Biuletyn JRG 2

JRG 2 - ROZPOZNANIE SZACHTÓW

W dniach 3-5 czerwca 2019 r. strażacy JRG nr 2 przeprowadzili rozpoznanie operacyjne akwenów znajdujących się w obszarze chronionym. W sposób szczegółowy zapoznano się z tzw. szachtami. Szachty (inaczej nazywane glinianki) to zbiorcza nazwa używana przez mieszkańców Poznania na zespół glinianek, zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego w południowej części miasta, w dawnych osadach związanych z cegielniami - Rudniczem i Świerczewie.

Nietypowa interwencja

Ostatnia służba przyniosła strażakom z JRG 2 Poznań niespodziewany wyjazd. Strażacy znani są z częstej pomocy zagrożonym zwierzętom. W społeczeństwie rozpowszechnił się mylny obraz pracy strażaka ściągającego kota z drzewa. W dniu 08 czerwca br. strażacy zostali wezwali do pomocy kotu, który nie znajdował się na drzewie tylko w komorze silnika samochodu osobowego. Kot był bardzo mały. Prawdopodobną przyczyną wejścia kota pod samochód było jego przestraszenie. Koty najczęściej wchodzą do komory silnikowej samochodu w zimniejsze dni w celu ogrzania.

Dzień PSZCZELARZA.

Ostatnia służba (w dniu 04.06.2019) obfitowała w wyjazdy do zdarzeń z udziałem owadów błonkoskrzydłych. Tak się złożyło, że wszystkie zdarzenia dotyczyły pszczelich rojów. Pszczoły są owadami zapylającymi, co oznacza, że odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie. W ostatnim czasie obserwuje się zwiększone wymieranie pszczół, głównie na terenie USA i Europy Zachodniej. Prawdopodobną przyczyną wymierania jest stosowanie pestycydów w czasie kwitnięcia roślin. Dlatego, wszelkie działania Straży Pożarnej zmierzają do bezpiecznego usunięcia roju. Zabezpieczony rój przekazuje się pszczelarzowi.

JRG 2 - Festyn z okazji Dnia Dziecka

W dniu 1 czerwca 2019 r. w ramach XXX obchodów Dni Łazarza na placu Szkoły Podstawowej nr 26 im. R. Berwińskiego odbył się piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Tradycyjnie brali w nim udział strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu. Najmłodsi mogli zobaczyć i zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym w działaniach ratowniczo-gaśniczych, usiąść za kierownicą wozu bojowego oraz podać wodę ze strażackiego węża.

Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Dnia 22.05.2019r. w godzinach wieczornych strażacy z JRG 2 zostali wezwani do zderzenia samochodu osobowego z tramwajem. Zdarzenie miało miejsce przy ulicy Przybyszewskiego w rejonie skrzyżowania z ulicą Szamarzewskiego. Kierowca podróżujący samochodem osobowym był zakleszczony w pojeździe. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przy pomocy sprzętu hydraulicznego wydobyto zakleszczonego kierowcę i przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Ćwiczenia – pożary wewnętrzne.

W dniu dzisiejszym, na terenie JRG 2 zostały przeprowadzone ćwiczenia praktyczne z zakresu pożarów wewnętrznych. Ćwiczenia zostały przeprowadzone w pustym mieszkaniu a założenie było następujące: w mieszkaniu na pierwszym piętrze wybuchł pożar. Z informacji osoby zgłaszającej wynikało, że wewnątrz może znajdować się osoba poszkodowana. Działania przybyłych na miejsce zastępów (GBA oraz SCD-32) polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dostaniu się do mieszkania, przeszukania go pod kątem osób poszkodowanych i ugaszenia pożaru.

Wypadek na autostradzie A2

W dniu 17 kwietnia ok. godz 10:00 na autostradzie A2 w kierunku Świecka doszło do zderzenia dwóch samochodów dostawczych. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy GBA-Rt , GCBA z JRG 2 oraz po jednym zastępie z OSP Plewiska i OSP Luboń. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobie poszkodowanej. Na szczęście poszkodowany po przebadaniu przez przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego nie wymagał hospitalizacji. Po udrożnieniu jezdni wszystkie zastępy mogły wrócić do bazy.

Szkolimy się! Bo mamy świadomość, że to ważne

W obszarze chronionym JRG 2 znajdują się najróżniejsze budynki. Różnią się:
a) przeznaczeniem:
• budynki mieszkalne (jednorodzinne, wielorodzinne),
• budynki użyteczności publicznej,
• budynki produkcyjno – magazynowe,
b) wysokością:
• budynki niskie,
• średniowysokie,
• wysokie
• wysokościowe,
c) wiekiem oraz materiałami budowlanymi, z których zostały wybudowane:
• od starych kamienic z cegły po nowoczesne budynki ze ścianami przeszklonymi z konstrukcji stalowej.

JRG 2 - Wypadek tramwaju z samochodem osobowym.

W dniu 5 kwietnia 2019 na skrzyżowaniu ul. Pułaskiego z ul. Przypadek doszło do zderzenie tramwaju z samochodem osobowym. Na miejsce natychmiast zadysponowany został zastęp GBA-Rt oraz GCBA z JRG 2. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że poszkodowane zostały dwie osoby podróżujące samochodem osobowym z czego jedna była nieprzytomna i uwięziona w pojeździe. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu dostępu do poszkodowanego przy użyciu narzędzi hydraulicznych.

Wypadek dwóch aut osobowych.

W dniu dzisiejszym, zastępy z JRG 2 zostały zadysponowane na ul. Kowalewicką, na której doszło do wypadku dwóch aut osobowych. Na miejscu zdarzenia, po przeprowadzeniu rozpoznania kierujący działaniami ratowniczymi ustalił, że doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych. Na miejscu był obecny Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielał pomocy medycznej osobom poszkodowanym w zdarzeniu. Trzy osoby zostały przetransportowane do szpitali na terenie miasta Poznania, natomiast pozostałe dwie osoby biorące udział w zdarzeniu, po przebadaniu przez lekarza, pozostały na miejscu.

Pożar auta w galerii handlowej

W dniu 30 marca 2019r zostaliśmy zadysponowani do centrum handlowego „AVENIDA” znajdującego przy ul. Matyi w Poznaniu. Ze zgłoszenia wynikało, że na jednym z parkingów znajdującym się na pierwszym piętrze obiektu doszło do pożaru samochodu osobowego. Parkingi przy tego typu budynkach charakteryzują się bardzo nisko zawieszonym sufitem co zazwyczaj uniemożliwia wjazd pojazdów pożarniczych. Dodatkowo jak w każdym zamkniętym pomieszczeniu dym bardzo szybko się rozprzestrzenia utrudniając ratownikom dokładną lokalizację miejsca pożaru.

JRG 2 - ratowanie palca

W dniu 26.03.2019 r. w godzinach wieczornych strażacy JRG 2 zostali zadysponowani na Szpitalny Oddział Ratunkowy do Szpitala HCP w Poznaniu na ulicy 28 czerwca 1956 r.. Naszym zadaniem było zdjęcie pacjentowi wrośniętego w palec lewej ręki sygnetu.

Zderzenie dwóch pojazdów na ul. Mickiewicza

W niedzielę 24 marca zastępy GBA-Rt oraz GCBA z JRG 2 zostały zadysponowane do Poznania na skrzyżowanie ul. Mickiewicza z ul. Słowackiego, gdzie doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że w wyniku wypadku poszkodowana została pasażerka jednego z pojazdów. Działania strażaków polegały na udzieleniu jej kwalifikowanej pierwszej pomocy, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sorpcji substancji ropopochodnych. Osoba poszkodowana została przekazana przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego i przewieziona do szpitala.

Strony