRG 2

Dnia 17 stycznia br. strażacy z JRG 2 w ramach realizacji programu doskonalenia zawodowego brali udział w ćwiczeniach zorganizowanych przez dowódcę jednostki oraz kierowców ze zmiany II. Głównym tematem ćwiczeń były pojazdy pożarnicze i ich wyposażenie tj.: pompy, maszty oświetleniowe i wyciągarki będące na wyposażeniu samochodów znajdujących się w podziale bojowym JRG 2. Strażacy zapoznali się szczegółowo ze specyfikacją techniczną pojazdów i sprzętu oraz pod okiem dowódcy JRG przeprowadzili ćwiczenia praktyczne z użyciem wyciągarek i pomp pożarniczych.

Wypadek przy ul. Ścinawskiej

W dniu 15.01.2020 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym przy skrzyżowaniu ul. Ścinawskiej z ul. Srebrną. Do działań zadysponowane zostały zastępy z JRG 2. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono wypadek samochodowy dwóch aut osobowych, w jednym z aut podróżowało 3-letnie dziecko. Siła uderzenia była znaczna, ponieważ auta, które brały udział w zdarzeniu obróciły się o 180 stopni.

Zadymienie z mieszkania przy ul. Grunwaldzkiej

Dnia 2 stycznia strażacy z JRG 2 zostali zadysponowani do pożaru mieszkania przy ul. Grunwaldzkiej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że z okna w mieszkaniu na drugim piętrze wydobywa się dym. Strażacy zabezpieczeni w aparaty ochrony układu dróg oddechowych weszli do mieszkania celem ugaszenia pożaru. Po wejściu do mieszkania okazało się, że zadymienie spowodowane jest przypaloną potrawą. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dokonaniu pomiarów miernikiem wielogazowym oraz przewietrzeniu mieszkania.

Kolejne zdarzenie z Biokominkiem

W święto Bożego Narodzenia tj. 25 grudnia doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia z udziałem rodziny zamieszkałej przy ul. Górniczej. Podczas wspólnie spędzanego czasu przy biokominku, jeden z domowników postanowił dolać paliwa do w/w urządzenia. W tym momencie doszło do gwałtownego zapalenia się dolewanego paliwa. Płomień objął znaczną część pokoju w wyniku czego poparzeniu uległy trzy osoby znajdujące się w jego zasięgu. Poparzeń doznały: kobieta w wieku 29 lat oraz dwójka dzieci w wieku 3 lat i dwóch tygodni.

Akcja Kalendarz PSP na 2020 r.

W dniu 10 grudnia na terenie Lubonia oraz miejscowości Wiry zostały odwiedzone Szkoły Podstawowe w celu przekazania kalendarzy Państwowej Straży Pożarnej na rok 2020. Dodatkowo, w Szkole Podstawowej w Wirach została przeprowadzona pogadanka z klasami 1-3, którą przeprowadził mł. asp. Łukasz Leśniak.

Strony