Biuletyn JRG 2

Wypadek DK 5 Szreniawa

W dniu 13.04.2017r. zastępy SA PSP w Poznaniu, OSP Plewiska oraz zastęp SLRr z JRG-2 z kpt. Krzysztofem Pertmanem, p.o. zastępca dowódcy JRG-2, zostały zadysponowane do wypadku dwóch pojazdów na Drodze Krajowej nr 5 w miejscowości Szreniawa.

JRG 2 - Ćwiczenia na obiekcie: Volkswagen Poznań Odlewnia.

W dniu 7 kwietnia bieżącego roku zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego odbyło się rozpoznanie operacyjne obiektu na ul. 28 Czerwca 1956r. w zakładzie firmy Volkswagen wraz z ćwiczeniami udoskonalającymi .
W ćwiczeniach udział brały zastępy z JRG- 2, SA PSP Poznań oraz Zakładowa Grupa Prewencyjna VW. Organizatorzy ćwiczeń przygotowali dla strażaków następujące założenie:
Pożar w części magazynowej obiektu oraz wykonanie dostępu i ewakuacji osoby poszkodowanej uwięzionej za specjalistycznym urządzeniem technologicznym.

DZIEŃ OTWARTYCH STRAŻNIC - JRG nr 2

W niedziele 02 kwietnia br., jak w każdą pierwszą niedziele miesiąca, strażacy
z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 mieszczącej się przy ulicy Grunwaldzkiej 16a przeprowadzili kolejną edycję „Dni otwartych strażnic”. W trakcie spotkania zwiedzający mieli okazję podziwiać zabytkowy budynek strażnicy przy ul. Grunwaldzkiej 16a, który jest siedzibą strażaków od 1908 roku.
Strażacy pokrótce zaprezentowali pojazdy i sprzęt, którym operują na co dzień podczas działań ratowniczo- gaśniczych.

Wypadek w Skórzewie

W dniu 14 marca br. około godziny 11:00 doszło do wypadku w Skórzewie na ulicy Kolejowej. Pierwszy na miejsce zdarzenia przybył samochód operacyjny z JRG nr 2 z Dowódcą oraz Zastępcą Dowódcy JRG nr 2. W wyniku rozpoznania ustalono, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: Audi A5 oraz Opel Astra, wszystkie osoby uczestniczące wypadku znajdują się poza pojazdami, na miejscu medyczne czynności ratunkowe prowadzi zespół ratownictwa medycznego.

JRG 2 – wypadek na ruchliwym skrzyżowaniu

W dniu 14 marca br. zastępy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 zostały zadysponowane do wypadku w Poznaniu na skrzyżowaniu ulic Głogowska i Hetmańska. W tym miejscu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, w którym podróżowały łącznie 3 osoby. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu części ulicy Głogowskiej
z użytkowania na czas prowadzenia działań ratowniczych oraz wsparciu psychicznemu osób poszkodowanych. Przybyły na miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego przebadał uczestników wypadku.

Pracowita służba

14 marca br. okazał się pracowitym dniem dla strażaków ze zmiany I Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2. Pierwszą interwencję podjęto o godzinie 9:33, przerywając tym samym szkolenie prowadzone przez dowódcę jednostki mł. bryg. Jarosława Kuśmirka. SKKM alarmował strażaków podczas zajęć jeszcze dwukrotnie dysponując wozy bojowe do zdarzeń. Łącznie tego dnia jednostka zanotowała 10 interwencji z czego dwukrotnie strażacy interweniowali przy pożarach, czterokrotnie przy miejscowych zagrożeniach oraz czterokrotnie przy alarmach fałszywych.

Nietypowa interwencja strażaków z Grunwaldu

Do nietypowej interwencji doszło w dniu 15 marca br. Do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 zgłosili się funkcjonariusze Policji z prośbą o pomoc w zdjęciu kajdanek mężczyźnie. Działania strażaków polegały na schłodzeniu i zabezpieczeniu dłoni oraz rozcięciu kajdanek i po krótkiej chwili mężczyzna został oswobodzony.

Tekst: mł. bryg. Jarosław Kuśmirek
Zdjęcia: mł. asp. Damian Nowak

Paliła się sadza w kominie na Łazarzu

W dniu 14 marca br. zastępy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 zostały zadysponowane do pożaru w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w Poznaniu na ulicy Klaudyny Potockiej. Na miejscu okazało się, że pali się sadza w kominie. Działania strażaków polegały na ugaszeniu palącej się sadzy przy pomocy piasku oraz wyczyszczeniu przewodu kominowego przy pomocy wyciora. Następnie przewietrzono zadymione pomieszczenia w budynku oraz sprawdzono stężenie tlenku węgla za pomocą dostępnego sprzętu pomiarowego. Po likwidacji zagrożenia miejsce działań ratowniczych przekazano.

JRG-2 - ratownictwo wysokościowe

Zgodnie z planem doskonalenia zawodowego zmiana III w dniach 10.03.2017r. oraz 13.03.2017r. przeprowadziła zajęcia doskonalące z podstaw ratownictwa wysokościowego. W pierwszym bloku tematycznym omówiono zasady ratownictwa wysokościowego w KSRG i obowiązujące przepisy w tym zakresie. W następnym etapie skupiono się na budowaniu stanowisk do działań na wysokości z wykorzystaniem wspinalni, gdzie przećwiczono samoratowanie strażaków i ewakuację poszkodowanych. Przypomniano również podstawowe węzły wykorzystywane w ratownictwie wysokościowym.

JRG 2 - Wypadek na ulicy Kolejowej w Poznaniu

W dniu 02 marca zastępy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 interweniowały po wypadku w Poznaniu na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Kolejowej. Przed godziną 12:00 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy GCBA 5/32, GBA 2,5/16 oraz SLRR z JRG nr 2 oraz zespół ratownictwa medycznego oraz Policja. W wyniku wypadku …
Działaniami ratowniczymi kierował kpt. Krzysztof Pertman pełniący obowiązki Zastępcy Dowódcy JRG nr 2.
O akcji można przeczytać tutaj:

JRG 2 - MARCOWY DZIEŃ OTWARTYCH STRAŻNIC

W ubiegłą niedzielę, 05 marca 2017 roku, strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Poznaniu przeprowadzili kolejną edycję „Dnia otwartych strażnic”. W trakcie spotkania mieszkańcy poznańskich osiedli, m.in. św. Łazarza, Jeżyc, Wildy, Grunwaldu oraz Górczyna mieli okazję zwiedzić zabytkowy budynek strażnicy przy ul. Grunwaldzkiej 16a, będący siedzibą straży pożarnej od 1908 roku oraz zapoznać się z pracą strażaka.

Strażacy JRG nr 2 interweniowali na Łazarzu

W dniu 28 lutego 2017 r. doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych na skrzyżowaniu ulic Stablewskiego i Bogusławskiego w Poznaniu. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy z JRG nr 2 oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. Działania ratownicze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz dokonaniu rozpoznania zagrożeń oraz obrażeń osób poszkodowanych. W wypadku brały udział 3 osoby, w tym dziecko.

ROZPOZNANIE OPERACYJNE – RONDO KAPONIERA

W dniach 27,28 luty oraz 01 marca 2017 r. strażacy z JRG nr 1 i JRG nr 2 przeprowadzili rozpoznanie operacyjne nietypowego obiektu. Rozpoznanie polegało na sprawdzeniu możliwości dojazdu samochodów ratowniczo – gaśniczych oraz drabin mechanicznych do Ronda Kaponiera, zapoznaniu się strażaków z trzech zmian służbowych z obiektem, jego specyfiką, wyposażeniem w urządzenia przeciwpożarowe, gaśnice oraz zastosowanymi rozwiązaniami organizacyjnymi mającymi na celu reagowanie na wypadek powstania zagrożeń. Strażacy dowiedzieli się m.in.

Strony