Biuletyn JRG 2

Pożar gazu w Skórzewie

W nocy 12 października br. jeden z mieszkańców ulicy Kolejowej w Skórzewie został obudzony przez szczekanie psa. Po wyjściu z domu zobaczył duży pożar - płomienie wydobywały się z wiaty, w której zaparkowany był jeden z samochodów osobowych. Nie zastanawiając sie długo obudził żonę i ewakuował się na zewnątrz. Następnie zaalarmował straż pożarną (około godziny 04:18). Po przybyciu strażaków zabezpieczono miejsce zdarzenia (m.in wyłączono z ruchu kołowego ulicę Kolejową), odołączono energię elektryczną i ugaszono zarzewia ognia wewnątrz budynku mieszkalnego.

Pracowita służba strażaków JRG nr 2

Służba w środę 10 października br. okazała się bardzo pracowita dla strażaków z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. Niewiele po zmianie służby dwa zastępy SCD-32 i GCBA 5/32 zostały zadysponowane na pierwszą interwencję - pożar w budynku produkcyjno - magazynowym w Luboniu przy ulicy Romana Maya. Więcej o tej interwencji tutaj:
http://luboni.pl/wiadomosci/pokaz/846,pozar-na-terenie-zakladow-luvena-n...

„Sezon” na pożary sadzy w kominie rozpoczęty?

W dniu 27 września, parę minut po godzinie 12, do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o silnym zadymieniu przy ulicy Senatorskiej w Poznaniu. Zgłoszenie wpłynęło jak się później okazało od funkcjonariuszy Straży Miejskiej, którzy wcześniej podjęli interwencję w tej sprawie. Po dotarciu na miejsce zdarzenia dwóch zastępów PSP z JRG 2 i jednego z Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej okazało się, że dym znajdujący się na ulicy wydobywa się z komina jednego z domów jednorodzinnych. W wyniku rozpoznania ustalono, że doszło do zapalenia się sadzy

Tragiczny wypadek przy Dworcu Zachodnim

W dniu 15.09.2018 r. przed godziną 6:00 , strażacy z JRG 2 zostali zadysponowani zastępami GBA 2,5/16 oraz GCBA 5/32 do wypadku w Poznaniu na ulicy Głogowskiej na wysokości Dworca Zachodniego. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód, który w wyniku uderzenia w słup trakcyjny, wyjechał na pobocze drogi, uszkadzając znajdujące się tam ogrodzenie. W środku pojazdu znajdowały się dwie osoby poszkodowane - kobiety (w tym jedna nieprzytomna).

Tragiczny pożar w Poznaniu

W dniu 13 września tuż przed godziną 10:00 zastępy z JRG-2 zostały zadysponowane na ul. Franciszka Morawskiego w Poznaniu do zadymienia wydobywającego się z okien bloku mieszkalnego. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że na chodniku pod wskazanym adresem palą się jakieś śmieci, a z okien na czwartym piętrze wydobywa się dym. Działania strażaków polegały na podaniu jednego prądu wody z szybkiego natarcia na palące się śmieci, jednocześnie zbudowaniu linii gaśniczej po klatce schodowej.

Rozpoznanie Rodzinnych Ogródków Działkowych

W miesiącu wrześniu strażacy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 w Poznaniu, zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego, przeprowadzają rozpoznanie operacyjne Rodzinnych Ogródków Działkowych znajdujących się na obszarze chronionym JRG nr 2.
W ramach rozpoznania ratownicy zapoznają się z możliwościami wjazdu na teren działek, możliwościami manewrowania samochodami ratowniczo - gaśniczymi po drogach wewnętrznych, potencjalnymi zagrożeniami oraz możliwościami zorganizowania zaopatrzenia wodnego (w tym rozmieszczenia hydrantów).

Bardzo duży pożar pustostanu na ulicy Kolejowej

W nocy 28 sierpnia 2018 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 zostali zadysponowani do pożaru pustostanu mieszczącego się przy ul. Kolejowej. Już w czasie dojazdu do miejsca zdarzenia, widząc obszerne kłęby dymu oraz łunę ognia wystającą poza budynki KDR poprosił o zadysponowanie kolejnych sił i środków. Po przybyciu i dokonaniu rozpoznania okazało się, iż płonie budynek opuszczonych magazynów kolejowych - pożar rozwinięty, obejmuje całą kubaturę obiektu.

Wybuch i zapalenie gazu w kuchence.

W dniu 02.08.2018, w mieszkaniu przy ul. Palacza poparzeniu uległo trzech młodych ludzi. Do zdarzenia doszło w momencie przygotowywania przez nich posiłku przy użyciu kuchenki gazowej. Najprawdopodobniej, w wyniku jej niesprawności doszło do niekontrolowanego i gwałtownego zapalenia się gazu, który zgromadził się w piekarniku kuchenki, wskutek czego poparzeń II stopnia uległy trzy osoby znajdujące się w bezpośredniej bliskości urządzenia. Na miejsce zdarzenia przybyły zastępy Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Pogotowie Gazowe i Energetyczne a także Policja.

Wybuch w Centrum Handlowym w Komornikach

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w dniu 09 lipca br. na terenie Centrum Handlowego Auchan w Komornikach. W znajdującej się w kompleksie handlowym pralni chemicznej, z niewyjaśnionych przyczyn doszło do wybuchu zbiornika ciśnieniowego kompresora olejowego. Na szczęście kompresor znajdował się w pomieszczeniu technicznym, w którym w momencie wybuchu nie przebywał żaden z pracowników. Siła wybuchu była tak silna, iż zniszczyła kompresor oraz wyposażenie pomieszczenia, w którym się znajdował a także ścianki działowe i pomieszczenie znajdujące się bezpośrednio za ścianą.

"Mieszkaniówka" na ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu

22 czerwca 2018 roku zastępy GBA-Rt 2,5/16, GCBA 5/32 oraz SCD 32 z JRG 2 Poznań zostały zadysponowane do pożaru mieszkania przy ulicy Grunwaldzkiej 160.
W trakcie dojazdu SKKM uzyskało oraz przekazało zastępom, bardzo cenną dla strażaków, dodatkową informację o tym, że w mieszkaniu prawdopodobnie znajduje się jedna osoba. Strażacy dojeżdżając na miejsce zdarzenia zastali gęsty dym wydobywający się z mieszkania na 7 piętrze.

JRG 2 - bezpieczne wakacje

W dniu 1 lipca 2018r. roku na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 2 odbyła się akcja edukacyjna pod nazwą “Otwarte strażnice”.
W tym dniu jednostkę odwiedziły osoby dorosłe wraz ze swoimi dziećmi. Strażacy starali się pokazać na czym polega ich praca, z czym muszą się mierzyć i jak alarmować służby ratownicze. Nie zabrakło także prezentacji pojazdów i sprzętu będącego na wyposażeniu JRG nr 2. Największym zainteresowaniem najmłodszych cieszyło się lanie wody przy użyciu linii szybkiego natarcia oraz zabawa w zadymionym pomieszczeniu.

Pożar samochodów

W dniu 21 czerwca br. ok. godz. 16.45 zastępy z JRG-2, JRG-4, SA PSP oraz OSP Zakrzewo zostały zadysponowane do palących się samochodów dostawczych przy ul. Gąsiorowskich. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, pożarem objęte są w całości 4 pojazdy. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu trzech prądów wody w natarciu na palące się auta. Mimo szybkiej interwencji strażaków wszystkie auta uległy całkowitemu spaleniu.

Tekst i zdjęcia: asp. Piotr Klich

Strony