Biuletyn JRG 2

Rozpoznanie operacyjne Bałtyk Tower

W dniach 5-7 lutego 2018 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Poznaniu przeprowadzili rozpoznanie operacyjne niedawno otwartego budynku wysokościowego „Bałtyk Tower” znajdującego się w Poznaniu przy ulicy Roosevelta 22.
Celem rozpoznania było między innymi sprawdzenie możliwości dojazdu oraz prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w obiekcie.

JRG 2 - Warsztaty medyczne MEDYK 2018

W dniu 26 stycznia 2018 r. na terenie JRG nr 2 odbyły się warsztaty medyczne pod kryptonimem MEDYK 2018. W warsztatach udział wzięli strażacy trzech zmian służbowych JRG nr 2 oraz druhowie z OSP Luboń i Plewiska. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy na pięciu stanowiskach:

Bezpieczne ferie w JRG nr 2

W dniu 13 lutego 2018 r. strażacy z JRG-2 mieli przyjemność gościć uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Poznaniu. Podczas wizyty przedstawiono charakterystykę naszej służby, historię jednostki oraz zaprezentowano sprzęt ratowniczo - gaśniczy i jego zastosowanie. Największy entuzjazm wśród dzieci wzbudziła możliwość wejścia do wozu bojowego oraz przymierzenia ubrania specjalnego.
Strażacy będąc świadomi, że jest to okres ferii zimowych zapoznali uczniów z zasadami bezpieczeństwa podczas przebywania nad akwenami.

Awaria wodociągowa na ul. Babimojskiej.

W dniu 6 lutego ok. godziny 19:30 na ulicy Babimojskiej doszło do awarii sieci wodociągowej. Na skutek pękniętej rury duża ilość wody wypływała na powierzchnię i podmywała system korzeniowy drzew. Na miejsce zostały zadysponowanie zastępy z JRG 2 Poznań. Dowódca akcji po rozpoznaniu zdarzenia i analizie sytuacji wraz z pracownikami Aquanet, podjął decyzję o wycięciu czterech drzew, które przechyliły się i stwarzały zagrożenie. Prowadzenie działań utrudniały zaparkowane w pobliżu samochody osobowe. Po około 2 godzinach działań udało się bezpiecznie usunąć podmyte drzewa.

Pożar w Bałtyku

W dniu 02 lutego 2018 roku zastępy GBA 2,5/16, GCBA 5/32 oraz SCD – 32 z JRG 2 o godzinie 3.47 zostały zadysponowane na ulicę Roosevelta 22 do obiektu „Bałtyk Tower”, w którym załączył się monitoring pożarowy. Po dojeździe na miejsce zdarzenia przedstawiciel ochrony obiektu przekazał informację o załączeniu się alarmu w jednej z szatni na 3 piętrze.

Wypadek w Poznaniu, Bukowska a Szylinga

W dniu 4 lutego 2018 roku tuż po północy zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA 5/32 z JRG nr 2 zostały zadysponowane do wypadku drogowego na skrzyżowanie ulic Szylinga i Bukowskiej. Po dojeździe na miejsce okazało się, że doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych, a w wyniku wypadku poszkodowany został jeden z pasażerów. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz neutralizacji substancji ropopochodnych z jezdni.
Sporządził: asp. Gotówka Dawid

Pożar samochodu

W dniu 22 stycznia 2018 r. o godz. 11:16 zastępy GBA 2,5/16 oraz GCBA 5/32 z JRG 2 w Poznaniu zostały zadysponowane na ulicę Arciszewskiego w Poznaniu do pożaru samochodu dostawczego Poczty Polskiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pali się komora silnika. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do źródła ognia oraz ugaszeniu pożaru przy pomocy jednego prądu gaśniczego. Kierowca w chwili przybycia zastępów straży pożarnej znajdował się poza pojazdem, w bezpiecznej odległości od pożaru.

Pożar instalacji elektrycznej

Dnia 31 stycznia 2018 roku strażacy z JRG 2 i JRG 4 zostali zadysponowani do pożaru instalacji elektrycznej przy ulicy Piotra Wawrzyniaka. Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia okazało się, że w szafie elektrycznej doszło do pożaru urządzeń zabezpieczających. W związku z tym, że aparatura zabezpieczająca wykonana jest z materiałów samogasnących pożar uległ samoczynnemu ugaszeniu. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu prądu w budynku oraz wezwaniu Pogotowia Energetycznego i Pogotowia Technicznego MPGM.

Pożar w Poznaniu na ulicy Matejki

W dniu 10 stycznia 2018 r. o godz. 10:50 zastępy GBA 2,5/16, GCBA 5/32, SCD-32 oraz SLRR z JRG 2 w Poznaniu zostały zadysponowane do pożaru budynku gospodarczego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pali się część biurowa starego budynku magazynowego. Na szczęście dzięki czujności pracowników MTP pożar został w znacznej części ugaszony w pierwszej fazie przy pomocy gaśnic proszkowych.

Nagroda jubileuszowa dla strażaka z JRG 2

W dniu 27 grudnia 2017 roku jeden ze strażaków JRG 2 - starszy ogniomistrz Robert Łysiak odebrał z rąk Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu mł. bryg. Jacka Michalaka nagrodę jubileuszową z okazji 25 lat pracy i służby. Starszy ogniomistrz Robert Łysiak służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1997 roku od kursu kształcenia szeregowców PSP, który ukończył 23 kwietnia 1998 roku. Tego samego roku we wrześniu ukończył szkolenie specjalistyczne kierowców – operatorów drabin mechanicznych. W chwili obecnej zajmuje stanowisko starszego operatora sprzętu specjalnego. Serdecznie gratulujemy.

Pożar w szeregowcu

W dniu 28.12.2017r. około godziny 12:30 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania
na ulicy Mikstackiej. Treść zgłoszenia brzmiała następująco:
„Z domu w zabudowie szeregowej wydobywa się dym po otwarciu drzwi, prawdopodobnie coś się pali, ale zadymienie jest tak duże, że nie da się wejść do środka.”
Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z JRG 2, JRG 4 oraz SA PSP. Jak się okazało
na miejscu zdarzenia pożar powstał w okolicach kominka i spowodował silne zadymienie

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo” w rejonie operacyjnym JRG nr 2

W okresie przedświątecznym w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 odwiedzili uczniów szkół podstawowych znajdujących się w swoim rejonie operacyjnym. Podczas spotkania z oczekującymi świąt dziećmi i nauczycielami strażacy przypomnieli podstawowe zasady zachowania się podczas pożaru, omówili sposoby ewakuacji, zwrócili uwagę na zagrożenia występujące nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w budynkach mieszkalnych, a także przypomnieli numery alarmowe oraz zasady powiadamiania służb ratowniczych.

Zalany Bałtyk

W nocy z 20 na 21 grudnia 2017 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 w Poznaniu interweniowali w biurowcu „Bałtyk”. Doszło tam do uruchomienia instalacji tryskaczowej.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz rozpoznaniu zagrożenia. Stwierdzono uruchomiony tryskacz w pomieszczeniu przyległym do sauny suchej.

Pracowita służba na JRG 2

Służba w dniu 15 grudnia 2017 roku okazała się bardzo pracowita dla strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2.
O godzinie 10:18 musieliśmy zmierzyć się z pożarem w budynku mieszkalnym przy ulicy Junackiej. Paliła się pralka, a pożar mógł rozprzestrzenić się na całe mieszkanie. Jeszcze przed południem byliśmy dwukrotnie dysponowani do wezwań z monitoringu pożarowego.
Następnie odebraliśmy groźnie brzmiące zgłoszenie o pożarze mieszkania, jednak na miejscu okazało się, że paląca się sterta gazet została ugaszona przed naszym przybyciem.

Strony